Полезные материалы

Комплексні протеїнові порошки: що це, їх види і коли вони потрібні?

  1. Коли застосовувати протеїн?
  2. Порошковий протеїн - що це?
  3. Види порошкових протеїнів

Протеїновий порошок є однією з найпопулярніших добавок, які використовують як аматори, так і професійні спортсмени Протеїновий порошок є однією з найпопулярніших добавок, які використовують як аматори, так і професійні спортсмени.

Коли застосовувати протеїн?

Запам'ятайте - правильне харчування має бути у вас на першому місці, так як в більшості випадків, забезпечити організм необхідною кількістю білка, можна за допомогою збалансованої дієти. Те ж саме стосується веганскої дієти, яку дуже часто звинувачують в нестачі цього важливого інгредієнту.

В сьогоднішніх спортивних дієтах дефіцит білка дуже рідкісний, в той час як негативні для здоров'я наслідки, пов'язані надлишком білка в організмі, зустрічаються набагато частіше.

Однак бувають ситуації, коли протеїнові добавки можуть бути корисні.

  1. Під час схуднення. Як правило, в цих випадках необхідність в білках збільшується, при цьому використовуючи протеїнові добавки, ви не перевантажує організм зайвими вуглеводами або жирами, які можуть потрапляти в організм зі звичайною їжею.
  2. Під час реабілітації після хвороби або травм.
  3. Після силових тренувань.
  4. Після дуже інтенсивних фізичних вправ.
  5. Коли немає часу або можливості для прийому звичайної їжі. Коли ви у від'їзді або з якихось інших причин не можете дотримуватися звичайної дієти, тоді замість випадкових прийомів їжі з низькою харчовою цінністю, краще випити коктейль з високим вмістом білка. Білок ефективно пригнічує відчуття голоду і набагато корисніше для організму, ніж цукор.

Порошковий протеїн - що це?

Протеїнові добавки є цікавим доповненням для звичних страв і напоїв. Використовуючи такі добавки, ви тим самим підвищуєте харчову цінність продуктів, будь-то коктейль або звичайний омлет. Оптимальна одноразова доза білка становить 20-30 грамів.

Протеїновий порошок отримують головним чином з молока (зокрема, сироватки), але не тільки. Тому перш ніж придбати протеїн, завжди читайте етикетку, так в ньому не повинно міститися занадто багато жиру або вуглеводів. Хороші комплексні протеїнові порошки повинні містити від 80 до 98% білка. При цьому сам порошок можна змішувати з водою, молоком, овочевими та фруктовими соками.

Все частіше в продажі зустрічаються легкорозчинні білки, які не вимагають струшування в шейкері. Після розчинення, консистенція і колір напою не змінюється - ви отримуєте прозору рідину.

Види порошкових протеїнів

WPC: концентрат сироваткового білка. Це, мабуть, найпопулярніший і найдешевший вид протеїну. Він містить менше білка, ніж інші аналоги. Залежно від виробника, в таких порошках міститься приблизно 70-90% білків, а все інше це вуглеводи. Тому якщо ви намагаєтеся позбутися від зайвої ваги, то будьте уважні до таких порошків - зайві калорії вам ні до чого.

WPI: ізолят сироваткового протеїну. Вважається, що він краще засвоюється, ніж концентрат, тому багато людей охоче використовують саме його. Такі порошки відрізняються високим вмістом білка (близько 98%) і низьким вмістом інших домішок. Але у цього протеїну є і один істотний недолік - висока ціна. Наприклад, в інтернет-магазині fitnutrition.ua, який займається продажем комплексного протеїну в Києві , Упаковка Protein Fusion 85 на 75 порцій коштує близько 1500 грн.

WPH: гідролізат сироваткового білка. Такий протеїн піддається часткового руйнування, яке характерно для початкового перетравлення в травному тракті, тому він дуже швидко поглинається організмом. При цьому такий порошок має високий вміст білка з хорошим амінокислотним профілем.

Овочевий протеїн. Цей вид білка отримують з таких рослинних культур як соя, рис, горох та інші злакові. Як правило, цей тип білка використовують люди, які відмовилися від продуктів тваринного походження. За винятком пшениці, в цих продуктах міститься великий набір амінокислот, і їх ефективність практично не відрізняється від сироваткових аналогів. В цілому це хороша альтернатива протеїновим комплексам тваринного походження, так як дуже часто виробники останніх, намагаючись заощаджувати, використовують дешеві інгредієнти поганої якості.

Яловичий протеїн. Це відносно новий продукт на ринку спортивного харчування. Він легко засвоюється, легко поглинається і не містить жирів і вуглеводів. При цьому у нього відмінна амінограмма, а на додаток до цього він містить креатин, цінний інгредієнт з точки зору спортсменів.

Читайте також :

Коли застосовувати протеїн?
Порошковий протеїн - що це?
Коли застосовувати протеїн?
Порошковий протеїн - що це?