Полезные материалы

Арифметика йоги. Скільки існує асан?

Н ет точного розуміння, коли саме зародилася йога, але більшість вчених відносять її виникнення до ведичним часів (близько 1700-1100 рр. До н. Е). Таку думку засноване на згадуванні йоги в «Рігведі», де вона асоціювалася з жертовним культом, і представляла собою читання мантр і спів гімнів. Про асанах в ті часи не йшлося.

Також є версія, що йога існувала і в доведіческій період, але знання тоді передавалися з вуст у вуста, тому ніяких письмових джерел не збереглося.

Що стосується сучасної йоги, то її витоки прийнято відносити до трактату «Йога Сутри» Патанджалі (5 століття до н.е.), в якому вперше були викладені основні принципи йоги в письмовому вигляді. Однак, прийшовши на заняття йогою сьогодні, ви побачите безліч хитромудрих поз, в самих різних положеннях тіла: стоячи, лежачи, сидячи, догори ногами і т.д. А в вищевказаному тексті про асане йдеться тільки, що це «нерухома і зручна поза». Таким чином, в «Йога Сутра» не називається жодна конкретна асана.

Є ще одна теорія, згідно з якою, практика Хатха-йоги є відгалуженням традиції натхов ( «шиваизм Горакшанатх»), коріння якої також сягають глибокої давнини (2500-1500 р. До н.е..). В Індії традиція натхов остаточно сформувалася з 7 по 12 століття н. е., її засновником вважається мудрець Горакшанатх. Деякі тексти натхов, такі як «Хатха-йога-прадіпіка», «Гхеранда-самхита», «Шива-самхита», «Горакша-шатака» визнані класичними, на них орієнтуються йогіни у всьому світі. У цих текстах вже можна зустріти невелику кількість асан, але воно все одно на порядок менше, ніж практикується сьогодні.

Шива

Так в «Горакша самгіті» ( «Горакша Паддхаті»), одному з найбільш ранніх текстів цієї традиції, написано: «Існує так багато поз, як багато різновидів живих істот. Всі відмінності між ними розуміє тільки Шива. Кожна з 8,4млн. поз була пояснена Шивой. З них він вибрав 84 ».

Тобто, існують 8,4млн. живих істот (зауважте, що ця цифра мало чим відрізняється від підрахунків сучасних вчених, за оцінками яких на Землі живуть 8,7млн. видів живих організмів), але описано в тексті всього 2 асани - Сіддхасана і падмасана.

У «Шива самгіті» (авторитетний і високо шанований текст, цілком присвячений йогичеськой практиці) наводиться всього 6 поз: Сіддхасана, падмасана, свастікасан, уграсана, ваджрасана, Гомукхасана.

У «Хатха-йога прадіпіка» описано 16 асан: свастика, гомукха, віра, курми, Кукута, Утта курми, дханура, Матс, пасчіма, Маюров, шава, сиддха, Падма, Симха, Бхадра, Уткатасана

Н ет точного розуміння, коли саме зародилася йога, але більшість вчених відносять її виникнення до ведичним часів (близько 1700-1100 рр

Інший текст - «Гхеранда Самхита» (17ст) - повторює твердження з «Горакша Самхіти»: «Із сотень тисяч асан, 84 пояснені Шивой», і до-полняет його невеликим уточненням - «32 з них можна використовувати людям в цьому світі» ( сиддха, Падма, Бхадра, мукті, ваджра, свастика, Симха, гомукха, віра, дханур, мріта, гупта, Матс, Матсіендра, Горакша, пасчімоттана, утката, самката, Маюров, Кукута, курми, Утта, врікша, Мандука, Гаруда, вриши, салабха, макара, уштра, бхуджанга, йогасана, Сукхасана).

Є ще кілька текстів з йоги, в яких є згадки про асанах.

«Тірумандірам» Тірумулар (12век) - класичний текст Йоги і Тантри висвітлює 8 асан: Бхадрасана, Гомукхасана, падмасана, сімхасана, сотхірасана, вірасана, Сукхасана і свастікасана В «Хатхаратнавалі» Шрініваса (17 століття) - 36 асан: сиддха, Бхадра, ваджра , Симха, шілпасімхасана, бандхакара, сампутіта, шуддха (4 варіанти Падми), Данді, паршва, сахаджа, бандха, Пінд, Маюров, екападамаюра, (6 варіантів маюрасани), Бхайрава, камадахана, паніпатра, кармука, свастика, го-мукха, віра, Мандука, маркатасана, Матсіендра, паршва Матсіендра, паршва Матсіендра, бандха Матсіендра, ніраламбанасана, Чандра, кантхва, екападака, пханіндра пасчіматана, шайіта пасчіматана, вічітракарані, йога мудра, відхунана, падапіндана, хамса, набхітала, акаша, утпадатала, набхіласітападака, врісчіка, чакра, утпхалака, Утта-курми, курми, Баддха курми, кабандха, Горакша, анпгустха, Мустік, брахмапрасадіта, панчачулі, куккута, екападака куккута, акаріта, бандха Чули, паршва куккута, ардханарішвара, бакасана, чандраканта, судхасара, вьягхра, раджа, Індрані, шарабха, ратна, чітрапітха, баддхапакшісвара, вічітра, Налін , канта, су хапакші, сумандака, чауранджі, краунча, дрідха, кхага, брахмасана, нагапітха, шавасана.

Але, вже з другої половини 18 століття кількість асан починає збільшуватися, і в тексті «Джогапрадіпіка» Джаятарами (18 століття) вже описується 84 асани.

Так скандинавський історик йоги Гудрун Бюнеманн досліджував всі існуючі на сьогоднішній день доступні джерела з йоги, і зробив висновок, що практика асан розвивалася століттями. Всі асани, які йому вдалося відшукати в тих чи інших текстах, учений об'єднав у своїй роботі - «84 асани йоги».

У трактаті «Шрі Таттва Нідхем» (19-е століття) Муммаді Крішнараджа Водіяра налічується вже 122 асани, причому, є асани, які виконуються на канаті і на перекладині (тобто даний текст послужив прабатьком сучасних «пропсов»).

Передбачається, що саме цей трактат сильно вплинув на Крішнамачарьі, з якого, по суті, і почалася вся сучасна йога.

Сам Крішнамачарьі в обгрунтуванні свого стилю йоги посилався на два тексти: «Йога Курунта» і «Йога Рахасья».

«Йога Курунта» Вамана Ріші - древній трактат, що викладає систему динамічних практик, яку Крішнамачарьі пізнавав у усній передачі у свого тибетського гуру Рама Мохан. Пізніше Крішнамачарьі випадково виявив цей текст в калькуттской бібліотеці і навчив по ньому Паттабгі Джойса. На жаль, текст таємничим чином зник, імовірно його «з'їли мурахи».

Інший текст «Йога Рахасья» Шрі Натхамуні також був втрачений ще в середні століття. Однак Крішнамачарьі цей трактат дивом був виявлений під час медитації. І зараз «Йога Рахасья» існує в запису Крішнамачарьі. Тут наводиться велика кількість асан, в тому числі і таких, які до цього в йогических текстах невідомі.

Сам Крішнамачарьі в своїй книзі «Йога Макаранда» призводить всього 38 асан. Але, починаючи з середини 20 століття, в книгах з йоги кількість асан обчислюється вже сотнями.

У Йога Діпіка Айенгара можна знайти описи 200 поз.

А в 1975 році Шрі Дхарма Міттра «перерив» все трактати, звернувся за допомогою до всіх відомих йогів Індії, і в результаті у нього вийшло 908 асан (разом з варіаціями - 1300).

Але звідки ж взялося цілих 1300 асан?

Тут може бути кілька джерел.

Деякі положення тіла протягом тисячоліть практикувалися в Індії в якості тапаса - форми крайнього аскетизму або самодисципліни, яка, згідно з давніми уявленнями, породжувала величезну силу і надприродні можливості. Аж до 18 століття Натхо-саньясіни також практикували аскезу і складні асани. Вважалося, що йогин, практикуючий тапас, міг стати могутніше богів.

Можливо, тому деякі асани йоги носять імена великих мудреців давнини, які практикували тапас: васіштхасана, марічіасана, вішвамітрасана і ін.

Ще один варіант - звідки з'явилися різноманітні асани - вони могли «прийти» з традицій військового мистецтва.

«Ми мало знаємо про розвиток традиції асани з плином часу, - пише Бюнеманн, - тексти натхов вчать відносно небагатьом позам, але в колах практикуючих, які хотіли отримати користь від асан для фізичного тіла, їх кількість поступово збільшилася. Пози були відокремлені від загальної системи йоги і об'єднані з фізичними вправами. У сучасній Індії асани також включені в системи підготовки спортсменів, зокрема борців (Малла) ».

поза лучника

Відомо, що в середні століття Натхо були дуже впливові. У своєму дослідженні «Тіло йоги» Марк Сінглтон зазначає, що Натха-йогіни часів імперії Великого Могола і ранньої Британської Індії були, можливо, першою великою релігійним угрупуванням, заснованої на ідеї військової організації. Це були священні воїни, аскети-бойовики. Слава про «містичної броні» натхов, їх фізичної невразливості прирівнювала їх до безсмертним богам.

Ось чому частина асан могла прийти з військової підготовки (до слова сказати, бойовому мистецтву присвячена одна з шести Упавед - Дханурведа). Можливо, саме з традицій Малла прийшли в йогу такі асани як «лук», «вершник», «герой» і ін.

Інше можливе джерело асан - це багатюща індуїстська іконографія. Існують численні зображення вищих істот, наприклад, 84 махасіддхов і 64 йогини. Махасіддха майже всі зображуються сидячими в медитативних позах, а йогини, навпаки, - стоячи.

Також, 108 зображень Шиви, виконуючого Танець творіння і руйнування - Тандава, де руху божества нагадують сучасні асани. Наприклад, lalaadathilagam - Шива стоїть з піднятою вгору ногою; sakramandalam - схожа на маласану, athikrantham - міст, sagadasyam - Дханурасана і ін.

Втім, і класичний індійський танець, основи якого викладені в трактаті «Натьяшастра» Бхарат Муні, цілком міг стати прабатьком деяких асан. Наприклад, натараджасана, капотасана, врікшасана, часто зустрічаються в класичному індійському танці бхаратанатьям.

Все це говорить про те, що ніщо не постійно: змінюється життя, змінюється людина, змінюється світ навколо, а разом з цим змінюється і йога, адаптуючись до потреб сучасної людини.

Є давніші асани, які згадуються в писаннях, а є і більш сучасні, введені в практику мудрецями. Деякі асани мають назви тварин, предметів, а інші названі в честь створили ці пози йогів. Також існують асани, названі за подібністю (наприклад, Тріконасана).

Як казав один з дослідників йоги Норман Сьоман: «Традиція йоги - це жива традиція. Вона жива до того часу, поки пускає нові пагони ».

Але важливо пам'ятати, що, скільки б асан ні існувало, і звідки б вони не з'явилися, це - всього лише пози, які є частиною це-лостной системи саморозвитку. А справжня йога має на увазі, в першу чергу, роботу зі свідомістю.

Пам'ятайте про це.

Ом!

Список літератури:

  1. Марк Сінглтон. «Тіло йоги»
  2. Гудрун Бюнеманн. «84 асани йоги»
  3. Норман Сьоман. «Йогічна традиція майсорского палацу»
  4. Георг Ферштайн. «Енциклопедія йоги»
  5. «Хатха-йога прадіпіка»
  6. Айенгар Б. К. С. «Йога Дипика. Прояснення йоги »
  7. Йога Сутри Патанджалі
  8. Гхеранда Самхита

Але звідки ж взялося цілих 1300 асан?