Полезные материалы

Олімпіада по сексизму: Як жінки змінюють історію в Ріо

Не минуло й 48 годин після відкриття Олімпійських ігор в Ріо, як в світі щось змінилося - ставлення до спортсменкам, чиї досягнення досі сексистські приписували їх чоловікам і тренерам чоловічої статі.

Не минуло й 48 годин після відкриття Олімпійських ігор в Ріо, як в світі щось змінилося - ставлення до спортсменкам, чиї досягнення досі сексистські приписували їх чоловікам і тренерам чоловічої статі

Коли угорська плавчиня Катінка Хоссу взяла перше золото в Ріо, побивши черговий світовий рекорд, коментатор NBC зауважив, що це «заслуга того хлопця», в той час як камера показувала її чоловіка і тренера - Шейна Тусупа.

Хоссу і Тусуп познайомилися в університеті в Каліфорнії. У 2012 році він став її тренером, а в 2013-му пара одружилася.

Буря обурення з приводу того, що досягнення спортсменки, яка вклала в рекорд всі свої сили і місяці тренувань, з легкістю у неї відбирають, була настільки несподіваною і сильною, що коментатору Дену Хиксу довелося офіційно вибачатися.

Буря обурення з приводу того, що досягнення спортсменки, яка вклала в рекорд всі свої сили і місяці тренувань, з легкістю у неї відбирають, була настільки несподіваною і сильною, що коментатору Дену Хиксу довелося офіційно вибачатися

Катінка Хоссу - вже дворазова олімпійська чемпіонка 2016 року, 11-разова чемпіонка світу, 23-разова чемпіонка Європи, багаторазова чемпіонка Угорщини.

Незграбні, некоректні і принизливі коментарі під час спортивних подій в Ріо вивели «жіноче питання» в головні теми ЗМІ. Тим більше, матеріалу і приводів вистачало.

Вітаючи американку Корі Когделл з бронзовою медаллю зі стрільби, Chicago Tribune навіть не спромоглася згадати її ім'я, назвавши спортсменку «дружиною футболіста Мітча Анрейна з Chicago Bears»:

Коли американська плавчиха Кейті Ледекі на 5 секунд випередила найближчу суперницю на дистанції 400 м, встановивши рекорд, The Daily Mail назвав її «жіночої версією Майкла Фелпса», а коментатор NBC (т��льки нам цей канал здається розсадником сексизму?) Довго пояснював, що не мав на увазі нічого такого, сказавши, що Кеті «плаває як чоловік».

«Господи боже, вона плаває як Кейті Ледекі, а не чоловік або жіноча версія Майкла Фелпса», - пишуть опоненти.

Грубо образив зірку американської команди з гімнастики Симону Байлз коментатор все того ж каналу NBC Ел Траутвіг. Він заявив, що прийомні батьки чемпіонки «несправжні». Під тиском гнівних коментарів і щирого нерозуміння, яке відношення має до спорту подібна ремарка, він видалив свій твіт. Однак в профайлі на спортсменок, який NBC випустив в ефір, акцентувалася увага на особистих обставин життя 19-річної Байлз: за даними каналу, її з сестрою удочерили через те, що їх мати була наркоманкою і алкоголічкою. Таке трактування зачепила спортсменку - триразову чемпіонку світу і одну з найгучніших сенсацій в Ріо.

Це не єдине, що почула на свою адресу гімнастка. Після її блискучого виступу, інший коментатор зауважив, що "здається, вона може виконувати елементи навіть вище деяких чоловіків".

У грудні 2015 року Сімона Байлс розповіла в інтерв'ю USA TODAY Sports свою історію: «У дитинстві мене удочерили бабуся з дідусем, і це мої батьки. Я кличу їх «мама» і «тато». У нас все як у звичайній родині ».

Коли велосипедистка з Данії Аннеміек Ван влийте зазнала серйозну аварію і вирішила написати фанам в Твіттер, що з нею все в порядку, не сумнівайтеся, що їй «пояснили за життя» і дали раду олімпійській чемпіонці - міцніше тримати велосипед.

А мексиканську гімнастку Алексу монери соцмережі зацькували за форми тіла, припускаючи, що її відправили на Олімпіаду «по блату».

Газета The Washington Post вибухнула статтею щодо ставлення до жінок-спортсменкам, назвавши те, що відбувається «спортивним сексизмом», говорити про який так активно почали тільки з цієї Олімпіади.

Здається, це укорінена традиція у спортивних коментаторів - принижувати жінок і їх здатності, зараховуючи їх досягнення тренерам-чоловікам або нападаючи на них за допомогою переказу теми зі спорту на особисте життя і / або особливості спортсменки.

У 2016 році нерівність статей все ще критично. Амбітним і успішним жінкам доводиться виживати в світі, де правлять чоловіки, і це вважається нормою. Чоловік з успішною роботою і сім'єю ніколи не описується як «хоче все відразу», але жінка, яка намагається об'єднати обидві сфери життя, все ще розглядається як «незвичайна».

Чоловіків-спортсменів рідко описують як батьків, але якщо ви жінка - як, наприклад, американська плавчиха, володарка золотої медалі Дана Воллмер або зірка волейболу Керрі Уолш Дженінг - вам обов'язково неодноразово нагадають, що ви - «мати».

згідно з даними дослідження Кембриджського університету, в рамках якого були проаналізовані сотні текстів і новин про спортсменів, з'ясувалося, що по відношенню до жінок вживаються такі слова, як «зріла спортсменка», «у віці», «заміжня», «незаміжня», «вагітна». В описі чоловіків в основному використовують такі характеристики, як «найшвидший», «найсильніший», «великий», «справжній», «великий».

Серед жіночих історій в Ріо є і позитивні. Наприклад, ламає рамки ЕЙДЖИЗМ 41-річна Оксана Чусовітіна, яка всьоме виступає на Олімпійських іграх. Спортивна кар'єра Чусовітіна на вищому рівні триває вже понад 20 років, що є неймовірним показником для спортивної гімнастики. Медалей в Ріо Оксана поки не завоювала, але кваліфікувалася п'ятої в змаганнях з гімнастики в опорних стрибках.

Медалей в Ріо Оксана поки не завоювала, але   кваліфікувалася п'ятої   в змаганнях з гімнастики в опорних стрибках

«Я здаюся комусь бабусею? Ну тоді доганяйте, в чому проблема? Насправді мене підтримують дуже багато людей », - каже Оксана.

Хіджаб став головною фешн-темою Ріо-2016. Спортсменок допустили до змаганням в мусульманській хустці, і преса, і соцмережі відразу ж почали писати про «культурної битві».

Перемагає не завжди дружба, іноді - любов. Бразильські дівчата піднесли сюрприз, повінчавшись прямо після матчу з регбі. 25-річна Ісадора Черулло після нагородження отримала особливий подарунок - пропозиція від своєї дівчини Маріджорі Еня, яка працює менеджером стадіону Deodoro.


Ріо 2016 вже продемонстрував, що жінки-атлети заслуговують досягнень, за які вони борються нарівні з чоловіками, не дивлячись на пресинг і спроби принизити їх роль. І це хороше нагадування всім, що заслуги і перемоги будь-спортсменки належать в першу чергу тільки їй.

?льки нам цей канал здається розсадником сексизму?
«Я здаюся комусь бабусею?
Ну тоді доганяйте, в чому проблема?