Полезные материалы

Як фітнес міняє характер

© Gettyimages / Fotobank.ru © Gettyimages / Fotobank

Півтора роки тому я захопилася дайвінгом . І спілкуючись з інструктором і новими приятелями, стала помічати, що їх об'єднує спільна риса: всі, вибачте, моторошно гальмують. Повільно говорять, нікуди не поспішають, на зустріч з дайвером можна запізнитися на годину і все одно прийти першим.

Але от коли ми з групою потрапляли в сильні течії, намагалися наздогнати китову акулу або коли у однієї з дівчат вислизнув з підвіски балон з газом, мій інструктор приймав рішення і діяв блискавично. З усього цього я зробила висновок, що дайвери не поспішають, але все роблять ретельно, тому що щодня ризикують життям, а розслаблений спосіб життя допомагає берегти сили для екстремальної ситуації.

Тоді-то я вперше замислилася, як спорт впливає на психіку людини і як він змінює характер.

дихальні вправи

З дихальними практиками з йоги і цигуна все очевидно: глибоке дихання заспокоює. «Роки тренувань дихальних вправ приносять тобі постійне спокій, - сказав мені інструктор« ЖИВИ! » Станіслав Рогачов . - Яке ти зберігаєш в будь-який самій нервової ситуації. Тому все ушуїсти такі спокійні ».

Інше питання, як впливає на організм занадто інтенсивне дихання або вправи з затримкою дихання. Є думка, що різкий вдих, характерний для п'ятиетапний дихання бодіфлекса , Організм несвідомо сприймає як стрес , Тому що саме так ми вдихаємо, коли лякаємося або сильно нервуємо. І якщо займатися регулярно, кортизол - гормон стресу - виробляється в такій кількості, що дама, успішно схудла завдяки системі бодіфлекс, як бонус отримує підвищену нервову збудливість і стає істеричкою.

Коли я донесла цю спірну думку до Марини Корпан , Яка викладає бодіфлекс вже 10 років, вона (не без порушення, до речі) заперечила: «Подих по системі бодіфлекс засноване на йоговской уддіяна-Бандхе - техніці, якої вже тисячі років, і поки від неї ніхто не помер. Йоги взагалі відомі тим, що вони спокійні і незворушні. Після заняття бодіфлексом може виникнути легке збудження, але саме тому я раджу займатися тільки вранці, коли це перезбудження нікому не зашкодить ».

Про затримку дихання кажуть приблизно те саме: кисневе голодування негативно впливає на роботу мозку, і людина стає нервовим і неадекватним. Як насправді впливає гіпоксія на клітини головного мозку, мені розповіла майстер спорту з фрідайвінгу Ольга Лукова: «Гіпоксія вважається помірною, поки немає запаморочення, потемніння в очах і скорочення діафрагми, схожого на пульсацію в верхній частині живота. Вона дійсно вводить організм в стресовий стан, але цей стрес йде на користь здоров'ю. Чи включаються додаткові резерви, організм вчиться ефективніше використовувати той кисень, який у нього є: збільшується кількість мітохондрій в клітинах, поліпшується газообмін у легенях ». Так людина стає більш стресостійким, а значить, говорити про істеричності тут годі й говорити.

йога

Для одних йоги - філософи, для інших - розслаблені нероби на позитиві, для третіх - взагалі сектанти. Що насправді відбувається з людиною, яка займається йогою, розповідає інструктор «ЖИВИ!» Олексій Меркулов : «Йога допомагає зрозуміти безглуздість емоційного диму. Якщо людина займається щиро, він перестає бути егоцентричним і стає терплячі, тому що починає розуміти причини того, що відбувається. У мене є знайома, у якої згорів будинок на Рубльовці і шикарний "Мерседес" не пережив аварію. Завдяки практиці вона змирилася з цими втратами, а зараз визнається, що займаючись йогою, має набагато більше цінного в житті, ніж раніше ».

Серед моїх друзів є захоплені йоги, і не сказала б, що з ними не буває конфліктів і сварок. Олексій підтверджує: йоги не стримують себе, у них просто набагато рідше виникає гнів або інші руйнівні емоції. Олександр Родіонов, тренер фітнес-клубу Sportlife, аспірант кафедри фізіології НГУ ім. П.Ф. Лесгафта, пояснює це тим, що у йогів процеси збудження і гальмування врівноважені. Коли людина не відчуває зайвого стресу і порушення, він не намагається його викинути. Біохімічні процеси здатний врегулювати комплексний підхід давньої практики: вона впливає і на тіло, і на свідомість, і на підсвідомість.

танці

Багато танцюристів не виходять зі свого танцювального образу і в житті. Світлана Абу-Хардан визначає виконавицю східних танців як жінку, яка вміє подати себе. Пригадується випадок з практики Світлани, який вона описувала в своєму блозі (Див. «Жіночі історії зі щасливим кінцем від Світлани Абу-Хардан» ). До неї на урок прийшла жінка, чоловік якої пішов до стриптизерки. Власне, вона і прийшла, щоб повернути впевненість у собі і навчитися виступати перед глядачами. І, ви не повірите, спрацювало: через рік колишній чоловік побачив на вечірці, як вона танцює, і повернувся. Звучить як індійське кіно, але це факт!

Інша справа - хіп хоп і джаз-фанк. В образі таких танцюристів складно не помітити підсилену неохайність, розхлябаність, але це оманливе враження, запевнила мене хореограф Віра Кабанова. «Хопер найчастіше дуже зібрані люди, іноді навіть жорсткі. Вони точно знають, чого хочуть і куди йдуть. В їхньому танці висока частка імпровізації, тому все доводиться шукати самим, роблячи колосальну роботу ».

Як же діє механізм? Танцювальні рухи - це своєрідний психологічний код, вважає інструктор «ЖИВИ!» Світлана Ратникова . Зв'язок між специфікою танцю і внутрішнім станом людини Світлана пояснює на прикладі занять по танцетерапія : «Прийшла людина з образою, і ми попросили його протанцювати свої відчуття, показати, як образа відчувається їм тілесно. У підсумку, я відзначила, що багато рухів своєю різкістю, швидкістю і закритістю віддалено нагадували фламенко , Зрозуміло, не в завершеній формі. Танцюрист фламенко, твердо стоячи на ногах і вибиваючи дріб, як би відстоює свою позицію. Людина, яка зазнає образу, намагається таким чином висловити свій гнів і захистити себе ».

А чи є у вас цікаві приклади того, як спорт чи фітнес вплинули на характер?

Корисні посилання:

Відеозанятій «Бодіфлекс» і «Худеем з Мариною Корпан» в фітнес-відеотеці клубу «ЖИВИ! ».

Відеозанятій «Дихальні практики» і «Китайська гімнастика» зі Станіславом Рогачова.

Відеозанятій «Кундаліні-йога» з Олексієм Меркуловим.

Відеозанятій «Танець живота» зі Світланою Абу-Хардан.

Відеозанятій «Бодіслім» зі Світланою Ратниковою.

Як же діє механізм?
А чи є у вас цікаві приклади того, як спорт чи фітнес вплинули на характер?