Полезные материалы

Що таке правила внутрішнього розпорядку організації, і ким вони затверджуються?

  1. Як скласти ПВТР?
  2. Додаткові пункти в ПВТР
  3. Типові помилки при складанні ПВТР
  4. Правила знайомства співробітників з ПВТР
Юридична консультація

>> Ким затверджуються правила внутрішнього трудового розпорядку організації?

Правила внутрішнього трудового розпорядку (ПВТР) - це основний документ, за допомогою якого визначаються відносини між працівником і роботодавцем. Цей документ повинен обов'язково бути в будь-якій організації, так як на нього буде орієнтуватися інспекція праці під час планових перевірок або при скаргах співробітників .

Необхідно не тільки правильно скласти цей документ, але і провести ознайомлення співробітників відповідно до законодавства, щоб уникнути претензій.

Як скласти ПВТР?

Встановленням правил внутрішнього трудового розпорядку повинен займатися конкретна людина

Перш за все, потрібно визначити, хто повинен затверджувати ПТВР. Це безпосередньо залежить від статуту організації: в ній повинно бути прописано, хто повинен займатися затвердженням локальних нормативних актів.

Це правило дотримується далеко не завжди: нерідко правила внутрішнього трудового розпорядку організації затверджуються її генеральним директором, а це повноваження за статутом є тільки у загальних зборів членів.

Ця помилка призведе до штрафних санкцій з боку інспекції праці, організація буде притягнута до адміністративної відповідальності. Щоб затвердити ПВТР в установленому статутом порядку, буде потрібно проводити загальні збори засновників, і в протоколі повинен бути відображений факт прийняття даного документа.

ПВТР складаються за стандартом, встановленим ТК РФ. У цьому документі обов'язково повинні бути присутніми наступні положення:

  1. Прийом і звільнення працівників. Необхідно вказати, хто в організації займається кадровими питаннями.
  2. Права працівника і роботодавця, і їх обов'язки . Всі положення розписуються на підставі статей 21 і 22 ТК РФ.
  3. Відповідальність учасників трудових відносин. Прописуються заходи заохочення співробітників і можливі стягнення.
  4. Режим праці і відпочинку. У правилах необхідно детально прописати робочий графік, а також кількість посад, що мають ненормований робочий день. Окремим документом можна вказати порядок відправлення співробітників у відрядження.
  5. Оплата праці працівників. Вказується розмір, терміни виплати .

Залежно від специфіки роботи організації в ПВТР прописується графік змінності і порядок ознайомлення з ним працівників, порядок обліку робочого часу, тривалість додаткових відпусток і т. Д. ПВТР - це основний документ, що визначає взаємини роботодавця та працівників, тому в ньому повинні бути відображені всі важливі моменти.

Поширеною помилкою керівників організацій є формальне складання ПТВР тільки для трудової інспекції, а не для вирішення спорів з співробітниками . В результаті при виникненні суперечок роботодавець не в змозі довести свою правоту.

З трудовою дисципліною на підприємстві можна ознайомитися завдяки відеоматеріалу:

Додаткові пункти в ПВТР

Правила внутрішнього трудового розпорядку: схематично

Правила пишуться для того, щоб домогтися дотримання вимог трудової дисципліни в організації і забезпечити єдиний порядок взаємодії з усіма співробітниками.

У цьому документі необхідно відобразити всі вимоги роботодавця, спрямовані на підвищення продуктивності праці і збільшення прибутку.

За бажанням роботодавця, в правилах внутрішнього розпорядку компанії можна відобразити наступну інформацію:

  • Правила дрес-коду. Поки він не прописаний в ПВТР, роботодавець не може вимагати від співробітників певного зовнішнього вигляду на робочому місці і тим більше, призначати за недотримання вимог будь-які стягнення. Але якщо дрес-код включений в ПВТР то його дотримання стає одним з обов'язків співробітників, тому можна забезпечити єдиний режим у всій організації.
  • Додаткові витрати на утримання персоналу. Багато організацій забезпечують своїм працівникам додаткову медичну страховку і оплачують мобільний зв'язок. Ці витрати повинні бути обов'язково вказані в ПВТР, тоді вони будуть враховуватися при розрахунку податків . У ПВТР детально прописується, в яких випадках надається додаткове мед. страхування, який розмір компенсації телефонних переговорів і т. д.
  • Відеоспостереження на території. Про нього також необхідно сповістити співробітників при знайомстві з ПВТР. Прописується, де і з якою метою встановлені камери.
  • Інші розділи, що забезпечують взаємодію працівника роботодавця. Вони відображають наявність пропускного режиму, встановленого на підприємстві, випробувальний термін при працевлаштуванні, вимоги про нерозголошення комерційної таємниці і багато іншого.

Правильно складений текст ПВТР дозволяє повністю регламентувати роботу з співробітниками, і при цьому кожна людина в організації буде знати і розуміти всі свої права і обов'язки. Це запобігатиме порушенням дисципліни і дозволить забезпечити на підприємстві порядок.

Типові помилки при складанні ПВТР

Правила внутрішнього трудового розпорядку перевіряються Трудовий інспекцією

Неправильне оформлення ПВТР призводить до штрафних санкцій інспекції праці, з якими організація зіткнеться при перевірці. Трудовий кодекс обмежує права роботодавця при встановленні вимог до співробітника, можна виділити кілька поширених помилок:

  1. Вимоги про надання додаткових документів при працевлаштуванні. Це може бути свідоцтво про шлюб, ІПН і т. д. За ст. 65. Трудового кодексу працівник повинен надавати тільки паспорт, СНІЛС , трудову книжку , Військовий квиток і диплом або інший документ про освіту. Все інше пред'являти не обов'язково, і відсутність того чи іншого додаткового документа не може служити відмовою при прийомі на роботу.
  2. обов'язкова перевірка на судимість . Судимих ​​громадян не можна приймати на роботу тільки на певний ряд посад, їх перелік встановлений Трудовим кодексом. У всіх інших випадках роботодавець не повинен вимагати надання довідки про відсутність судимості, так як ця інформація буде розглядатися як конфіденційна.
  3. Неіснуючі стягнення - одне з найбільш поширених порушень. Роботодавець згідно із законом не має права штрафувати співробітника за порушення правил, допустимі міри покарання - це тільки зауваження, догана та звільнення. Якщо в правилах прописано будь-які інші види стягнень, їх застосування вважається незаконним.
  4. заборона на ведення бізнесу у вільний час. Після робочого дня працівник має право займатися чим завгодно, тому роботодавець не може виставляти заборона на роботу за сумісництвом або ведення власної справи.

Є й чимало інших часто зустрічаються порушень: це відсутність чітко прописаного робочого часу, час виплати зарплати , Недостатня тривалість відпустки і багато іншого. Ці та інші поширені порушення можуть стати причиною судового розгляду між роботодавцем і працівником.

Далеко не всі працівники знають свої права і готові за них боротися, тому роботодавці нерідко встановлюють на робочому місці правила, які не відповідають нормам законодавства.

Правила знайомства співробітників з ПВТР

Порушення правил внутрішнього трудового розпорядку загрожує звільненням

Якщо в організації діє профспілка чи іншої представницький орган працівників, то необхідно його згоду на прийняття цих правил ПВТР, без дозволу представника профспілки документ вважається недійсним.

Однак, якщо представницького органу в компанії немає, необхідно поставить в правилах спеціальну позначку: «На момент складання правил в ТОВ« Вектор »немає представницького органу працівників».

Ще один важливий момент - офіційне ознайомлення персоналу з правилами внутрішнього розпорядку. Навіть якщо ці правила вивішені на загальний огляд на стенді, це не є доказом того, що співробітник був з ними ознайомлений. Якщо ця процедура не була проведена з дотриманням вимог, правила вважаються недійсними. Ознайомити персонал з ПВТР можна декількома способами:

  • Складання ознайомлювальних листів. Вони повинні бути підписані кожним співробітником: ПВТР обов'язково підписуються при працевлаштуванні, якщо в правила вносяться будь-які зміни, то буде потрібно повторне ознайомлення.
  • Ведення спеціальних журналів . У них кожен співробітник повинен розписатися в ознайомленні з правилами при прийомі на роботу.
  • Складання окремих ознайомлювальних листів для кожного співробітника. Це необхідно якщо у працівників в організації різні обов'язки, і до них пред'являються різні вимоги.
  • Ознайомлення з допомогою трудового договору . У цьому випадку правила наводяться в кінці трудового договору, і працівник розписується в тому, що він з ними був ознайомлений.

Правильне оформлення ПВТР і дотримання всіх формальностей дозволить запобігти штрафні санкції та забезпечити нормальну взаємодію роботодавців і працівників.

Думка юриста-експерта:

Правила внутрішнього трудового розпорядку в організації маю біліше Надзвичайно важливим є чим, ніж вона сприймається працівниками і керівництвом підприємства. Вони мають властивість доповнювати і конкретизувати посадову інструкцію і трудовий договір. Ці документи, як правило, мають на них посилання.

Від якості складання правил, залежить трудова дисципліна і загальний порядок трудової діяльності. До працівника, який порушує правила, можуть застосовуватися заходи дисциплінарного стягнення. А якщо положення правил розроблені недбало і формально, то запитати з працівника буде нічого. Ще гірше може виявитися ситуація, якщо їх взагалі немає.

Стаття 190 ТК РФ передбачає, що цей документ повинен перед затвердженням узгоджений з профспілковою організацією.

Як скласти ПВТР?
Як скласти ПВТР?