Полезные материалы

Як правильно вибрати внутрішній і зовнішній жорсткий диск

  1. Для чого потрібен і як працює жорсткий диск
  2. як вибирати
  3. Як вибрати жорсткий диск для ноутбука: що таке SSD, і з чим його їдять
  4. Зовнішній жорсткий диск = велика флешка для вашого ПК
  5. Як вибрати зовнішній жорсткий диск: 4 характеристики
  6. Як вибрати зовнішній жорсткий диск по виробнику та ціною?

«А чого тут вибирати, головне - щоб обсяг побільше був» - скаже кожен другий у відповідь на таке питання. І буде абсолютно не правий. Для того щоб вибрати не тільки ємний, але і надійний, швидкий і довговічний жорсткий диск (він же HDD, вінчестер або «гвинт») для комп'ютера, необхідно розуміти основні принципи його роботи і знати, на які характеристики звертати увагу при покупці. Крім ємності, звичайно ж.

Для чого потрібен і як працює жорсткий диск

Для чого потрібен і як працює жорсткий диск

З першим питанням все гранично просто - на жорсткому диску зберігається вся ваша інформація. Системні файли, софт, ігри, улюблені серіали, робочі документи - все це поміщається в маленькій і на перший погляд непоказною коробочці. Без жорсткого диска ваш ПК або ноутбук працювати не буде, а пошкодження цієї частини може призвести до втрати всіх ваших улюблених фотографій з котиками і квартальних звітів, якщо їх немає в інтернеті.

Але як вибирати жорсткий диск, якщо не розумієш принцип його роботи? Спробуємо доступно пояснити. У герметичному металевому корпусі знаходяться чотири основних складових будь-якого ЖД:

  1. Інтегральна схема - «мозок» вінчестера, який відповідає за синхронізацію цієї деталі з іншими складовими вашого системного блоку. Крім того, за допомогою інтегральної схеми здійснюється управління процесами запису й зчитування інформації з носія.
  2. Жорсткий диск - власне носій інформації, на який вона наноситься і з якого зчитується за принципом грамофонної пластинки в електромагнітному полі.
  3. Шпиндель або мотор - пристрій, що обертає жорсткий диск. Середня швидкість обертання не найбільш просунутого жорсткого диска становить 7200 обертів за хвилину, до слова.
  4. Коромисло - найважливіша частина, за допомогою якої і виконується запис і зчитування інформації. Принцип роботи і пристрій коромисла схожі на принцип роботи і пристрій голки для грамофона. Ось тільки ця голка здатна змінювати своє положення приблизно 60 раз в секунду, працює в електромагнітному полі і ніколи не стикається з поверхнею жорсткого диска.

Поширеною помилкою про вінчестері є те, що всередині корпусу знаходиться вакуум. Насправді, там просто максимально очищене повітря або ж нейтральний газ типу азоту.

Продовжуючи аналогію жорсткого диска з грамофоном, можна сказати, що інформація зберігається на доріжках «платівки». Доріжок цих може бути кілька сотень тисяч, вони розділені на сектори і покриті феромагнітним шаром, який, намагнічується, «запам'ятовує» інформацію. Але це вже тонкі нюанси для фахівців.

як вибирати

як вибирати

Як вже було сказано, для того, щоб розуміти, як вибрати жорсткий диск, потрібно розбиратися в основних його характеристиках. До них належать такі:

  1. Обсяг - камінь спотикання, "універсальний" відповідь на питання, як правильно вибрати жорсткий диск для людей, які не розбираються в комп'ютерній техніці. Насправді, обсяг, звичайно, важливий. Чим більше обсяг, тим більше ігор і програм ви зможете встановити, більше серіалів і фільмів скачати. При виборі обсягу варто враховувати один цікавий момент - іноді вінчестер більшого обсягу може коштує дешевше, ніж меншого, але гнатися за дешевим терабайтним або навіть двотерабайтний «гвинтом» не варто, тому що великий - не завжди швидкий. Про це якраз наступний пункт.
  2. Швидкість - швидкість роботи вінчестера безпосередньо залежить від швидкості обертання шпинделя. Якщо на моделі написано, що кількість оборотів одно 5400 або 5900 в хвилину, а обсяг при цьому - 2 ТБ, то це буде дуже повільний жорсткий диск. А ось для невеликих вінчестерів такій швидкості цілком вистачає. Але, якщо ви хочете, щоб реакція на ваші дії з інформацією була миттєвою, то краще віддавати перевагу моделям, мотор в яких крутиться зі швидкістю 7200 або 10000 обертів на хвилину.
  3. Об'єм кеш-пам'яті - кеш в вінчестера виконує функцію оперативної пам'яті, тобто в неї записуються всі важливі дані. Чим цей параметр більше, тим швидше працює диск. Для середньостатистичного користувача цілком вистачить 8-32 Мб кеша, а ось якщо ви встановлюєте найновіші ігри і ПО, а також займаєтеся програмуванням, графічним дизайном і іншими «важкими» для комп'ютера процесами, то варто доглянути вінчестер з кешем в 64 Мб.
  4. Тип інтерфейсу - момент, з яким легко можна потрапити в халепу, так як сучасні вінчестери оснащуються роз'ємом Sata, а старий блок живлення може мати вихід тільки на IDE. Різниця між першим і другим варіантом полягає в пропускної здатності, вінчестер з роз'ємом Sata обробляє дані швидше.

Дві спірних характеристики - це виробник і рівень шуму ЖД при роботі. До лідерів ринку зараз відносять продукцію фірм Western Digital, Hitachi і Seagate, а любителі бюджетних моделей віддають перевагу вінчестерам від Samsung. Останні, до речі, зарекомендували себе не тільки як найдешевші, але і як найбільш ненадійні, тому навряд чи можуть бути обрані в контексті рекомендації "хороший жорсткий диск".

Що стосується шуму, то видавати звуки при роботі жорсткий диск буде в будь-якому випадку, і ви ніколи не вгадаєте, наскільки гучної виявиться саме ваша модель.

Як вибрати жорсткий диск для ноутбука: що таке SSD, і з чим його їдять

Як вибрати жорсткий диск для ноутбука: що таке SSD, і з чим його їдять

Абревіатура SSD розшифровується, як Solid State Drive, тобто твердотільний накопичувач . Вінчестери такого типу зараз користуються великою популярністю і можуть похвалитися такими перевагами перед традиційними жорсткими дисками:

  • в конструкції немає механічних частин, це електроніка в чистому вигляді, тому і працює довше;
  • при роботі не шумить;
  • менші габарити;
  • споживає менше енергії, тобто SSD солідного обсягу можна підключити до малопотужного блоку живлення;
  • працює швидше, ніж HDD.

Єдиний істотний мінус, який зупиняє багатьох від переходу на твердотільний вінчестер - це його немаленька ціна. Другий за значимістю недолік полягає в тому, що дані з SSD при його поломки практично неможливо відновити, на відміну від HDD, файли з якого можна "реанімувати" за допомогою безкоштовного софта і навіть при серйозній несправності.

Відповідь на питання, як вибрати жорсткий диск SSD - такий же, як і на питання про HDD, за винятком пункту про швидкість обертання шпинделя через відсутність оного. Також твердотільні накопичувачі оснащуються роз'ємами класу Sata-2 і Sata-3, а самим швидкісним є PCI-E (Express). Останній забезпечує в 7 разів більш швидку передачу даних, ніж Sata, а підключається безпосередньо до материнської плати.

Взагалі, фахівці рекомендують використовувати твердотільний накопичувач в парі з класичним жорстким диском. На перший можна встановити операційну систему, а на другому - зберігати важливу і дорогу вашому серцю інформацію. Таким чином на основному вінчестері буде більше вільного місця, а при поломці набагато простіше буде відновити дані.

Зовнішній жорсткий диск = велика флешка для вашого ПК

Зовнішній жорсткий диск = велика флешка для вашого ПК

Ще один дуже популярний тип носія даних останнім часом - це зовнішній жорсткий диск . Як видно з назви, основна його перевага полягає в тому, що його не потрібно підключати всередині корпусу ноутбука або комп'ютера. Підключення здійснюється так само, як і для флеш-накопичувача, тобто через роз'єм USB 2.0 або 3.0 (другий - швидше). Якщо ви є щасливим власником комп'ютера або ноутбука від фірми Apple, то вам потрібна модель з роз'ємом Thunderbolt, а в деяких старих внешник зустрічається роз'єм FireWire. Моделі з останнім купувати не рекомендується, так як у нього дуже низька швидкість передачі даних.

Ще одна незаперечна перевага такого варіанту - його мобільність. Ви можете взяти його з собою у відпустку, щоб підключити до телевізора і насолоджуватися улюбленими фільмами і серіалами або просто зберігати важливі дані при собі. Так що відповідь на питання - як вибрати зовнішній жорсткий диск для телевізора - такий же, як і про будь-який інший зовнішній вінчестер.

До речі, зовнішній ЖД може бути як HDD, так і SSD. Мінуси і плюси тут такі ж, як і внутрішніх моделей - HDD шумить, SSD коштує дорожче і складніше відновлюється.

Як вибрати зовнішній жорсткий диск: 4 характеристики

Як вибрати зовнішній жорсткий диск: 4 характеристики

Об'єм кеш-пам'яті або швидкість обертання шпинделя - другорядні параметри, найважливіше - основний обсяг пам'яті і інтерфейс підключення. Крім того, варто звернути увагу на такі моменти:

  • тип зовнішнього диска (він же форм-фактор) - він може бути настільним або переносним. Перший тип працює швидше і, як правило, має більший обсяг, але потребує додаткового живлення від електромережі, тому поза домом використовувати його буде проблематично. Переносні зовнішні диски працюють повільніше, але і харчування отримують безпосередньо від роз'єму USB. Форм-фактор настільних дисків - 3,5 дюйма, переносних - 2,5 або 1,8;
  • захищеність - якщо думаєте, як вибрати зовнішній жорсткий диск для того, щоб брати його з собою в поїздки, то варто придивитися до захисту корпусу. Сучасні моделі оснащуються протиударними гумовими «бамперами», можуть похвалитися вологонепроникним корпусом і іншими наворотами, але якщо вам шкода на це все грошей, то можна просто придбати для зовнішнього жорсткого диска спеціальний чохол;
  • зовнішній вигляд - якщо з внутрішніми HDD і SDD все просто і строго, то на зовнішніх вінчестерах фантазія дизайнерів відігралася в повній мірі. Можна зустріти моделі з підсвічуванням, з малюнками на корпусі, у вигляді персонажів мультфільмів і кіно. На продуктивність цей параметр ніяк не впливає, але очей власника радує і заздрість оточуючих викликає.
  • Вартість вінчестера далеко не завжди залежить від його обсягу, як вважають багато. Іноді більш висока ціна може бути у продукції відомої фірми або у топовій новинки, яка недавно з'явилася на ринку.

В цілому, вінчестер на 500 Гб можна купити за 35-40 доларів, а ось терабайтний обійдеться вже дорожче - від 60 і вище. Ціна зовнішніх жорстких дисків стартує від 50 доларів, але може бути і набагато більше, все залежить від обсягу, фірми виробника, інтерфейсу підключення і ряду інших параметрів, описаних вище.

Як вибрати зовнішній жорсткий диск по виробнику та ціною?

Рівно так само, як і HDD: виробництвом всіх типів носіїв інформації займаються одні й ті ж компанії.

Хоча війни між прихильниками різних фірм-виробників жорстких дисків йдуть з того самого моменту, як їх стало більше однієї, тому вибрати кращу модель досить складно. Нижче наведено список жорстких дисків, які підходять для різних цілей, але об'єднані хорошими відгуками професіоналів. Для більшої зручності всі вінчестери розділені на дві категорії - внутрішні і зовнішні.

Отже, в топі внутрішніх HDD 2017 року перебувають такі моделі:

  • Toshiba P300 1TB - бюджетна, але при цьому дуже спритна модель. Швидкість роботи забезпечується 64 Мб кеш-пам'яті, а обсяг становить 1 Тб, чого з головою вистачить для будь-якого користувача домашнього комп'ютера. Єдиний мінус - відчутно шумить при роботі;
  • Hitachi (HGST) Travelstar Z7K500 500GB - на відміну від попередньої моделі, абсолютно безшумний. Крім цього, може похвалитися низьким рівнем енергоспоживання і високим рівнем захисту даних завдяки спеціальним алгоритмом шифрування. А ось працює модель повільніше, ніж попередня;
  • Seagate Enterprise Capacity - ефективні та надійні вінчестери, які абсолютно не потрібні звичайному користувачеві ПК, зате ідеальні для серверів великих компаній. Основні плюси всіх моделей лінійки - великий обсяг пам'яті, надійність і продуктивність, а в мінуси можна записати високу ціну;
  • Hitachi (HGST) Ultrastar 7K4000 3TB - ще один супер-потужний вінчестер для серверів, головною фішкою якого є оптимізація енергоспоживання. Мінус тут полягає в тому, що використовуватися дана модель може тільки для серверів.

Серед кращих зовнішніх вінчестерів 2017 року можна виділити такі моделі:

  • WD My Passport Ultra 1 Тб - надійний варіант, працює з інтерфейсами USB 2.0 і 3.0, а головною родзинкою є те, що на диск за замовчуванням встановлено програмне забезпечення, що дає доступ до хмарного сховища даних;
  • Seagate Expansion 1 ТБ - ця модель не тільки стильно виглядає, але і випускається в варіантах на 1,2,3 і 4 терабайта. Встановленого ПО немає, але ця проблема легко вирішується при наявності доступу в інтернет;
  • Toshiba Canvio Basics USB 3.0 1 ТБ - ПО, як і у попередньої моделі, немає, зате є датчик ударів і спеціальна технологія, яка дозволяє значно знижувати вібрації під час роботи пристрою.

З усього вищесказаного видно, що вибір жорсткого диска не обмежується одним лише його обсягом, але це і не так складно, як може здатися. Спирайтеся на наші поради і читайте відгуки спеців про той чи інший вінчестері.

Читайте також

Але як вибирати жорсткий диск, якщо не розумієш принцип його роботи?
Як вибрати зовнішній жорсткий диск по виробнику та ціною?