Полезные материалы

Жителі Петербурга закривають валютні вклади

Жителі Петербурга беруть в облогу банки для зняття валютних вкладів. Одними рухає прагнення заробити на різниці курсів, поки рубль не почав зміцнюватися, іншими - бажання перекласти гроші "під матрац". Попит помітили у всіх банках, а в деяких навіть закінчилися готівкові долари. Незабаром народ заспокоїться і понесе гроші назад, впевнені банкіри: «Так вже було в жовтні». Жителі Петербурга беруть в облогу банки для зняття валютних вкладів

Роман Кіташов / ДП

Жителі Петербурга беруть в облогу банки для зняття вкладів в доларах і євро. Ними рухає, з одного боку, прагнення заробити на різниці курсів, поки рубль не почав зміцнюватися, а з іншого - бажання про всяк випадок перекласти гроші на зберігання під подушку, де «надійніше». Попит помітили майже у всіх банках, а в деяких навіть закінчилися готівкові долари, які довелося замовляти в Москві. Незабаром народ заспокоїться і понесе гроші назад, впевнені банкіри: «Так вже було в жовтні». Тим часом обсяг валютних вкладів по Росії ще в листопаді впав з $ 90 млрд до $ 87 млрд.

Різке зростання вартості іноземних валют в Росії почався 15 грудня. За день валютних торгів Московської біржі євро виріс з 72,2 до 78,8 рубля, долар - з 58,2 до 64,4. У ніч на 16 грудня Центробанк підвищив ключову ставку, по якій кредитуються банки в ЦБ, з 10,5 до 17% для боротьби з девальвацією рубля. Замість зміцнення рубля протягом дня ціна євро виросла до 100,74 рубля, долара - до 80,1. І тільки до вечора курси трохи опустилися і склали 90,8 рубля за євро і 72,5 рубля за долар.

Ці події схилили багатьох вкладників, у яких відкриті вклади в банках Петербурга, закривати їх. Більшість отримували гроші в іноземній валюті і несли їх на зберігання додому, частина - клали в клітинку, частина - конвертували в рублі і отримували гроші в російській валюті, вважаючи прибуток, що виникла в результаті різниці курсів.

Зростання попиту на вилучення вкладів в доларах і євро в готівковій формі виявили в петербурзькому філіалі банку ВТБ24. «Причому мотивація у клієнтів точно така ж, як і в минулому жовтні, коли ми зафіксували перші випадки такого роду звернень. Швидше за все, як і в жовтні, вже через кілька днів зовсім необґрунтовані побоювання вкладників вляжуться і вилучена валюта знову повернеться на банківські рахунки. Втім, можливо, посилиться і намітилася вчора фіксація прибутку тими клієнтами, що купували валюту влітку і восени того року з метою заробити на курсовій різниці », - повідомили« Фонтанці »в ВТБ24 по СЗФО.

Складнощів, пов'язаних з нестачею готівкової валюти, в банку не спостерігають. Однак в будь-якому банку є певні правила, які полягають в необхідності предзаказивать великі суми при закритті вкладу. В одному з банків, що входять в топ-10 країн, повідомили, що деякі клієнти, отримавши відмову на отримання грошей в зв'язку з необхідністю заздалегідь оформити замовлення, «починають бомбити засоби масової інформації, роздуваючи паніку повідомленнями про нібито існуючі складнощі з видачею грошей» .

Дійсно, до «Фонтанці» вранці 18 грудня звернувся клієнт Газпромбанку, який намагався закрити вклад розміром $ 20 тис. В головному офісі банку в Петербурзі - на вулиці Пролетарській Диктатури, 3. За його словами, співробітники банку перенесли видачу готівки на понеділок-вівторок наступного тижня , оскільки долари закінчилися і необхідно дочекатися нового їх надходження з Москви.

У зв'язку з дедалі більшій кількості валютно-обмінних операцій деякі додаткові офіси банку можуть відчувати брак готівкової іноземної валюти. Щоб уникнути виникнення подібних ситуацій ми рекомендуємо клієнтам заздалегідь замовляти готівку в необхідному обсязі. Саме цей клієнт прийшов зняти близько 20 тисяч доларів, що і в більш спокійний час передбачало передзамовлення. Крім того, в кінцевому рахунку кошти клієнтом були отримані в іншому офісі банку », - повідомили« Фонтанці »в Газпромбанку.

У Північно-Західному Ощадбанку не підтвердили наявність попиту на закриття вкладів: «За листопад 2014 року портфель строкових депозитів зріс на 2,4%, до 523,2 мільярда рублів, частка валютних вкладів в портфелі з 1 по 16 грудня виросла на 3,7 % ».

Але, по-перше, термінові депозити на те і термінові - «мають термін», - що протягом певного часу гроші не можна забрати, а по-друге, можливе зростання попиту на закриття валютних депозитів "до запитання" не обов'язково повинен перекривати зростання валютних депозитів як таких. Наприклад, в Банку Москви повідомили «Фонтанці», що «кількість приходять клієнтів [для відкриття валютних вкладів] істотно вище, ніж клієнтів, що закривають вклади», повідомили там «Фонтанці». Нарешті, по-третє, долар і євро почали сильно рости 15 грудня, тому попит міг спостерігатися з 16, 17 і 18 грудня. Статистики по цих днях в Ощадбанку поки немає.

Незважаючи на це, в найбільшому держбанку країни спостерігають «деяке зростання попиту з боку населення на готівкові кошти в рублях і валюті». «В умовах підвищеного попиту на готівкові кошти Сбербанк прагне своєчасно забезпечувати необхідний обсяг пропозицій без втрати якості обслуговування. Сбербанк має необхідними грошовими ресурсами - як в рублях, так і в іноземній валюті », - кажуть в Ощадбанку.

Вдень 18 грудня з'явилася інформація, що Ощадбанк обмежив суму грошей, які можна зняти протягом доби з банківської карти. За словами клієнтів, ця межа коливається між 50 тис. І 150 тис. Рублів залежно від типу карти. Однак в кредитній організації цю інформацію спростовують. «Ощадбанк не встановлював і надалі не буде встановлювати ніяких обмежень щодо зняття готівки і продажу / купівлі валюти, а також щодо функціонування платіжних карт», - стверджують там.

За словами одного з клієнтів Ощадбанку, щоб зняти готівкою свій невеликий внесок $ 1,5 тис., Йому 16 грудня довелося відстояти чергу близько години. «Переді мною було близько 20 осіб, які всі хотіли перевести в готівку гроші не тільки за вкладами, а й просто. При видачі грошей у касира не вистачало готівки і вона зверталася за допомогою до своєї колеги », - розповів він.

Ще один клієнт - Альфа-банку - закривав внесок розміром $ 2 тис. 17 грудня, під час видачі грошей йому пропонували перевести їх в рублі. У самому Альфа-банку повідомили «Фонтанці», що не помітили ажіотажу: «У нас все спокійно. Самі здивовані ».

В одному з банків, що входять в топ-5 по Петербургу, розповіли, що, «на жаль, валюту вигрібають, навіть не хочеться про це говорити». «У місті зараз дефіцит готівкової валюти, а ситуація дуже схожа на лютий - березень, коли вкладники знімали готівкову валюту і тут же, в цьому ж банку, залишали її на зберігання. Говорили, що так надійніше. Зараз валюту доводиться замовляти в інших містах, в першу чергу в Москві. Навіть великі банки, у яких на відміну від нас ще залишилися готівкові долари і євро, знаходяться в такій же ситуації. В результаті валюту у нас видають, але просять з розумінням поставитися до того, що потрібен час на її доставку до відділень банку », - розповіли в банку на умовах анонімності.

Статистику руху грошей на депозитах банків веде Центральний банк і публікує її щомісяця. Статистика за грудень з'явиться тільки в січні. За даними департаменту банківського нагляду ЦБ, останнім часом обсяг грошей фізосіб в іноземній валюті в Росії неухильно зростав. Так, розмір депозитів фізичних осіб в російських банках в 2014 році збільшився з 3 трлн до 4,3 трлн рублів (на 1 грудня). Однак цифри вписуються в таблицю в міру перебігу часу, так що переказ валютних вкладів в рублі виконується за чинним на момент доповнення таблиці курсу.

Як порахувала «Фонтанка», депозити в доларах з урахуванням зміни курсів за весь 2013 рік зросли з $ 81,8 млрд до $ 90,5 млрд. З початку 2014 по 1 жовтня обсяг депозитів, навпаки, скоротився до $ 86,6 млрд, до 1 листопаді трохи підріс до $ 91,9 млрд, після чого знову почав падати і на 1 грудня опустився до $ 87,2 млрд. Падіння може бути пов'язано з бажанням перевести гроші в рублі по зростанню курсу (активно рубль почав падати з літа 2014 року).

Різке зростання євро і долара, що почався 15 грудня, припинився напередодні, 18-го числа, коли президент Володимир Путін вперше за довгий час дав прес-конференцію на тему стану справ в країні, в тому числі в економіці. Долар о 19:00 торгується на Московській біржі за 61,2 рубля (+1 рубль до результатів вчорашніх торгів), євро - за 75 рублів (-10 копійок). Сильно знижені офіційні курси валют на 19 грудня. Центробанк знизив долар на 12 рублів, до 59,6, а євро - на 11 рублів, до 73,3. Так що ажіотаж навколо зняття валютних депозитів, швидше за все, скоро вичерпається і вкладники дійсно підуть знову відкривати вклади.

Олександр Аликин, «Фонтанка.ру»