Полезные материалы

Іспит, який рятує життя. Що потрібно пройти, щоб отримати водійське посвідчення в Норвегії

В Україні рівень смертності від ДТП - один з найбільш високих в Європі. З 2011 року в нашій країні відбулося 170 тисяч автомобільних аварій, в яких загинуло майже 27 тисяч осіб.

Серед причин можуть називатися погані дороги, необлаштовані дорожні переходи і так далі. Але не менше аварій відбуваються через відсутність культури водіння і володіння водійськими правами людьми, яким велосипед довірити страшно, не те, що автомобіль.

У Норвегії права не купиш, зате треба запастися грошима на психолога, який знадобиться після закінчення автошколи. Великі пластмасові лосі, масло на дорогах, проведення показових аварій за участю манекенів і досліди з фізики - тільки частина з того, що побачить початківець автомобіліст.

Українець, який живе в ОслоАлександр Седишев поділився своїм досвідом отримання прав в Норвегії. Після його розповіді розумієш, чому аварій в цій країні менше, а п'яні мажори не влаштовують гонки, збиваючи людей. публікуємо його пост без змін.

Все спочатку

В Україні рівень смертності від ДТП - один з найбільш високих в Європі

В автошколах Норвегії використовують безліч тренажерів. Фото: Facebook Aleksandr Sedyshev

Розповім трохи про досвід отримання водійських прав в Норвегії.

У Норвегії використовувати українські права можна всього три місяці. Потім здавай і теорію, і практику з нуля. Спочатку мені це дуже не подобалося. По-перше, це дорого, це дуже дорого, це непристойно дорого. По-друге, це займає кілька місяців.

Загалом, побурчав трохи, щось на кшталт: «Чим вам наші права не подобаються?», «Три місяці значить вмів водити, а тут раптом розучився?». Але в чужий монастир зі своїм статутом не лізуть. І я пішов в школу. Спочатку було трохи завищена думка. Мовляв, дайте я вам покажу, що вмію водити - і відчепіться від мене. Але ніхто такої опції не надає. Все заново від А до Я.

Про теорію розповідати особливо нема цікаво. Читаєш, заучуєш і здаєш. Іспит - 45 питань. Можна зробити 7 помилок. Всі без проблем.
А ось практика - це звичайно ... є, про що написати. Ціла наука! Розповім про те, що запам'яталося.

Перша медична допомога

На занятті розповідають, що потрібно робити в разі, якщо ти став свідком аварії. До речі, якщо ти проїхав повз аварії і не зупинився допомогти - в'язниця і позбавлення прав. Були такі випадки.

На уроці зазубрюють напам'ять алгоритм. Побачив аварію. Зупинився. Одягнув жилет. Вийшов. Поставив трикутник. Впевнився в безпеці місця аварії від нових аварій. І тільки після цього біжиш, оглядаєш постраждалих.

Це не пограбування, а урок в норвезькій автошколі. Фото: Facebook Aleksandr Sedyshev

Дзвониш 113. Існує навіть мобільний додаток з одним великим червоною кнопкою. Натискаєш, і служба вже бачить, де ти знаходишся на карті і т.д. Службі потрібно відповісти всього на три питання. Як тебе звуть, де ти знаходишся і скільки постраждалих (якщо вони в свідомості, то на що вони скаржилися). І все!

Я думав, що нас будуть вчити надавати першу допомогу. Не було цього. Вважається, що недосвідчена людина частіше може нашкодити, ніж врятувати (допомагати тільки у виняткових ситуаціях). Швидка допомога приїжджає дуже швидко, на це і розраховано. А сам краще не лізь. До речі, сам був свідком, як пробка на дорозі розсмоктувалася по сторонам, даючи проїхати «швидкої допомоги» посередині.

Практика

Потім після теорії була практика. Розділилися на дві групи. Одні розігрували постраждалих в машині, а решта вчилася рятувати. Потрібно було оперативно виконати всі кроки вчиненого алгоритму дій. Розпитати постраждалих що болить, а потім подзвонити в швидку.

Були постійні «косяки», здавалося б, в елементарних речах і доводилося повторювати кілька разів. Наприклад, одна з основних причин смертей в аваріях - внутрішня кровотеча. Якщо людина скаржиться на біль в животі і просить пити, то пити ні в якому разі не давати.

Якщо людина без свідомості - ми вчилися фіксувати правильно голову щоб звільнити дихальні шляхи. Ну і купу ще різних нюансів. Дуже пізнавально.

Водіння на слизькій дорозі

Існують спеціальні обладнані майданчики, де дороги вимазані маслом для ковзання.

Спершу вчилися відчувати на своїй шкурі, як це, коли машину заносить і що потрібно для цього робити. Наприклад, на одному повороті при 40 км / год я проїхав нормально, а вже при 45 км / год - винесло зі смуги на зустрічну. У водіїв був спеціальний пульт, за допомогою якого на дорогу виїжджав з кущів пластмасовий лось, людина або машина.

Чи не кожен день побачиш на дорозі пластмасового лося. Фото: Facebook Aleksandr Sedyshev

Потрібно було вчасно зреагувати і об'їхати. Повторювали багато разів на різних швидкостях. При певній швидкості, ти вже розумів, що не встигаєш зреагувати і збивав умовного лося або людини. Або навпаки, встигав крутануть кермо, але тебе заносило і втрачався контроль над керуванням.

Поступово після N-ний спроби почало виходити. Практикували слизькі поверхні на підйомі і на спуску. І багато іншого.
Засікали за скільки секунд машина розганяється до 80. Для того, щоб вміти визначати, скільки у тебе є часу, щоб виїхати з другорядної дороги на головну і нікому не заважати.

Вміти розраховувати дистанції до найближчих машин. Варто виїжджати або все ж не встигнеш і краще пропустити.
В Наприкінці навіть дали спробувати, (більше для развлекухи) поліцейський розворот - мені сподобалося).

наочні приклади

Навіщо потрібен ремінь безпеки. Імітували зіткнення. Сідали в макет салону машини, пристебували. Машина під кутом (приблизно 25-30 градусів) з'їжджала по рейках (пару метрів) і різко зупинялася. Відчуття були дуже неприємні. Різкий ривок тулуба вперед і ремінь прямо впивався в тулуб.

Краще розбити голову манекена, ніж свою. Фото: Facebook Aleksandr Sedyshev

Потім запитали, мовляв, як ви думаєте, з якою швидкістю ви їхали. Я подумав, що ну точно кілометрів 60, а виявилося всього лише 10 або 15. Ще раз повторюся - при різкій зупинці було дуже неприємно, що вже говорити про більш високих швидкостях.

Підголівники. Показали за допомогою макета на пружині, що відбувається з головою під час зіткнення авто з підголовником і без нього. Дуже наочно.

наука

Трохи науки. Чим маса відрізняється від ваги. Іншими словами, вага твоєї голови в спокої одне, а вага в русі набагато більше, в рази. Далі потримати макет голови (приблизно 5 кг). Ставали на різні спеціальні ваги - скільки ти важиш при 30 км / год, при 60 при 90. У мене і за тонну зашкалювало)

У мене і за тонну зашкалювало)

Під час руху вага тіла більше. Facebook Aleksandr Sedyshev

Пограли в лялечки. Потрібно було показати інструктору, що ти вмієш саджати дитину в дитяче крісло. І взагалі, вмієш з кріслом працювати. Не вмієш - учись прямо зараз. Замість дитини була лялька. Та й з лялькою легше. Справжній кричав би напевно і УСсА б ще. Вчилися правильно кріпити велосипед ззаду машини. Тут це дуже популярно.

Їзда в темний час доби

Показували на прикладах, граючись з ближнім і дальнім світлом, як добре видно людину в темному одязі і в світлорефлекційному жилеті. Показували на різних швидкостях різні комбінації. Начебто ти це все знаєш і читав, і бачив. Але все одно викладачі знали, як наочно показати ще раз, здавалося б, очевидні речі. У деяких школах навіть використовували манекен в темному одязі, який збивали (для всіх тих, хто сидить це був сюрприз, крім інструктора звичайно ж).

Висновки такі: Вночі в темному не ходити. Носити світловідбиваючі брелоки і жилети. До речі, всі поголовно і носять. Надягають на собак. Велосипедистів навіть оштрафувати можуть.

інші нюанси

Незважаючи на всю мою самовпевненість і браваду, що, мовляв, чого мене вчити, я і так вже стільки років водив машини. Але «щеміли» мене викладачі будь здоров. Змушували переучувати і виконувати до досконалості будь-які дрібниці і відучували від шкідливих звичок.

Особливі труднощі були навіть з такими елементарними речами як перешкода справа (часом в Норвегії це важко визначити), кругові рухи, як своєчасно перебудовуватися, вміти аналізувати дорожню ситуацію наперед і т.д. І так раз по раз. Дорожня обстановка нова, незвична.

Вчися або плати

Я концентруюся на чомусь одному, але пропускаю з виду інші речі. Так як кожне заняття дуже дороге, то сідав і переглядав відеоролики, проганяв всі ці ситуації ще раз в голові, щоб вже в наступний раз у інструктора до тебе не було зауважень і тоді тебе допускали до наступного рівня.

Тренуємося на ляльках. Фото: travel.skybuffer.com

Велосипедисти теж люди

Зовсім не було звички до того, що тут скрізь є велосипедні доріжки і що велосипеди теж люди (тобто рівноправні учасники руху). Я дуже часто забував перевіряти їх наявність або відсутність. Раз машин немає, то можна їхати. А що це за хрест? Ах да, про велосипедиста я забув) Але тут так не можна.

Були й кумедні випадки. Я завжди знав, що у інструктора дві педалі (гальмо і зчеплення). В один день, коли я особливо і не тиснув на газ, машина раптом різко стала набирати швидкість. Через секунду я звичайно зрозумів в чому справа, але ця секунда коштувала мені сивого волосся. Виявляється, у інструктора теж є педаль газу)

Теж цікаво те, що тут змушують думати не тільки про машини, які попереду, але і про задніх теж. Тобто якщо ззаду їде редиска, який ні фіга не дотримується дистанції, то це і твої проблеми теж. Ти повинен своїми маневрами виправити цю ситуацію (але не так як у нас це роблять).

Діти і природа

Сподобалося, як вчать школярів. Маленька дівчинка, яка стояла перед пішохідним переходом, не поспішала переходити і чекала «зорового контакту» з водієм, і лише переконавшись, що водій на неї подивився. Обидва один одного бачать - вона почала переходити пішохідний перехід.

У Норвегії велика увага приділяється турботі про навколишнє середовище і кількості викидів вихлопних газів. Витрачай бензин економно! Відповідно потрібно вміти їздити на правильній швидкості, зайвий раз не вичавлювати зчеплення (з цим у мене були великі проблеми), використовувати потрібну швидкість, різко не гальмувати і не газувати. Інструктори про це пам'ятають і постійно говорять. В теорії до речі теж трапляються питання на цю тему.

Штрафи за перевищення швидкості. На 5 км / год - 90 баксів і так далі, може сягає 1300 доларів. Червоне світло теж близько штуки баксів.

іспит

Сам іспит автоматизований. Вибираєш на сайті час і місце. Броніруешь і йдеш здаєш. Іспит проходить півтори години з усіма парковками, обгонами, і т.д. Протягом усього іспиту екзаменатор постійно щось записує на планшеті.

Помилки поділяються на дрібні, середні і грубі. Тобі надається потім повний звіт про твоє водінні, всі зауваження і коментарі. В результаті тобі кажуть здав чи ні. Водійське посвідчення приходять через день, по пошті, конвертом.

Таке повинно бути тільки матеріалом в автошколі. Фото: travel.skybuffer.com

Епілог

До речі перші два роки водіння самі «стрьомні» - при будь-якому серйозному порушенні - права забираються і змушують проходити і теорію і практику заново. А я вже говорив, що це непристойно дорого і довго. Тому ці два роки повинен їздити тихіше води, нижче трави. Можна взагалі два роки почекати) Потім вже покарання м'якше.

Після того, як отримав права - відчуваєш себе як як вичавлений лимон. І втомився, але і задоволений, що це знущання нарешті закінчилося.

Загалом, побурчав трохи, щось на кшталт: «Чим вам наші права не подобаються?
», «Три місяці значить вмів водити, а тут раптом розучився?
А що це за хрест?