Полезные материалы

Розрив медіального меніска колінного суглоба: симптоми пошкодження заднього і переднього рогів

  1. Меніски - що це таке
  2. Stoller-класифікація - що це таке
  3. Як розвивається патологія
  4. Порушення внутрішнього меніска по Stoller-класифікації
  5. Додаткова діагностика
  6. рентгенографія
  7. Комп'ютерна томографія
  8. УЗД
  9. Артроскопія
  10. Клінічні прояви патології по Stoller-класифікації
  11. 0 ступінь
  12. 1 ступінь
  13. 2 ступінь
  14. 3 ступінь
  15. лікувальна тактика
  16. консервативна тактика
  17. Оперативне втручання

Анатомічно колінний суглоб влаштований досить складно. Його утворює одночасно дві кістки, надколенник (часто званий колінної чашечкою), зв'язки, що відповідають за стабільність кісткового апарату. Ще один невід'ємний елемент - меніски, прошарку з хрящової тканини. На тлі розвитку процесів дегенеративно-дистрофічного характеру нерідко діагностується зміна їх структури. Це є причиною часткового руйнування або ж повного відриву тіла хрящового освіти. Не менш часте явище - розрив заднього рогу медіального меніска і інші пошкодження.

Пошкодження внутрішнього або медіального меніска нерідко є наслідком травми. Станеться вона може не тільки у спортсменів (як наслідок підвищеного навантаження), але і у людей старше 50 років через вікових змін і супутніх дистрофічних захворювань. Патологія супроводжується яскраво вираженим больовим синдромом і загрожує небезпечними для здоров'я наслідки. Тому діагностика і лікування вкрай важливі.

Меніски - що це таке

Анатомічно колінний суглоб влаштований досить складно

Пошкоджений колінний суглоб

Меніски є важливими структурними одиницями колінного суглоба. Зовні вони виглядають як смужки зігнутої форми з витягнутими краями, утворений волокнистих хрящем. Розташовуються меніски між утворюють суглоб кістками. В ортопедії освіти ділять на кілька зон:

  • тіло або середня частина;
  • задній і передній ріг меніска.

Анатомічно колінний суглоб має два меніска - медіальний або внутрішній, а також латеральний, зовнішній. Своїми кінцями вони кріпляться до великогомілкової кістки. Медіальний меніск колінного суглоба розташований у внутрішній частині суглоба, також він з'єднується з внутрішньою бічною зв'язкою. Його зовнішній край з'єднаний з капсулою коліна - саме на неї припадає деякий відсоток кровообігу.

Та частина внутрішнього меніска, яка контактує з капсулою, містить безліч капілярів, які забезпечуються кров'ю. За рахунок цього ця ділянка і отримав свою назву - червона зона. Середня область або проміжна зона практично не забезпечується кров'ю. Внутрішня зовсім не має кровопостачання, що і дало їй назву біла зона.

Через те, що медіальний меніск більш рухливий в порівнянні з латеральним і на нього припадає велике навантаження, пошкодження його відбувається набагато частіше.

Факт: внаслідок хірургічного видалення медіального меніска можна спостерігати зменшення площі зіткнення кісток, що утворюють суглоб, в середньому на 50-70%. При цьому навантаження на зв'язки зростає більше ніж на 100%.

Stoller-класифікація - що це таке

Пошкодження внутрішнього меніска

Пошкодження внутрішнього меніска - досить сильна травма. Вона вимагає ретельної і коректної діагностики. Інструмент, який дає найбільш точні результати - магнітно-резонансна томографія або МРТ. Доктором медичних наук, директором Національного центру візуалізації структур опорно-рухової системи в ортопедії (США) Девід Стіллер (David W. Stoller, MD) зміни цілісності менісків були розділені на 4 ступеня тяжкості. Базою для такого поділу виступають об'єктивні критерії, які визначаються в процесі дослідження.

Stoller-класифікація пошкоджень меніска грунтується на двох важливих щодо руйнування хрящової тканини компонентах:

  • критерій виразності;
  • ступінь тяжкості.

Поділ патології на ступеня в своїй основі має інтенсивність сигналу - чим цей показник вищий, тим сильніше виражений дегенеративний процес. Також враховується поширеність і локалізація сигналу.

Як розвивається патологія

Розрив меніска колінного суглоба

Внутрішнє хрящове освіту колінного суглоба кріпиться до поверхні кісток за допомогою зв'язок досить жорстко.

Саме тому пошкодження медіального меніска найчастіше спостерігаються при впливі надлишкової механічної сили. Наприклад, обертання стегнової частини ноги при зафіксованої гомілки, удар і / або падіння на коліно.

Важливо: порушення цілісності можна спостерігати не тільки на тлі надмірних навантажень функціонального типу. До цього також може привести дегенеративно-дистрофічний процес, який пов'язаний з руйнуванням структури хряща на фону порушеного харчування. Ці явища найчастіше виявляються у людей старшого віку.

Порушення внутрішнього меніска по Stoller-класифікації

МРТ колінного суглоба

Через деяких анатомічних особливостей в більшості випадків частіше діагностують пошкодження заднього рогу медіального меніска однієї з чотирьох ступенів:

  • 0 ступінь - під час дослідження не було виявлено змін хрящової тканини, інакше кажучи, меніск знаходиться в нормальному стані;
  • 1 ступінь - на МРТ-дослідженні відзначається сигнал, який має локалізований і осередкового характеру, однак не доходить до поверхні хряща;
  • 2 ступінь - характер сигналу змінюється на лінійний, однак інтенсивність така ж підвищена, як і при 1 ступеня, також він не досягає зовнішніх шарів хряща. Якщо у хворого відзначається горизонтальне порушення цілісності меніска, значить хрящова тканина зруйнована частична, анатомічна структура без змін;
  • 3 ступінь - лінійний сигнал набуває підвищену інтенсивність, він досягає верхніх шарів хряща. Діагностовані зміни - свідоцтво порушеною анатомічної структури. Тобто спостерігається розрив медіального меніска. Крім того, пошкодження може супроводжуватися зміщенням деяких ділянок хряща. Такі стани називаються повним відривом зі зміщенням.

Важливо: визначати ступінь змін травматичного або патологічного характеру по Stoller-класифікації можливо виключно з використанням апарату магнітно-резонансної томографії.

Додаткова діагностика

Комп'ютерна томографія коліна

Для візуалізації внутрішніх структур фахівцями призначається не тільки МРТ, але і інші методи досліджень. А саме:

рентгенографія

Виконуються знімки колінного суглоба у двох проекціях - бічна і пряма. Метод дозволяє визначити грубі зміни. Рентгенографію часто рекомендують в разі травматичного пошкодження колінного суглоба для постановки первинного діагнозу і виявлення необхідності в додатковому дослідженні.

Комп'ютерна томографія

В основі цього методу візуалізації - сканування тканин пошарового типу з використанням рентгенівських променів, що подаються спеціальною установкою. Знімки обробляються не людиною, а спеціальною комп'ютерною програмою. За рахунок цього помічаються навіть незначні, тільки початківці розвиватися зміни незалежно від глибини. Комп'ютерна томографія досить точний метод. Однак зі Stoller-класифікацією він не сумісний.

УЗД

Метод допомагає виявити перші ознаки початку запального процесу. Наприклад, скупчення синовіальної рідини.

Артроскопія

Сучасний діагностичний метод. Огляд і оцінка стану внутрішніх структур проводиться з використанням артроскопа (трубка, що закінчується невеликою відеокамерою і ліхтариком), що вводиться в порожнину суглоба через кілька розрізів. Артроскопія активно застосовується для проведення оперативного втручання.

Клінічні прояви патології по Stoller-класифікації

Різні типи пошкодження меніска

У травматології травматичні і / або патологічні зміни структур коліна найчастіше виявляється на тлі пошкоджень медіального меніска колінного суглоба, симптоми змін і, відповідно, яка призначається лікування залежать від ступеня згідно Stoller-класифікації. А саме:

0 ступінь

Патологічні зміни в структурах хряща відсутні, відповідно, клінічна симптоматика відсутня.

1 ступінь

Зміни мінімальні, що призводить до формування больового синдрому. У денний час він практично не виражений. До вечора, особливо у людей, які відчувають серйозні навантаження, болі можуть почати відчуватися. Нерідко згинання колінного суглоба супроводжується хрускотом - свідоцтво початку дегенеративно-дистрофічного процесу.

2 ступінь

Порушення стають більш вираженими, що супроводжується більш вираженим больовим синдромом. Інтенсивність неприємних відчуттів збільшується під час рухової активності, тривалого перебування в положенні стоячи. Клацання, хрускіт часто супроводжуються зовнішніми запальними змінами - почервоніння шкірних покривів, поява набряків.

3 ступінь

Анатомічна структура сильно змінюється. Біль і обмеженість рухів максимальні. Таке часто спостерігається при горизонтальному розриві заднього рогу медіального меніска. Клінічна картина при патології 3 ступеня найбільш гостра.

Нерідко при 3 ступеня спостерігається відрив деякої частини пластинки хряща. Через те, що оскільки вільно переміщаються між епіфізами кісток може розвинутися «блокада суглоба». Цей стан супроводжується такою клінічною картиною:

  • яскраво виражена, інтенсивний біль;
  • гомілку вимушено зігнута під кутом в 30 °;
  • рухова активність, навіть незначна, супроводжується сильним болем;
  • в пошкодженій ділянці накопичується кров (цей стан називається гемартрозом).

Небезпека блокади суглоба в тому, що клінічна картина може самостійно пройти через кілька днів. Однак при відсутності лікарського контролю стан може рецидивувати.

лікувальна тактика

Компрес для зняття болю і запалення

Лікування патології завжди має бути комплексним. Призначенням терапевтичних заходів передує об'єктивна діагностика. Вибір методики визначається виразністю змін:

Якщо у пацієнта виявляється 1 ступінь патології, вибір робиться на користь консервативної терапії. Хворим обов'язково призначаються хондропротектори - медикаменти, які покращують обмінні процеси в хрящі і допомагають відновити його.

Патологічний стан 2 ступеня згідно Stoller-кваліфікації також вимагає консервативних терапевтичних заходів. Якщо обстеження показало факт запального процесу, обов'язково призначаються нестероїдні протизапальні медикаменти.

Патологія 2 ступеня, що сформувалася на тлі травми, вимагає, найчастіше, хірургічного втручання за допомогою методу артроскопії. Однак при наявності запального процесу початковими діями є призначення курсу протизапальних медикаментів.

При порушеннях 3 ступеня хірургічне втручання є обов'язковим. Операція супроводжується пластикою, а в особливо важких випадках навіть видаленням пошкодженої ділянки меніска.

консервативна тактика

Лікувальний масаж для зняття больового синдрому

Якщо діагностовано розриви 1-2 ступеня згідно Stoller-класифікації, рекомендується, насамперед, забезпечити спокій пошкодженої кінцівки.

Активно використовуються препарати, які допомагають зняти больовий синдром, зменшити запальний процес. Також ефективні: фізіотерапія, гімнастика, масаж.

Суглобову блокаду обов'язково купируют. Для цього спочатку виконується пункція коліна. Після того, як з порожнини буде евакуйована вся рідина (в тому числі і кров), в неї вводиться розчин Новокаїн. Обов'язковим є накладання гіпсової лангети на термін від 3 до 4 тижнів.

Важливо: ефективність консервативної методики не завжди висока і нерідко призводить до повторних блокадам.

Оперативне втручання

Операція з видалення відмерлого ділянок

Артроскопічна операція - найбільш результативний метод лікування. Це єдино ефективний метод лікування патології 3 ступеня по Stoller-класифікації.

Якщо при діагностики були виявлені здорові тканини, їх просто зшивають. Змертвілі ділянки підлягають обов'язковому видаленню.

Також надходять з рубцевими спайками, що відірвалися ділянками хрящової тканини. Краї пошкодженого меніска обов'язково вирівнюються

Артроскопія відноситься до малоінвазивних видам оперативного втручання. Протягом 10 днів від хворого потрібно виключення великих навантажень на суглоб. По закінченні цього часу хворий може поступово збільшувати рухову активність. Але виключно під контролем лікаря.