Полезные материалы

Як розраховується рейтинг збірних FIFA

Днями FIFA опублікувала новий рейтинг збірних, в якому збірна Росії героїчної нічиєї з Іспанією зберегла за собою почесну 65-ту сходинку, найнижчу в своїй історії.

опублікувала

Як завжди, в коментарі на sports.ru все висловилися в такому ключі: sbornaya - дно, рейтинг - не відображає об'єктивної картини (привіт Перу на 11 місці, Північна Ірландія - в топ-25). Про всіх цих експертних думок у мене, як завжди, бомбанули виникло бажання, нарешті, написати статтю, яку я джва року чекав хоч від кого-небудь.

Для початку - невеликий лікнеп, в якому я постараюся на пальцях пояснити, як розраховується рейтинг.

  1. Рейтинг охоплює останні 4 роки - саме за цей період підраховуються очки. Саме цим можна пояснити різкі падіння деяких збірних відразу на кілька місць (при тому, що серії поразок не було), наприклад, Греції в 2008-му. У серпні 2008 перестали враховуватися їх перемоги на Євро-2004, і команда відразу "скотилася".

  2. Окуляри за результат матчу. За перемогу в грі дається 3 очка, за нічию - 1 (обом командам). За перемогу в серії пенальті дається 2 очка, при ураженні в ній же - 1.

  3. Коефіцієнт сили противника. Чим сильніше (читай: вище в рейтингу FIFA) був ваш суперник, тим кращий коефіцієнт за перемогу над ним можна отримати. За перше місце рейтингу вищий коефіцієнт - 200. За тих, хто на місцях з 2-е по 150-е - 200 балів - мінус місце супротивника в рейтингу (кому стало складно - не лякайтеся, нижче будуть приклади (без картинок, тут немає ні королів, ні блазнів))

  4. Коефіцієнт важливості матчу. Всі знають, що за товарняки йде мало очок, хоч ти Німеччину 10: 0 обігравши. Це тому, що FIFA ділить всі матчі на 4 категорії важливості, і присвоює їм окремий коефіцієнт:

  • 1 - товариський матч

  • 2.5 - відбірковий матч (на ЧС або континентальний турнір)

  • 3 - фінальна стадія континентального турніру (Євро, Золотий Кубок КОНКАКАФ) і Кубка конфедерацій (так, його ще офіційно не закрили)

  • 4 - фінальна стадія чемпіонату світу

    5. Регіональний коефіцієнт матчу (НЕ збірних, матчі). Ще не втомилися? Так, є і таке - матчі суперників в різних конфедерациях оцінюються по-різному: Південна Америка - 1, Європа - 0.99, решта - 0.85. При цьому якщо зустрічаються команди з різних конфедерацій, то матчу присвоюється середньоарифметичний коефіцієнт (ффух, обіцяю, далі буде складніше)

    6. Коефіцієнт давності. Так як враховуються матчі за 4 роки, то у кожного з цих "років" є ще свій коефіцієнт - чим далі від поточної дати, тим менше. Матчі за останній рік - 1, від року до двох років тому - 0.5; два-три роки тому - 0.3; від трьох до чотирьох років тому - 0.2.

Ну а тепер обіцяний приклад. Самий "прибутковий" матч збірної Росії за останні роки - нічия з Англією на Євро-2016, на ньому і буде розбирати. Для цього візьмемо формулу, по якій і вважається рейтинг:

О = М * В * СП * СК, де О - шукана кількість очок за матч.

М: базові очки за матч (1 - нічия)

В: коефіцієнт важливості (3 - фінальна стадія ЧЄ)

СП: сила суперника. З 200 віднімаємо 11 (місце Англії в рейтингу на момент матчу) - 189

СК: коефіцієнт сили Конфедерацій (на момент матчу кеф УЄФА: 0.99)

Разом отримуємо: О = 1 * 3 * 189 * 0.99 = 561.33. Саме стільки балів за той матч отримала збірна Росії.

На фінальному етапі (коли рейтинг готується до публікації), всі ці окуляри ще і перераховуються відповідно до терміну давності. Так як матч з Англією був в 2016 році, більше року тому, то до нього застосують коефіцієнт 0.5, тому в листопадовому рейтингу за нього у збірній Росії 280.665 бала.

Сподіваюся, стаття допоможе хоч трохи зрозуміти суть рейтингу, а якщо хоча б одна людина після її прочитання (так, я сподіваюся, що хоч хтось її прочитає), перестане писати нісенітниця в коментарях, то світ стане краще.

Якщо тема когось зацікавила, то в наступній статті я спробую сформулювати плюси і мінуси цього рейтингу і, чим чорт не жартує, пропозиції щодо його модернізації.

графік і основа статті взята звідси

Ще не втомилися?