Полезные материалы

Вінниця стала центром яблучного бізнесу Східної Європи

22 серпня 2014 року, 15:10 АПК-Інформ: овочі & фрукти

У Вінниці 14-15 серпня 2014 року відбувся найбільший яблучний форум Східної Європи - четверта міжнародна конференція «Яблучний бізнес України-2014», яка зібрала провідних виробників яблука, представників найбільших міжнародних торгових компаній, роздрібних мереж, а також постачальників МТР, техніки, обладнання та інших учасників яблучного бізнесу.

У Вінниці 14-15 серпня 2014 року відбувся найбільший яблучний форум Східної Європи - четверта міжнародна конференція «Яблучний бізнес України-2014», яка зібрала провідних виробників яблука, представників найбільших міжнародних торгових компаній, роздрібних мереж, а також постачальників МТР, техніки, обладнання та інших учасників яблучного бізнесу

Мал. 1. Спеціалізація учасників конференції

Організатором конференції виступив проект «АПК-Інформ: овочі і фрукти» . Генеральним спонсором події вже традиційно стала компанія «Фіто-Маг», спонсором виступило ТОВ «Українська овочева компанія». Компанія SunPack була в цьому році ексклюзивним технологічним спонсором заходу, а генеральним медіа-партнером вже за традицією виступив журнал «Овочі та фрукти».

Програма конференції включала найбільш актуальні на сьогоднішній день аспекти яблучного бізнесу України і Європи. Учасники конференції отримали найбільш актуальний прогноз виробництва яблук в сезоні 2014/15 в Україні і країнах ЄС, прогноз цін на цю продукцію на українському і європейському ринках і оцінку очікуваних обсягів експорту та імпорту.

Відкривав пленарну частину конференції Євген Кузін, керівник відділу ЗЕД «АПК-Інформ: овочі і фрукти», який у своєму виступі озвучив прогнози виробництва яблука в країнах Євросоюзу. За словами експерта, основною проблемою виробників яблука ЄС в цьому сезоні може стати надлишок пропозиції на європейському ринку. Прогноз експерта був заснований на очікуванні рекордного врожаю яблук у ЄС в умовах діючої заборони на поставки цієї продукції в Росію, яка до цього моменту залишалася основним ринком збуту європейського яблука.

У ситуації, що склалася фермери Євросоюзу будуть шукати альтернативні зовнішні ринки збуту яблука, найбільш перспективними з яких, на думку фахівця, на сьогоднішній день є країни Близького Сходу. За даними експерта, в останні кілька сезонів спостерігається позитивна динаміка експорту яблука з ЄС в зазначеному напрямку, що пояснюється постійним зростанням споживання цих фруктів в даному регіоні.

Тим часом, для українських виробників яблука поточний сезон може обіцяти як великі можливості, так і повне фіаско, заявила в своєму виступі Тетяна Гетьман, керівник проекту «АПК-Інформ: овочі і фрукти». За даними експерта, в сезоні 2014/15 Україна має відмінний шанс збільшити свою присутність на російському ринку яблука. «Російський ринок поки залишається відкритим для виробників України, що з урахуванням відсутності на ньому конкуренції з боку постачальників з ЄС і Молдови дає нашим фермерам відмінну можливість збільшити експорт яблука мінімум в 5 разів», - зазначила Т. Гетьман. Одночасно з цим експерт повідомила, що нинішній сезон може виявитися одним з найскладніших для українських садівників в разі введення Росією заборони на імпорт яблука з України.

Серед позитивних моментів поточного сезону багато експертів виділили порівняно невисоку вартість українського яблука в порівнянні з основними конкурентами на внутрішньому і міжнародному ринках. Хороша конкурентоспроможність обумовлена, перш за все, різкою девальвацією гривні в 2014 році.

Виступаючі були одностайні в думці, що вихід на нові ринки збуту для українського фермера повинен стати стратегічним пріоритетом. «Сьогодні Росія є практично єдиним імпортером українського яблука, а прив'язка тільки до одного покупцеві досить небезпечна, - зазначив у своєму виступі Федір Рибалко, представник компанії« Західний ритейл ». - В якості альтернативи вже сьогодні ми можемо розглядати ринок Казахстану, де українське яблуко зможе успішно конкурувати за якістю і ціною як з місцевого, так і з імпортною продукцією ».

Також експерт погодився з Е.Кузіним в тому, що Україна стоїть всерйоз задуматися про Близький Схід як про потенційного покупця яблука. Для цього необхідно детально вивчити всі підводні камені, з якими українським постачальникам доведеться зіткнутися при виході на цей ринок. Основні проблеми експерт пов'язує з відсутністю досвіду в логістиці, тривалим терміном транспортування, а також відмінностями культури споживання яблук в Україні та країнах Близького Сходу.

Крім того, провідні галузеві експерти провели для учасників конференції майстер-класи з технологій вирощування; доробки, упакування, зберігання і переробки яблук. Особливий інтерес учасників події викликала презентація Тихона Євтушенка, голови правління засновників ТОВ «Українська овочева компанія» на тему "Механізація в садівництві. Зниження видаткової частини і пестицидного навантаження при вирощуванні яблук". На думку експерта, на сьогоднішній день практично неможливо виростити якісне яблуко без застосування сучасної техніки і обладнання на кожному етапі виробничого процесу в садах, складах і сховищах. Це дозволяє вирішити проблему бур'янів в саду, при цьому знизити гербіцидну навантаження на урожай і виробничі витрати. Подібна сільгосптехніка від компанії UVC вже не один рік застосовується в господарстві «Агро-Еталон» і вирішує всі поставлені завдання. Відзначимо, що сьогодні «Українська овочева компанія» (UVC) є одним з найбільших імпортерів сільгосптехніки для садівництва, овочівництва та вирощування ягідних культур з Італії, Франції, Німеччини, США, Великобританії, ознайомитися з якою учасники конференції мали можливість в ході бізнес-туру.

За традицією особливу увагу було приділено питанням збереження якості яблука при тривалому зберіганні.

Другий день конференції був присвячений бізнес-туру в господарство «Агро-Еталон», спонсором якого виступила компанія «Байєр КропСайєнс».

На сьогоднішній день ТОВ «Агро-Еталон» по праву вважається одним з найбільш високотехнологічних господарств, що спеціалізуються на виробництві яблука та інших плодово-ягідних культур. В ході бізнес-туру учасники змогли на практиці ознайомитися з сучасними підходами до вирощування яблук різних сортів, застосовуваними в господарстві, і отримати консультацію провідних фахівців компанії. Також учасники семінару мали змогу ознайомитися з технікою, що використовується для роботи в саду, відвідали найбільше в країні сховище з використанням РГС і побачили в роботі лінію з передпродажної доробки й упакування яблука. Фотозвіт з бізнес-туру дивіться тут.

В цілому в четвертій міжнародній конференції «Яблучний бізнес України-2014» взяли участь 137 делегатів з 7 країн світу.

В цілому в четвертій міжнародній конференції «Яблучний бізнес України-2014» взяли участь 137 делегатів з 7 країн світу

Рис.2. Географія учасників конференції

Організатор конференції сердечно дякує всім учасникам за робочу і разом з тим затишну атмосферу заходу, виступаючим же висловлює вдячність за професійні та ємні презентації. Бажаємо всім учасникам яблучного бізнесу України, щоб новий сезон приніс стабільність і надійних партнерів, а також якнайшвидшого врегулювання ситуації на ринку. Сподіваємося бачити вас в числі учасників п'ятої міжнародної конференції «Яблучний бізнес України--2015» і будемо раді зустрічі з вами на інших наших подіях.

Відгуки про конференцію

Наталія Коваленко, директор ТОВ «Українсько-російська овочева компанія» (оптова торгівля овочами та фруктами)

- У конференції бачу тільки одні плюси! Загальна організація хороша. Дуже сподобалася також і внутрішня атмосфера: всі учасники заходу були налаштовані позитивно і доброзичливо. Всі були відкриті і щирі, охоче ділилися інформацією.

У плані зручності місця проведення все чудово: атмосфера в залі сприяла сприйняттю інформації, і в цілому пленарний день пролетів непомітно і, головне, продуктивно. Зазначу важливість близького розташування місць фуршетів і вечері, що не цікавило багато часу і не відволікало від основної мети! Вінницю вважаю також вдалим вибором в якості місця проведення конференції: близько, зручно, красиво.

Всі озвучені теми були потрібні і важливі для розуміння загальної ситуації! Я не виробник, але мені як представнику організації торгівлі надзвичайно важливо було знати думку фахівців про перспективи виробництва та цін на внутрішньому ринку, в Європі і Росії. Тепер мені набагато простіше буде планувати роботу на поточний сезон. Також дуже важливо було відчути настрій учасників ринку. Загалом, всі важливі цілі мені вдалося досягти, за що величезне спасибі організаторам!

Теміржан Жалгасбаев, генеральний директор Alatau Fruits Engineering (Казахстан)

- Чудова організація! Сподобався склад учасників на цьому заході. Для себе відзначив майстер-класи. Доповіді також всі були цікаві і потрібні.

Найбільш корисними для мене були виступи Тетяни Гетьман, керівника проекту «АПК-Інформ: овочі і фрукти», і Федора Рибалко, представника компанії «Західний ритейл».

Окремо хотілося б подякувати спонсора конференції - компанію «Фітомаг», з якої плануємо в перспективі налагодити плідну співпрацю. Однією з основних цілей для нас був пошук постачальників яблук на ринок Казахстану, тому приємно здивувало кількість професійних виробників на конференції. Приємно бачити, що український садівничий сегмент розвивається, незважаючи ні на що!

Дмитро Власов, заступник директора з маркетингу ТОВ «Садове кільце» (виробник фруктів і ягід)

- В цілому все сподобалося. Вважаємо, що такі заходи необхідні, щоб тримати руку на пульсі, розуміти, під впливом яких чинників розвивається ринок, обмінюватися досвідом з колегами та в підсумку розуміти, як працювати і в якому напрямку потрібно рухатися далі. Такого рівня заходи дозволяють налагодити корисні знайомства. Невимушена атмосфера, яка була в залі під час конференції, тільки сприяла цьому.

На мій погляд, дуже вірно було підібрано місце проведення конференції. У Вінниці до цього раніше не був, але зазначив для себе два важливих позитивних моменти. По-перше, дуже зручне географічне положення як для компаній із західних регіонів, так і для центральних і східних областей. По-друге, Вінниця - найбільший яблучний регіон в Україні.

Геннадій Скавренюк, начальник відділу заготівлі ДП «Дінтер Україна Скала» (виробництво концентрованих соків)

- Був на вашому заході вперше! Спасибо большое за організацію! Важлива та інформація, яку ви даєте, і набутий досвід. Особисто для мене негативних моментів не було.

Мені як виробнику концентрату цікава була перша частина конференції. Зацікавила, відповідно, тема по сокам прямого віджиму, цікаво було послухати про ринок яблук, його насиченості, перспективи ціноутворення і т.д.

Метою перебування на заході також було і налагодження контактів, в основному цікаві були фермери та фермерські господарства, які готові поставляти яблуко. Знайшли цікаву компанію, яка займається соками прямого віджиму, і плануємо надалі підтримувати з ними контакти.

Вашим проектом «АПК-Інформ: овочі і фрукти» бажаю тільки процвітання, розвитку, руху вперед, успіхів і удачі в цьому непростому ремеслі.

Назар Романів, ПП «Сади Прикарпаття» (садівництво та виробництво соків прямого віджиму)

- Если чесно, в перший день мало что почув, бо сам виступали Із доповіддю. Альо мушу відзначіті, что все дуже сподобалося: організація, місце проведення, конференційна залу, фуршет. Все Було дуже комфортно, просто та доступно.

Особисто для себе я відзначів другий день: бізнес-тур у Компанію ТОВ «Агро-Еталон». Много чего побачим своими очима - сади, техніку для роботи в садах. Кроме того, відвідалі цех, де відбувається передпродажна доробки та фасування. Много підкреслів для себе информации. Знаєте, я дуже радію за таких гігантів агробізнесу, что смороду є у нас в Україні.

Обговорити в форумі