Полезные материалы

шашки

  1. Історія шашковій гри [ правити ]
  2. Варіанти шашок [ правити ]
  3. Міжнародні шашки [ правити ]
  4. Алтайські шашки [ правити ]
  5. Бразильські шашки [ правити ]
  6. Канадські шашки [ правити ]
  7. Англійські шашки (Чекерс) [ правити ]
  8. Пул (Pool Checkers) [ правити ]
  9. Італійські шашки [ правити ]
  10. Іспанські шашки [ правити ]
  11. Турецькі шашки [ правити ]
  12. Див. також [ правити ]
  13. Шашки-самоїди [ правити ]
  14. Стовпові шашки [ правити ]
  15. Ставропольські шашки [ правити ]
  16. Діагональні шашки [ правити ]
  17. 80-клітинні шашки [ правити ]
  18. Сибірські шашки [ правити ]
  19. Шашки як вид спорту [ правити ]
  20. Шашкові терміни [ правити ]
  21. Загальні принципи [ правити ]
  22. Позначення полів [ правити ]
  23. Запис ходів [ правити ]

Шашки - гра для двох гравців на багатоклітинній дошці, подібної   шахової   , Спеціальними фішками-шашками

Шашки - гра для двох гравців на багатоклітинній дошці, подібної шахової , Спеціальними фішками-шашками. подібно шахів , Шашки відтворюють дії борються за певними правилами сил.

Історія шашковій гри [ правити ]

Шашки входять в категорію так званих ігор шашкового типу, що включає безліч різноманітних настільних ігор для двох-чотирьох гравців, в які грають на розкресленій дошці рівноцінними фішками. Крім шашок, в неї також входять такі ігри, як алькерк , го , ко-вай , латрункулі , нарди , рендзю , сенет та інші. Протилежна категорія - ігри шахового типу - включає настільні ігри для двох-чотирьох гравців, в які грають також на дошці, але нерівноцінними фігурами ( сянці , чатуранга , шахи та інші). Загальна їх надкатегорії - ігри шахово-шашкового типу, куди входять і гібридні гри, наприклад, шашмати .

Достовірних відомостей про винахід шашок історія не зберегла. Цілком ймовірно, що різні ігри шашкового типу винаходили протягом історії людства багато разів і незалежно, чому сприяла простота інвентаря і правил. Вважається, що відомі зараз гри шашкового типу являють собою різні етапи еволюції ігор на дошці, так що всі вони в певному сенсі близькі одна одній, що підтверджується близькістю інвентарю і назв ігор. Так, назви шашок: російське « ний »І польське« warcaby »пов'язані з європейським назвою нардового гри: tavola reale (в Італії ), Tables reales (в Іспанії ), Tavli (в Греції ), Tavla (в Туреччини ), Tables або backgammon (в Великобританії ), Vrhcaby (в Чехії ). [1] , [2] . Принциповою відмінністю шашок від нардового ігор стала відмова від гральних кісток, які були невід'ємною частиною багатьох стародавніх ігор ( сенет , чатуранга ), Імітуючи фактор випадковості в житті. Ще одна категорія шашкових ігор розвинулася на Сході. У цих іграх шашки не рухаються, а лише виставляються на дошку, утворюючи ті чи інші країни, що розвиваються конфігурації, між якими, власне, і йде боротьба ( го , рендзю ).

Найбільш древні зображення гравців за грою, яка визначається як варіант шашок, є ще в пам'ятках стародавнього Єгипту . Народам, що населяли територію нинішньої Росії і прилеглі регіони, шашки були відомі ще в III столітті . Гра в шашки була широко поширена на території всієї Європи в Середньовіччя і епоху Відродження , Не кажучи вже про пізніші часи.

Можуть бути різні класифікації шашкових ігор. Перш за все, можна виділити власне шашки і «гри шашкового типу», які шашками зазвичай не називають ( го , рендзю , Та ін., Див. Вище). Дана стаття розглядає тільки першу з цих категорій.

За розмірами дошки - 12 × 12 ( канадські ), 10 × 10 ( міжнародні ), 8 × 8 (переважна більшість варіантів шашок), 10 × 8 (80-клітинні).

За особливостями правил гри. До них відносяться:

  • Початкове розташування шашок. Можливі різноманітні варіанти.
  • Напрямок ходу і взяття: по діагоналі або по вертикалі / горизонталі.
  • Можливість бою назад простий шашкою.
  • Ступінь свободи ходу дамки.
  • Правила переваги взяття: при наявності декількох варіантів бою в одних іграх гравець може вибрати будь-який варіант, в інших - його свобода вибору обмежена.
  • Правила перетворення простий шашки в дамку: існують відмінності в правилі перетворення в дамку при проходженні дамочного поля під час взяття кількох шашок супротивника. В одних правилах шашка, що потрапила в середині ходу на поле перетворення, стає дамкою відразу ж і може продовжувати бити, як дамка, в інших - проста стає дамкою тільки на наступному ходу, якщо попередній завершився на поле перетворення.

Варіанти шашок [ правити ]

Російські шашки [ правити ]

Використовується дошка 8 × 8 клітин. У кожного гравця в початковій позиції по 12 фішок - так званих простих шашок, які займають перші три ряди з кожного боку. В ході гри шашки рухаються по чорних полях, вони можуть вставати тільки на незайняті поля. Проста шашка може ходити по діагоналі вперед на одну клітку, бити вперед або назад (при цьому шашка рухається по діагоналі на дві клітини, перестрибуючи через шашку або дамку суперника, яка знімається з дошки; якщо з нового положення б'є шашки можна побити іншу шашку суперника, хід триває, і т. д.). При досягненні дамочного поля (будь-якого поля останньої горизонталі) або при бою через дамочное поле проста шашка перетворюється в дамку і продовжує бій за правилами дамки (тепер вона може ходити на будь-яке число полів по діагоналі в обидва напрямки). За один хід шашку супротивника можна побити тільки один раз (правило турецького удару ). Згідно з цим правилом якщо при бою кількох шашок супротивника шашка або дамка повторно виходить на вже побиту шашку, то хід зупиняється. Побиті шашки противника знімаються тільки після завершення ходу. Гравець на своєму ходу зобов'язаний побити шашку супротивника, якщо у нього є така можливість, але при декількох варіантах бою гравець може вибрати будь-який. Пропуск ходу не допускається. Мета гри - з'їсти або «замкнути» (позбавити можливості ходу) все шашки противника.

Останнім часом змагання з російських шашок проводяться за двома варіантами: класичні російські шашки і т. Н. турніри з вибірковим жеребом. Другий варіант передбачає наявність офіційно затвердженого списку початкових двох-трьох ходів (існує також варіант «літаючі» шашки, в якому по одній шашки у кожної сторони в початковій позиції займають будь-яке інше положення).

Міжнародні шашки [ правити ]

Гра найбільш популярна в Європі. Використовується дошка 10 × 10 клітин. У кожного гравця в початковій позиції по 20 шашок, які займають перші чотири ряди з кожного боку, «проста» шашка може бити вперед і назад, дамка може ходити і бити на будь-яке число полів. «Проста» перетворюється в дамку тільки тоді, коли вона закінчує свій хід на поле перетворення. При бої «простий» через поле перетворення вона не перетворюється і продовжує бій як проста. Якщо після поля перетворення «проста» може бити тільки як дамка, вона залишається на полі перетворення і може продовжувати бити як дамка тільки з наступного ходу. Також як і в російських шашках існує правило «Турецького удару» . При можливості декількох варіантів взяття покладається бити максимально можливу кількість шашок. Мета гри, як і в російських шашках, - з'їсти або замкнути всі шашки супротивника.

Алтайські шашки [ правити ]

Поєднують в собі правила шашок і шахів.

Бразильські шашки [ правити ]

Правила аналогічні міжнародних шашок, але гра ведеться на дошці 8 × 8, по 12 шашок з кожного боку.

Канадські шашки [ правити ]

У канадські шашки грають на дошці 12 × 12, по 24 шашки з кожного боку. В іншому правила аналогічні міжнародних шашок.

Англійські шашки (Чекерс) [ правити ]

англійські шашки

Англійські або американські шашки, або Чекерс ( англ. Checkers). Дошка 8 × 8, в початковій позиції у кожного гравця по 12 шашок, розташованих в перших трьох рядах на чорних клітинах. Перший хід роблять чорні. «Прості» шашки можуть ходити по діагоналі на одну клітину вперед і бити тільки вперед, дамка може ходити на одну клітку по діагоналі вперед і назад і бити через одну клітку в будь-яку сторону. Бити обов'язково, якщо є кілька шляхів, гравець може вибрати будь-який, не обов'язково найдовший, але пройти його до кінця.

В 2007 році Джонатан Шеффер довів, що існує безпрограшний алгоритм (див. програма Chinook ), Завдяки якому гравець може розраховувати мінімум на нічию в англійських шашках, незалежно від того, яким кольором він грає. [1] Будучи безпрограшним, даний алгоритм проте не є оптимальним Шаблон: Ні АІ .

Пул (Pool Checkers) [ правити ]

популярний в США варіант гри. Правила аналогічні міжнародних шашок, але гра ведеться на дошці 8 × 8, по 12 шашок з кожного боку. Ще одна відмінність - не потрібно бити максимальну кількість шашок.

Італійські шашки [ правити ]

У італійські шашки грають на шаховій дошці розміром 8 × 8 клітин, яка повернута на 90 градусів у порівнянні зі стандартною. Шашки гравців займають перші три ряди з кожного боку, розташовуючись на білих полях. Правила гри в італійські шашки схожі на правила гри Чекерс, але мають деякі відмінності:

  • Проста шашка не може бити назад і не може бити дамку;
  • Бити треба максимально можливу кількість шашок суперника, а при рівних варіантах бою потрібно бити максимальну кількість дамок.

Іспанські шашки [ правити ]

Правила подібні бразильським шашок, але дошка повернена на 90 градусів у порівнянні зі стандартною. Шашки гравців займають перші три ряди з кожного боку, розташовуючись на білих полях. Ще одна відмінність - прості шашки не можуть бити назад.

Турецькі шашки [ правити ]

Оригінальні за зовнішнім виглядом турецькі шашки. У них гра ведеться на стандартній 64-клітинній дошці, але шашки ходять і б'ють не по діагоналях, а по вертикалях і горизонталях, взяття назад для простої шашки заборонено. Ще одна їх особливість - наявність «джентльменських правил» - правил, що вимагають від гравця попереджати противника, коли його шашки ставляться під удар і коли проста шашка виявляється на сьомий чи восьмий горизонталі.

Див. також [ правити ]

Піддавки (зворотні шашки) [ правити ]

Правила гри в піддавки (тут також існують варіанти 8 × 8 і 10 × 10) аналогічні правилам до відповідних російські і міжнародні шашки, однак мета гри - піддати або замкнути всі свої шашки.

Шашки-самоїди [ правити ]

Грають на дошці 8 × 8. На відміну від російських шашок, кожен з гравців може (і зобов'язаний при можливості, тобто, з самого початку гри) бити як шашки противника, так і свої шашки (взяття завжди проводиться своєї шашкою). Можна бити кілька шашок обох кольорів за один хід. В принципі, можлива гра на дошці 10 × 10, але без правила обов'язкового взяття більшості.

Стовпові шашки [ правити ]

Старовинний російський варіант, де побита проста шашка не знімається з поля, а ставиться під побила її вежу.

Ставропольські шашки [ правити ]

У порівнянні з російськими шашками додано лише одне нове правило, різко ускладнив характер боротьби: в ставропольских шашках будь-який з гравців замість ходу своєї шашкою завжди може зробити хід за противника. Так, починаючи гру, білі мають право грати чорної шашкою. Рухати чужі прості шашки можна тільки в свою сторону і брати ними слід тільки свої шашки. Взяття обов'язково.

Діагональні шашки [ правити ]

Правила аналогічні правилам в російські шашки, але початкова розстановка - інша (більша діагональ вільна, зверху і зліва від неї все клітини зайняті чорними шашками, знизу і праворуч - білими).

80-клітинні шашки [ правити ]

Дошка прямокутна 10 × 8, тобто у білих і чорних - по 15 простих. Правила аналогічні правилам в російські шашки.

Особливість - 3 дамки завжди виграють у одній дамки суперника, незалежно від розташування.

Були запропоновані в середині 1960-рр. українським майстром Миколою Петровичем Спанціреті. Особливого поширення не отримали. В середині 1980-х рр. в ризькому журналі «Шашки» була опублікована стаття про даного різновиду шашок.

Сибірські шашки [ правити ]

Сама вільна версія. Бити необов'язково, при цьому шашка, що не побила чужу, береться за хук. Взяття за хук не рахується за хід. Мета - зрубати всі шашки суперника. Ситуація, при якій один з противників не може ходити - нічия. В іншому аналогічні бразильським шашок.

Шашки як вид спорту [ правити ]

В даний час спортивні змагання проводять такі організації за такими шашковий системам гри:

Чемпіони світу з шашок визначаються з XIX століття , Офіційний статус з 1948 року мають чемпіонати ФМЖД . Ситуація порівнянна з шаховими королями або футбольним World Cup (не чемпіонат світу). Див. Чемпіони Росії з шашок

Шашкові терміни [ правити ]

російські шашки

Велика, або головна дорога - найбільша діагональ на шашковій дошці (a1-h8).

Двійник - дві паралельні діагоналі a7-g1 і b8-h2, що перетинають велику дорогу.

Трійник - діагоналі a3-f8 і c1-h6, що знаходяться по обидва боки великої дороги, і дві маленькі діагоналі a3-c1 і f8-h6, їх з'єднують.

Косяк - пов'язані між собою діагоналі e1-a5-d8-h4-e1.

Бортові поля - крайні вертикальні поля шашковій дошки.

Проста - звичайна шашка (НЕ дамка).

Бортові шашки - шашки, що займають бортові поля шашковій дошки.

Дамочние поля - поля, що знаходяться в останніх горизонтальних рядах шашковій дошки.

Дамка - шашка, що досягла дамочних полів.

Хід - пересування шашки з одного поля на інше.

Тихий хід або темп - просте переміщення шашки.

Ударний хід, удар або бій - хід, що супроводжується взяттям шашки або шашок супротивника.

Поддача - навмисна постановка шашки під удар.

Розмін - поддача під удар однієї або декількох своїх шашок і взяття такої ж кількості шашок супротивника.

Рожен - біла шашка, розташована на поле d6 або f6, або чорна, розташована на поле c3 або e3, і протистоїть двом шашок супротивника, якщо у нього немає можливості її атакувати.

Цугцванг - позиція в шашковій партії, коли будь-який хід одного з супротивників веде до погіршення його позиції або поразки.

Дебют - перша стадія партії, під час якої суперники прагнуть найкращим чином розвинути свої сили і створити передумови для наступних операцій.

Миттельшпиль - серединна частина партії (після 7-12 ходів), в яку переходить її дебютна частина.

Ендшпіль - 1.заключітельная частина партії, в яку переходить міттельшпіль, коли у суперників залишається не більше, ніж по шість шашек.2.позіція з малим числом шашок.

Жертва - умисна поддача шашки (іноді двох і більше) під удар.

Замикання - положення, при якому одна або кілька шашок однієї зі сторін закриті шашками противника і не можуть ходити.

Опозиція - протистояння білих і чорних простих шашок на одній вертикалі.

Відстала (слабка) шашка - шашки a1 і h2 у білих, і a7 і h8 у чорних (в початковій позиції в російських шашках).

Петля - прийом лову дамки.

Прохідна шашка - шашка, яку забезпечений прохід в дамки.

Прорив - стратегічний прийом, що дозволяє прорватися в дамки.

Роздоріжжі - положення, в якому проста, що досягла преддамочного ряду, повинна наступним ходом обрати поле перетворення в дамку. Зазвичай термін вживається в тому сенсі, що будь-який перетворення не рятує від поразки.

Решето - розташування шашок, при якому між ними є вільні поля.

Відпочинок - позиція з вільним темпом. Виникає, коли суперник зобов'язаний здійснити взяття, але черга ходу належить іншій стороні.

Самооподаткування - положення, в якому власні шашки обмежують дію своїх сил, що часто виявляється причиною поразки.

Зв'язка - положення, в якому одна зі сторін сковує сили противника.

Правець - протистояння дамок, при якому черга ходу призводить до поразки.

Трикутник Петрова - розташування на дошці при лові трьома дамки однієї дамки противника.

Турецький удар - правило взяття, при якому вже збита, але не знята з дошки до закінчення взяття, шашка зупиняє б'є шашку.

Загальні принципи [ правити ]

Офіційні партії в шашки ведуться під запис - кожен гравець записує ходи в бланк за правилами шашковій нотації. Ходом вважається пара з двох послідовних полуходов - ходу білих і ходу чорних, ці пари і записуються, по два полухода під одним номером. наприклад:

1. e3-d4 d6-c5 2. g3-f4 ?? c5: e3: g5 3. ...

Позначення полів [ правити ]

При записи партій на дошці 8 × 8 використовуються позначення клітин, аналогічні шаховим - вертикалі дошки нумеруються латинськими літерами AH зліва направо, горизонталі - цифрами 1-8 від низу до верху, клітина позначається парою «буква-цифра». У стокліткових шашках застосовують інший спосіб позначення: все чорні поля дошки послідовно пронумеровані числами від 1 до 50. Верхнє ліве чорне поле має номер 1, друге зліва на цій же горизонталі - 2, перше поле другий зверху горизонталі - 6, і так далі. Білі поля ніяк не означає, оскільки в грі не беруть участь, і записувати їх не потрібно.

Запис ходів [ правити ]

  • Тихий хід записується у вигляді двох позначень полів, розділених знаком «-», наприклад, f4-g5 означає хід з поля f4 на поле g5, а 5-10 - хід з п'ятого поля на десяте в стокліткових шашках.
  • Хід із взяттям записується у вигляді позначень полів, за якими проходить б'є шашка, розділених двокрапкою, наприклад: f4: h6 означає хід з поля f4 на h6 зі взяттям шашки, що стоїть на поле g5, а f4: h6: f8: c5: g1 - складний «ланцюгової» хід із взяттям чотирьох шашок.
  • Допускається скорочений запис ходів, коли не ставиться номер горизонталі і позначення типу ходу (тихий або взяття). Наприклад, запис fh6 означає хід зі взяттям з вертикалі f на поле h6. Скорочена запис ходу допускається, якщо вона в даній позиції однозначна, тобто хід даного типу для даного гравця можливий тільки з одного поля. Якщо це не так (наприклад, якщо шашка знаходиться під боєм двох шашок супротивника, що стоять на одній вертикалі), хід повинен бути записаний повністю.

Характеристики ходів [ правити ]

Як і в шахах, в записах партій застосовується додаткові умовні знаки, що дозволяють характеризувати записані ходи. Вони ставляться в запису після позначення того ходу (полухода), який характеризують.

Знак Значення! хороший хід. !! дуже хороший, несподіваний, красивий хід. ? помилка, якщо помилковий хід вимушений - знак не ставиться. ?? грубий перегляд, позіхання . х або + виграш; очевидна виграшна позиція. = Нічия; очевидна нічийна позиція. !? авантюрний, азартний хід, все наслідки якого складно прорахувати. ± або + - позиційну перевагу білих. або - + позиційну перевагу чорних. ±± або ++ - величезна позиційну перевагу білих. ∓∓ або - ++ величезна позиційну перевагу чорних. або ~ будь-який хід. # Блокування шашки (шашок).

Додаткові знаки застосовуються в аналізі позицій, в шашковій композиції .

  • Б.Герцензон, А. Напреенко. Підручник шашковій гри. - Санкт-Петербург: Літера, 1997.- 256 с.- ISBN 5-86617-007-8
  • А.Вірній. Трохи про шашках, але по существу.- Москва: ФАИР-ПРЕСС, 2005.- 328 с.- ISBN 5-8183-0674-7
  • В.Пак. Популярний шашковий практікум.- Москва: АСТ; Донецьк: Сталкер, 2004.- 285 с.- ISBN 5-17-023421-X ; ISBN 966-696-452-X

2. g3-f4 ?