Полезные материалы

Перша віртуальна виставка сучасної скульптури. Чи не іграми єдиними

Скульптура багатьма сприймається лише як фізичний прояв образотворчого мистецтва, твори якого мають об'ємну форму і виконуються із твердих або пластичних матеріалів. А що якщо подарувати скульпторам можливість творити в віртуальному світі, де немає обмежень і не потрібні нічиї дозволу на установку скульптур? При цьому глядач буде бачити скульптури як в житті, віртуальні об'єкти виглядають максимально реалістично. Вони підпорядковуються всім законам фізики: гравітація, відображення, зіткнення з предметами і т. П.

Новаторська для України виставка віртуальних скульптур «Умовний спосіб» відкрилася 11 травня 2018 року в галереї «Митець», а пізніше була продемонстрована в рамках проекту Kyiv Art Week 23-26 травня. В експозиції представлені роботи восьми відомих українських художників, які вперше працювали з технологією віртуальної реальності (VR). Відвідувачі могли побачити найрізноманітніші скульптури: гігантських розмірів, футуристичні і навіть такі, які реагують на глядача. Технічною реалізацією проекту займалася київська VR / AR студія Indium Lab. Цей проект - яскравий приклад поєднання сучасного мистецтва та новітніх технологій в Україні.

Indium Lab створює VR і AR проекти для корпоративних клієнтів в сфері маркетингу, освіти та розваг Indium Lab створює VR і AR проекти для корпоративних клієнтів в сфері маркетингу, освіти та розваг. Але досвід такого масштабного проекту в сфері мистецтва для компанії був першим. Про те, як проект був втілений в життя від моменту виникнення ідеї і до експозиції, розповідають куратор проекту «Умовний спосіб» Катерина Рай, креативний директор Indium Lab Ярослав Каплан і керівник її R & D підрозділу Руслан Капустін.

У січні 2018 року відбулася перша зустріч з куратором Катериною Рай і групою талановитих українських скульпторів. На ній було вирішено створити проект ідеальної експозиції, нехай поки тільки у віртуальній реальності. Так народився проект "Умовний спосіб", в якому погодилися взяти участь 8 відомих скульпторів: Іван Підгайний, Катерина Бучацька, Назар Білик, Олексій Золотарьов, Аліса Забой, Олександр Дяченко, Петро Гронський і Данило Шумихин.

Катерина Рай, куратор виставки «Умовний спосіб»: «Віртуальний світ дозволяє уникнути незручностей і обмежень звичної реальності Катерина Рай, куратор виставки «Умовний спосіб»: «Віртуальний світ дозволяє уникнути незручностей і обмежень звичної реальності. У цьому проекті ми хочемо торкнутися питання інституційного розвитку української культури. Художники пропонують зануритися в світ віртуальної реальності як спосіб оцінити свої реальні можливості в безмежному світі поки віртуальних бажань ».

З моменту цієї зустрічі і почалися технічні роботи по реалізації такого масштабного проекту. Крім того, потрібно було подбати, щоб якомога більше людей змогли побувати у віртуальній галереї, коли вона буде створена. Завдяки шолому віртуальної реальності Lenovo Explorer від інноваційного партнера Lenovo, відвідувачі в подальшому змогли зануритися у віртуальний світ мистецтва. Серед переваг - відсутність датчиків, портативність і високу якість деталізації, що дає можливість насолодитися мистецтвом в повній мірі.

Кожна скульптура - це відображення фантазії художника, і більшість з них не існують фізично Кожна скульптура - це відображення фантазії художника, і більшість з них не існують фізично. Деякі ескізи спочатку були відскановані в 3D, використовуючи фотограмметрию і сканування поверхні. Студія Indium Lab подбала про те, щоб передати фізико-реалістичне поведінка матеріалів. Після цього арт-об'єкти були доопрацьовані спеціально для VR. Деякі скульптури створені виключно віртуально під пильним контролем автора роботи, щоб форма, текстура і світло повністю відповідали художнім задумом творця.

В процесі втілення скульптур у віртуальній реальності кожен художник брав участь як повноцінний творець. 3D-моделлинг і текстурування дозволили відтворити саме ту форму, яку «бачив» художник в своїй уяві. Одна зі скульптур - "Природний супутник" Катерини Бучацької - повинна бути завжди повернена до глядача спиною, що в звичайному житті реалізувати практично неможливо. Зате в VR це побажання скульптора було втілено.

Як тільки всі скульптури окремо були готові, настав момент, коли їх все потрібно було «помістити» в простір віртуальної галереї. Це кропіткий етап, де потрібно не тільки передбачити взаємодію з глядачем, а й дотримати реалістичність освітлення, щоб ніщо не відволікало від споглядання арт-об'єкту. Фахівці лабораторії Indium Lab «запікали світло» на кожній скульптурі і підготували повну експозицію у віртуальній галереї.

Створення об'єктів у віртуальній реальності - це ресурсномісткий і багатоетапний процес Створення об'єктів у віртуальній реальності - це ресурсномісткий і багатоетапний процес. Рендеринг, текстурування, візуалізація вимагають обчислювальної потужності і сучасного продуктивного обладнання, яке легко підібрати в портфелі рішень від Lenovo.

До тестування залучили не тільки фахівців лабораторії, а й самих художників. Для скульпторів подібний досвід був в новинку, але підсумок проекту показав перспективи розвитку мистецтва в повній мірі.

На відкритті виставки «Умовний спосіб» в галереї «Митець» побувало понад 200 людей: скульпторів, художників, арт-критиків, журналістів і звичайних глядачів. За 8 днів експозиції її відвідало понад півтори тисячі гостей і жителів Києва. Віртуальна експозиція сучасної скульптури викликала інтерес в співтоваристві мистецтвознавців і була запрошена до участі в рамках проекту Kyiv Art Week 23-26 травня, де з нею ознайомилися ще близько тисячі гостей.

Зануритися у віртуальний світ і побачити арт-об'єкти, які існують тільки у віртуальній реальності, відвідувачі виставки могли за допомогою інноваційних продуктів Lenovo: VR-шоломів Lenovo Explorer і ігрових ноутбуків Legion Y520 .

«Наше завдання - показати, що VR - це не тільки ігрова індустрія «Наше завдання - показати, що VR - це не тільки ігрова індустрія. Це рішення для бізнесу, освіти, мистецтва не майбутнє, а вже сьогоднішнього дня. Ми зі скульпторами знайшли один одного, а компанія Lenovo погодилася взяти участь в нашому проекті, надавши ігрові ноутбуки і VR-шоломи », - пояснив креативний директор Indium Lab Ярослав Каплан.

Віталій Годзула, керівник підрозділу планшетів і VR-продуктів компанії Lenovo в Україні: «Стрімкий розвиток технології віртуальної реальності вже сьогодні відкриває перед виробниками контенту нові способи взаємодії з аудиторією і нові перспективи. Тепер її можливості не обмежуються ігровою індустрією. І ми раді, що Україна йде в цьому напрямку в ногу з рештою світу. VR проникає практично в усі сфери нашого життя, і цей процес все більш очевидний. Шолом віртуальної реальності Lenovo Explorer був презентований в Україні в минулому році, а вже сьогодні він допомагає реалізувати арт-проекти українських скульпторів. Що буде далі? Освітні програми, засновані на віртуальній реальності? Спеціальні програми для архітекторів і дизайнерів, конструкторів і лікарів? Однозначно, так, і чекати впровадження таких проектів доведеться недовго. Які ще перспективи застосування для пристроїв VR? Час покаже, і, судячи зі швидкості розвитку VR-технологій, вже дуже скоро ми станемо не тільки свідками, але і користувачами багатьох девайсів з сфери віртуальної реальності ».

Технологія віртуальної реальності привнесла новий пласт можливостей в сферу мистецтва. Статичні предмети тепер здатні оживати, щоб давати глядачеві абсолютно новий досвід. Картину, статую або арт-об'єкт можна переосмислити у вигляді інтерактивного перформансу. Коли натхнення художників об'єднується з досвідом розробників і інноваційними технологіями Lenovo, народжується сучасне мистецтво, яке не залишає нікого байдужим.

А що якщо подарувати скульпторам можливість творити в віртуальному світі, де немає обмежень і не потрібні нічиї дозволу на установку скульптур?
Що буде далі?
Освітні програми, засновані на віртуальній реальності?
Спеціальні програми для архітекторів і дизайнерів, конструкторів і лікарів?
Які ще перспективи застосування для пристроїв VR?