Полезные материалы

Китай і Індія врятували шотландський віскі

У виробництво односолодового віскі інвестується рекордну кількість капіталів. Причина в тому, що виробники мають намір задовольнити зростаючі запити нових ринків, перш за все індійського і китайського У виробництво односолодового віскі інвестується рекордну кількість капіталів

Азіатські ринки забезпечують зростаючий попит на віскі. Фото: AFP

За даними Единбурзької асоціації шотландського віскі (SWA), зараз в виробництво односолодового віскі інвестується рекордну кількість капіталів за весь період починаючи з кінця 1960-х. Причина в тому, що виробники хочуть повністю забезпечувати зростаючий попит на віскі на нових ринках, таких як Індія і Китай, передає агентство Bloomberg .

«Китайці розсмакували шотландський віскі. У країні з'явилася велика прошарок середнього класу, і вони хочуть заявити про себе і своїх смаках », - говорить виконавчий директор асоціації Гевін Хьюітт (Gavin Hewitt).

Індія також вважається одним з найперспективніших алкогольних ринків. Тільки в Мумбаї за останні два роки обсяг споживання вина виріс на 37%, пива і вироблених в країні спиртних напоїв - на 53% і 44%, відповідно.

Індійська Associated Chambers of Commerce and Industry прогнозує, що найближчим часом внутрішній винний ринок країни стане майже в два рази більше. Очікується також, що щорічне споживання вина, яке зараз знаходиться на рівні 5 млн літрів на рік, до кінця 2010 року досягне 9 млн літрів. Ще більш райдужні прогнози робляться щодо пива і віскі.

Гіганти вкладають в віскі десятки мільйонів

Гевін Хьюітт повідомив, що за останні два роки на експансію на нових ринках виробники віскі витратили понад 500 млн фунтів. Що не дивно, односолодовий віскі для Шотландії - одна з головних статей експорту, поряд з нафтою і газом.

За словами Хьюїтта, в минулому році експорт віскі склав рекордні 3,1 млрд фунтів стерлінгів. Цього року загальний обсяг продажів натуральному вираженні виріс на 2%, але в вартісному впав приблизно на 4%. Пріоритетними ринками для шотландського віскі є Франція та США, але виробники почали всерйоз завойовувати Бразилію, Росію і азіатські країни.

«Рішення, які компанії беруть зараз, розраховані на 10-15 років вперед», - додає Хьюітт. Адже процес приготування односолодового віскі щодо довгий: напій не можна назвати шотландським віскі, до того як йому виповнитися три роки, до розливу в пляшки він повинен бути витриманий в бочках років сім.

Найбільші вкладення в цей напій в останні два роки зробила лондонська компанія Diageo, найбільший в світі виробник віскі. За даними компанії, її чистий дохід від віскі, в тому числі від бренду Johnnie Walker, 30 червня 2009 року зріс на 7%, до 2,42 млрд фунтів.

Виробник світового бестселера віскі Talisker Diageo з 100 мільйонів фунтів інвестицій 40 млн фунтів витратив на нову винокурню Roseisle на півночі Шотландії.

Глава відділу з корпоративних комунікацій Diageo Кен Робертсон (Ken Robertson) розповів, що ці інвестиції можна буде відбити тільки в найближчі два-три десятиліття, важливо завчасно потрібно почати випуск продукції.

Паризька LVMH в 2005 році придбала компанію Glenmorangie за 300 млн фунтів і зараз збільшила своє виробництво на 50%. За словами представника Glenmorangie, в останні два роки інвестиції склали понад 45 млн фунтів.

інвестують все

Інвестують в віскі не тільки найбільші інтернаціональні компанії, але і дивакуваті інвестори-одинаки. Так, через 90 років після того, як компанія Johnnie Walker перестала робити скотч в місті Аннандейл (Шотландія), професор Девід Томпсон, який спеціалізується на психології споживчої поведінки, хоче, щоб це місце знову з'явилося на «світовій карті віскі».

Завод, який був зупинений в 1921 році, знаходиться в 12 милях від того місця, де він з'явився. Томпсон планує знову налагодити виробництво в 2011 році і збирається інвестувати в нього 5 млн фунтів стерлінгів (8,3 млн доларів США).

«Ми можемо виробляти стільки ж солодового віскі, скільки і вся індустрія», - заявив Томпсон в інтерв'ю Bloomberg.

Девід Томпсон розповів, що ідея розпочати свій бізнес з виробництва віскі прийшла йому в голову в кінці 80-х років, коли один за іншим закрилися 25 заводів з виробництва віскі, тому що вони виробляли алкоголю більше, ніж міг випити весь світ. Але в той час у нього не було грошей для того, щоб викупити один з них.

Завод Томпсон купив в квітні 2007 року у одного з місцевих фермерів за 1 млн фунтів і вклав близько 2,8 млн фунтів стерлінгів в його відновлення. Зараз він передбачає вкладати по 500 тисяч фунтів стерлінгів на рік до 2014 року, поки перша партія віскі не надійде до продажу. Крім заводу, Томпсон ще володіє готелем і магазином для туристів і розраховує, що доходи, які вони будуть приносити, він вкладе в розвиток заводу.

Велика частина віскі, який в Шотландії п'ють, розбавляючи водою, виготовлений об'єднанням виробників регіону Speyside з центром в Інвернесі. Якщо плани Томпсона здійсняться, його завод буде одним з шести заводів, що знаходяться на шотландської рівнині.

За даними SWA, в даний час планується відкриття ще семи нових заводів, включаючи винокурню Томпсона. З 1995 року на 18 заводах знову було запущено виробництво.

За словами Кен Робертсона з Diageo, новим виробникам чекає складний період. «Вижити в перші кілька років - досить складне завдання. А головна проблема серійної продукції - завоювання і розширення позицій на ринках, які вона собі намітила », - робить висновок Робертсон.

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

Ru в ваші джерела новин?