Полезные материалы

Як подолати невпевненість у собі перед матчем?

Тема ця неймовірно актуальна, бо кожна людина відчуває хвилювання напередодні якогось важливого події

Тема ця неймовірно актуальна, бо кожна людина відчуває хвилювання напередодні якогось важливого події. Погортавши свої конспекти і покопавшись в голові, я вирішив поділитися отриманими знаннями і досвідом.

Отже, що таке невпевненість в собі? Якщо справа стосується футболу, то це величезне упущення нашої системи підготовки спортсменів, в якій часто, розвиваючи фізичні якості ми зовсім забуваємо про ментальні. І якщо під час матчу наші гравці відчувають тремтіння в колінах, ми повинні докорінно змінювати ставлення до тренувань. Кожна вправа має впливати як на розвиток фізичних, так і ментальних якостей в рівній мірі.

На даний момент існує чимало іноземної літератури на тему психологічної підготовки спортсмена, але російською мовою доводилося стикатися за все з парою-трійкою книг. Особисто для мене, одкровенням стала книга Анатолія Алексєєва - "Подолай себе", де йдеться про дійсно ефективні способи як подолати нервозність перед важливими виступами. Один з найважливіших пунктів, які рекомендує автор - це запам'ятовування успішних ігор і записування своїх вражень про них. Навчитися викликати в собі ці відчуття перед кожною грою в подальшому і є ключ до успіху.

Яким же було моє здивування, коли у методички з курсів по психології від Англійської Федерації Футболу були перераховані ті ж методи, про які говорив Алексєєв. А на підтвердження ефективності, Британці наводять як приклад слова відомих футболістів, яким також була не чужа невпевненість в собі.

Отже, зіставивши отримані знання, я виділив для себе наступні способи впоратися з самим собою:

1. Ментальна підготовка до майбутньої гри. Психологічна розминка.

Тут мова піде про способи налаштувати самого себе на майбутню гру. Фізична розминка перед кожною грою - звичайна справа, але про психологічну підготовку до гри практично ніхто не згадує. Як це зробити? Наведу слова двох успішних форвардів:

Уейн Руні: "Один з пунктів моєї підготовки полягає в тому, щоб дізнатися у персоналу клубу про форму, в якій нам належить грати. Потім, ввечері перед грою лежачи в ліжку я уявляю себе забиває голи або добре грає, в червоній футболці і білих шортах (згідно з отриманою інформацією). Необхідно максимально точно вписати себе в епізод майбутнього матчу, щоб це відклалося в пам'яті. Я не знаю, чи вміють інші гравці візуалізувати, але я займаюся цим все своє життя. "

Дідьє Дрогба: "Коли ти граєш один в нападі, тобі необхідна спеціальна ментальна підготовка. Я люблю уявляти, як буду йти від опіки, як буду забивати. Я намагаюся уявити все в найдрібніших подробицях і кожен раз, коли мені це вдається - я забиваю. Це звучить кумедно, але все створюється в голові, перш, ніж втілитися в життя. "

2.Воспроізведеніе успішних виступів (своєрідне продовження першого пункту).

Це саме те, про що говорить Анатолій Алексєєв. Настійно рекомендую перечитати його книгу, або хоча б розділ, що стосується цієї теми.

Британські колеги, в свою чергу, радять після кожної успішної гри, в максимально короткі терміни спробувати відтворити все, що відбулося. Дуже важливо, робити це в тихому місці, намагатися згадати всі події і дії у всіх деталях. Записувати свої відчуття в блокнот. Відтворювати випробувані відчуття якомога частіше.

3. Брати краще від кращих.

Багато відомих гравців регулярно переглядають матчі своїх кумирів (в основному, грають на тій же позиції), щоб потім, вийшовши на поле, "приміряти їх бутси на собі". Звучить трохи дивно, але ось вам пояснення:

"Перед грою, я переглядав ігри Марадони, намагаючись розібрати в деталях його навички. Також я дивлюся на Макла Оуена, Пола Гаскойна, Пеле, Роналду і це дуже важливо для мого розвитку. Я пройшов довгий шлях, щоб опинитися там, де я зараз і багато речей я взяв від них усіх. "Даніель Старрідж

Та ж англійська федерація футболу рекомендує переглядати ігри відомих футболістів і намагатися "уявити себе цим гравцем в реальних умовах", переймаючи його кращі якості.

Наступна вправа допомагає використовувати цей метод більш ефективно: Переглянувши нарізки гравців вашої позиції, виписати по 3 їх найсильніших якості. Поміркувати на питання: що робить його тим, ким він є? Якими сильними якостями він володіє, яких не вистачає вам? Як він діє, коли команда володіє м'ячем (обороняється)? Якими психологічними якостями він володіє?

4. Розслаблення, як спосіб боротьби з нервозністю.

Саме підвищене серцебиття перед матчами створює тремтіння колін і інші неприємні відчуття.

Британці на цей рахунок говорять наступне: нервозність говорить про те, що наш організм готовий, це проста циркуляція адреналіну по тілу, не більше. Ми не можемо побороти своє тіло, тому, якщо ви відчуваєте хвилювання, то нехай буде так.

Вони ж рекомендують глибоке черевне дихання (1 вдих - 10 секунд), аргументуючи таким прикладом: "перед виходом з тунелю і кожним штрафним ударом, Крірі (і багато інших гравців) робить кілька глибоких вдихів, щоб розслабити самого себе". Алексєєв присвячує цій темі цілий розділ, так що за подробицями - до нього.

5. Позитивне мислення.

Раніше ніколи не приділяв увагу подібним речам. Але, англійці кажуть, що контроль своїх думок дуже важливий, бо думки породжують емоції, емоції формують поведінку, а поведінка впливає на якість нашого виступу.

"Сьогодні не мій день, постараюся на наступну гру". Знайома фраза? Подібні думки й породжують "нездійснених Мессі".

На цей рахунок також є вправа. Необхідно намалювати табличку, де зліва буде кожна негативна думка, а праворуч підбадьорюючий аналог.К наприклад: "Я стурбований перед зустріччю з їх центрфорвардом" - "Все буде добре, просто необхідно тримати його в полі зору і правильно вибирати позицію".

6. Спілкування всередині колективу (для тренерів і капітанів команди).

Критика як з боку тренера, так і з боку партнерів здорово підриває впевненість в собі. Дуже важливо працювати над якістю спілкування всередині вашої команди, привчати гравців підтримувати один одного і хвалити за успішні дії.

"Гравці, які не є істинними лідерами, але намагаються ними бути, постійно" штовхають "інших гравців після помилки. Справжні лідери вже готові до того, що інші будуть допускати помилки ..." Йохан Кройфф

5 з 6 пунктів підходять для персонального використання гравцями, але все це стосується також і тренерів, яким просто необхідно почати цікавитися методами психологічної тренування своїх спортсменів і згадувати про це, готуючись до кожному тренуванні.

Хочеться вірити, що незабаром, питання психологічної підготовки спортсменів стануть актуальні і у нас!

підписуйтесь на конструктор футболу ВК, щоб щодня дізнаватися щось нове.

підписуйтесь на   конструктор футболу   ВК, щоб щодня дізнаватися щось нове

Отже, що таке невпевненість в собі?
Як це зробити?
Поміркувати на питання: що робить його тим, ким він є?
Якими сильними якостями він володіє, яких не вистачає вам?
Як він діє, коли команда володіє м'ячем (обороняється)?
Якими психологічними якостями він володіє?
Знайома фраза?