Полезные материалы

Фізика міста: як світло від комп'ютерів, сонця, ліхтарів і фар впливає на людину

Ілюстрація: Ольга Денисова

Кожен день, прокидаючись вранці, ми занурюємося в місто, повний фактур, звуків і фарб. Поки ми йдемо на роботу і гуляємо в парку, нам в голову приходить мільйон питань про те, як же все навколо нас влаштовано в цьому величезному мегаполісі. Чому хмарочоси не падають? Чим відрізняється кров городянина від крові жителя села? Вище якого поверху не варто жити і чому?

Ми запропонували вченим дати відповіді на наші запитання і роз'яснити, чим небезпечне велика кількість міського освітлення, як наше дихання може нашкодити оточуючим, чому мова прилипає до крижаного турніка і через що люди хворіють взимку. Так з'явився проект "Фізика міста". Нові питання та нові відповіді шукайте на нашому сайті по понеділках і четвергах.


У повсякденному житті нас оточує маса джерел світла: монітори комп'ютерів, сонце, ліхтарі, фари автомашин і інші яскраві предмети. Яким чином їх світіння впливає на наші очі - розповідає молодший науковий співробітник Інституту вищої нервової діяльності та нейрофізіології РАН Севастян Шумейко.

Реальну небезпеку для нашого зору представляє тільки по-справжньому інтенсивне випромінювання. Джерела "небезпечного" світла можуть бути як природного, так і штучного походження. Не варто, зокрема, звертати незахищений погляд на сонце, вогонь, прожектори і іскри зварювального апарата. Інше питання: як штучне освітлення впливає на наш організм в цілому?

Людина підкоряється так званим добовим, циркадних ритмів. Ключовим елементом цього механізму є епіфіз - заліза в мозку, що виробляє гормон мелатонін. Робота епіфіза залежить від ступеня освітленості навколишнього світу. Мозок зчитує дані про кількість світла навколо з сітківки ока через гіпоталамус. У темний час доби в крові накопичується багато мелатоніну - саме це допомагає нам швидше засипати.

Крім "снотворної" функції гормон має і інші корисні властивості, надаючи антиоксидантну та імуностимулюючу дію на організм. Тим часом, недолік мелатоніну здатний привести до раннього старіння. В даний момент в науковому співтоваристві ведуться суперечки про те, чи впливає штучне нічне освітлення, якого так багато в місті, на вироблення гормону. Результати проведених на даний момент досліджень свідчать про те, що такий вплив, мабуть, трохи.

С.К.Шумейко, молодший науковий співробітник Інституту вищої нервової діяльності та нейрофізіології РАН, викладач освітнього центру для школярів "Improvement" . В освітньому центрі веде групи з фізики і математики.

сюжет: Фізика міста: наукове пояснення життя в мегаполісі

Чому хмарочоси не падають?
Чим відрізняється кров городянина від крові жителя села?
Вище якого поверху не варто жити і чому?
Інше питання: як штучне освітлення впливає на наш організм в цілому?