Полезные материалы

Гімнастика тибетських ченців без Тибету і монастиря

У кого-то після місяців практики на місці лисини виростає нова пишна шевелюра

У кого-то після місяців практики на місці лисини виростає нова пишна шевелюра. У інших накопичені роками хвороби змінюються здоров'ям і свіжим рум'янцем. У кого-то на місці затяжної депресії з'являється бадьорість духу і оптимізм. Замість сколіозу - гарна постава. Хтось кидає палити, інші кидають старіти.

Автор: Оля Малишева Автор: Оля Малишева

«П'ять тибетських перлин» (іноді шість), «Око відродження», «Давня практика тибетських лам», «П'ять тибетських ритуалів омолодження» або «П'ять тибетців» (іноді сім) - комплекс вправ, вперше описаний Пітером Келдер в 1939 році в книзі «Око відродження». З тих пір книгу не раз перевидавали і перекладали на десятки мов по всьому світу. Мені попалася книга Келдер років п'ять тому. На російську мову її переклав відомий викладач йоги Андрій Сідерський. У книзі описана захоплююча історія зустрічі автора з полковником у відставці, якого тибетські лами з монастиря в Гімалаях навчили спеціальним вправам. Їх регулярне виконання робить тіло сильним, допомагає процесам регенерації і зупиняє процес старіння. Завдяки практиці полковник повністю відновив здоров'я, омолодився і передав свої знання Келдору.

Завдяки практиці полковник повністю відновив здоров'я, омолодився і передав свої знання Келдору

Мене практика привернула не тільки обіцянками вічної молодості, скільки своєю простотою. Всього п'ять вправ (є ще додаткове шосте), які потрібно виконувати щодня по 21 повторення. Новачкам потрібно починати з трьох повторень і поступово збільшувати до 21. До знайомства з «Тибетом» я вже займалася йогою і вправи здалися мені багато в чому знайомими. Швидко діставшись до 21 повторення я перший час старанно займалася кожне-щоранку. Всього за 20 хвилин практики можна встигнути і спітніти, і втомитися, і розслабитися, і підзарядитися. Відмінно опрацьовуються і зміцнюються м'язи спини. Закінчивши п'ять вправ шавасаной, відчувається таке ж нормальний стан в усьому тілі і в голові, як і після півторагодинного заняття йогою.

Зараз я як і раніше люблю «тибетців», але виконую вправи не так регулярно. Іноді вистачає часу тільки на 10 або 15 повторень. Коли треба вибігати з будинку і на зарядку залишається не більш п'яти хвилин, роблю хоча б по п'ять повторень. В деякі дні роблю по 21 повторення два рази в день. Буває, що кілька днів поспіль заміняю «око» йогою або іншими вправами, але знову і знову повертаюся до «Тибету».

Гімнастика vs. ритуали

В «око», як і в інших комплексах вправ і системах, кожен знаходить те, що хоче знайти. Це може бути просто ефективна гімнастика для хребта і поліпшення лімфотоку. Інші ставляться до «тибетцям» як до енергетичної практиці, приділяючи особливу увагу впливу вправ на чакри. Можна знайти сотні відгуків людей, які виконують тибетські вправи вже кілька років. Серед них є ті, кому вже за 80. З'явилися доповнення до книг Келдер і нові автори видали нові книги. Крім захоплених відгуків про перетворення і зцілення з допомогою «тибетців», є застереження і викриття. Кажуть, що нічого спільного з тибетськими ченцями у цих вправ немає. Інші кажуть, що ці вправи дуже серйозні, щоб ставиться до них, як до ранкової гімнастики.

Інші кажуть, що ці вправи дуже серйозні, щоб ставиться до них, як до ранкової гімнастики

«Тибет» кожен день

У книзі Келдер є застереження не пропускати заняття більше, ніж на один день в тиждень, інакше все, що було відновлення в організмі, стрімко деградує. Для багатьох це хороший стимул старанно практикувати кожен день, а для інших навпаки - привід зовсім не починати заняття ( «я ж не зможу займатися кожен день все своє життя!»). Можливо саме через регулярних занять ті, хто займаються «Око», отримують такі результати. І можливо, якби кожен день вони займалися йогою або цигун, результати були б нітрохи не менше.

☆ Для тих, хто хоче спробувати комплекс «Око відродження», я б порадила спочатку прочитати книгу Пітера Келдер. Вона легко читається і надихає. Вправи можна повторювати за інструкціями в книзі або подивитися відео, яких з'являється все більше. Також можна почитати інших авторів, наприклад, книгу Крістофера Кілхема «П'ять тибетських перлин». Сам Кілхем практикує «око» вже більше 30 років, поєднуючи вправи з йогою. У своїй книзі Кілхем дає корисні коментарі до вправ, розповідає про диханні і медитації.

* Колонка для Yoga Journal