Полезные материалы

Тактика гри в волейболі

Опубліковано

Наталя
http://www.fizkult-ura.ru

Тактика - це метод ведення ігрового процесу. Під «методом» розуміється спосіб виконання складної дії, що полягає в підборі і розстановці його частин, придатної для багаторазового побудови. Тактика, як складне системне утворення, включає в себе кілька розділів:

1. Організацію як форму діяльності, виражену в тактичних побудовах (комбінаціях). У свою чергу, цей розділ має в своєму складі три позиції:

- початкове розташування гравців (зазвичай в цьому положенні гравці займають місця на майданчику в своїх ігрових зонах відповідно до розстановкою команди;

- місце дії гравців (кожен гравець під час гри може діяти або в своїй ігровій зоні, або в сусідніх зонах);

послідовність (черговість) дій гравців (це положення в більшій мірі відноситься до дій гравців у нападі). Так, нападники гравці можуть атакувати першими з низьких передач, або другими - з високих передач. У практиці така послідовність отримала назву «перший темп» і «другий темп». З точки зору змісту «темп» - кількість рухів в одиницю часу (наприклад - 10 крок / с), - мало підходить за змістом самого дії гравців. Більш доцільно дотримувати терміну «чергу».

2. Поведінка гравців, як зміну станів у часі відповідно до певної програмою (лінією поведінки). Цей розділ має в своєму складі три позиції:

- вибір оптимальної стратегії поведінки в ігровому процесі на основі оцінки готівкової ігрової ситуації, вибору і реалізації оптимальних тактичних рішень, при яких сторона (команда, гравець) виявилися б в максимально сприятливих умовах;

- взаєморозуміння та узгодження дій між партнерами як функції взаєморозуміння. Під узгодженням дій партнерів розуміється поєднання таких дій за часом, місцем і зусиллям, що спирається на деякі закономірності, як то: наявність певних сигналів (команд), їх реалізація в парах (наприклад: партнер - партнер, партнер - суперник), виділення в такій парі лідера взаємодії і т.д.

д

3. Управління як стабілізацію ігрової діяльності шляхом приведення відхилень в лінії поведінки до заданою програмою. Цей розділ має в своєму складі дві позиції:

- внутрішнє управління (самоврядування), тому що команда представляє собою самоврядну систему. Таке управління забезпечується наявністю в команді певних лідерів;

- зовнішнє управління, яке забезпечується ззовні тренером (керівником) команди шляхом використання перерв, замін гравців для корекції ігрової діяльності команди.

Класифікація тактики гри включає два розділи - напад і оборону.

Під терміном «напад» розуміється прагнення однієї з сторін активними діями виграти очко або право на подачу. Під терміном «оборона» розуміється прагнення іншого боку у відповідь на дію нападу перешкоджати таким діям і перевести поточну конфліктну ситуацію в нейтральну або виграшну для себе.

Кожен із зазначених розділів включає в себе прямі дії і переходи від одного прямої дії до іншого. В обох розділах прямі дії включають індивідуальні, групові і командні, а непрямі можуть включати тільки командні дії, тому що тільки сторона в цілому може переходити від одного прямої дії до Іншого в ігровому процесі.

Індивідуальні тактичні дії у нападі можуть бути реалізовані при виконанні технічних прийомів: подачі, першої передачі, другий передачі, нападаючого удару; в обороні - при прийомі подач, нападаючих ударів, блоку і самостраховки.

Індивідуальні тактичні дії у нападі можуть бути реалізовані при виконанні технічних прийомів: подачі, першої передачі, другий передачі, нападаючого удару;  в обороні - при прийомі подач, нападаючих ударів, блоку і самостраховки

Групові тактичні дії в нападі можуть бути реалізовані в типових тактичних побудовах (комбінаціях), а також в варіантах таких комбінацій при організації атакуючих дій. В обороні такі дії можуть бути реалізовані при подачі, атаці і блоці суперника.

Командні тактичні дії в обох розділах включають в себе участь всіх гравців в прямих діях - при подачі, атаці і блоці, прийомі, а також побічні дії (переходах) - напад, після оборони і нападу, оборони, після нападу і оборони.

Список використаної літератури:
Волейбол: Підручник для вищих навчальних закладів фізичної культури. Під редакцією Беляєва А.В., Савіна М.В., - М .: «Фізкультура, освіту, наука», 2000. - 368 с. Детальніше.