Полезные материалы

«Монако» - занадто адекватний топ-клуб. За нього можна хворіти

  1. Власник «Монако» - як Абрамович, тільки терплячі
  2. «Монако» управляє інший російський - колишній радянський МІДовец
  3. Тепер «Монако» - теж бізнес. ефективний
  4. Головна проблема - стадіон
  5. Новий телеконтракт - з 2020-го. «Монако» стане легше
  6. «Монако» ставить на академію і фарм-клуб в Бельгії
  7. Тренер точно в порядку

Відмінний вибір Головіна.

Відмінний вибір Головіна

Тепер «Монако» - точно самий російський клуб Європи: їм давно керують наші, там ось-ось дебютує наш найсильніший гравець. ЦСКА отримає за Олександра Головіна 30 мільйонів євро, і це найдорожча покупка російського футболіста в історії.

4 серпня «Монако» і «ПСЖ» розіграють в Китаї Суперкубок - Головін точно не візьме участь. А ось в першому турі, 11 серпня проти «Нанта» - напевно.

Ми приблизно уявляємо, як це буде на поле . Залишилося зрозуміти, що за клуб вибрав головний російський талант?

Власник «Монако» - як Абрамович, тільки терплячі

Російський бізнесмен купив «Челсі», кайфанув від ультраматча «МЮ» - «Реал» навесні 2003-го (4: 3).

Дмитро Риболовлєв - наступна ланка в ланцюжку: восени 2004-го, заїхавши в Лондон у справах, бос «Уралкалія» відвідав «Стемфорд Брідж». Абрамович не запрошував його в ложу, і за грою того куленепробивного «Челсі» бізнесмен дивився з фанатки. Вразило - і Риболовлєв занурився в футбол, сподіваючись теж коли-небудь заволодіти клубом.

Вразило - і Риболовлєв занурився в футбол, сподіваючись теж коли-небудь заволодіти клубом

Шанс виник, хоч і не скоро:

• нервовий розлучення з «Уралкалія» влітку 2010-го приніс Риболовлєву понад 5 млрд доларів - з'явилися вільні гроші;

• близько року тому, вислухавши колишнього техдиректора «Спартака» Євгена Смоленцева, бізнесмен зрозумів: для покупки придатний тільки європейський клуб - живе на зрозумілій і прозорій ринку;

• клуб «Монако» - історично статусний, але на той момент вкрай проблемний - ідеально підходив для інвестицій;

• князівство Монако ідеально підходило для проживання і взагалі для інтеграції в іноземне суспільство. Після продажу «Уралкалія» Риболовлєв переїхав на берег Середземного моря, перевіз туди батьків і освоївся серед місцевої еліти, створивши в Монте-Карло, як писали в Paris Match, маленьку Росію.

«Я купив« Монако »заради нових відчуттів і емоцій. І в думках не було, що вкладення в футбол принесуть прибуток », - романтичне, але навряд чи вичерпне пояснення від бізнесмена.

Князь Монако Альбер II і Дмитро Риболовлєв

У грудні 2011-го інвестиційна група Риболовлєва за символічний 1 євро придбала у князівства 66,7% акцій «Монако», який прилип до дна ліги 2. Ключова умова від продавця: новий президент вкладе в клуб мінімум 100 мільйонів євро за 4 роки.

«Монако» управляє інший російський - колишній радянський МІДовец

Риболовлєв, як тепер ясно, спочатку загрався в менеджера: полетіли трансфери (8 новачків в січні, ще 5 - наступного літа), змінився тренер (Раньєрі замість Марко Сімоне після сезону-2011/12).

Захопившись, новий власник забув про порядок в адміністрації. За кілька місяців оперативне управління «Монако» брали четверо: Смоленцев, екс-гендиректор «Брюгге» Філіпс ДонДТУ, екс-селекціонер «Зеніту» і спортдиректор «Фредрікстадта» Тор-Крістіан Карлсен, екс-голова правління Російського кредитного банку Костянтин Зирянов - до сих пір в клубі працює тільки ДонДТУ, на позиції радника.

До кінця 2012-го трохи розгублений Риболовлєв вийшов на Вадима Васильєва - зараз їх знайомству з «Уралкалія» більше 20 років.

«Ми не відразу розібралися, як функціонує клуб, - визнав Риболовлєв. - Потрібен був час, щоб поставити правильних людей на правильні позиції. Навколо нас не так багато тих, на кого можна покластися, а Вадима я прекрасно знав. Тепер я просто визначаю стратегію. У мене немає тісних відносин з гравцями, з деякими з них я зрідка спілкуюся, але не більше. Управління клубом і вся текучка - на Вадима ».

Управління клубом і вся текучка - на Вадима »

За 2013-й Васильєв пройшов шлях від радника президента до віце-президента і гендиректора «Монако». У Васильєва - сильне резюме:

• закінчив МДІМВ за фахом «Міжнародні економічні відносини»;

• працював в МЗС, з 1987-го по 1990-й - в дипмісії СРСР в Ісландії. Крім російського володіє ісландським, англійською, німецькою та французькою (останнім - досконало);

• торгував мінеральними добривами, займався ресторанним бізнесом і трейдингом на біржі, в «Уралкалий» відповідав за експорт. До запрошення в «Монако» взагалі не мав відношення до футболу;

«Футбольний бекграунд - це важливо. Але набагато важливіше мати навички менеджменту і трейдингу. Футбол складніше біржі або торгівлі. Це люди, а не машини або тонни добрив », - розповідав Васильєв« Советскому спорту ».

Тепер «Монако» - теж бізнес. ефективний

При російською керівництві «Монако» провів лише одну по-справжньому марнотратне кампанію - влітку 2013-го після повернення в лігу 1: Хамес за 45 мільйонів євро, Фалькао - 43, Моутінью - 25, жоффрей кондогбіа - 20, ще кілька угод скромніше (всього витратили близько 160 мільйонів).

Хамес і Фалькао - останні супертрансфера «Монако»

До кінця сезону, незважаючи на успіхи команди (друге місце, слідом за невразливим «ПСЖ»), боси змінили стратегію і відмовилися від грандіозних трансферів. Васильєв перерахував причини:

1) введення фінансового фейр-плей. У князівстві незабаром напоролися на штраф від УЄФА: 3 мільйони (ще 10 умовно), плюс скорочення єврокубкової заявки (21 гравець, а не 25). Жорстке покарання «ПСЖ» і «Ман Сіті» (на десятки мільйонів) потрясло Риболовлєва з Васильєвим не менш;

2) спори з лігою 1 з приводу непотрапляння під французьке законодавство. Клуби вимагали переписати «Монако» під юрисдикцію Франції (де ввели податок в 75% на доходи понад 1 млн євро, в князівстві такого немає) - сторони абияк виробили компроміс: 50 мільйонів учасникам ліги від Риболовлєва - декількома траншами;

3) відсутність прибутку - не дивно при такому зухвалому старті.

Васильєв обмежився трьома причинами, але в 2014-му рахунках Риболовлєва на 9 мільярдів загрожувало ще дещо: бізнесмен розлучався, а дружина претендувала на половину його стану, кілька об'єктів нерухомості і частина майна. Шлюборозлучний процес тривав 7 років - все закінчилося тільки восени 2015 го. Олена Риболовлєва отримала трохи більше 600 мільйонів і деяке майно в навантаження.

«Монако», як не дивно, уникнув потрясінь - не сталося нічого страшнішого зміни тренера (місце Раньєрі зайняв Жардім, краще готовий до роботи в новій концепції). Клуб приносить прибуток і тримає топ-рівень; 4 роки діє затверджена стратегія «недорого купили / виростили гравця - розвинули - продали дорого».

Пара пояснень:

1) Мінус 2016- го, здавалося б, нарешті концепцію - того літа в князівстві висадилися три захисника: Сідібе (15 млн), Менді (13) і Глік (11). Всі закріпилися в основі на наступний сезон - «Монако» виграв лігу 1 і дістався до півфіналу ЛЧ. Влітку 2017 го продажем одного Менді в «Ман Сіті» (57,5 млн) клуб відбив всі витрати на цю трійку.

2) 135 мільйонів за Мбаппе віднесені до сезону-2018/19 - минулий він провів в «ПСЖ» на правах оренди.

Після 2013-го «Монако» зробив тільки дві покупки дорожче 25 мільйонів: Кейта з «Лаціо» минулого літа і Головін тепер - за обох віддали по 30. Васильєв називає цю позначку психологічної, але погоджується, що з урахуванням інфляції клуб рано чи пізно її переступить.

Гравці в більшості вважають цей «Монако» хорошим трампліном в лігу потужніший або в «ПСЖ»; власник заробляє на трансферах і підкреслено не відносить клуб до грандів; тренер усвідомлює, що не отримає стабільний склад навіть на два-три сезони, і щоліта будує нову команду. Для розуміння: 10 футболістів, регулярно грали в чемпіонський сезон 2016/17, вже виступають за інші клуби.

«Монако» фінансово стабільний завдяки трансферів, але є ще пара джерел доходу з величезним (і не повністю реалізованим) потенціалом.

Головна проблема - стадіон

Клуб мало заробляє на квитках - на крихітний (місткість - 18500) і морально застарілий «Луї II» просто не йдуть. Після 2012-го у князівства відняли навіть матч за Суперкубок УЄФА, прописаний на узбережжі з кінця 90-х.

У минулому сезоні арена не заповнилася жодного разу, рекорд - 16500 на грі чемпіонату проти «ПСЖ». Середня відвідуваність «Монако» - 9243 глядача, і це останнє місце в лізі 1. Показники «ПСЖ», «Марселя» і «Ліона» - в 5 разів вище, «Лілля», «Сент-Етьєна» і «Бордо» - в 3.

Показники «ПСЖ», «Марселя» і «Ліона» - в 5 разів вище, «Лілля», «Сент-Етьєна» і «Бордо» - в 3

Побудувати новий стадіон ніде; єдиний варіант - оновлювати старий. Князь і керівництво клубу домовилися про реконструкцію: на арені побільшає лож, на які є попит серед резидентів і гостей Монако.

Новий телеконтракт - з 2020-го. «Монако» стане легше

За чинним телеконтракту (2014-2020) ліга 1 отримує 748,5 мільйонів євро в рік. Половина суми розподілено серед 20 команд чемпіонату порівну. 20% розходяться в залежності від аудиторії показаних матчів. Ще 30% - за результатами за останні 5 сезонів.

Останні 5 сезонів «Монако» - це якраз після камбека з ліги 2; з тих пір клуб жодного разу не випав з трійки і один раз виграв титул. Зрозуміло, в керівництві зацікавлені в результатах - постійне перебування в ефірі і топі чемпіонату приносить великі гроші: лідери заробляють від продажу телеправ приблизно в 3-3,5 рази більше аутсайдерів. У «Монако» виходить 100-110 мільйонів на рік, у «ПСЖ» - понад 120.

Новий контракт (2020-2024) з іспанською компанією Mediapro підписаний на 1,153 мільярда євро в рік - сума вище тільки у АПЛ (1,66) з бундеслігою (1,16). Ла Ліга і серія А вже відстають (1,1 і 1,05 відповідно).

Французи напевно обійдуть і бундеслігу - відставання мінімальне, а продані поки тільки 5 слотів з 7, запланованих за контрактом.

«Монако» ставить на академію і фарм-клуб в Бельгії

В рамках нової стратегії клуб вклався в скаутинг і академію (яка виростила Анрі, Петі, Тюрама, Мбаппе; зараз її річний бюджет - 7 мільйонів євро).

Окремий напрямок - фарм-клуб; у Франції не можна мати другий клуб в дивізіоні нижче, тому боси «Монако» вибрали Бельгію - і близько, і комфортно по ліміту на легіонерів. Минулої весни Риболовлєв за 3 мільйони євро придбав контрольний пакет акцій «Серкль-Брюгге», який грав у другому дивізіоні. Через пару днів команда стартує вже в еліті.

Через пару днів команда стартує вже в еліті

«Наші футболісти зможуть проходити хорошу обкатку в дуже міцному чемпіонаті і повертатися до нас. Поки цей проект йде добре, але точно можна буде сказати тільки років через два, успішна це модель чи ні.

Наприклад, у «Челсі» була дружня команда - голландський «Вітесс», але жоден гравець так і не прийшов в «Челсі» звідти. Наша ситуація відрізняється тим, що ми володіємо клубом і повністю контролюємо весь процес », - пояснював Васильєв на лекції факультету« Менеджмент в ігрових видах спорт »бізнес-школи RMA.

Тренер точно в порядку

У Леонарду Жардіма з Головіним все буде добре. Лукомський гарантує .

фото: globallookpress.com /Panoramic/ZUMAPRESS.com, Maurizio Borsari / aicfoto.com, Kurt Desplenter / ZUMAPRESS.com; facebook.com/asmonaco

Залишилося зрозуміти, що за клуб вибрав головний російський талант?