Полезные материалы

СПОРТФОЛІО: Стрибки у воду - вид спорту з глибоким корінням, про який знають занадто мало

Олімпіада в Гельсінкі 1952 р.Фото: Helsingin kaupunginmuseo / Olympiakuva Oy

Так що ж це за вид спорту, який практично в будь-якій країні викликає подібну реакцію?

Стрибки у воду - це воістину багатогранний вид спорту, який розвиває координацію, почуття ритму, силові якості, а також рішучість і вміння концентруватися. В ході тренувального процесу стрибуни стоять на руках, сидять на шпагаті, стрибають на батуті, освоюють елементи акробатики, займаються на тренажерах, а потім беруть всі отримані навички і переносять їх в воду, щоб в повітрі крутитися і перевертатися, а потім занурюватися з мінімальними бризками .

Колись давно одні з перших законодавців "спортивної моди" сучасних стрибків у воду, американці, називали цей вид спорту «балетом в повітрі». У той час оборотів робили не так багато і акцент ставився на естетику і красу виконання. В наші дні стрибки вийшли на новий рівень за рахунок складності і вдосконалених методик навчання, і тепер їх можна було б називати «акробатичними трюками в повітрі». При цьому якість виконання досі враховується в оцінці суддів.

Фото: Helsingin kaupunginmuseo

У Росії, Україні, Білорусії стрибки в воду дуже розвинені. У країнах колишнього СРСР було виховане чимало чемпіонів Європи, світу та навіть Олімпійських ігор. І хоч цей вид спорту ніколи не відрізнявся масовістю, він завжди вважався найпрестижнішим і викликав повагу у інших спортсменів.

Ну а як же йдуть справи з стрибками у воду в Фінляндії?

Як не дивно, фінські стрибуни виступали вже на другій Олімпіаді в 1908 році, де проводилися змагання зі стрибків у воду. Всього в змаганнях брали участь спортсмени з дев'яти країн, і Росії серед них не було. Один російський стрибун брав участь в Олімпіаді 1912 року, але не завершив змагання. Наступний раз на Олімпіаді виступала вже команда Радянського союзу, а сталося це лише в 1952 році в Гельсінкі.

Загартовані фінські стрибуни на показовому виступі в 1964 році. Фото: Helsingin kaupunginmuseo / Väinö Kannisto

Фіни ж весь цей час брали участь в олімпійських змаганнях. Першим фінським стрибуном, який виступив на міжнародних змаганнях, був Тойво Аро (1887-1962). Він брав участь в Олімпіадах 1908 і 1912 рр. На останній він посів 5-е місце в простих стрибках з вишки, слідом за королями вишки тих часів - шведськими стрибунами.

Незважаючи на успішний початок, надалі зірок в фінських стрибках в воду було не багато. Найуспішнішим можна по праву вважати Йоон Пухакка , Дворазового чемпіона та багаторазового призера Європи, а також бронзового медаліста світової першості. Його головні досягнення припали на 2000-2008 рр. Крім нього бронзу чемпіонату Європи в 1999 році завоював Юкка Піекканен, а найсвіжіша медаль міжнародного першості належить Хейккі Мякікалліо, який у 2010 році посів третє місце в стрибках з вишки на юнацькому чемпіонаті Європи в Гельсінкі.

Зараз стрибки в воду в Фінляндії - це розвивається вид спорту, який користується популярністю серед дітей. Найчастіше, місць в початкових групах не вистачає всім бажаючим. Довгий час тренери зі стрибків у воду працювали на аматорських засадах, заробляючи на життя іншою професією і тренуючи вечорами в якості хобі. Зараз вже кілька тренерів в Фінляндії можуть дозволити собі повністю зосередитися на тренерській роботі і ростити наступних переможців світових турнірів. Результати були б ще краще, якби професія тренера і спортсмена оцінювалися в Фінляндії вище, але це вже тема для окремого випуску нашої рубрики.

Стрибунка з вишки на змаганнях в спорткомплексі Мякелянрінне. Фото: Uimaliitto / Tuomas Sauliala

А поки є можливість познайомитися з новими зірками фінських (і не тільки) стрибків у воду на чемпіонаті Європи серед юніорів, якраз проходить в Гельсінкі, в басейні Мякелянрінне з 25 червня по 1 липня .

Автор статті - в минулому стрибунка у воду, багаторазова чемпіонка Фінляндії і Північних країн, а також фіналістка чемпіонату Європи. Після закінчення спортивної кар'єри займалася тренерською роботою з стрибунами різного віку і рівнів підготовки. Дочка заслуженого тренера України зі стрибків у воду Юрія Путигіна.

Ну а як же йдуть справи з стрибками у воду в Фінляндії?