Полезные материалы

Техніка гри в волейбол

Важливість ролі нападників у волейболі не піддається сумніву, адже нападник удар є вирішальним і приносить команді більшу кількість очок в грі. У волейбольному партії бере участь кілька нападників.

"Центральні нападники (центральні блокуючі) або гравці першого темпу, їх коник це низькі, короткі і швидкісні передачі, вони повинні мати гарну тактикою в атаці і на блоці, головна перевага - це ефект несподіванки.

"Догравальника, або гравці другого темпу, нападають з високих передач (хоча останнім часом є тенденція до прискорення гри в цілому, в тому числі і на краях, з цієї причини напад може вестися з швидких передач середньої висоти), граючи проти групових блоків команди суперника. Так само гравці даного амплуа все частіше роблять атаку через триметрової лінії, т.зв. "Пайп".

"Діагональний нападник, атакує з другої лінії і компенсує стан свого сполучного, перебуваючи на лінії нападу.

Варіанти виконання атакуючого удару

Чому залежить хороша техніка виконання нападаючого удару у волейболі і результативність виконання удару? Від того наскільки високо стрибає гравець, від довжини рук, функціональної асиметрії мозку (лівша чи правша), швидкості руху руки і форми кисті при ударі. Має значення також рівень володіння технікою і тактична підготовка гравця.

Високе розташування сітки висуває вимогу здійснення удару в стрибку. Сам нападник удар, поєднує в собі кілька окремих дій:

- розбіг, який потрібно узгодити з летять м'ячем;

- аналіз і вибір місця відштовхування;

- стрибок;

- замах;

- удар по м'ячу.

Розрізняють декілька видів нападаючих ударів:

"Прямий атакуючий удар, розбіг волейболіста і політ м'яча відбувається по одній траєкторії;

"Щоб заплутати суперника існують: бічний нападник, з перекладом або обманний удар.

Всі вони мають свою тактичну спрямованість. Залежно від обстановки, розташування захисту і блоків суперників, нападаючий вибирає найкращий варіант. Таким чином, для атакуючого гравця важливі оперативність в оцінюванні обстановки та аналітичні здібності.

Як правильно виконувати нападаючий удар

1. Розбіг нападника. Здійснюється в три етапи. Спочатку виконується два коротких кроку, для того, щоб гравець зорієнтувався з напрямком, місцем і часом стрибка, такі чотири кроки дуже енергійні, які забезпечують прискорення і збіг руху спортсмена з траєкторією польоту м'яча. Результатом є своєчасний вихід до точки стрибка. Останні кроки закінчують розбіг (т.зв. "наприжка"), виконуючи стопорить і приставних крок, спортсмен присідає, щоб передати всю енергію розбігу в стрибок.

Дуже важливо!!!

"Ступні ніг, після виконання стопорящего і приставного кроку, повинні перебувати практично паралельно один одного, і відстань між ними не повинно перевищувати півметра.

"Відштовхнутися після кроку приставних ноги потрібно протягом чверті секунди. Затримка стрибка знижує його ефективність.

"Руки спортсмена, крім того, що забезпечують його рівновагу, додають енергії для здійснення стрибка. Щоб використовувати її, гравець на останньому кроці відводить руки максимально назад, одночасно з відштовхуванням енергійним махом, з прискоренням, виносить їх вгору, розгортає корпус і відводить руку, що б'є трохи назад. Стрибок відбувається обов'язково двома ногами, одночасно відриваючи обидві стопи від статі, приземлення також має здійснюватися на обидві ноги.

"Гравець повинен здійснювати практично вертикальний стрибок, злітаючи перед м'ячем, ніяк не під ним, контролюючи рух м'яча і оцінюючи можливу захист і блоки суперників.

2. Правила удару по м'ячу.

"Після здійснення стрибка, та рука, якою буде здійснювати удар (наприклад, права) починає замах. Друга залишається вгорі, як би вказуючи на наближує м'яч. Замах виробляється, відводячи, а точніше, відтягуючи руку назад, в точності як тятиву лука.

"Плече правої руки максимально відводиться назад, лікоть дивиться вгору і трохи в сторону. Ліва рука починає рух вниз, щоб гравець не втратив рівноваги, а праве стегно починає рух вперед.

"Безпосередньо перед ударом, лікоть піднятий вгору, кисть максимально відведена назад, а долоню розгорнута до стелі.

"Плече разом з передпліччям починає рух вперед, працюють м'язи спини і черевного преса, щоб вкласти силу в удар. Контакт c м'ячем, повинен відбуватися перед собою, плече розгортається вперед і вгору, а лікоть слід за ним. Кисть накриває м'яч зверху. Після контакту з м'ячем рука робить короткочасне супроводжує рух, рухаючись по діагоналі до протилежного (щодо руки, що б'є; ліве в нашому прикладі) стегна.

Після здійснення удару гравець приземляється на зігнуті ноги і продовжує гру.

ПРИЙОМ

Прийом м'яча. Нижня передача. Покрокова інструкція.

Підготовка до прийому подачі.
Прийом подачі є ключовим елементом у волейболі. Перед подачею, ноги повинні бути зігнуті в колінах і розташовані на ширині плечей. Права нога трохи попереду лівої.
Слідкуйте за подає.
Слідкуйте за подає і будьте готові передбачити можливий напрямок куди буде поданий м'яч.
Рухайтеся до м'яча.
Тримаючи руки розведеними, починайте швидко пересуватися до м'яча. Знову займіть вихідне положення з ногами, зігнутими в колінах і розташованими на ширині плечей. Будьте готові до контакту з м'ячем.
Створіть платформу.
З'єднайте кисті, повністю витягнувши руки вперед і вниз. Зведіть лікті разом створивши тим самим міцну, міцну платформу для прийому м'яча.
Створення рівній поверхні.
Створіть рівну поверхню, шляхом зведення ліктів настільки близько один з одним, наскільки це можливо.
Контакт з м'ячем.
При здійсненні контакту з м'ячем, тримайте руки паралельно стегнах. Приймайте м'яч передпліччя таким чином, щоб зіткнення з ним сталося трохи вище кистей.
Тримайте плечі опущеними.
Залишайтеся якомога нижче і тримайте плечі опущеними. При прийомі м'яча не можна стояти вертикально рівно.
Зведіть руху до мінімуму.
При контакті з м'ячем не смикайтесь, а просто надайте потрібний напрямок м'яча шляхом зміни кута нахилу рук. Чи не згинайте руки при прийомі м'яча.
Додаткові поради.
Згинання рук при здійсненні нижньої передачі призведе до ризику втрати контролю м'яча. У більшості випадків, сили польоту м'яча буде досить для того, щоб надати йому потрібний напрямок шляхом зміни кута положення рук. Для того, щоб надати м'ячу додаткову швидкість, злегка підніміть плечі вгору при прийомі або трохи підніміться за допомогою ніг.
Переконайтеся, що ви закінчили рух і ваші ноги знаходяться в стійкому положенні перед прийомом м'яча. Додаткові руху зіб'ють точність вашого прийому.
Яких-небудь особливих вимог по положенню кистей при прийомі не існує, виберіть найбільш зручний для вас. Деякі гравці вважають за краще накладати кисті одна на одну долонями вгору, інші вважають за краще охоплювати однієї пензлем іншу, стиснуту в кулак. У будь-якому випадку, тримайте великі пальці притиснутими один до одного і спрямованими вниз.
Приймайте м'яч передпліччя. Якщо м'яч потрапить в великі пальці і кисті, буде значно важче доставити м'яч до мети.

Прийом м'яча двома руками сн изу

Спосіб прийому м'яча двома руками знизу і його передача залежить від швидкості польоту в сторону приймаючого гравця.
За загальним правилом волейболіст приймає середню стійку ноги на ширині плечей (одна на полстопи попереду інший), зігнуті в колінах, руки перед тулубом. Перед прийомом необхідно визначити напрямок польоту і швидкість м'яча. Після цього негайно зайняти місце на майданчику, куди спрямований м'яч, і прийняти положення найбільш відповідне ситуації, що складається. Незалежно від способу з'єднання рук волейболіста між собою, найбільша точність нижньої передачі досягається при прийомі на передпліччя вище кистей в область так званих «манжет» (виділено білим колом на рис.2).
Прийом м'яча має невелику швидкість польоту здійснюється з середньої стійки плавним распрямлением з'єднаних кистей рук назустріч м'ячу з завершенням фази прийому випрямленням ніг і тулуба гравця.
Прийом м'яча має велику швидкість польоту на рівень пояса приймає здійснюється з більш високою стійки, при цьому відсутній рух рук назустріч м'ячу і випрямлення ніг. При зіткненні м'яча з руками волейболіста, щоб пом'якшити удар, гравець робить незначний рух ногами, направляючи тіло гравця вгору-назад.
Прийом м'яча має велику швидкість польоту нижче рівня пояса приймає здійснюється з більш низькою стійки, ніж в першому випадку, при цьому тулуб переміщається ще нижче за рахунок згинання колінних суглобів, а руки при зіткненні з м'ячем, для пом'якшення удару, переміщаються вниз-назад.

Помилки прийому подачі і способи їх усунення

Гравець, що приймає подачу, розташовується надмірно близько до сітки або до лицьової лінії.

Якщо волейболіст варто близько до сітки, то при виконанні суперником сильної подачі, він не встигне відтягнутися назад. І навпаки, якщо він стоїть ближче до лицьової лінії, то може не встигнути до прийому націленої подачі в ближню частину майданчика.

Вправи. 1. Гравець розташовується на майданчику в середній стійці так, щоб лінія, подумки проведена від верхнього краю сітки до лицьової лінії, проходила через його груди.


2. Гравець розташовується на майданчику так, як йому рекомендовано у вправі 1. Партнер, стоячи з м'ячем за лицьовою лінією протилежної майданчики, імітує подачі різними способами. Якщо імітується нижня пряма подача, то гравець робить крок вперед, якщо верхня бічна, то крок назад і т.д. Гравець навчається приймати правильне положення перед прийомом подачі в залежності від способу її виконання.


3. Те ж, що і у вправі 2, але партнер не імітує подачу, а подає м'яч в зону, вказану тренером.


Запізніла реакція на поданий м'яч. Несвоєчасний вихід до летить м'ячу.

Волейболіст не зреагувала на дії подає гравця, трохи затримався на опорі і в результаті запізнився вийти під м'яч і зайняти стійке положення.


Вправи. 1. Гравці в парах розташовуються на протилежних бічних лініях майданчика. Один імітує подачу, а інший до торкання партнером м'яча у відповідь на його дії приймає стійку готовності.

2. Гравці стоять на відстані 10-12 м один від одного. Один виконує подачу і точно посилає м'яч на партнера. Останній повинен своєчасно прийняти стійку готовності, переміститися і зайняти вихідне положення до торкання м'яча.

3. Те ж, що і у вправі 2, але через сітку.


Несвоєчасне вибір способу прийому подачі.

Волейболіст запізнилося вирішує, яким способом (зверху чи знизу) приймати м'яч, що знижує якість прийому і точність передачі м'яча до сітки.

Вправи. 1. Гравці в парах розташовуються на протилежних бічних лініях майданчика. Один з різних траєкторіях і з різною швидкістю спрямовує м'яч на іншого, який повинен вийти назустріч м'ячу, зайняти вихідне положення і прийняти м'яч або зверху чи знизу двома руками. Спосіб прийому обирається довільно в залежності від ситуації.

2. Те ж, що і у вправі 1, але один гравець приймає м'ячі, по черзі їх надсилали різними способами від двох партнерів.


Зустрічний рух рук до м'яча виконано без урахування швидкості і траєкторії польоту м'яча.

М'яч, прийнятий після подачі, що не доведений до розвідного гравця. Це є наслідком того, що волейболіст при прийомі м'яча, що летить з великою швидкістю, зустрічає його активним рухом рук - м'яч відскакує далеко за межі майданчика. І навпаки, при прийомі м'яча, що летить поВисокой траєкторії, гравець підставляє руки під м'яч без активного зустрічного руху рук - м'яч не долітає до розвідного гравця.


Вправи. 1. У трійках. Двоє гравців стоять на протилежних бічних лініях майданчика, третій - між ними, трохи в стороні. Один з лінії подає м'яч на іншого, а той, прийнявши м'яч, направляє третього.

2. Те ж, що і у вправі 1, але двоє стоять з протилежних сторін сітки в 6 м від неї, третій в зоні 3. Один подає м'яч, другий приймає подачу і повинен дослати м'яч в зону 3.

3. Те ж, що і у вправі 2, але гравець, що виконує подачу, варто за лицьовою лінією.

Волейбол - популярна у всьому світі спортивна дисципліна, за якою вже тривалий час проводяться великі змагання і турніри, в тому числі і Олімпійські ігри. Займаючись цим видом спорту тривалий час, помітно розвивається висота стрибка, швидкість пересування по майданчику, швидкість реакції і мислення, тіло набуває атлетичну форму. Як і будь-який інший вид спорту, волейбол несе в собі певний темп гри, тому новачкам буде досить-таки складно проявити свої здібності. Але з чого ж починається ця спортивна дисципліна? Основою всіх основ в волейболі є подача м'яча. Про те, як же навчитися подавати у волейболі і техніці подачі я і спробую розповісти Вам.

Якщо Ви дійсно для себе вибрали саме цей вид спорту, Ви повинні знати ази гри, тобто як подавати у волейболі. Кожен елемент: пас, передача, захист, блок, подача, прийом і напад - дуже важливі для гарної результативної гри і звичайно ж перемоги над опонентом. Початок гри починається з подачі м'яча, саме від точності, впевненості при подачі і буде залежати подальший хід гри. Види подач можна розділити на три види:
1. Подача знизу;
2. Силова;
3. Плануюча.
Давайте спробуємо розібратися з кожним видом окремо.
подача знизу
Даний вид найчастіше використовують новачки в волейболі, так як збільшується точність попадання за рахунок того, що м'яч практично не потрібно випускати з другої опорної руки. Для виконання такої подачі варто знизу вгору підбити м'яч долонею. Найбільш ефективною подачею знизу буде подача під сітку, так як такий прийом змусить опонента розгубитися і втратити м'яч. Також Ви можете використовувати підкручення при нижній подачі. Цей маневр теж є важливим при досягненні головної мети - перемоги.
силова подача
Суть силової подачі в тому, що при більшій швидкості польоту, а значить і швидкості обертання, Вашому супернику буде складно успішно виконати передачу. Для цього Ви також можете використовувати різні траєкторії спільно з додатковим обертанням. Експериментуючи над різними видами силової подачі, Ви обов'язково знайдете те, що найбільш Вам підійде! Адже, як відомо, шлях до успіху лежить через практику!
плануюча подача
"Планер" можна назвати одним з підвидів силовий подачі у волейболі. Головною його відмінністю від силової подачі є відсутність всякого роду обертання м'яча, що задає йому траєкторію паралельну майданчику. Завдяки цьому, опір повітря збільшується і передбачити політ м'яча практично неможливо. Виконання даного прийому значно знизить Ваші зусилля і час для досягнення мети. Суть планує подачі в тому, щоб пензлем або кулаком нанести удар чітко в центр м'яча, причому зробити це потрібно різко, що не проводжаючи м'яч рукою після подачі. Ваше місце розташування має бути трохи далі від лінії подачі, це дозволить збільшити коливальні рухи м'яча. При вдалому виконанні техніки, Ви зможете спостерігати довільний політ м'яча, саме цей невеликий нюанс і робить гру з Вами все складніше, інтенсивніше, а Вас - досвідченим суперником.
підкидання м'яча
Важливим фактором успішної подачі, а в подальшому і самої гри, є підкидання м'яча в повітря. Новачки допускають безліч безглуздих помилок ще на цьому етапі гри. Траєкторія м'яча при підкиданні м'яча для подачі повинна бути максимально наближена до вертикальної, а кисть повинна задавати плавний рух м'яча вгору з поступовим наростанням швидкості. всі ці дрібниці є важливими для результату гри. Тільки строго дотримуючись ази волейболу і постійно експериментуючи в своїй техніці гри, Ви зможете домогтися висот у цій дисципліні!
Бажаємо успіхів і подальшого розвитку в усіх починаннях!


Але з чого ж починається ця спортивна дисципліна?