Полезные материалы

Сльози в Сіднеї, тріумф в Лондоні, прапор в Ріо: шість Олімпіад Сергія Тетюхін

42-річний Сергій Тетюхін напередодні оголосив, що нинішній сезон останній в його видатної кар'єри.

Відзначимо, що він - єдиний в світі волейболіст, який взяв участь в шести Олімпійських іграх, за двадцять років встигнувши завоювати повний комплект медалей і перетворившись з молодого резервіста в легенду волейболу. Згадуємо все олімпійські турніри великого гравця.

ОЛІМПІАДА-1996: «ТЕТІТЮШКІН»

Тетюхін з'явився в збірній при В'ячеслава Платонове. 20-річний гравець не брав участі в олімпійському відборі, але в Світовий лізі отримав шанс, дебютувавши у збірній 11 травня 1996 року в поєдинку з Японією (3: 2). Цікаво, що провідні на той момент спортивні видання не надали цьому ніякого значення, навіть ні згадавши в своїх репортажах прізвище молодого дебютанта. А адже вже через пару місяців він разом з Вадимом Хамутцьких Вадим Анатолійович виявився в олімпійській заявці - Платонов вважав за краще зв'язку з «Білогір'я» Євгену Митькова і Євгену Красильникову.

Роль в команді - молодий резервіст. Коментатори з різних країн ламали мови, нещадно перекручуючи, здавалося б, просту для нас прізвище. Так світ під час Олімпіади в Атланті дізнався про появу такого гравця як «Тетючкін», ну або «Тетітюшкін». Подивіться відео, дуже забавно. Сергій взяв участь в 6 з 8 матчів, в основному виходячи на подачу і змінюючи на задній лінії когось із «великих» - в ті роки в волейболі ще не було ліберо. Сергій виступав під 9-м номером - 8-й належав капітану і лідеру збірної Дмитру Фоміну.

Результат - 4-е місце. У чвертьфіналі росіяни обіграли Кубу (3: 0), а ось в півфіналі без варіантів програли майбутнім олімпійським чемпіонам голландцям (0: 3), а далі - Югославії (1: 3) в матчі за «бронзу».

Спогади Тетюхін. «У 20 років потрапити на Ігри - це було чудо! В Атланті я всюди ходив з відкритим ротом, оскільки вперше в житті побачив навколо себе стільки знаменитих спортсменів, артистів і політиків. З приводу четвертого місця тоді, якщо чесно, сильно не переживав. Коли молодий і сидиш в запасі, емоції не ті ». ( olympic.ru )

Думка. «Тетюхін був готовий більше грати на тій Олімпіаді, але головний тренер збірної Росії В'ячеслав Платонов не ризикував, - вважає Дмитро Фомін. - Після завершення Олімпіади у нас була відверта розмова з тренерами. Моє бачення було таким - нам не вистачило догравальника, і Сергій міг допомогти. Я сказав тоді про Тетюхін: «Цей хлопець буде грати!».

СІДНЕЙ-2000: сльози ПІСЛЯ ФІНАЛУ

Після Атланти покинув збірну Павло Шишкін, дещо зменшив Валерій Горюшев, в ліберо перекваліфікували Митьково. Для Тетюхін в збірній був зелене світло, тим більше національну команду очолив довіряв йому Геннадій Шипулін. Сергій почав стрімко додавати, приємно дивуючи якістю прийому і ефективністю в атаці. Його намагалися максимально використовувати і в «Білогір'я», і в італійській «Пармі», куди він перебрався влітку 1999 року вже в якості кращого гравця чемпіонату Росії. Тетюхін був настільки хороший в прийомі, що після травми Митьково, саме він грав на позиції ліберо в Світовий лізі-2000.

Роль в команді - гравець основи. До Олімпіади у збірної Росії сформувалася пара догравальника Тетюхін - Ігор Шулепов. На груповому етапі разом з Романом Яковлєвим вони становили грізну атакуючий тріо, проте потім в грі Тетюхін на тлі втоми відбувся певний спад - в чвертьфінальному поєдинку з Кубою він був замінений на Іллю Савельєва, а півфінал з Аргентиною і зовсім почав в запасі. На фінал з Югославією Тетюхін повернувся до складу і став найрезультативнішим гравцем російської команди, набравши 11 очок. Вся інша команда провалилася - 0: 3, хоча балканці в вирішальному матчі здавалися подарунком долі.

Результат - «срібло». Цього разу реакція Сергія на поразку від югославів була зовсім іншою. Телеоператори показували радість Володимира і Миколи Грбіч, а на контрасті - убитого горем Тетюхін, який розплакався не в силах стримати емоції. Шипулін після матчу назвав ставлення гравців до фіналу безвідповідальним, а гру команди - бездарної. Особливо дісталося Казакову і Митькова.

Спогади Тетюхін. «Напевно, це саме прикра поразка в моєму спортивному житті. Мені здається, що кожен з нас підсвідомо вже приміряв олімпійське «золото» і недооцінював суперника. За майстерністю югослави нам в підметки не годилися, але у вирішальних матчах важливіше характер і бійцівські якості. Ми вийшли на гру самовпевненими і поплатилися за це. Та поразка - скалка в серці на все життя ». ( olympic.ru )

Думка. «Прекрасно пам'ятаю сльози Серьоги, намагався його якось заспокоїти. Хоча всім нам тоді було погано. Гіркота від тієї поразки залишається навіть зараз, - зізнається Роман Яковлєв, нині старший тренер московського «Динамо». - Ми очікували, що в півфіналі будемо битися з Бразилією, а в фіналі - з Італією. Їх побоювалися. Коли ж у фінал вийшли югослави, яких ми вже обігравали в групі, занадто рано повірили в свою перемогу ».

АФІНИ-2004: КРАЩИЙ БОМБАРДИР

АФІНИ-2004: КРАЩИЙ БОМБАРДИР

Ще по молоді Тетюхін одного разу виграв чемпіонат Європи і був визнаний MVP турніру, відігравши фінал з новокаїнової блокадою плеча. Після важкого і дуже вдалого клубного сезону-2002/03 Сергій зробив операцію на плечі - краще було пожертвувати передолімпійським сезоном, ніж ставити під сумнів поїздку в Афіни. До того моменту гравець вже не раз лежав під скальпелем, в тому числі з-за страшної автоаварії, в яку вони потрапили в Італії з Яковлєвим.

Роль в команді - провідний догравальника. На Олімпіаді-2004 у всіх восьми матчах виходив на майданчик в стартовому складі, як правило, складаючи пару догравальника зі своїм одноклубником по «Білогір'я» Олександром Косаревим, якого іноді підміняв Павло Абрамов. Частіше за інших приймаючи, Сергій ще й отримував передачі нарівні з діагональними, а то й частіше, в результаті ставши кращим бомбардиром команди.

Результат - «бронза». Росія насилу вийшла з групи з четвертого місця, отримавши в першому раунді плей-офф діючих олімпійських чемпіонів. Головним героєм чвертьфіналу став Тетюхін, забивши в матчі з Сербією і Чорногорією (3: 1) 22 очка. Потім росіяни були розбиті Італією (0: 3) на чолі з Андреа Сарторетті і Андреа Джані, а в поєдинку за «бронзу» здолали американців (3: 0).

Попадання на п'єдестал було визнано успіхом, особливо на тлі нервової обстановки в команді: помічник Шипуліна по збірній і клубу Борис Колчин пішов в московське «Динамо», повівши ще і лідерів «Білогір'я» Андрія Єгорчева і Олексія Кулешова.

Спогади Тетюхін. «Неприємно усвідомлювати, що, коли нам необхідно було проявити чоловічий характер, збірна раптом розсипалася на шматочки. А тут ще всередині команди стався розлад, наслідком якого стала поразка в півфіналі від Італії. «Бронза» - максимум, на що ми могли розраховувати в тій ситуації ». ( olympic.ru )

ПЕКІН-2008: «ОСТАННІ» ІГРИ

До своєї четвертої Олімпіади Тетюхін зібрав не тільки колосальний багаж досвіду і багату колекцію титулів, але і толстенную медичну карту. Через травму коліна він пропустив половину сезону-2006/07, за розповідями Шипуліна, після роботи з Зораном Гаїча намучився зі спиною, плюс вибиті пальці. Але Тетюхін адже наш волейбольний Термінатор, причому нового покоління - який вміє дивним чином відновлюватися.

Роль в команді - лідер. До Пекіну 32-річний догравальника став стрижневим волейболістів, від якого залежить гра команди, а, отже, і результат. На той час в складі вже з'явився Максим Михайлов, який взяв на себе функцію головного добувача очок. Тетюхін, як досвідчений гравець, завершував найважливіші розіграші, атакував самі «аварійні» м'ячі. Підійшовши до турніру в ідеальній формі, він виконував масу корисної чорнової роботи, хоча у нього були серйозні проблеми з коліном. До речі, якщо вірити архівів преси, то після одного з матчів олімпійського турніру, догравальника так втомився, що провів кілька годин в гостях у допінг-офіцерів, чекаючи коли в організмі накопичитися зайва рідина. Сергій пропустив лише прохідний матч з Єгиптом, інші сім зустрічей починав у стартовій шістці.

Результат - «бронза». Груповий етап росіяни на чолі з Володимиром Алекно провели успішно, програвши тільки Польщі (2: 3), при цьому обігравши і Бразилію (3: 1), і звично незручну Сербію (3: 1). У півфіналі з США російська команда відігралася з 0: 2, проте на тай-брейку удача відвернулася від наших. Ллой Болл і Клейтон Стенлі стали олімпійськими чемпіонами, а Росія в «бронзовому» матчі здолала Італію (3: 0).

Спогади Тетюхін. «Випадковість, що ми не виграли в Пекіні. Команда тоді була блискуче готова, і суперники були нам по зубах. Ми якраз підібрали ключик до бразильців, зрозуміли, як їх обігравати. Але несподівано спіткнулися в півфіналі на американцях ». ( olympic.ru )

Що писали. «Не сумніваюся, що і Тетюхін, і його білгородські« брати »Олександр Косарєв з Вадимом Хамутцьких Вадим Анатолійович прекрасно розуміють: нинішні Ігри для них останні. А тому викладаються по повній, якщо їм дають можливість грати ». ( «Спорт-експрес» ).

ЛОНДОН-2012: ЛЮДИНА, ЯКА ЗМІНИВ ВСЕ

ЛОНДОН-2012: ЛЮДИНА, ЯКА ЗМІНИВ ВСЕ

Він пропустив два сезони в збірній, повернувся до Кубка світу-2011, але ледь не позбувся шансу здійснити свою мрію через хворобу. У Сергія виникла проблема з серцем, яку вперше діагностували ще під час виступу в казанському «Зеніті» - аритмія. Півтора десятка років в режимі нон-стоп дали про себе знати. Тетюхін заборонили тренуватися і грати, насилу давши допуск на поїздку в Лондон.

Роль в команді - лідер. З огляду на проблеми гравця зі здоров'ям, тренерський штаб намагався в якихось моментах його поберегти, але ось тільки команда з Тетюхін і без сильно розрізнялася. Тому він пропустив лише півтора матчу, а свою кращу гру, як і личить лідеру, показував саме тоді, коли команді було особливо важко. 21 очко 36-річного догравальника дозволили Росії здійснити камбек в матчі з США (3: 2), а в фіналі Тетюхін своїми діями перевернув хід гри, коли команда програвала 0: 2 за партіями і 19:22 в третьому сеті.

Результат - «золото». Програвши бразильцям в групі (0: 3) без Тетюхін і Олександра Волкова, команда Алекно посіла лише третє місце в групі. По дорозі до повторної зустрічі з південноамериканцями росіяни знесли зі шляху Польщу (3: 0) і Болгарію (3: 1). А потім був легендарний фінал, приємні спогади про який ще свіжі у всіх в пам'яті. З п'ятої спроби Тетюхін взяв «золото»!

Спогади Тетюхін. «Чесно скажу: якби я був на місці Алекно, волейболіста Тетюхін в Лондон не взяв би. Тому що по фізичних кондицій я був ... Як би правильніше сказати ... «Дрова». А Романич ризикнув. В нашому колі про таких тренерів кажуть: «У нього є« чуйка ». ( olympic.ru )

Думка. «Він усім все довів. Згадайте 19:22 в третьому сеті з Бразилією. Можна скільки завгодно говорити про моїх тактичних рішеннях, але перелом-то вніс Тетюхін, що вийшов на подачу. Кажуть, що він зробив чудо. Так ніяке це не диво - він тисячі разів так рятував партії і матчі! Це Гравець, навіть Ігрочіще. З нього і почався перелом у фіналі. Без нього медаль була б іншою проби », - сказав Алекно. ( «Спорт-експрес» ).

РІО-2016: ПРАПОРОНОСЕЦЬ

Після Лондона Тетюхін оголосив про завершення кар'єри в збірній. Здавалося, що в цей раз він вже не змінить свого рішення: все-таки вік, велика родина, та й чотири комплекти олімпійських медалей ... Однак в 2015 році, після повернення Алекно в збірну, в неї повернувся і великий Тетюхін. Він уже помітно лисуватий, на нещодавній зустрічі з президентом країни був в окулярах, проте ветераном називати Сергія не прийнято - він змінює уявлення про це слово.

Ролі в команді - лідер, капітан, жива легенда. Багато гравців нинішньої збірної Росії ще під стіл пішки ходили, коли Тетюхін грав на Олімпіаді в Атланті. Він користується величезним авторитетом і є відмінним прикладом для молодих гравців. Присутність Тетюхін найкращим чином позначиться на атмосфері в роздягальні. Але все вищесказане зовсім не означає, що він їде в Ріо давати поради і плескати в долоні - 40-річний догравальника як і раніше один з кращих в країні і буде допомагати збірної грою, коли це буде необхідно. Більш того, найтитулованіший волейболіст Росії буде прапороносцем команди на церемонії відкриття Ігор.

Думка. «Серьога не раз доводив, що він - людина, на якого можна покластися в найскладніший момент. Такий гравець потрібен збірній. Звичайно, 40 років - солідний вік, буде важко, але, судячи з календарем, там буде можливість відновлювати сили. Можливо, допомога Сергія не у всіх іграх знадобиться. Думаю, йому будуть давати відпочити, щоб в ключових іграх він приніс максимальну користь. По-людськи, по-дружньому я дуже радий за Сергія, пишаюся ним! », - сказав Яковлєв в інтерв'ю« БІЗНЕС Online ».

PS Зі свого останньої Олімпіади, як і з дебютної, Тетюхін повернувся без медалі. Разом з Єгором костуром він становив основну пару догравальника збірної Росії: добре тримав прийом, допомагав команді ейсамі, а ось очки в атаці йому давалися набагато важче, ніж в Лондоні. У підсумку росіяни в півфіналі програли Бразилії (0: 3), а в матчі за 3-е місце прикро поступилися США, ведучи по ходу матчу 2: 0.