Полезные материалы

«Ніхто не збирається вирішувати наші проблеми»: чому покинули Крим українські військові думають про повернення на півострів

  1. Квартирне питання
  2. «Нам обіцяли повну підтримку держави»
  3. За клановим принципом

Більше 30 офіцерів ВМС України, які залишили в 2014 році Крим за призовом Києва, написали відкритий лист Петру Порошенко. Моряки скаржаться на те, що командування досі не надало їм обіцяне житло, а чиновники пропонують приватизувати службові квартири, в яких вони проживали до входження Криму до складу Росії. Військові не виключають можливості свого повернення на півострів і прийняття російського громадянства. RT вдалося поспілкуватися з одним із підписантів звернення до Порошенка.

Офіцери українського Військово-морського флоту, покинувши Кримський півострів після входження регіону до складу Російської Федерації, замислюються про те, щоб повернутися назад. Про це моряки написали в своєму відкритому зверненні до президента України Петру Порошенко. Документ опублікований на українському сайті «Думська».

Військові моряки нагадали главі держави, що виїхали з Криму разом з сім'ями, виконуючи вказівки Міністерства оборони України, щоб продовжити службу в українській армії.

Однак обіцянки керівництва країни за рішенням житлового питання «так і залишилися обіцянками», відзначають військові.

Зараз у колишніх кримських моряків накопичився «ряд критичних проблем» соціального характеру. Офіцери - всього лист підписали 35 осіб - вже намагалися звернутися за допомогою до народного депутата Ірини Фриз, але не добилися нічого, крім обіцянок.

Міністерство оборони України житлові проблеми військовослужбовців просто ігнорує, що призводить до втрати довіри по відношенню до влади з боку моряків і членів їх сімей, йдеться в листі.

Замість того щоб надати військовослужбовцям житло на українській території, влада запропонувала їм приватизувати службові квартири, в яких вони проживали до входження Криму до складу Росії.

Квартирне питання

«Порядок приватизації військовослужбовцями військових формувань і правоохоронних органів України житлових приміщень, розташованих на території АРК та м.Севастополя» говорить, що військові, які проходили службу на території Криму і покинули регіон в 2014 році, можуть вирішити житлові проблеми шляхом приватизації службового житла на півострові « в установленому порядку". Вказано навіть список документів, які потрібно подати в «квартирно-експлуатаційний орган Міноборони». Відповідну постанову було прийнято українським кабміном у вересні 2014 року.

Також по темі

Більше 30 офіцерів ВМС України, які залишили в 2014 році Крим за призовом Києва, написали відкритий лист Петру Порошенко «Кузня» Порошенко: чому український флот не може отримати американські катери

ВМС України очікують швидкого укладення контракту на поставку двох старих американських катерів типу Island. Київ повинен отримати ...

Зрозуміло, реалізувати ці рекомендації на практиці неможливо: як відзначили в своєму листі офіцери ВМФ України, в Росії не визнають українські приватизаційні документи. У будь-якому випадку, щоб скористатися цим правом, українським військовослужбовцям довелося б переселитися в «окупований» (з точки зору Києва) Крим.

Українські моряки в своєму зверненні до Порошенка висловили надію, що керівництво держави не залишиться в стороні від їх проблем і не буде підштовхувати військовослужбовців ВМС після звільнення повертатися в «окупований Крим» і приймати російське громадянство для вирішення квартирного питання.

Не дивно, що великий резонанс в українських ЗМІ справила новина про те, що Росія забезпечить житлом колишніх українських військових, які залишилися в Криму після подій березня 2014 року. Відповідний указ 22 березня 2018 року підписав президент РФ Володимир Путін. Документ закріплює за військовими, звільнилися до 18 березня 2014 року через Збройних сил і правоохоронних органів України та проживають в Криму, право на отримання житла. Зрозуміло, мова йде про тих військових, які прийняли російське громадянство.

За деякими даними, з 2014 по 2017 рік включно Міністерство оборони РФ витратило на будівництво житла для кримських військовослужбовців 5,8 млрд руб. Мова йде про надання житла приблизно 1300 військовим, з яких 327 раніше служили в українській армії.

Нагадаємо, до виведення своїх військовослужбовців з Криму українська сторона приступила 26 березня 2014 року. Київ принципово відстоював тоді висновок військових разом зі зброєю і технікою. Втім, більшість солдатів і офіцерів вважали за краще отримати російське громадянство і вступити в ряди ЗС РФ.

Як відзначають експерти, українська влада багато говорять з трибун про «війну з Росією» і патріотизм, але мало дбають про реальні потреби своєї армії. За офіційною статистикою українського оборонного відомства, на лютий 2018 року в черзі на отримання житла стояло 46,3 тис. Сімей військовослужбовців. При цьому багато хто чекає поліпшення житлових умов десятиліттями. Щоб побудувати або придбати необхідне черговикам число квадратних метрів, потрібно близько 25 млрд гривень, в той час як фактично на ці потреби закладається не більше одного мільярда в рік, відзначають українські ЗМІ.

«Нам обіцяли повну підтримку держави»

RT вдалося поспілкуватися з одним із підписантів звернення до Петра Порошенка, який побажав залишитися неназваним.

«У 2014 році, коли ми покинули Крим, нам обіцяли повну підтримку держави. Дійсно, основна маса офіцерів змогли влаштуватися на роботу переважно в Одеській і Дніпропетровській областях, але умови життя погіршилися », - розповів військовий.

Він пояснив, що отримує зараз близько 20 тис. Гривень ($ 770) на місяць, це багато для України, але недостатньо для забезпечення гідного рівня життя сім'ї.

«У мене двоє дітей, яких потрібно ставити на ноги, а також доводиться знімати житло. Ми неодноразово зверталися до народних депутатів і до керівництва Міністерства оборони, але ніхто не збирається вирішувати наші проблеми. В Євпаторії у нас залишилася велика трикімнатна квартира, а тут ми змушені тулитися в знімній двокімнатній », - додав він.

Лист на ім'я Петра Порошенка - остання надія на вирішення цієї ситуації, вважають моряки. Як пояснив військовий, напередодні він отримав дзвінок керівництва з проханням не надавати коментарі ЗМІ.

«Тобто нам зараз пообіцяють вирішити питання і знову забудуть? Ми кинули в Криму все: друзів, знайомих, звичне життя і добровільно погодилися переїхати на материкову Україну. І що тепер? Ми не потрібні Україні? »- задається питанням співрозмовник RT.

За клановим принципом

Як пояснив RT джерело в Міністерстві оборони України, у відомстві згодні з тим, що бойові офіцери, що вийшли з Криму, повинні отримати житло в першу чергу, хоча відомчих квартир на всіх не вистачає.

«Ми неодноразово піднімали це питання, але жодної відповіді не отримали. Скандал, який стрімко розгорається, негативно вплине на бойовий дух українських солдатів. Багато хто може подумати, що не потрібні батьківщині і відмовляться воювати », - зазначив співрозмовник RT.

Також по темі

«Може зайняти десятиліття»: чому Порошенко хоче вивести Україну з установчих органів СНД «Може зайняти десятиліття»: чому Порошенко хоче вивести Україну з установчих органів СНД

Україна має намір приступити до процедури офіційного виходу з установчих органів СНД. Відповідне доручення уряду дав ...

На думку керівника українського Центру політичного і економічного аналізу Олександра Кави, тема житлових проблем, з якими стикаються військові, буде набирати все більшої популярності у міру наближення президентських і парламентських виборів.

«Передвиборна кампанія буде непростою, думаю, що різні політичні сили будуть намагатися використовувати скривджених на владу офіцерів, щоб отримати максимальну підтримку населення», - пояснив експерт в інтерв'ю RT.

Директор київського Інституту трансформації суспільства, завідувач кафедри міжнародних економічних відносин Національної академії управління Олег Соскін вважає, що історія з українськими моряками стала хорошою ілюстрацією того, як звикли діяти нинішня українська влада. Вирішити квартирне питання можна було б при бажанні досить швидко - при належному рівні організації, з огляду на нові будівельні технології, розселити черговиків можна було б за рік, впевнений експерт.

«Петро Порошенко думає в першу чергу про своє збагачення, а також про посилення свого клану. Виходячи з цього і робляться всі кадрові призначення. Звичайні ж люди, військові, сприймаються в рамках такої системи просто як засіб для досягнення чиїхось цілей. Людська унікальність, професіоналізм сьогодні надзвичайно низько цінуються українською владою. Ніхто навіть не думає про те, що такі історії б'ють по іміджу керівництва країни », - підвів підсумок Соскін.

«Тобто нам зараз пообіцяють вирішити питання і знову забудуть?
І що тепер?
Ми не потрібні Україні?