Полезные материалы

Англійська футбольна ліга

  1. Ліга [ правити | правити код ]
  2. Кубкові турніри [ правити | правити код ]

Англійська футбольна ліга ( англ. English Football League, EFL) - професійна ліга, яка об'єднує футбольні клуби Англії і частково Уельсу . Була заснована під назвою Футбольна ліга ( англ. The Football League) в 1888 році і є найстарішою футбольною лігою в світі. З 1888 по 1992 роки в ній знаходився вищий дивізіон англійського чемпіонату і визначався чемпіон Англії . З 1992 року вищим дивізіоном англійського футболу стала Прем'єр Ліга , Яка не входить до складу Футбольної ліги.

З 1995 року в Футбольну лігу входить 72 клубу. Вони розділені на три дивізіони: Чемпіоншип (EFL Championship), лігу 1 (EFL League One) і лігу 2 (EFL League Two). За результатами кожного сезону відбуваються переміщення команд: гірші клуби вибувають в більш низькі дивізіони, а кращі виходять в дивізіони рівнем вище. Крім переміщень клубів всередині власне Футбольної ліги, три кращі клуби з Чемпіоншипа виходять в Прем'єр-лігу , А два гірших клубу з Ліги 2 вибувають в національну лігу . Таким чином, Футбольна ліга є одним з ланок системи футбольних ліг Англії , Займаючи в ній ступені з другої по четверту. У Футбольної лізі виступають в основному англійські клуби, за винятком кількох клубів з Уельсу.

Під егідою Футбольної ліги також проводяться два кубкових турніру: Кубок Футбольної ліги і Трофей Футбольної ліги .

Починаючи з сезону 2016/17 Футбольна ліга змінила назву на Англійську футбольну лігу ( англ. English Football League, EFL).

Футбольна ліга Англії є найстарішою професійної футбольної лігою в світі. Вона була заснована в 1888 році директором футбольного клубу « Астон Вілла » Вільямом Макгрегором ; спочатку в неї входило 12 клубів. У XX столітті Футбольна ліга активно розвивалася, в ній створювалися нові дивізіони, і до 1950 року число учасників досягло дев'яноста двох. Через економічних міркувань провідні клуби Першого дивізіону Футбольної ліги прийняли рішення про відділення від Футбольної ліги в 1992 році, після чого була заснована Прем'єр Ліга . У зв'язку з цим з 1992 року провідні клуби Англії не входять до складу Футбольної ліги, хоча система підвищення в класі і вибування між Футбольної лігою і Прем'єр-лігою зберігається. В цілому за всю історію існування Футбольної ліги в ній виступав 141 клуб (дані на початок сезону 2013/14 ).

Ліга [ правити | правити код ]

72 клубу, що входять в Футбольну лігу, розподілені між трьома дивізіонами: [Чемпіоншип Англійської футбольної ліги | Чемпіоншипа Футбольної ліги]], першою і другий Футбольними лігами (раніше вони називалися Перший дивізіон Футбольної ліги , Другий дивізіон Футбольної ліги і Третій дивізіон Футбольної ліги відповідно; їх перейменування було ініційовано спонсорами). У кожному з дивізіонів виступає 24 клубу, кожен з яких проводить в сезоні 46 матчів в чемпіонаті: 23 на домашньому полі і 23 - на виїзді.

За перемогу в матчі команда отримує три очки, за нічию - одне, за поразку - жодного. По завершенні сезону в кожному дивізіоні кілька кращих клубів виходять до дивізіону рівнем вище, кілька гірших - вилітають в дивізіон рівнем нижче. Так, три клуби з Чемпіоншипа виходять в Прем'єр-лігу, а три клуби з Прем'єр-ліги, відповідно, вилітають в Чемпіоншип. Два клуби з Другої Футбольної ліги вилітають в національний дивізіон футбольної конференції , А два клуби з Національної конференції виходять у Другу Футбольну лігу.

Дивізіон Виходять безпосередньо Виходять після плей-офф Вибувають Чемпіоншип Англійської футбольної ліги Клуби, що зайняли 1 і 2 місця Один клуб, що посіли з 3 по 6 місце Три клуби, що зайняли нижчі місця Перша Футбольна ліга Клуби, що зайняли 1 і 2 місця Один клуб, що посіли з 3 по 6 місце Чотири клуби , які посіли нижчі місця Друга Футбольна ліга Клуби, що зайняли 1, 2 і 3 місця Один клуб, що посіли з 4 по 7 місце Два клуби, що зайняли нижчі місця

Клуби, які виходять в більш високий дивізіон або вибувають в нижчий, визначаються по їх позиціях в підсумковій турнірній таблиці, проте, для підтримки більшого інтересу до турніру, одна путівка до вищестоящого дивізіон розігрується в ході плей-офф після закінчення сезону. У плей-офф беруть участь чотири команди, які посіли кращі місця за підсумками сезону, але не отримали право вийти у вищий дивізіон безпосередньо. Таким чином, можлива ситуація, коли команда, що зайняла шосте місце за підсумками сезону в Чемпіоншипа Англійської футбольної ліги або Лізі 1, або сьома команда у Другій Лізі, може вийти у вищий дивізіон, обігравши в плей-офф команди, які фінішували на більш високих позиціях в турнірній таблиці.

У футбольній лізі виступає один клуб з Уельсу - « Ньюпорт Каунті ». Цей клуб не може виступати в Прем'єр-лізі Уельсу і Кубку Уельсу , Що також позбавляє його можливості кваліфікуватися в клубні змагання під егідою УЄФА через квоту від Уельсу. Подібна практика мала місце до 1996 року - перемагаючи в Кубку Уельсу, які виступали в Футбольній Лізі « Рекса »,« Кардіфф Сіті »,« Суонсі Сіті »І« Мертир Тідвіл »Отримували місце в розіграші Кубка володарів кубків .

Починаючи з сезону 2004/05 , Футбольна ліга почала штрафувати клуби, які відчувають серйозні фінансові проблеми і потрапляють через це під зовнішнє управління. Якщо це відбувається до 31 березня з клубу знімається 10 очок. У разі якщо клуб виводиться під зовнішнє управління після 1 квітня, він або також позбавляється 10 очок (якщо після закінчення сезону він фінішував поза зоною вильоту), або (якщо він вилітає в будь-якому випадку) штраф переноситься на наступний сезон.

Кубкові турніри [ правити | правити код ]

Футбольна ліга організовує два кубкових турніру: Кубок Футбольної ліги (офіційна назва на даний момент - «Capital One Cup») і Трофей Футбольної ліги (офіційна назва на даний момент - «Johnstone's Paint Trophy»). Кубок Ліги був заснований в 1960 році; в ньому беруть участь всі клуби-учасники Футбольної ліги і Прем'єр-ліги, а переможець отримує право участі в розіграші Лізі Європи УЄФА наступного сезону. Трофей Футбольної ліги розігрується між клубами, які входять в Першу і Другу Футбольні ліги. Крім того, клуби Футбольної ліги беруть участь в розіграші Кубка Англії : Представники Першої та Другої ліг - починаючи з першого раунду, представники Чемпіоншипа Англійської футбольної ліги - з третього. У 1988 році Футбольна ліга відсвяткувала свій 100-річний ювілей проведенням «Столітнього турніру» на « Уемблі », В якому взяли участь 16 клубів, а перемогу здобув« Ноттінгем Форест ».

Після чотирьох років дискусій Футбольна асоціація Англії в результаті визнала професійний статус футболу; це сталося 20 липня 1885 року . До цього багато клубів нелегально виплачували зарплату «професійним» футболістам, що викликало невдоволення з боку інших клубів, які дотримувалися принципів «аматорського» футболу. Згодом все більше і більше футбольних команд ставали професійними, а організованою ліги для них до цих пір не існувало.

Шотландський мануфактурщиков і директор « Астон Вілли » Вільям Макгрегор першим запропонував внести порядок в хаотичну до цього процедуру узгодження матчів між клубами. 2 березня 1888 він звернувся з офіційною заявою до керівництва клубів « Блекберн Роверс »,« Болтон Вондерерс »,« Престон Норт Енд »,« Вест Бромвіч Альбіон »І секретарю« Астон Вілли », в якому повідомив про формування Футбольної ліги.

Перші збори відбулося 23 березня 1888 року, напередодні фіналу Кубка Англії, в готелі «Андерсон» в Лондоні, за яким послідувало другі збори в готелі «Роял» в Манчестері 17 квітня. 8 вересня цього ж року стартував перший сезон Футбольної ліги, в якому взяли участь 12 клубів.

Кожен клуб двічі грав з усіма іншими клубами: один раз - на домашньому полі, інший раз - на полі суперника. За перемогу команді присуджувалося два очки, за нічию - одне очко (ця система не була остаточно узгоджена до початку сезону, в якості альтернативи пропонувалося нараховувати тільки одне очко за перемогу і нуль за нічию і поразку). «Престон» виграв перший сезон Футбольної ліги, не програвши жодного матчу, і оформив перший клубний «дубль» у історії, також вигравши в цьому сезоні Кубок Англії .

У перші сезони існування Футбольної ліги до неї приєднувалися нові клуби, а в 1892 році, в зв'язку з розформуванням футбольного альянсу , Ліга розширилася до двох дивізіонів. Клуби, які займали нижчі місця у Другому дивізіоні, повинні були після закінчення сезону заново подавати заявки на участь у Футбольній лізі. У 1898 році була створена система автоматичного виходу у вищий дивізіон і вильоту в нижчий, коли обидва дивізіону Ліги були розширені до 18 команд. Клуби, які вибувають у Другій дивізіон і виходять в Перший, визначалися в ході тестових матчів між двома клубами, які посіли нижчі місця в Першому дивізіоні і двома клубами, які посіли вищі місця у Другому дивізіоні. Ця система зазнала критики в перший же сезон після її введення, після того, як «Сток» і «Бернлі» провели договірний матч, який забезпечив їм обом участь в Першому дивізіоні в наступному сезоні.

Англійська футбольна ліга (   англ

Оригінальний логотип Футбольної ліги

« Астон Вілла »І« Сандерленд »Домінували в перші роки існування Футбольної ліги; через кілька років в Лігу увійшли північні клуби, наприклад « Ньюкасл Юнайтед »І« Манчестер Юнайтед », Що домоглися певних успіхів. « Ліверпуль »Виграв перший свій чемпіонський титул в 1901 році. Лише на початку XX століття клуби з півдня Англії на кшталт « Арсенала »,« Челсі »І« Тоттенхема »Почали затверджуватися в Лізі, і лише в 1931 році« Арсенал »першим з південних клубів виграв чемпіонат Англії.

після початку Першої світової війни чемпіонат не проводився протягом чотирьох сезонів, відновившись лише в 1919 році, коли Перший і Другий дивізіони були розширені до 22 команд. У наступному 1920 році провідні клуби з Південної футбольної ліги увійшли до складу Футбольної ліги, сформувавши Третій дивізіон Футбольної ліги, який був перейменований в 1921 році в Третій південний дивізіон , Так як паралельно з нових клубів було створено Третю північну дивізіон . По одному клубу з кожного з цих дивізіонів отримували путівку у Другій дивізіон, а два гірших клубу Другого дивізіону вилітали в відповідну зону Третього дивізіону. У зв'язку з тим, що в Третьому дивізіоні було дві зони, південна і північна, іноді виникали складності з розподілом вилетіли з Другого дивізіону клубів по зонам. Тому ряд клубів з центральних графств Англії на кшталт « Менсфілд Тауна »І« Уолсолла »В залежності від ситуації переміщали то в південний, то в північний дивізіон.

У 1925 році було прийнято новий правило офсайду , Згідно з яким для фіксування положення «поза грою» число гравців між нападаючим і лінією воріт скорочувалася з трьох до двох. Це призвело до значного збільшення кількості забитих м'ячів в матчах. У 1939 році були введені номери на футболках гравців, а в 1951 році стали використовуватися м'ячі білого кольору. У 1956 році відбувся перший матч під світлом прожекторів: це була зустріч між « Портсмутом »І« Ньюкасл Юнайтед ». Після цього стали проводитися вечірні матчі посеред тижня.

У 1939 році чемпіонат був знову перерваний у зв'язку з початком Другої світової війни , На цей раз на сім сезонів. У 1950 році Третій дивізіон було розширено до 24 команд в обох зонах (Північ і Південь), що збільшило загальну кількість клубів в Футбольній лізі до 92. У 1958 році було прийнято рішення про реорганізацію Третього дивізіону і створенні загальнийанглійське третього дивізіону і четвертого дивізіону . Клуби в верхній половині турнірної таблиці Третього південного і Третього північного дивізіонів сформували Третій дивізіон, а клуби з нижньої половини Третього південного і Третього північного дивізіонів - Четвертий дивізіон. Між цими двома дивізіонами кожен сезон переміщаються чотири клуби (два вилітають, два виходять). У Другій дивізіон з Третього виходило дві команди до 1974 року, коли кількість цих команд збільшилася до трьох.

У сезоні 1960/61 відбувся перший розіграш нового клубного турніру для клубів Ліги, Кубка Футбольної ліги . Першим володарем Кубка Ліги стала « Астон Вілла ». Перший час великі клуби не приділяли цьому турніру великої уваги, але в підсумку Кубок Ліги міцно утвердився в футбольному календарі Англії, хоча і залишався менш престижним, ніж Кубок Англії .

У 1965 році були введені заміни в матчах для травмованих гравців, а в наступному році було дозволено проводити заміни в тактичних цілях.

Починаючи з сезону 1976/77, клуби, які набрали за підсумками сезону однакову кількість очок, розподілялися по місцях за різницею забитих і пропущених м'ячів, а не за коефіцієнтом середньої кількості голів (забиті м'ячі ділилися на пропущені). Це було зроблено з метою стимулювання атакуючої гри, так як за різницею м'ячів атакуючі команди отримували більшу перевагу, ніж за старою системою середнього коефіцієнта. У разі однакової кількості очок і однаковою різниці м'ячів пріоритет отримував клуб, який забив більше голів. Був лише один сезон, коли це правило було потрібно для визначення чемпіона: в сезоні 1988/89, коли « Арсенал »Обіграв« Ліверпуль »З рахунком 2: 0 на« Енфілді »В останньому матчі сезону. «Арсенала» зрівнявся з «Ліверпулем» за кількістю очок і різницею м'ячів, а за кількістю забитих м'ячів обійшов його, ставши чемпіоном.

Логотип Футбольної ліги з 1988 по 2004 роки

У 1981 році відбулася ще одна важлива зміна правил: за перемогу стали призначати три очки замість двох, що також було зроблено з метою стимулювання атакуючого футболу (проте це правило не застосовувалося ФІФА на чемпіонатах світу аж до чемпіонату світу 1994 року .) З 1987 року стали проводитися матчі плей-офф, в яких визначалися команди, що виходять в більш високий дивізіон. Тоді ж було введено правило автоматичного виходу і вильоту для одного клубу між Четвертим дивізіоном і футбольної конференцією , Що замінило необхідність щорічної подачі заявки на переобрання в Футбольну лігу. Це також об'єднало всі дивізіони чемпіонату Англії в єдину піраміду національних ліг . У сезоні 1991/92 кількість клубів в Першому дивізіоні знову склало 22 команди, а вже в сезоні 1995/96 знову знизилося до 20. На початок 1990-х років центральним питанням у Футбольній лізі стало питання про доходи.

Гроші стали мати все більшого значення в англійському футболі. У лютому 1979 року відбувся перший трансфер футболіста вартістю £ 1 млн: Тревор Френсіс перейшов з « Бірмінгем Сіті »В« Ноттінгем Форест ». Першим гравцем вартістю £ 2 млн став Тоні Котті (перейшов з « Вест Хем Юнайтед »В« Евертон »В липні 1988 року). До заснування Прем'єр-ліги найдорожчим гравцем в англійському футболі був Дін Саундерс , Який перейшов з « дербі Каунті »В« Ліверпуль »За £ 2,9 млн в 1991 році. Першим гравцем вартістю £ 3 млн став Алан Ширер , Який перейшов з « Саутгемптона »В« Блекберн Роверс »В липні 1992 року, напередодні першого сезону в Прем'єр-лізі .

З 1983 року Футбольна ліга має офіційного спонсора свого основного турніру. Нижче представлений список спонсорів Ліги і відповідні назву турніру:

Клубні турніри, які проводяться Футбольної лігою, мають інших спонсорів.

Ще одним джерелом доходів Футбольної ліги є телевізійні контракти. У 1980-х роках ряд наземних телетранслірующіх компаній змагалися за право показу матчів Футбольної ліги, але з появою супутникового транслює компанії « British Sky Broadcasting »(Sky TV), яка активно шукала привабливі програми для створення постійної клієнтської бази і готової платити великі суми грошей, ситуація кардинально змінилася. Клуби вищого дивізіону Футбольної ліги вимагали більше грошей від Ліги, погрожуючи в разі відмови вийти з її складу. У 1992 році загроза була втілена в реальність, коли клуби Першого дивізіону утворили Прем'єр-лігу , Вийшовши зі складу Футбольної ліги і підписали ексклюзивний контракт на телетрансляції матчів з «Sky TV». Прем'єр-ліга зберегла зв'язку з Футбольної лігою, включаючи систему вильоту і виходу клубів після закінчення кожного сезону, але Футбольна ліга залишилася в набагато важчій ситуації: без своїх кращих клубів і високих доходів від телетрансляцій. Однак, розрив в класі між представниками двох вищих дивізіонів англійського футболу після відділення Прем'єр-ліги виріс слідом за нерівністю доходів команд, які представляли різні дивізіони. Якщо раніше клуби, які добивалися права виступати в Першому дивізіоні зазвичай утримувалися на цьому рівні принаймні кілька сезонів, то починаючи з першого ж сезону Прем'єр-ліги протягом 9 сезонів як мінімум один з клубів повертався в Футбольну лігу, а в сезоні 1997/98 ця доля спіткала всіх трьох новачків. Винятками стали лише « Блекберн Роверс », Що став чемпіоном Англії через сезон після підвищення, і« Ньюкасл Юнайтед », Протягом 4 сезонів після підвищення завершував сезон в шістці лідерів. Це правило стало справедливим і для вилітали в Футбольну лігу команд (вони отримували солідні «виплати-парашути» від Прем'єр-ліги). Протягом 12 сезонів після утворення Прем'єр-ліги принаймні один з вилетіли клубів повертався в неї через сезон.

Такоже, відділення Прем'єр-ліги стало причиною ФІНАНСОВИХ проблем, Які спіткалі много клубів Футбольної ліги, что вілетілі з ВИЩОГО дівізіону и не розв'язали задачу по Повернення в неї. Такоже по клубам завдан серйозно удару банкрутство спонсора Прем'єр-ліги - ITV Digital. Деякі клуби відкотіліся на кілька ліг вниз, но жоден з них не Припін Існування. Лише в Партнери Вся 2001/02 лондонський клуб « Вімблдон », Який перебував у важкому фінансовому положенні, переїхав до міста Мілтон Кінс . Рішення було схвалене Футбольної лігою і стало безпрецедентним для клубів такого рівня. В результаті більшість уболівальників перестали підтримувати клуб, переключившись на відроджений клуб, який почав свою історію в дев'ятій за рангом лізі Англії.

Продаж телевізійних прав на показ матчів, що проводяться під егідою Футбольної ліги:

З 1992 року Футбольна ліга зменшилася кількісно до 70 клубів. З 1995 року і по теперішній час в Футбольній лізі виступає 72 клубу. Дивізіони Ліги поміняли свої назви. Старий Другий дивізіон став новим Першим дивізіоном, Третій дивізіон став Другим, а Четвертий - Третім. Найважливішим пріоритетом Футбольної ліги є забезпечення її фінансування через обмеженість доступних ресурсів. Позитивні зміни в цьому напрямку пов'язані з підписанням спонсорської угоди з компанією « Coca-Cola ». Першим з змін став ребрендинг Ліги, що включає перейменування Першого дивізіону в Чемпіоншіп , Другого дивізіону - в першу лігу , А Третього дивізіону - у другу лігу .