Полезные материалы

Вплив ЧС-2018 на Росію: цифри, факти, перспективи

  1. Електронні візи, щоб повернулися
  2. Перемога без бійок
  3. Волонтерський рух
  4. Економічний ефект

Володар чемпіонського титулу і Кубка світу у футболу визначиться 15 липня в матчі Франція - Хорватія , Який пройде на столичному стадіоні «Лужники». Днем раніше в Петербурзі збірні Англії та Бельгії воювали за третє місце на стадіоні «Санкт-Петербург» - перемогли бельгійці. За грою стежило 15 тисяч іноземців. Всього на трибунах стадіону «Санкт-Петербург» перебувало понад 64 тисяч глядачів.

матчі Франція - Хорватія

Бельгійська збірна посіла третє місце на ЧС-2018. Джерело: Panoramic

За даними московського департаменту спорту та туризму, з початку ЧС-2018 столицю відвідали понад три мільйони туристів. Півмільйона людей за цей же час відвідали Сочі . Однак фінальні цифри можна буде привести лише після завершення чемпіонату. За чемпіонський титул збірні билися трохи більше місяця - з 14 червня по 15 липня.

Англійські вболівальники стежать за матчем ЧС-2018. Фото: Tassphoto.com

Волонтери провели кілька опитувань серед гостей нашої країни. Виявилося що середній вік іноземного вболівальника на мундіалі - 33 роки, а проводять вони в Росії близько 12 днів. Більше половини опитаних туристів заявили, що оцінюють чемпіонат світу з футболу в Росії на десять балів з десяти - і тільки 3% поставили менше семи.

Повертаючись на батьківщину, туристи везуть з собою і думку про нашу країну. ЧС-2018 показав іноземцям, яка Росія насправді - більше половини уболівальників були приємно удівілени, оскільки стереотипи про недружньому ставленні росіян і суворою погоди легко розвіялися.

Електронні візи, щоб повернулися

Після неймовірного напливу західних уболівальників, Ростуризм вирішив спростити порядок в'їзду іноземців в Росію. Щоб приїхати на ЧС-2018, закордонним гостям не потрібна була російська віза - замість неї було достатньо пред'явити квиток на щогл, фанатський ID і закордонний паспорт. Тепер, як повідомляють « Известия », Відомство готує спрощений пакет документів для всіх туристів. Зокрема, процедура видачі електронних віз може збільшити турпотік на 25-30%. А з урахуванням того, що іноземці залишилися під враженням від якості проведення чемпіонату, російських стадіонів, готелів та аеропортів, а також привітності росіян, - більшість з них захоче відвідати країну ще раз.

- Введення електронних віз викличе зростання відсотків на 30, а то і більше. Нагадаю, що в 2008 році, коли скасували візи для країн Латинської Америки майже всіх, то туристичний потік звідти просто з'явився - до цього його не було, лише поодинокі туристи їздили, а зараз дуже багато організованих груп ... Нам потрібно зменшувати терміни виготовлення віз і ціни. Якщо мова не тільки про Євросоюз, то це ще більш актуально. Наприклад, віза звичайна для громадян США зараз коштує більше 100 доларів, а якщо на три роки - то 300. Це дуже великі гроші, - пояснив П'ятому каналу керівник туроператора «OSTWEST.COM» Олександр Єфімов.

COM» Олександр Єфімов

Хорватські вболівальники. Фото: Tassphoto.com

Перемога без бійок

Росіяни показали себе дуже культурними вболівальниками, тому іноземці були змушені вести себе не менш спокійно. Таких бійок фанатів, як у Хорватії та Франції, вдалося уникнути. У Парижі святкування перемоги французької збірної закінчилося масовими заворушеннями і сутичками з поліцією. Епіцентром стали Єлисейські поля. Агресивні фанати почали палити фаєри, бити автомобілі і кидатися в поліцейських пляшками і камінням. У відповідь правоохоронці застосували сльозогінний газ і гранати. Десятки людей отримали травми. Кількох призвідників вдалося затримати. Беспредел тривав близько години.

У Росії ж іноземні вболівальники проявили себе з кращого боку - навіть врятували життя людині. У жителя Сочі Дмитра Тарасова зупинилося серце, після того, як його збила машина 24 червня. Завдяки щасливому випадку поруч опинився німецький уболівальник Кевін Майер, який працює у себе на батьківщині рятувальником. Майер зробив потерпілому непрямий масаж серця і штучне дихання, а потім передав медикам. Врятований росіянин пізніше знайшов рятувальника в соцмережах і подякував йому.

Дмитро Тарасов. Відео: П'ятий канал

Волонтерський рух

На чемпіонаті світу працювало близько 15 тисяч волонтерів. Перш ніж вийти в поля, вони пройшли навчання на базі 15 вищих навчальних закладів. Курси закінчилися ще півтора роки тому, в грудні 2016- го. Всі волонтери працювали безкоштовно - саме тому, як вважає президент Міжнародної федерації футболу (ФІФА) Джанні Інфантіно, посмішки на їхніх обличчях завжди щирі. До слова, глава ФІФА зізнавався, що вважає чемпіонат світу з футболу в Росії кращим в історії.

Джанні Інфантіно. Фото: Tassphoto.com

Однак роботу волонтерів все ж відзначили. У мережі з'явилося відео з медаллю для волонтерів ЧС-2018. На аверсі нагороди, крім логотипу чемпіонату, вказані назва міста, де працював доброволець, і слово «Волонтери». На реверсі напис «2018 FIFA World Cup Russia».

Економічний ефект

Скільки грошей заробить чемпіонат - це питання хвилювало економістів, ледь стало відомо про проведення мундіалю в Росії. Раніше в уряді заявляли, що тільки одноразовий ефект ЧС-2018 складе 1% ВВП нашої країни. За розрахунками ФІФА, Росії повинна запрацювати на турнірі не менше 15 мільярдів доларів (~ 940 мільярдів рублів).

- Безумовно, прогнози аналітиків виправдалися. Звичайно, реальний результат не перевершив очікування, але для майбутнього розвитку економіки Росія змогла отримати потужний імпульс, тому що люди сюди приїжджали величезними кількостями, більшість з яких хочуть повернутися, а це значить, що і туристичні бізнеси: готелі, ресторани, аеропорти, звичайно, будуть удосконалюватися. Ми отримали великий прибуток і можливість для подальшого вдосконалення, - зазначив в коментарі П'ятому каналу проректор РАНХиГС і заслужений економіст РФ Андрій Марголін.

Навіть російський рубль увічнив цей чемпіонат. За країні 20-мільйонним тиражем розійшлася пластикова сторублевий банкнота , Присвячена ЧС-2018. На лицьовій стороні купюри - хлопчик з м'ячем, який мріє повторити досягнення великих футболістів - в тому числі і знаменитого воротаря Льва Яшина. На зворотному боці - летить футбольний м'яч. Він символізує земну кулю, на якому розташована карта Росії.

Головне, звичайно, що росіянам дістанеться те, що будували по суті для іноземців: стадіони, обладнані за останнім словом техніки, тренувальні майданчики, готелі і відремонтовані вулиці. Ефект від чемпіонату світу в Росії буде відчуватися ще не один рік - це і є спадщина мундіалю.