Полезные материалы

річковий окунь

  1. Класифікація.
  2. Травна система річкового окуня.
  3. Дихальна система річкового окуня.

Дивіться видеоурок по темі Річковий окунь!

Друзі! Сьогодні ми приступаємо до розгляду зовнішньої та внутрішньої будови Річкового окуня і продовжуємо цим тему надклас Риби.

Класифікація.

Річковий окунь належить:

  • до типу Хордових,
  • до підтипу черепних або Хребетних тварин,
  • до надкласса Риби,
  • класу Кісткові риби,
  • підкласу лучеперих,
  • надряду Костисті,
  • загону окунеподібних,
  • сімейства Окуневі,
  • роду Прісноводні окуні.
Дивіться видеоурок по темі Річковий окунь

Систематика річкового окуня

Річковий окунь живе в прісних водоймах, таких як річки, озера, водосховища. Великі окуні досягають 50 см в довжину і важать до 1,5 кг.

Тіло річкового окуня сплюснуто з боків, має обтічну форму і покрито дрібною лускою. Окуні - це справжні хижаки, вони харчуються дрібними безхребетними тваринами. Ведуть стайня спосіб життя.

Ведуть стайня спосіб життя

Річковий окунь живе в прісних водоймах.

На голові річкового окуня помітні великі очі, парні ніздрі, ротовий отвір і зяброві кришки. Окунь має парні плавники - це

  • грудні і
  • черевні плавники,

а також непарні плавці -

  • анальний або підхвостовий,
  • хвостовий і
  • два спинних, розташованих один за одним.

Парні грудні та черевні плавники, непарні - спинний, хвостовий і анальний.

У зв'язку з тим, що річковий окунь веде активний спосіб життя у нього добре розвинена мускулатура. Мускулатура сегментована.

Завдяки скороченню сегментів окунь може згинати своє тіло і повертати хвостову частину вліво або вправо. У річкового окуня практично зникає хорда. Вона замінюється кістковим хребтом.

Хорда виявляється в невеликій кількості всередині тел хребцем і між ними. Хребет складається з хребців, кожен хребець складається з тіла і дуги, а також відростків.

Тулубовий хребець має верхню дугу з остистих відростках і бічні (реберні) відростки

Усередині верхніх дуг хребців розташовується спинний мозок. Хребці туловищного відділу хребта мають тільки верхні дуги, на верхніх дугах розташовані остисті відростки, спрямовані вгору.

Остисті відростки служать підставою для кісткових променів спинних плавників. Також на хребцях туловищного відділу є парні бічні відростки, які сполучаються з ребрами.

Також на хребцях туловищного відділу є парні бічні відростки, які сполучаються з ребрами

Хвостовий хребець річкового окуня має верхню і нижню дуги з остистими відростками

Хребці хвостового відділу хребта крім верхніх дуг мають ще й нижні дуги. Усередині нижніх дуг проходять хвостова артерія і вена. На нижніх дугах хвостових хребців розташовуються нижні остисті відростки, спрямовані вниз.

Череп складається з декількох відділів - очноямкового, слухового, нюхового і потиличного. До складу черепа входять також капсули відповідних органів почуттів.

З черепом з'єднані верхні і нижні щелепи, а також скелет зябрового апарату, якому належать по 5 зябрових дуг з кожного боку і кісткова основа зябрових кришок.

У річкового окуня, як і у всіх кісткових риб зяброві кришки є, а у хрящових риб зябрових кришок немає. Череп, хребет і ребра відносяться до осьового скелету.

Осьової скелет: череп, хребет і ребра. Скелет плавців: парних і непарних.

Крім осьового скелета, у річкового окуня, як і у всіх риб є скелет парних і непарних плавців. Скелет непарних плавців (хвостового, анального і двох спинних) складається з кісткових променів, що утворюють основу лопатей плавників.

Скелет парних плавців складається з двох частин - це

  • пояса кінцівок, які розташовуються в товщі м'язів
  • і скелет вільних кінцівок.

Плечовий пояс складається з 6 кісточок, які з'єднані з потиличних відділом черепа з одного боку, а з іншого боку - зі скелетом вільних грудних кінцівок - грудних плавців. Це передні кінцівки.

Тазовий пояс представлений однією непарної кісточкою, яка представляє собою таз. З нею пов'язаний скелет вільних черевних кінцівок - черевних плавників. Черевні плавники - це задні кінцівки.

Травна система річкового окуня.

Травна система річкового окуня починається ротовим отвором. У ротовій порожнині є конічні зуби, які служать для утримання здобичі, але не для подрібнення.

У ротовій порожнині є конічні зуби, які служать для утримання здобичі, але не для подрібнення

Травна система річкового окуня складається з рота, глотки, стравоходу, кишечника і травних залоз - підшлункової і печінки.

За ротом йде глотка, яка відноситься одночасно і до дихальної та до травної систем. Потім стравохід і шлунок. У шлунку їжа обробляється шлунковим соком, а потім надходить в кишечник.

Початковий відділ кишечника називається дванадцятипала кишка. У неї відкриваються протоки печінки, жовчного міхура та підшлункової залози. Закінчується кишечник анальним отвором, що відкривається попереду анального плавника.

У річкового окуня, як і у більшості кісткових риб є плавальний міхур. Він утворюється як виріст стінки травної трубки.

Річковий окунь відноситься до закритопузирним рибам, так як його плавальний міхур втрачає зв'язок з травною системою.

Річковий окунь відноситься до закритопузирним рибам. Це означає, що в процесі розвитку плавальний міхур втратив зв'язок з травною системою.

На відміну від закритопузирних риб у откритопузирних цей зв'язок зберігається завдяки повітряному протоку. Плавальний міхур виконує наступні функції:

  • стабілізація тіла окуня в воді на певній глибині,
  • а також переміщення в товщі води у вертикальному напрямку.

Дихальна система річкового окуня.

Річковий окунь дихає за допомогою зябер

Дихає річковий окунь з допомогою зябер. На зябрових дугах (у окуня їх по п'ять з кожного боку) розташовуються численні зяброві пелюстки.

На зябрових дугах розташовуються зяброві пелюстки і зяброві тичинки

Усередині зябрових пелюсток розгалужуються кровоносні судини. Венозна кров проходячи по судинах всередині зябрових пелюсток віддає в воду вуглекислий газ і насичується киснем.

При цьому вона стає артеріальною. Крім зябрових пелюсток на дугах є зяброві тичинки, які перешкоджають попаданню великих харчових частинок з глотки в зябра.

Крім зябрових пелюсток на дугах є зяброві тичинки, які перешкоджають попаданню великих харчових частинок з глотки в зябра

Річковий окунь проковтує воду, з глотки води переміщається до зябер

Вода потрапляє в рот, потім в глотку, після чого вода омиває зябра, де відбувається газообмін.

Продовження теми дивіться в наступному випуску.