Полезные материалы

Якщо завтра війна

Чеських чоловіків аж ніяк не бентежить, що їх улюблених жінок закон зобов'язав охороняти батьківщину в разі небезпеки. Ви згодні з мобілізацією жінок - це питання задавали на вулицях Праги редактора «Радіо Прага».

- Ну, а чого тут такого, згоден.

- Все в порядку, по-моєму. Якщо їх закличуть, вони, мені здається, не будуть стріляти, просто будуть допомагати.

- Жах якийсь, обов'язкову військову службу скасували, і, врешті-решт, хочуть на війну послати жінок.

- Та це ж у нас немає тепер строкової служби, так чи не все одно ?.

- Все нормально, адже у нас - рівноправність.

Виходить: за що прекрасна стать боровся, на те й напоровся Виходить: за що прекрасна стать боровся, на те й напоровся? Колишній закон обумовлював, що жінки в разі загальної мобілізації надають медичну допомогу. Новий закон про конкретні обов'язки дам мовчить. А чи потрібно чеським жінкам таке рівноправність? Алена Кралікова з організації Gender Studies, каже «так».

- Я думаю, що це правильно, а чому ні? Якщо ми говоримо про рівні можливості, шанси і правах для чоловіків і жінок, то це один із шляхів, що ведуть до рівноправності. Не можна домагатися рівності і в той же час говорити: «А ось цього нам не треба».

Новий оборонний закон Чеської Республіки не виділяє жінок в особливу категорію, як це було до 1 січня. Всі громадяни країни з 18 до 60 років, згідно із законом, підлягають призову в разі, якщо Чехії загрожує небезпека. Чи є у жінок підстави і справді побоюватися призову? Андрій Чиртек з Міністерства оборони заспокоює:

- Жінки були б останніми, кого призвали. Спочатку держава йшли б захищати професійні військові. Потім резервні війська. І тільки потім була б оголошена мобілізація. Спочатку для чоловіків, а потім вже тільки і для жінок.

Звучить дійсно заспокійливо. Але Зденка Улманнова з нової партії «Рівність шансів» все одно закон критикує.

- Право бути військовим може мати кожен, і жінка. Але я вважаю, що є неприйнятним, щоб це було обов'язком, кожен повинен мати право сам приймати рішення про своє життя. А не підкорятися рішенням правителів і генералів.

І додає.

- Уявіть ситуацію, що почнеться війна і все, включаючи жінок, будуть призвані в армію. Хто буде піклуватися про дітей, про цивільне населення, що залишилося в тилу?

Новий закон партія «Рівноправність шансів» рахує не кроком до рівноправ'я, а недостатньо продуманої законодавчої нормою. І має намір домагатися його зміни.

Жінки становлять одну десяту часть 20-тисячної професійної чеської армії, якій тільки-но виповнилося півмісяця.

Та це ж у нас немає тепер строкової служби, так чи не все одно ?
Виходить: за що прекрасна стать боровся, на те й напоровся?
А чи потрібно чеським жінкам таке рівноправність?
Я думаю, що це правильно, а чому ні?
Чи є у жінок підстави і справді побоюватися призову?
Хто буде піклуватися про дітей, про цивільне населення, що залишилося в тилу?