Полезные материалы

На Землі зникає прісна вода

Вчені роблять жахливий прогноз скоро на Землі зникне прісна вода, в результаті посуха і втрата врожаїв, що зараз і відбувається Вчені роблять жахливий прогноз скоро на Землі зникне прісна вода, в результаті посуха і втрата врожаїв, що зараз і відбувається.

Протягом історії людства ці запаси залишалися практично без змін, в той час як населення Землі постійно зростала.

Ніколи ще в світі не було такої кількості людей, як зараз, - 6,5 мільярда чоловік. Але навіть сьогодні прісної води вистачило б на всіх, якби вона не піддавалася жорстокій атаці людської цивілізації.

При всьому різноманітті запасів води на планеті на доступну прісну воду припадає трохи менше половини відсотків всіх її світових запасів.

Сьогодні багато господарюючі суб'єкти відносяться до прісноводним ресурсів байдуже, а часом забруднюють і тим самим завдають непоправної шкоди всій природі.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), брак питної води відчуває вже більше третини населення планети. Як повідомив академік Казахстанської національної академії природничих наук, доктор технічних наук Токтамис Мендебаев, дуже скоро вода стане основним об'єктом геополітики світу, аргументом міждержавних відносин, причиною локальних конфліктів, соціальної напруженості і міграційних процесів.

Основні наші водні джерела - льодовики в горах і атмосферні опади, які утворюються за рахунок випаровування води.

Наприклад, за прогнозами вчених, до 2030 року льодовики Заилийского Алатау і інших високих гір можуть зникнути назавжди.

З кожним роком озеро Арал, в 60-і роки минулого століття займав четверте місце за площею серед великих озер планети, поступово зникає.

Немає вже старої могутньої ріки Волги вона міліє. Залишилася ланцюжок водосховищ. Не вдасться врятувати і Аральське море. Зі зникненням Аралу підуть в минуле потужні джерела дощових утворень, які живлять родючі землі і стоки вод.

Рівень води в найбільших світових річках значно знизився за останні 50 років. Такі дані дослідження, проведеного американськими вченими.

Сьогодні з одного квадратного метра поверхні Каспійського моря за рік випаровується близько 420 літрів води, а за розрахунками вчених, поява в море одного міліграма нафти на літр води може привести до відчутного зниження інтенсивності його випаровування. Звідси очікується підйом рівня моря, загроза затоплення міст Актау, Атирау, прилеглих до них населених пунктів. Перспектива збільшення концентрації нафти в північній, казахстанської частини моря дуже велика, оскільки вперше в історії наша країна буде видобувати нафту в шельфовій зоні Каспійського моря (Кашаган, Актокти, Кайран).

Найстрашніше те, що техногенними відходами забруднюються підземні джерела, підживлюють поверхневі річки, водойми.

В тридцяти країнах світу гостро відчувається нестача прісної води. Понад мільярд людей на планеті не мають доступу до питної води. За деякими даними, через хвороби, викликані відсутністю чистої води і елементарних санітарних зручностей.

Зрозумілим є одне: без поливу нічого на землі не виросте, встануть підприємства, що працювали на водяній підживлення, люди почнуть покидати ці землі.

Єдина ділянка планети, де спостерігається значний приріст рівня води - це Арктика, де посилилося танення снігу і льоду. Американські вчені стверджують, що повільно вичерпуються основні джерела прісної води для значної частини населення планети - від китайської Хуанхе та індійського Гангу до Колорадо в Сполучених Штатах.

alltravels.com.ua