Полезные материалы

«Хліба і видовищ!»: Як високо тягнуться зв'язку самого рейтингового телеканалу Сербії?

У понеділок, 6 червня, Центр розслідувальної журналістики Сербії (CINS) опублікував тексти двох договорів

У понеділок, 6 червня, Центр розслідувальної журналістики Сербії (CINS) опублікував тексти двох договорів. Їх зміст вказує на надзвичайну щедрість сербської держави в його готовності фінансово допомогти місцевому приватному телеканалу TV Pink, відомому в основному реаліті-шоу, мильними операми і музичними аматорськими конкурсами з розряду «Алло, ми шукаємо таланти!». Шалено популярний, з щоденною аудиторією на Балканах в мільйони чоловік TV Pink ставав і зручним майданчиком для провладної пропаганди.

Кадр з реклами 1995 року в телеканалі TV Pink Кадр з реклами 1995 року в телеканалі TV Pink. (Фото: YouTube, ArhiVid)

Не так давно на тлі потоку повідомлень в інших ЗМІ про можливі зловживання ряду великих держчиновників цей телеканал у низці своїх розважальних програм раптом знайшов місце для «серйозної передачі» з конспірологічними теоріями про спроби держперевороту.

З документів, опублікованих минулого тижня CINS, стало відомо, що компанія Pink International Company, якій належить канал, отримала позики і фінансові гарантії на суму не менше 3,9 мільйона ерво від державного Агентства сприяння та страхування експортних операцій Сербії - АССЕС. Ця структура була створена в 2005 році для підтримки місцевих експортерів.

І якщо громадяни Сербії, мабуть, не підозрювали про подібні «вливання» грошей зі своїх податків в TV Pink, для багатьох сербських журналістів ця новина сюрпризом не стала.
Потрібні гроші? Немає проблем!

Коли один з членів Антикорупційного ради Сербії, Мирослава Міленовіч, розповіла телеканалу N1, що TV Pink в кінці минулого листопада отримав позику в кілька мільйонів від АССЕС, журналісти CINS вирішили прояснити цю інформацію.

3 грудня вони звернулися в агентство з письмовим проханням надати документи, що стосуються кредиту TV Pink і фінансових взаємин з іншими клієнтами. Відповідь була отримана, але цікавлять журналістів даних в ньому не було.

Після цього CINS направив скаргу уповноваженому з питань публічної інформації Родолюбие Сабічу , Який поцікавився у АССЕС причиною відмови надати дані.

У АССЕС відреагували на скаргу. З відповіді агентства Сабіч і журналісти дізналися, що «домовленості з компанією Pink International Company являють собою комерційну таємницю, і тому їх зміст не може бути передано третім особам».

Однак Сабіч солідарно з думкою журналістів заявив, що ці відомості є суспільно значущою інформацією. За минулий час з ініціативи уповноваженого АССЕС було оштрафоване двічі на загальну суму 200 тисяч сербських динарів (1800 доларів). 16 травня Сабіч випустив заяву , Де повідомив, що попросив уряд виконати його вимогу, а саме змусити АССЕС надати запитувану інформацію.

CINS з посиланням на уповноваженого написав, що закон про комерційну таємницю непридатний в разі, якщо у витратах компанії беруть участь бюджетні кошти.

Протягом майже піврічного очікування даних від АССЕС журналісти CINS вивчили відомості з реєстру комерційних підприємств Сербії і роздобули ряд документів, які доводять, що як мінінум два рази агентство надавало фінансову допомогу TV Pink в сукупному обсязі 3,9 мільйона євро. Ось що вдалося дізнатися журналістам.

8 серпня 2014 року АССЕС підписало угоду з Pink International. Один з пунктів був такий, що на прохання компанії агентство оформило фінансові гарантії перед банком AIK на суму 2,5 мільйона євро.

Також в документі зазначалося, що АССЕС має переважне право фінансового вимоги по відношенню до двох державних телеком-компаній в сусідніх з Сербією країнах - BH Telecom в Боснії і Герцеговині та MTEL в Чорногорії.

Через чотири місяці, в грудні 2014 року, АССЕС видало Pink International кредит на 1,4 мільйона євро під контракти, які компанія уклала з цими іноземними мовниками. Відповідний договір 10 грудня 2014 року підписали директор АССЕС Деян Вукотич і власник Pink International Желько Мітровіч. В якості заставного забезпечення Мітровіч передав боргові розписки на активи двох належних йому компаній.

Якщо згадати, які цілі АССЕС - допомагати сербським експортерам, - то підтримку одного з найпопулярніших в країні і регіоні телеканалів можна пояснити. Однак цьому заважає той факт, що в 2014 році Pink International значилася в списку найбільших податкових боржників в Сербії.

Желько Мітровіч під час виступу на телебаченні Желько Мітровіч під час виступу на телебаченні

За правилами АССЕС для отримання будь-якого виду допомоги від агентства компанія повинна подати документ про відсутність у неї прострочень по податкових виплат.

Як повідомив CINS, за даними податкових органів на 31 грудня того року, загальна заборгованість Pink International перевищувала 3,5 мільйона євро. Згідно ще одному з документом, опублікованим CINS, за три дні до того, як АССЕС надало фінансові гарантії, борг Pink International перед податківцями становив ще не менше півтора мільйона євро. На той момент не було рішення продовжити для компанії термін сплати податків, що дозволяло б їй претендувати на допомогу агентства. За інформацією доповіді Антикорупційного ради від 18 грудня того ж року, Pink International не вклалася в терміни, відведені для погашення заборгованості.

Ні АССЕС, ні Pink International не виявили бажання відповідати на питання, спрямовані їм журналістами CINS. Ось деякі з цих питань. На якій підставі було вирішено, що компанія відповідає умовам отримання кредиту і гарантій, якщо врахувати, що на той момент вона була одним з найбільших боржників? Який предмет контрактів, під які АССЕС схвалив кредит компанії? Чому агентство не надало інформації, яка запитується навіть після вимог Комісії з питань публічної інформації?

Втім, після того як висновки розслідування CINS опублікувала сербська газета Danas , Мітровіч відповів листом з коментарями.

У листі стверджувалося, що на даний момент Pink International нічого не винна жодному банку. Власник компанії також заявив, що кредит в 3,9 мільйона євро від АССЕС, включаючи всі належні відсотки, був погашений в повному обсязі 23 березня цього року.

Мітровіч особливо підкреслив, що група компаній, що складають Pink International Company - TV Pink, Air Pink і City Records, - в 2015 році отримала сукупний дохід в 71 мільйон євро, з яких 30 мільйонів - виручка від екпорту програм власного виробництва. Ця обставина, за словами Мітровіча, робить Pink International одним з найважливіших сербських експортерів.

Журналісти Danas вирішили перевірити останнє твердження. У підсумку в минулу середу вони опублікували статтю , Де з посиланням на дані торгово-промислової палати написали, що Pink International не входить і в сотню найбільших експортерів.

У своєму листі Мітровіч також вказав, що за минулий рік його група компаній заплатила податків і різних внесків на десять мільйонів євро.

Після листа Мітровіча в CINS відзначили , Що той не став оскаржувати жоден з фактів, викладених раніше журналістами, але знову залишив без відповіді всі задані ними питання.

«У листі пан Мітровіч так і не пояснив, як він отримав кредит і гарантії від АССЕС, незважаючи на дані про те, що у нього на той момент була податкова заборгованість. Крім того, залишається незрозумілим, для реалізації яких комерційних планів Pink International отримала від агентства допомогу », - констатують журналісти CINS.

Журналісти звертають увагу на те, що Мітровічу була надана можливість прокомментірвать матеріал статті ще майже за два тижні до публікації, коли вони подзвонили йому з проханням про інтерв'ю. Однак він відреагував лише після виходу статті. У CINS повторили, що їх пропозиція Марковичу дати інтерв'ю залишається в силі.
Страшилка про держпереворот в прайм-тайм

Телеглядачі на Балканах були без перебільшення вражені, коли на початку листопада минулого року TV Pink розбавив претендує на серйозність передачею своє звичне «телеменю» з мильних опер, комедійних серіалів упереміж з реаліті-шоу і пісенними змаганнями. В ефір вийшла спеціальна програма з назвою «Скинути Вучич», в якій ряд великих держчиновників, медіаперсон і інші відомі особи намагалися довести, що західні центри впливу і безліч окремих «виконавців» намагаються повалити законну владу в країні.

Олександр Родич Олександр Родич. (Фото надане Adria Media Group)

Передача вийшла в той момент, коли кілька високопоставлених держслужбовців Сербії змушені були пояснюватися в зв'язку з підозрами в незаконній діяльності, про що написали ряд місцевих ЗМІ, включаючи партнера OCCRP, Журналістський центр по дослідженню оргзлочинності та корупції ( KRIK ). Однак резонанс від цих статей померк на тлі гучних «викриттів» на TV Pink і в інших провладних сербських ЗМІ, розкривають «антиурядову змову».

Теледейство на TV Pink стало, на думку деяких експертів, апофеозом «війни таблоїдів» - протистояння ЗМІ, що підтримують і критикують уряд, в оцінці ними подій, що відбуваються.

Серед головних об'єктів критики того спецвипуску виявився Олександр Родич, власник однієї з найбільш багатотиражних газет Сербії - Kurir. Учасники програми звинуватили Родича в усвідомленому прагненні підірвати репутацію прем'єр-міністра Олександра Вучич, щоб позбавити його влади.

За словами самого Родича, передача на TV Pink була не чим іншим, як рупором для звинувачень у підготовці держперевороту, про які заявляє відомий провладний таблоїд Informer. Власник і головний редактор Informer'а Драган Вучичевич був серед учасників програми «Скинути Вучич».

Ще одним запрошеним виявився Мирослав Богічевіч, незадовго до цього випущений з в'язниці, де він перебував за фінансові злочини. В телеефірі Богічевіч взявся звинувачувати Родича в рекеті .

В інтерв'ю OCCRP в листопаді 2015 року Родич висловив думку, що головною метою спецпрограми на TV Pink було широко «просунути» ідею його арешту.
Все на захист уряду!

Ще за кілька днів до згаданого телеефіру Informer вибухнув нападками на Родича за опубліковані в кінці жовтня в Kurir матеріали зі звинуваченнями в корупції на адресу белградського мера Синиши Малі. Звинувачення проти Малі будувалися на даних , Які отримали журналісти-розслідувачі KRIK.

Статті з критикою владних чиновників, особливо когось настільки близького до прем'єра Вучич, що не були характерні для Kurir. До цього видання, скоріше, було відомо підтримкою уряду.

Відразу після виходу критичних статей Informer піддав Родича шельмування, і той незабаром відреагував на звинувачення відкритим листом, яке назвав « Прости мене, Сербія ».

Пізніше в бесіді з OCCRP Родич сказав, що опублікував лист, так як вирішив, що настала пора розкрити всі карти і визнати, що його видання раніше було елементом урядової пропагандистської машини, покликаної «створювати позитивну реальність» в очах населення Сербії.

У листі Родич заявив, що він сам, а також власник Informer'а Вучичевич і господар TV Pink Мітровіч були задіяні у передвиборній кампанії Олександра Вучич.

«Ми були впевнені, що це благо для Сербії», - зізнається Родич.

У листі він також говорить, що власники і редактори великих сербських ЗМІ побоювалися за свої посади і майбутнє свого бізнесу. При цьому Родич особливо виділив Мітровіча. За його словами, медіамагнат змушений діяти за вказівкою влади в силу різних обставин.

Чотиригодинний спецвипуск на TV Pink вийшов в ефір всього через день після публікації листа Родича.
Більше ніж просто друзі

В інтерв'ю OCCRP 14 листопада минулого року Родич назвав кілька причин, через які, на його думку, Мітровіч «чуйно прислухається» до волі уряду. Однією з них може бути триває суд над сином Мітровіча Олександром. У липні 2013 року він на машині збив дівчину і втік з місця аварії. Іншою причиною може бути загадкова смерть коханки Мітровіча-старшого, яка померла від передозування наркотиків в номері готелю, заброньованому в той день компанією Мітровіча .

Те, що влада контролює TV Pink, фактично підтвердив в одному з ток-шоу в червні 2014 року Володимир Беба Попович , Який раніше відповідав в уряді за питання інформації.

Олександр Вучич Олександр Вучич. (Фото: KRIK)

Як зазначив місцевий портал Cenzolovka , Що відстежує діяльність сербських ЗМІ, сам прем'єр Вучич якось відверто заявив в бесіді з телеканалом TV1: «Є тільки одна приватна телемережа, яка підтримує роботу уряду. Це Pink, і вона має повне право займати таку позицію ».

Однак останні дані, отримані CINS, доводять, що відносини TV Pink з владою будуються не тільки на невловимих опорах можливого шантажу або навіть щирою схожості позицій - тут є ще і явна фінансова складова.

Згідно з раніше опублікованими репортажам CINS , TV Pink в ході передвиборчих кампаній виявляв разючу безкорисливість по відношенню до правлячої Сербської прогресивної партії.

Традиційно перед виборами багато великих сербські ЗМІ готові дати партіям знижки на ефір або рекламне місце. Не дивно, що TV Pink чинив так само.

Дивно інше. Знижки у TV Pink на телерекламу соціалістів в ході передвиборної кампанії 2013 року доходили до ... 92 відсотків.
Правоохоронці свободи проти зберігачів режиму

За словами багатьох сербських журналістів, незалежні засоби масової інформації в країні відчувають колосальний тиск.

Однак, як тепер з'ясував CINS, це не означає, що нинішній уряд не готове підтримати «обрані» медійні структури.

Незалежні ЗМІ та їх співробітники нерідко стають мішенню шельмователей з числа «дружніх влади» приватних медіакомпаній, а деякі журналісти відкрито звинувачували владу в незаконному прослуховуванні .

Обкладинка Informer від 18 березня Обкладинка Informer від 18 березня. Таблоїд таврує Стевана Дойчіновіча як «французького шпигуна, любителя садомазо»

Ряд незалежних медійних організацій, наприклад BIRN , KRIK або CINS, сповна відчули всю жовч цих «чорних» піар-кампаній, перш за все, зі сторінок таблоїду Informer, що не пройшло повз увагу правозахисників з Index on Censorship - організації, що відстоює свободу преси.

Недавній приклад цієї практики - шалені нападки на шеф-редактора KRIK Стевана Дойчіновіча, «ідейним натхненником» яких за допомогою свого видання виступив Вучичевич. Власник Kurir, раніше визнавався в дружніх відносинах з сербським прем'єром, звинуватив Дойчіновіча і його колег у співпраці із зарубіжними спецслужбами, в роздуванні «порожніх» скандалів, а саму організацію KRIK - в підривній шпигунської діяльності з метою розхитати владу.

Вучичевич майже «за звичкою» повторив набір своїх претензій в інтерв'ю на TV Pink в середині березня. Чергова атака Informer'а не була чимось принципово новим, але вразило те, що Вучичевич в інтерв'ю оперував деталями репортажу про нерухомість глави уряду, над яким в KRIK ще працювали. Таблоїд Вучич також опублікував імена безлічі людей, з якими розмовляли журналісти KRIK, включаючи імена можливих джерел.

Після інтерв'ю Вучичевич на TV Pink досі залишається без відповіді зовсім не просте запитання: звідки він дізнався про зміст репортажу KRIK ще до його публікації ?

Але яким би не був відповідь, рівень «взаємної симпатії» між владою Сербії і частиною місцевих ЗМІ - тими, що завжди готові розтоптати будь-якого критика влади, - дуже нагадує ситуацію в медійній сфері в ряді інших східноєвропейських країн, наприклад Македонії, Росії чи Угорщині.

«Прем'єр-міністр« підім'яв під себе »більшість ЗМІ в Сербії, особливо центральні телеканали, так і місцеві теж, - заявив в інтерв'ю організації Indeх on Censorship директор CINS Бранко Цецен. - Ціла армія ручних коментаторів в соцмережах тероризує інтернет. Все це досить сумно і безпросвітно ».

Потрібні гроші?
На якій підставі було вирішено, що компанія відповідає умовам отримання кредиту і гарантій, якщо врахувати, що на той момент вона була одним з найбільших боржників?
Який предмет контрактів, під які АССЕС схвалив кредит компанії?
Чому агентство не надало інформації, яка запитується навіть після вимог Комісії з питань публічної інформації?