Полезные материалы

Битва за Sky Park: хронологія конфлікту

img.my-shopping.com.ua

Глибокої ночі 21 жовтня в вінніцокм торговому центрі Sky Park пролунав постріл. Цей постріл - відгомін битви за контроль над найбільшим об'єктом комерційної нерухомості міста. Між собою воюють «Альфа-банк» і місцеві девелопери. Ми публікуємо коротку хронологію цього конфлікту.

У 2006-2007 роках у Вінниці відкрився ТРЦ "Магіцентр" (з 2012 року перейменований в Sky Park). Торговий центр складається з чотирьох корпусів, які відкривалися поступово, загальна площа становить 36000 кв.м. Девелопером проекту виступала місцева інвестиційно-фінансова група «КМТ». Засновники групи: брати Сергій і Олексій Пономарчук, Андрій Олонічев. У листопадовому номері Forbes зазначається, що зараз Віктор Пономарчук є власником компанії VikOil (крупного виробника соняшникової олії), тоді як молодший брат Олексій працює в девелоперському бізнесі.

Власником Skya Park яляется юридична особа "Овертайм". На будівництво центру компанія брала кредит в державному "Укрексімбанку". За даними фінансової звітності компанії в 2008 році кредитор змінився: ЗАТ "Банк Кіпру" видав кредит на $ 14,5 млн і кіпріотський Bank of Cyprus виділив ще $ 23млн.

У 2009 році між «Овертайом» і «Магіцентр» був підписаний договір оренди. На момент підписання договору щомісячна аредндная плата, яку "Магіцентр" повинен був переводити "Оветайму" становила близько 1,1 млн грн, на 1 січня 2012 року - 1,7 млн ​​грн.

На сьогоднішній день у «Магіцентру» підписані договори оренди приблизно з 80% орендарів Sky Park.

Примітно, що у ТОВ "Овертайм" і ТОВ "Магіцентр" є один загальний акціонер - ТОВ "Октавія", яким належить по 10% в тій і та іншої компанії.

У 2010-2011 роках «Овертайм» випустив дві серії облігацій на суму 566 млн гривень, терміном обігу на 29 і 37 років. Випуск облігацій був закритим.

У листопаді 2012 року фірма з Хмельницького »« Торг-Продакшн »подала позов про банкрутство« Овертайм », оскільки та нібито заборгувала їй 1,7 млн гривень. Боржник требванія кредитора не заперечив. Після публікації оголошення про банкрутство в «Голосі України» був сформований список кредиторів.

Наводимо список кредиторів, опублікований в єдиному реєстрі судових рішень:

Цікава деталь: в єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб в графі «спосіб свзязі з підприємством» вказано номер телефону Михайла Федорчука - юриста «Магіцентру». На питання, як його номер телефон виявився в контактах компанії, яка ініціювала банкрутство «Овертайм» він відповів, що не має про це поняття.

У квітня 2013 року відбулася дві важливі події: російський «Альфа-банк» придбав «Банк Кіпру» і весь його кредитний портфель. В цей же час був змінений арбітражний керуючий «Овертайм». Новим розпорядником майна став Віталій Василик.

У червні 2014 року арбітаржний керуючий Василик зажадав розірвати договір оренди між «Магіцентр» і «Овертайм» на підставі того, що він не виконується. За словами Василика з січня 2014 «Магіцентр» не переводив орендну плату «Овертайм», і заборгував 10,4 млн грн. Представник відповідача Михайло Федорчук на питання про те, чи платить «Магіцентр» орендну плату відповів, що предмет виконання договору є комерційною таємницею.

21 жовтня 2014 року в торговому центрі стався конфлікт між силовими структурами, що представляють сторони протистояння: державної служби охорони, приватної охоронної фірми і представниками, так званої, самооборони, один з яких і зробив постріл в повітря. За версією Віталія Василика конфлікт стався через спробу представіелей охорони "Овертайм" підключити електропостачання одному з орендарів. За його словами самооборону викликали опоненти з "Магіцентру".

Зараз в судах Києва та Вінниці проходить кілька розглядів по цій справі. Ліквідатор Василик вимагає визнати недійсними вимоги кредиторів, яких він вважає пов'язаними із засновниками, а саме: "Октавія", "Ігро- Ленд", "Фінансова компанія" Кейгруп "," Компанія Алтекс "," МагіЦентр "і ПАТ" Всеукраїнський депозитарій ЦІННИХ ПАПЕРІВ ". На думку Василика ці кредитори - покупці облігацій - є афілійованими з колишніми власниками торгового центру.

Другий предмет судових разібрательств - розірвання договору оренди між "Магіцентр" і "Овертайм". В єдиному реєстрі судових рішень станом на 3 листопада 2014 року останню рішення з цього вопорсу датується 8 вересня. У цьому рішенні господарського суду Києва йдеться про те, що договір оренди повинен бути розірваний, і з "Магіцентру" стягнуто борг за оренду на користь "Овертайм".

Заручниками конфлікту поки залишаються рітейлери. Віталій Василик вважає, що рітейлери повинні припинити платити орендну плату "Магіцентр", який не є власником ТРЦ. При цьому він підкреслює, що силовий сценарій розвитку подій виключений. Федорчук вважає, що арбітражний керуючий Василик, представляючи інтереси "Альфа-банку" хоче незаконно отримати контроль над центром.

Російська група «Альфа», в яку входить "Альфа-банк", відома своєю наполегливістю щодо проблемних компаній. Одна зі стратегій інвестиційного фонду А1, що входить до групи, передбачає роботу з проблемними активами. Логіка дій така: взятися за складний актив з корпоративним конфліктом або боргами, "очистити" його в судах і після цього вигідно продати. Наприклад, А1 в 2012 році взяв під захист активи Ірландського державного банку, щоб допомогти повернути активи, закладені по кредитах в Росії і Україні. Таким об'єктом став київський універмаг «Україна». На сьогоднішній день від судових розглядів він вже "очищений".

Автор: Юлія Белінська

Читайте свіжі новини і аналітику про ритейлі та інтернет-торгівлі в Україні на нашій сторінці в Facebook , На нашому каналі в Telegram , А також підписуйтесь на нашу щотижневу e-mail розсилку.