Полезные материалы

«Дали ляща»: здача другої черги Ocean Plaza може зірватися через депутатських звернень

Сергій Лещенко та Томаш Фіала під час 14-ї щорічної інвестиційної конференції, оранізованной інвестиційною компанією Dragon Capital

Будівництво ТРЦ Ocean Mall, який незабаром повинен з'явитися на Либідській, може затягнутися в зв'язку з перевірками і узгодженням проекту в державних органах - депутати та активісти вимагають провести експертизу проекту і гарантувати громадськості, що знаменита київська «Літаюча тарілка» залишиться в первозданному вигляді. Така «зволікання» в будівництві може бути на руку інвестиційної компанії Dragon Capital, яка знаходиться у фінальній стадії переговорів про купівлю у росіян Ocean Plaza. За прогнозами експертів, після введення другої черги, ТРЦ втратить 30-40% відвідувачів.

В суботу 9 червня активістка Ольга Терефьева повідомила на своїй сторінці в Facebook, що завдяки втручанню Сергія Лещенка листування з державними органами стала ефективною і на їх вимогу про збереження оригінального вигляду пам'ятки архітектури, відомої серед киян як «літаюча тарілка» і залучення до реконструкції її автора - архітектора Флоріана Юр'єва відгукнулася міністр освіти і науки Лілія Гриневич. Втручання державних органів не скасує будівництва ТРЦ, але може істотно посунути термін здачі об'єкта.

Про те, що на місці «тарілки» буде зведена друга черга Ocean Plaza стало відомо ще в 2013 році. Однак в боротьбу з реконструкцією відомого архітектурного об'єкта і будівництвом ТРЦ включилися тільки на початку 2018 року. Шум навколо «літаючої тарілки» дивним чином збігся з переговорами української інвестиційної компанії Dragon Capital з росіянами щодо покупки у них Ocean Plaza. Після завершення угоди, Dragon Capital отримає об'єкт, який за оцінками експертів є найуспішнішим торговим об'єктом в Україні. Орендні ставки в цьому торговому центрі найвищі по Києву - магазини площею 100-120 кв. м. здаються за $ 70-80 / кв.м. у місяць. Знизити його ліквідність може тільки будівництво Ocean Mall через дорогу. Втім, власник компанії Томаш Фіала вже включив «важку артилерію» - народний депутат Сергій Лещенко очолив боротьбу проти ТРЦ під гаслом збереження київського модернізму.

Сергій Лещенко з архітектором Флоріаном Юр'євим

Раніше депутат Сергій Лещенко «спеціалізувався» більшою мірою на корупційних схемах влади і в боротьбі із забудовниками помічений не був. Як зазначає в інтерв'ю РБК київський архітектор Анатолій Фролов, зараз в Києві знаходиться величезна кількість унікальних історичних будівель, які знаходяться в занепаді або доводяться їх власниками до знищення. «Після руйнування будівель на їх місці будуть будувати нові комерційні об'єкти», - упевнений він.

Проте, збереженням більш резонансних об'єктів, таких як садиба художника Мурашка, Будинок зі зміями, будинок Ігоря Сікорського Сергій Лещенко ніколи не займався.

Не виключено, що своїми діями депутат переслідує дві благі цілі - з одного боку показати себе борцем за значиму архітектурну пам'ятку для Києва, а з іншого - допомогти своєму приятелеві Томашу фіали встигнути заробити на покупці Ocean Plaza. І в цьому контексті «антикорупціонер» Сергій Лещенко виглядає не дуже переконливо, оскільки інтереси конкретного інвестора тут проглядаються куди чіткіше, ніж інтереси городян, оскільки в аварійному стані «тарілка» знаходиться вже більше десятка років. На підтримку версії про захист бізнес-інтересів Томаша Фіали можна привести більш ранні заяви дептутата.

Так, раніше Сергій Лещенко виступав на захист Фіали і пов'язував обшуки СБУ в офісі інвестиційної компанії Dragon Capital c корпоративним конфліктом її власника Томаша Фіали і депутата від БПП Олександра Грановського. «Грановський програв суд в Лондоні власнику Dragon Capital. Оскільки він має великий вплив на правоохоронні органи, зокрема на СБУ, висока ймовірність використання спецслужби для зведення рахунків між ним та особами, яких влада намагається позбавити бізнесу », - заявив Лещенко в ефірі телеканалу ZIK в квітні 2017 року.

Крім того, згідно з декларацією Лещенко за 2015 року, 2016 і 2017 роки, він отримав 19 тис грн, 315 тис грн і 314 тис грн. в якості роялті від видавничого дому «Медіа-ДК». Кінцевим бенефіціарним власником «Медіа-ДК» є знову ж Томаш Фіала. Що таке було видано журналом і сайтом «Новий час», щоб за три роки отримати 648 тис. Грн, народний депутат не уточнив - їм задекларовано авторське право на книги «Американська сага Павла Лазаренка» і «Межигірський синдром. Діагноз влади Віктора Януковича ». Перша видавалася у видавництві «Ї», і від нього в декларації надходжень немає, друга - ТОВ «Брайт Стар Паблішинг», і роялті від цієї компанії за три роки склали 13 тис. Грн.

Депутатська активність Лещенко може істотно поліпшити фінансові показники Dragon Capital. Зрозуміло, що з відкриттям Oсean Mall торговий центр Ocean Plaza втратить свою унікальність і позначиться на доходах. Ще влітку 2016 року Василя Хмельницький після продажу другої черги Ocean Plaza Вагифу Алієву відзначав, що будівництво другої черги Ocean Plaza з'їсть у нього 30-40% клієнтів і знизить вартість.

як повідомляють ЗМІ, переговори знаходяться - на просунутій стадії, але угода поки не закрита. Нагадаємо, «ТПС Нерухомість» придбала ТРЦ Ocean Plaza шість років тому. Тоді експерти говорили про суму угоди від $ 280 млн до $ 350 млн. Після того як в 2014 році США і Євросоюз оголосили про санкції щодо Аркадія Ротенберга, який був серед співвласників TPS Real Estate Holding (їй належала «ТПС Нерухомість»), ТПС заявило про намір вийти з українського бізнесу. Той факт, що українська компанія купує об'єкт у росіян з санкційних списків і тим самим можливо фінансово підтримає країну-агресора, єврооптиміста Сергія Лещенка, схоже, анітрохи не бентежить.

ДОВІДКА

Dragon Capital заснована в 2000 році Томашем Фіалою. Зараз, за даними українських ЗМІ, в портфелі компанії, зокрема, - ТРЦ Victoria Gardens у Львові (48,2 тис. Кв. М), логістичний комплекс класу А East Gate Logistic в Борисполі, 60% в логістичному комплексі класу А West Gate Logistic в селі Стоянка, складський комплекс в Бучі, ТОРГЦЕНТР «Піраміда», бізнес-центри «Прайм» та «Євразія» в Києві. Офісні центри Dragon придбала восени 2017 року біля БТА-банку, сума угоди не розкривалася.