Полезные материалы

Історія волейболу в Забайкаллі

Перші згадки про волейбол в Читі відносяться до 1925 коли проходила губернська олімпіада, в яку були включені і змагання по цій грі.
Перші згадки про волейбол в Читі відносяться до 1925 коли проходила губернська олімпіада, в яку були включені і змагання по цій грі

У 1930-і великий внесок у становлення забайкальський волейбол внесли спортсмени (Котович, Сергєєв, Свінтіцкій і ін.), Які приїхали на постійне місце проживання в Читу з КСЗ, де волейбол був добре розвинений. У 1934 збірна команда Москви на чолі з майстром довоєнних років А.Чініліним здійснювала поїздку по містах Сибіру і Далекого Сходу з метою пропаганди гри. Москвичі провели товариські матчі з чітінцев, що сприяло популяризації волейболу та підвищення технічного, тактичного рівня забайкальських спортсменів.
У 1930-і великий внесок у становлення забайкальський волейбол внесли спортсмени (Котович, Сергєєв, Свінтіцкій і ін
З 1934 проводяться весняний та осінній розіграші на першість Чити. У 1935 в Читі відбулася Всесоюзна спартакіада ​​профспілки працівників золотодобувної промисловості, в програму входив і волейбол. Забайкальци зайняли 2-е місце, поступившись москвичам.
У 1936 команда читинський залізничників брала участь у фінальних змаганнях на Кубок ВЦРПС в Москві. При товаристві «Локомотив» на станції Чита-1 створена «волейбольний школа», якою керував тренер-методист Г.Садков.

У 1930-х широко практикувалися гри змішаних команд - «мікст»: 3 чоловіки і 3 жінки. У 2-й половині 1930-х в Забайкаллі волейбол за масовістю конкурував лише з футболом, в іграх на першість Чити брало участь до 30 команд. Багато зробили для розвитку забайкальського волейболу в 1950-60-е В.Н.Долгополов і Б.Л.Ліга , Які створили в Агинском педагогічному училищі жіночу команду, яка неодноразово вигравала першість серед педагогічних училищ Росії.
В середині 1960-х в ЧГПІ Б.Ліга і Н.І.Тамаровскій організували команду «Забайкалка» , Яка в 1970-80-х стала переможницею першості педагогічних вузів Росії, чемпіоном серед команд студентських спортклубів Росії, переможницею змагань на Кубок СРСР для команд Сибіру і Далекого Сходу.

У колективі підготовлені 1-е в Читинській області майстри спорту з волейболу: Л. Г.Акімова, Л.Власова, Е.Габишева, Р.Логінова, Н.Номоконова, Е.Петренева, Н. Б.Цупрік, В.Шевченко.
«Забайкалка» (Тренер Н. Б.Цупрік) успішно виступає у Вищій лізі російського волейболу, чоловіча команда «ЗабГПУ - Динамо» (тренер А.І.Кіселев ) - у Вищій лізі. Підготовка юних волейболістів ведеться в читинський СДЮСШОР-4 і в ДЮСШ Могоча, Приаргунск, Дров'яний.

Джерело: Енциклопедія Забайкалля, авт. Кисельов В.Я.