Полезные материалы

Як позбутися від дратівливості

© Thinkstock / Fotobank.ru © Thinkstock / Fotobank

«Дратуватися - нормально! - стверджує Олена Затейнікова, процесуальний терапевт, тренер авторських програм Московського інституту процесуально інтегративної терапії. - Роздратування - це початкова ступінь агресивності. Воно приходить до нас на допомогу, коли відбувається те, що нам не подобається, і ми хочемо це змінити. Роздратування сигналить нам: зроби що-небудь, що не дозволяй цьому продовжуватися. Якщо навчитися правильно висловлювати роздратування, воно буде сприйматися як прояв вашої сили і впевненості. Вся складність в тому, що ми рідко відстежуємо, коли саме виникло роздратування, по відношенню до кого і з якого приводу. При цьому воно накопичується, перекочовує з одних відносин в інші і захоплює нас все більше ».

Дратівливість - це властивість нервової системи реагувати на подразник. Чим вразливіші нервова система, тим більш дратівливим (читай, чутливим) буде людина. Тому холерики і меланхоліки зазвичай більш дратівливі, ніж флегматики і сангвініки, але висловлюють все темпераменти це по-різному. Жінки-холерики будуть голосно висловлювати своє обурення, а меланхолійні дівчата, скоріше, будуть плакати в поодинці і звинувачувати у всьому себе. Розуміючи особливості свого темпераменту, варто навчитися дратуватися з поправкою на нього: якщо ви явний холерик і вас зараз дратує все, не варто голосно висловлювати свої почуття. Краще піти прогулятися і подумати. Можливо, ви зрозумієте, що ваші почуття трохи сильніше, ніж того заслуговує ситуація (см.Матеріал: « Техніки медитації: як не стати учасником конфлікту »)

Іноді вихлюпувати своє роздратування навіть корисно - це набагато краще, ніж тримати все в собі, накопичуючи негатив. Але якщо ваша дратівливість починає переходити всі межі і стає звичкою, мабуть, пора вживати заходів:

- Дійте радикально - постарайтеся позбутися від усього, що регулярно вас дратує. Чи не спілкуйтеся з людьми, які викликають негативні емоції, не слухайте депресивну музику, не дивіться фільми жахів або новини, якщо вони виводять вас із себе, видаліть провокаційні пости зі стрічок своїх соцмереж. Крім іншого, це ще і відмінний спосіб позбутися від усього зайвого в своєму інформаційному полі.

- Напишіть список зі ста речей, які ви по-справжньому любите робити. Лежати в ванні з піною, в сто перший раз перечитувати «Віднесені вітром», переглядати «Секс у великому місті», фарбувати нігті, в кінці кінців, просто лежати і нічого не робити. Подбайте про те, щоб кожен день виконувати мінімум один пункт з цього списку (а краще більше).

- Записуйте, що саме протягом дня викликало у вас роздратування. В кінці тижня або через місяць проаналізуйте результати. Вони можуть виявитися дуже показовими. Якщо п'ять робочих днів поспіль ви гарячилися через начальника, може бути, слід задуматися про зміну роботи? Серед записів можуть виявитися і дрібні приводи для стресу (кондиціонер, чергу в магазині, галасливі сусіди), про які ви раніше навіть не замислювалися. Якщо виявиться, що ці незначні на перший погляд чинники відчувають ваш спокій із завидною регулярністю, прийміть заходи: поміняйте робоче місце, не ходіть в магазини в годину пік, поговоріть, нарешті, з сусідами. Напевно з більшою частиною таких проблем можна буде впоратися досить простими методами.

У тих випадках, коли видалити причину стресу виявиться неможливим, постарайтеся навчитися контролювати свою реакцію. І все ж якщо вас постійно дратує одне і те ж, вихід один: позбавлятися від занози, і скоріше. Якщо скалка досить велика (наприклад, робота або навіть невдалі стосунки), ви, звичайно, можете йти на компроміси з собою і намагатися змінювати не ситуацію, а ставлення до неї, але такий спосіб вирішення проблеми цілком може привести до того, що в один прекрасний день ви зрозумієте, що живете своїм життям.

- Висипайтеся. Постарайтеся відводити на сон не менше 7-8 годин щодня. Взимку взагалі дуже важко вставати вранці, але ще важче робити це, якщо ви лягли о третій годині ночі. Скажете, що у вас немає стільки часу на сон? Напевно ви зможете заощадити час для нього, відмовившись від вечірніх серіалів або інтернету. Постійний недосип веде до замкнутого кола: ви більше втомлюєтеся, частіше дратує і, як наслідок, знову втомлюєтеся.

- Більше гуляйте, незважаючи на осінню погоду і наближаються морози. В ідеалі в день рекомендується проходити не менше 10 тисяч кроків - це мінімальний рівень активності для підтримки себе в формі. Як показують крокоміри, у офісних працівників цей показник дорівнює приблизно 3 тисячам, а якщо ви на машині, то і того менше. Рух і свіже повітря знижують в організмі рівень гормону стресу - кортизолу, допомагають розвіятися і позбутися від хронічної втоми. До речі, секс - це теж рух, і, так, від стресу цей спосіб теж допомагає.

- Приймайте вітаміни. Підвищився рівень дратівливості може також бути наслідком їх сезонної недостачі. Відвідайте лікаря, щоб підібрати вітамінний комплекс, і намагайтеся їсти більше фруктів і овочів. Наступаючий сезон - час цитрусових. Вітамін C, який в них міститься, підвищує імунітет, підвищує вироблення колагену в клітинах шкіри, покращує стан волосся та, головне, підвищує нашу працездатність і покращує настрій.

- Займіться фітнесом. Так, це універсальна порада практично для всіх сфер життя. Якщо вам регулярно хочеться після робочого дня побити подушку - вирушайте на тайський бокс, якщо хочеться навчитися відкидати зайві думки і концентруватися на чомусь одному - на йогу або цигун . Важливо: цигун практично неможливо розкуштувати з першого разу. Сходіть мінімум на два заняття, перед тим як остаточно заявити «це точно не моє».

- Навчіться швидко справлятися з нападом роздратування. Універсально діючий спосіб: закрити очі і дорахувати до десяти. Не допомогло? Повторіть вправу!

- Приймайте нешкідливі заспокійливі засоби рослинного походження, наприклад, настоянку піона. Вона позитивно впливає не тільки на нервову систему, а й навіть на ріст волосся, густота яких безпосередньо залежить від кількості випробовуваних нами стресів.

- Розкажіть про ваш подразненні хорошою подрузі, мамі, чоловікові або ще комусь, хто готовий вас вислухати. Попередьте заздалегідь, якщо поради вам не потрібні: найчастіше досить просто проговорити проблему, щоб зняти з себе все накопичене роздратування або знизити його значимість.

- Їжте нормально. Якщо ви дотримуєтеся дієти і помітили, що стали дратуватися частіше, ніж зазвичай, найімовірніше ця дієта вам не підходить. Від по-справжньому здорового збалансованого харчування сили в організмі повинні додаватися, а очі сяяти. Якщо відбувається зворотне, варто відмовитися від «безуглеводка» або дієти «три салатних листочка і чашка кави». Під час дієти настрій може легко псуватися через нестачу глюкози в організмі. Заповнити дефіцит допоможе ложка меду, шматочок гіркого шоколаду, яблуко.

- Змініть ліки. Підвищена дратівливість цілком може бути побічним ефектом прийому будь-якого ліки. Якщо ви раптом стали зриватися через дрібниці, згадайте, що недавно призначив вам лікар. Причиною можуть бути в тому числі і оральні контрацептиви (до речі, це не означає, що цей вид контрацепції вам не підходить - слід просто спробувати змінити препарат). Якщо ліки ви стали приймати недавно і самостійно, слід відразу ж припинити самолікування, а якщо препарат призначив лікар, поспішіть на прийом до нього і розкажіть про побічні ефекти.

- Постарайтеся абстрагуватися від дратівливих моментів і навчитися не вкладати душу в ті речі, які завжди виводять вас з рівноваги. Якщо ви точно знаєте, що саме цей клієнт кожного разу перетворює вас в розлючену фурію, почніть простіше ставитися до переговорів з ним і дивитися на ситуацію як ніби з боку. Задумайтесь, що станеться, якщо ви прямо зараз не зробите те, що повинні? Ніхто не помре, Земля не налетить на небесну вісь, і через місяць ви з подивом будете згадувати, що якась робоча ситуація могла так вас засмутити. Чи не краще не переживати через не заздалегідь?

- Практикуйте калсарікянні. Так називають один з популярних фінських способів розслаблення, суть якого зводиться до спокійного проведення часу вдома з невеликою дозою алкоголю. «Калсарікянні допомагає розслабитися і відновити сили в світі, який став занадто неспокійним», - пояснює Миска Рантанен, автор бестселера «Калсарікянні. Фінський спосіб зняття стресу ».

Калсарікянні увазі комфортний одяг, розслаблену атмосферу і вміння повністю віддатися моменту. «Головна ідея калсарікянні полягає в його ретельно спланованою безцільності. Якщо немає ніяких очікувань і прагнень, то навіть маленьке досягнення зараховується як перемога. В результаті виграєш часто, програєш рідко », - пише Миска Рантанен.

- Виключіть гормональні проблеми. Почати дратуватися на порожньому місці ми можемо і через гормональні проблем. Щоб виключити цей варіант з можливих причин і зосередитися на інших заспокійливих практиках, відвідайте лікаря і здайте аналізи на гормони. «Перевірте щитовидку» - один з найпопулярніших рад в жіночих спільнотах. Як показує практика, зробити це дійсно варто.

Пам'ятайте, що ще одна з можливих причин дратівливості - схильність до перфекціонізму. Але ви не червонець, щоб всім подобатися, так що не займайтеся самоїдством. Постарайтеся стати менш вимогливим до оточуючих і до себе і навчіться отримувати задоволення від усього, чим ви займаєтеся.

Якщо п'ять робочих днів поспіль ви гарячилися через начальника, може бути, слід задуматися про зміну роботи?
Скажете, що у вас немає стільки часу на сон?
Не допомогло?
Задумайтесь, що станеться, якщо ви прямо зараз не зробите те, що повинні?
Чи не краще не переживати через не заздалегідь?