Полезные материалы

Караван берлінських історій

Кілька волейбольних сюжетів, що виходять за рамки короткого олімпійського відбору в Берліні

Кілька волейбольних сюжетів, що виходять за рамки короткого олімпійського відбору в Берліні

Макс Шмеллінг халле, Берлін. фото - cev.lu

Збірна Болгарії: 33 нещастя

Збірна Болгарії з волейболу - найбільш проблемна і нещасна команда з числа топ-збірних у всій Європі, якщо не в усьому світі. Її оточує найбільше скандалів, а ще їм катастрофічно не щастить. Найбільш резонансними подіями останніх 8 років для болгар стали проблемна допінгова проба Пламена Константинова в Пекіні, яка вибила команду і особисто Пламена з колії, і змусила його прямо під час ігор зробити поїздку за маршрутом Пекін-Софія-Пекін, а так само конфлікт головного тренера збірної Радостина Стойчева з Болгарської Федерацією волейболу (БФВ) напередодні ігор в Лондоні, після якого Стойчев і головна зірка збірної Матей Казійскі відмовилися від виступів у національній команді.

Достеменно невідомо що стало головним чинником успіхів дружини в 2012-2013 роках - тренерський геній Знайдена Найдьонова і Камілло Плачі, ефект Патріка Юінга або що-небудь ще, але команда показувала хороший футбол. Правда двічі - на Олімпіаді в Лондоні і в фіналі шести Світової ліги-2013 - зупинялася за крок від медалей (4-е місце). Черговий привід згадати про невдачливості команди.

З 2013 року все ставало тільки гірше - точилися розмови про корупцію в БФВ, лідерів мучили травми, затягнулася зміна поколінь, до характерної болгарської недолугості додалися проблеми в роздягальні, які поглиблювалися кадровими метаннями керівників.

У 2014 році на пост головного тренера команди був призначений Пламен Константинов, який зробив собі тренерське ім'я в Росії. Головне, що вдалося зробити Пламену на посаді тренера - навести порядок в роздягальні, створити дійсно банду-команду, а не просто збіговисько гравців, а так же повернути до складу гравців, які з тих чи інших причин відмовилися від виступу за збірну (Володимир Ніколов, Андрій ЖЕКів).

Пламен Константинов. фото - cev.lu

Іншими безперечними плюсами Константинова як тренера є вміння працювати з молоддю, розвивати гравців, харизматичність, уміння стати частиною команди. Давно відомі і мінуси Пламена - часті поспішні тайм-аути, заміни гравців після 1-2 робочих помилок, здатні підірвати впевненість навіть у Миколи Павлова, прихильність / нелюбов до конкретними гравцям незалежно від мінливої ​​ситуації. Свого роду розподіл за критерієм свій-чужий.

10 негренят

Успішне і вельми змістовно виступ команди на домашньому чемпіонаті Європи вселяло надію в серця болгарських уболівальників. На ділі все пішло зовсім не так, як припускали. Гравці стали вибувати зі складу, як негренята з однойменної лічилки.

Забійником цієї сумної низки травм став Тодор Алєксієв, який пропустив в результаті відбір через травму щиколотки (його місце в заявці зайняв Методи Ананьєв). Потім з бактеріальної формою пневмонії в лазареті виявився Микола Пенчо, на якого розраховували до останнього, але в підсумку в Берліні він команді так і не допоміг, хоча був включений в заявку. З мікротравми приїхав і Віктор Йосиф, який з'являвся на Терафлекс лише в рідкісних епізодах. Все відновлення Цвєтана Соколова було побудовано з розрахунком поїздки в Берлін - навіть такий багатий як Цецо не зміг обдурити природу і в підсумку так само пропустив турнір.

Кадровий дефіцит міг би зменшити Валентин Братоев, але він оголосив про завершення кар'єри в збірній ще в вересні, після того як не потрапив навіть у розширений список збірної. Зате і на Євро, і в Берліні був Мирослав «Пірат» Градинар, який запам'ятався виключної безвихіддю при атаках в організований блок. До Константинова Градинар ні навіть гравцем обойми, але у Константинова став «залізним» гравцем збірної і прикладом «свого», оскільки ніяких ігрових достоїнств особливо не демонстрував.

Мирослав "пірат" Градинар. фото it.wikipedia.org

Пламен «прокатав» повз Євро і центрального Миколи Ніколова, незважаючи на те, що Микола видавав просто запаморочливі перфоманси на Європейських іграх в Баку. Правда в результаті по цьому рішенню до Константинову питань бути не може - і Йосиф, і Тодоров увійшли до символічної збірної чемпіонату Європи. У Берліні ж Ніколов виявився багато в чому благодоря травмі Йосифові і зіграв традиційно надійно.

Збірна Болгарії виступила в Берліні рівно в свою силу, - свого не віддала, а й чужого не забрала. Перспективи у команди не дуже райдужні: талановита молодь не підпирає стартерів, а ключові матчі все так же неприступні для болгар, як Козельськ для монголо-татар. При цьому, в оптимальному - складі Братоев-Пенчо-Йосиф-Соколов-Алєксієв-Тодоров - Салпаров (ліберо) і Ніколова + скрім на заміну - команда може дати бій будь-якій збірній. Але коли на вашій пам'яті у болгар виходило привезти на змагання оптимальний склад?

Німеччина - місто збірна контрастів

Вітал Хейн провів зі збірною Німеччини два дуже різних турніру в 2015 році -ізумітельние Європейські ігри в Баку, що закінчилися перемогою бундестім і невдалий, змащений, як враження одинадцятикласника про випускний, чемпіонат Європи. Причини невдачі на континентальній першості можна пояснити неправильним розрахунком виходу на пік форми, ігрища з вибором суперника в наступному раунді, усугублённие невдачею в дрібницях.

У період підготовки Хейн в своєму розпорядженні мав глибокий, збалансований і зіграний склад. Не міг допомогти збірній тільки Йохан Шопс, котрий переніс операцію на плечі, але про це було відомо заздалегідь.

Йохан Шопс. фото twitter.com/TeamGER_Volley

За кілька днів до турніру зі штабу збірної прийшла неприємна новина - не зможе взяти участь в турнірі Роберт Кромм, один з найвищих догравальника світу, який міг додати варіативності грі команди. Удвічі прикро повинно бути було самому Роберту - адже він вперше за довгий час отримав запрошення до складу національної збірної.

Перші ігри показали блискучу фізичну готовність і тактичну виучку господарів. У боротьбі, але з рахунком 3: 0 була обіграна Бельгія, а потім з таким же рахунком була обіграна Сербія, яку не врятувала навіть прекрасна гра Атанасьевіча. В останньому матчі з поляками, в якому обидва тренери дали вдосталь пограти резервістам, німці були сильнішими і отримали в півфіналі збірну Росії.

Протягом всього турніру, а особливо у вирішальних іграх, сильне враження справила практично бездоганна гра центрального Філіпа Колліна. Пропустивши сезон 2014-2015 через допінг дискваліфікації, Філіп повернувся в волейбол більш варіативним і ефективним. Буде цікаво поспостерігати за ним в іграх за «Тур» в частині сезону.

Атлант зсутулившись плечі

У випадку з підсумкової невдачею Німеччини можна довго вивчати статистику, говорити про тренерських рішеннях Алекно і Антіга, але в даному випадку відповідь на поверхні - Георг Гроцер невдало провів дві поспіль гри. Дві поспіль гри перед своїми трибунами. Дві гри поспіль, які були одними з найважливіших у його житті. Георг Гроцер перегорів психологічно, а можливо грав не з 25-ти, а з 50-кілограмовими гирями на кожній нозі. Як би там не було він самоусунувся зі списку дійових осіб. Атлант зсутулившись плечі.

Георг Гроцер. фото cev.lu

Матч з Росією він просто провалив - 12 очок з ефективністю атаки 28%, 1 ейс (в момент, коли він нічого не вирішував), 6 помилок з 10 подач. До матчу з Польщею Георгу вдалося перезарядити батарейки: 23 очка, 40% в атаці, 2 ейси, 5 помилок з 21 подачі. Він безумовно тягнув свою збірну і забив багато важливих м'ячів, але в пам'яті залишаться його помилки в ключові моменти матчу.

Гроцер провів три відмінних сезону в Бєлгороді, вивівши свою гру на новий, ще більш високий рівень. У передолімпійський рік Георг вирішив переїхати в Південну Корею, де досить швидко адаптувався і вже зараз можна говорити про те, що Георг один з кращих легіонерів чемпіонату останньої п'ятирічки. У репортажах по телебаченню звучало припущення про те, що Гроцер де втратив в техніці і варіативності з переходом в «Самсунг». Безумовно, перехід в корейський чемпіонат зіграв свою роль, але швидше за змінила не технічну, а фізико-психологічну складову гри німця. По-перше, Гроцер позбувся регулярних ігор під тиском, ігор проти кращих майстрів волейболу, на тренуваннях таке відпрацювати просто неможливо. По-друге, «Самсунг» традиційно сама нещадна до легіонерів команда. Незважаючи на наявність добротних гравців, легіонери «Самсунга» регулярно завантажуються більше своїх колег з інших команд. Незалежно від того який легіонер грає в «Самсунг», а який по іншу сторону сітки. Так було і з Гевіном Шміттом, і з Леонардо Лейва, і зараз з Георгом Гроцером. Німець упевнено виносить ці навантаження, і на іграх кваліфікації регулярно по пояс вилітав над сіткою, але як би він грав не будь перельоту з Теджон в Берлін і накопиченої втоми після регулярних ігор з 50 передачами на тебе?

Відкритим залишається й інше запитання: чи міг тренерський штаб створити більш комфортні умови для свого лідера напередодні найважливішої гри? А безпосередньо під час матчу? Неоднозначним бачиться використання в діагоналі юного Симона Хірша в ситуації, коли у тебе на лавці запасних сидить досвідчений і височенний Крістіан Дюннес - головний претендент на звання MVP Бундесліги. У будь-якому випадку берлінська кваліфікація в Ріо - це вже історія, в якій збірна Німеччина зупинилася за крок від своєї мети.

PS: відразу після поразки від поляків Георг Гроцер заявив про завершення кар'єри в національній команді.

PS: відразу після поразки від поляків Георг Гроцер заявив про завершення кар'єри в національній команді

Георг Гроцер. фото pbs.twimg.com

Анонс: блог продовжує пошук людей, які люблять волейбол і знають основи графічних редакторів. Якщо ви хочете взяти участь в створенні цікавого і унікального волею-контенту - відгукуйтеся в коментарях.

Але коли на вашій пам'яті у болгар виходило привезти на змагання оптимальний склад?
Відкритим залишається й інше запитання: чи міг тренерський штаб створити більш комфортні умови для свого лідера напередодні найважливішої гри?
А безпосередньо під час матчу?