Полезные материалы

Зміст і правила гри

Сутність гри в волейбол полягає в тому, що вона проводиться між двома командами по 6 чоловік кожна, на майданчику прямокутної форми довжиною 18 і шириною 9 м, розділеною сіткою на дві половини. Гравці однієї команди, передаючи руками один одному м'яч, прагнуть третім торканням (ударом або передачею) направити його через сітку так, щоб він впав на стороні суперника або щоб у відповідних діях суперник припустився помилки. Очко в партії команда одержує тільки при своїй подачі, коли хто-небудь із суперників допустить помилку. Якщо ж команда при подачі припускається помилки, вона втрачає право на подачу.

Для гри в волейбол використовується підхожа по розмірах рівна площадка, на якій можна встановити стійки і сітку. Майданчик повинен бути рівним і строго горизонтальної, з вільною зоною поза площадкою шириною до 3 м. Ігрова площадка обмежується двома бічними і двома лицьовими лініями. На ній наносяться середня, дві триметрові лінії і зона для подачі. Ширина ліній - 5 см.

Збоку на рівні обмежувальних ліній площадки поперек сітки навішують дві матерчаті смуги і дві гнучкі «антени» діаметром 10 мм і довжиною 1,8 м.

Частина площадки, розміщеної між лінією нападу, середньою лінією і бічними лініями, називається площею нападу. Перпендикулярно до лицьової лінії на відстані 3 м від правої бічної лінії і 20 см від лицьової лінії проводять пунктирні лінії довжиною 15 см. Такі ж лінії проводять за полем як продовження правої бічної лінії. Ці лінії визначають місце подачі.

Ці лінії визначають місце подачі

Команда повинна грати в чистої, охайної й однакової по кольору формі: майка, боягузи і м'яке спортивне взуття без підборів (дозволяється грати босоніж). Кожен гравець повинен мати на майці номер (на грудях і спині), а капітан команди на майці з лівого боку - нашивку, що відрізняється від кольору майки.

Склад команди від 6 до 12 гравців. Основними вважаються 6 гравців, які починають гру в кожній партії.

Гра починається з подачі. Право на подачу визначається жеребом, в якому беруть участь суддя і капітани команд. Жереб, що виграв має право вибору подачі або площадки. Подачу вважають правильної, якщо м'яч пролетить над сіткою, не торкаючись її в межах обмежувальних стрічок або антен. Подача виконується після свистка судді і дається на неї 5 с. Команда втрачає право на подачу якщо:
а) м'яч торкнувся сітки, не долетів до неї, пролетів під сіткою, пролетів за межами обмежувальних стрічок або антен;
б) м'яч торкнувся гравця або стороннього предмета;
в) м'яч упав за межі майданчика;
г) подача виконана ні з місця, позачергово, двома руками, з руки, кидком.

У тому випадку, коли команда виграє право на подачу, гравці виконують перехід, зміщуючись за годинниковою стрілкою. Якщо виграно очко, зміна не здійснюється, і подача виконується повторно гравцем зони 1 із місця подачі.

М'яч можна відбивати руками не більше трьох разів. Удари, прийоми і передачі повинні виконуватися уривчастим торканням. Перенесення рук над сіткою і торкання при цьому м'яча на боці суперника є помилкою (за винятком блокування). Блокуючий не має права торкатися м'яча на стороні суперника, перш ніж він не направить м'яч на бік протилежної команди. Блокування подачі забороняється.

Якщо м'яч зачепив сітку в межах обмежувальних стрічок, він вважається правильним і залишається в грі. Дотик гравцем сітки - помилка. Гравець може наступати на середню лінію, але не переступати її.

Гравці задньої лінії можуть перебивати м'яч на бік суперника ударом або передачею, причому після удару їм дозволяється приземлятися в зону нападу, що не наступаючи при цьому на лінію, що обмежує цю зону.

У кожній партії команді дається право заміни основних гравців запасними. Команда може зробити шість замін у кожній партії. Запасний гравець повинен зайняти місце гравця, якого він замінює. Після заміни основний гравець повертається тільки один раз в гру замість запасного гравця, який замінив його, за умови, що за участю останнього розіграно не менше одного очка. Команді належить робити дві перерви в кожній партії тривалістю до 30 з кожного.

Гра проводиться з трьох або п'яти партій, що обумовлюється домовленістю між граючими або положенням про змагання. У кожній партії переможцем вважається команда, яка першою набрала 15 очок. Якщо рахунок в партії досягне 14: 14, то гра в ній продовжується до різниці в два очка (16: 14, 17: 15, 18: 16 і т. Д.). Перемога за тією командою, яка виграє дві партії з трьох або три з п'яти.

Під час гри (і після неї) гравці повинні поводитися тактовно по відношенню один до одного і до суперників. Заперечувати рішення суддів або робити їм зауваження вони не мають права.

Для початкової підготовки юних волейболістів рекомендується гра міні? Волейбол, яка подібна до звичайної гри в волейбол, але з деякими особливостями проведення.

Міні? Волейбол можна проводити в найрізноманітніших умовах: на уроках фізкультури, під час секційних і самостійних занять.

Гра проводиться на майданчику довжиною 12 м і шириною 9 м. У піонерських таборах для гри використовують зручну лісову галявину, яку діти самостійно обладнали в найпростішу волейбольний майданчик.

Волейбольну сітку закріплюють між двома стійками або стовпами на висоті 2 м. Для хлопчиків і дівчаток висота сітки однакова. Хлопці, які ще не опанували подачею, можуть подавати з відстані 3 м від сітки. Кожен гравець виконує не більше трьох подач поспіль, потім команда робить перехід, і подавати продовжує інший гравець цієї ж команди. У разі невиконання подачі її виробляє команда суперників. Гравці розігрують м'яч до тих пір, поки м'яч не торкнеться майданчика суперників або вони не допустять помилки після трьох торкань до нього. Якщо м'яч після подачі потрапив в штрафний майданчик супротивника і гравці не торкнулися його, команда отримує 3 очки. Якщо суперник прийняв м'яч, але не перебивав його на бік суперника - 2. Якщо м'яч програний суперником при прийомі подачі і розіграші його - 1 очко. Удари виконуються уривчасто двома або однією рукою. У грі можна наступати на середню лінію і переступати її. Кількість замін в грі не обмежена.

Гра проводиться з двох партій по 15 хв кожна. При зупинках гри час додають. Після закінчення першої партій дається п'ятихвилинну перерву. Виграш партій дає команді 2 очки. Програш з різницею в рахунку менше 10 очок - 1, більше 10 - 0 очок. При нічиєї кожній команді нараховується по 2 очка. Рахунок гри може бути різним - 4: 2, 4: 4, 4: 1 і т. Д.

Навчання грі в волейбол здійснюється на уроках фізкультури, в шкільних спортивних секціях і секціях за місцем проживання, в ДЮСШ, піонерських таборах. Важливе значення при цьому має самостійна підготовка школярів.

Головна спрямованість уроків, побудованих на матеріалі волейболу, полягає в сприянні вирішенню завдань фізичного виховання школярів засобами волейболу, навчити основам техніки і тактики гри, прищепити звичку до систематичних занять у позанавчальний час, за місцем проживання, озброїти для цього відповідними знаннями та вміннями.

Техніка гри в волейбол підрозділяється на дві частини: техніка гри в нападі і техніка гри в захисті. До техніки нападу відносяться: подача, передача, нападаючий удар. До техніки захисту - прийом м'яча і блокування. Пересування в волейболі, як в нападі, так і в захисті, ідентичні, але з деякою специфікою, що полягає в більш низькому або високому положень стійки гравця.

Сайт створено в системі uCoz

Для початкової підготовки юних волейболістів рекомендується гра міні?
Міні?