Полезные материалы

Мобільність в большом городе: дайте пропелер!

Перспективи розвитку мережі «Cінтерри»
«Навіть в Москві, де висока конкуренція між операторами і є альтернативні варіанти підключення, потреба в послугах бездротового доступу за технологією WiMAX дуже висока», - впевнений Ільїн. Дійсно, нові абоненти підключаються до мережі «Сінтерри» вельми активно. Станом на 1 грудня 2006 року - до мережі «Сінтерри» підключилося понад 1100 абонентів, при цьому середній щомісячний дохід від абонента склав 170 дол.
Це пояснюється привабливою ціновою політикою компанії і тим, що обладнання надається в складі послуги, тобто інвестиції клієнтів при переході на WiMAX збережуться.
Компанія «Синтерра» від початку експлуатації мережі з квітня по вересень 2006 р отримала дохід, рівний 850 тис. Дол.
У неї є трирічний бізнес-план, і керівництво вважає, що він буде перевиконаний, проте працювати потрібно продовжувати з тими ж темпами. «У нас є певний виграш за часом, - вважає Ільїн, - оскільки конкуренти, за моїми даними, почнуть розгортати свої мережі тільки з другого кварталу цього року». Важливо відзначити, що з точки зору окупності інвестицій розгортання мереж WiMAX відноситься до довгострокових проектів, адже навіть в Москві він може тривати кілька років. А в регіонах, де платоспроможність населення нижче, ніж в столиці, термін окупності такого проекту буде ще більш тривалим. Свого часу «Синтерра» витратила 3 ​​млн. Дол., Щоб встановити базові станції на відстані не більше 3 км один від одного в цілях забезпечення стійкого зв'язку і великої зони покриття. Однак Ільїн вважає, що зараз вартість «вхідного квитка» на ринок WiMAX в Москві для тих, хто захоче побудувати власну мережу на базі цієї технології, буде істотно більше.
Очікується, що до кінця поточного року буде прийнятий стандарт мобільного варіанту WiMAX, і тоді вбудовані чіпсети для цього виду зв'язку з'являться в ноутбуках. Це розумне пристрій сам вибере ту технологію, за якою йому буде вигідніше працювати, з урахуванням того, в зоні яких мереж людина знаходиться, і здійснить з'єднання.
Якщо говорити про нові послуги для клієнтів, то, на думку керівництва «Сінтерри», найцікавіше телебачення. Згодом компанія планує запропонувати послугу IP TV. «Все це у нас технологічно опрацьовано, - зазначає Олександр, - і вже є кілька десятків підписаних договорів з власниками контенту. Це, на мій погляд, більш перспективно, ніж контент, що видається стільниковим оператором на екран телефону ».

Майбутнє: Wi-Fi, WiMAX і 3G-технології. Боротьба або співробітництво?
Олександр Ільїн був вельми стриманий в оцінці перспективності технології Wi-Fi. «Ця технологія може бути доброю лише для маленьких приміщень, оскільки дальність такого зв'язку невелика, - вважає він. - Щоб покрити більшу площу, потрібно дуже багато базових станцій ». Однак він вважає досить перспективною інтеграцію мереж і технологій Wi-Fi і WiMAX. Його стриманість щодо Wi-Fi розділяє великий регіональний оператор «Агентство ділової зв'язку». Це другий після «Волга-Телеком» оператор за обсягом надання телекомунікаційних послуг в Нижньому Новгороді. Андрій Меньков, комерційний директор цієї компанії, не розглядає Wi-Fi як засіб ефективного отримання грошей з призначеного для користувача ринку. Втім, ця компанія реалізувала в торговому центрі «Аврора» проект на базі Wi-Fi, але доступ в Інтернет там безкоштовний, та й розглядається він швидше як засіб підвищення іміджу, а не отримання доходу ( «Світ ПК», №6 / 06 , C. 78). А ось по WiMAX «Агентство ділової зв'язку» проводило спільно з компанією Intel ряд експериментів. Так, влітку 2006 р в Арзамасі було встановлено вузол WiMAX, а абонентський пристрій переміщалося на «газелі» по віддаленим селищам. У селищі в фельдшерському пункті медсестра робила хворому УЗД, відеозображення передавалося по WiMAX в Арзамас і далі по Мережі в лікарню ім. Семашко в Нижньому Новгороді. Там лікарі, подивившись УЗД, ставили діагноз і призначали курс лікування. Таким чином «телемедицина», про яку вже досить давно всі говорили, отримала практичне втілення завдяки технології WiMAX. Причому видалення абонентського пристрою від базової станції в цьому експерименті було до 20 км.
«Але в місті, - вважає Андрій Меньков, - WiMAX менш цікавий. Мережева інфраструктура у нас розвинена настільки, що тут краще підключення по ADSL. Адже провідна технологія, за нашими розрахунками, виявляється поки дешевше WiMAX ». Крім того, необхідний дозвіл на використання частотного діапазону. Андрій зазначив, що ліцензію на частоти 3,5 ГГц його компанія отримувала близько двох років.
«Агентство ділової зв'язку» розглядає WiMAX як засіб організації «останньої милі» для абонента.
«Але в цілому, - робить висновок Андрій Меньков, - WiMAX - поки більше іміджева річ».
Все це вірно, хоча імідж і дохід, звичайно, пов'язані, особливо у часовій перспективі. Правда, особисто у мене інші, більш оптимістичні погляди на дане рішення. Мій ноутбук обладнаний вбудованим Wi-Fi, і вже в двох місцях - на Ленінградському вокзалі і в читальному залі ПСТГУ, де я вчуся, - він виявляв бездротові мережі і пропонував підключитися до них. Тут я солідарний з думкою Сергія Портнова, представника WiMAX-форуму в Росії, переконаного, що у кожної технології бездротового доступу своя ніша ( «Світ ПК», №11 / 06 , C. 92). Так що мій прогноз - співпраця.
Як показує практика, активно розвиваються і Wi-Fi, і WiMAX, і 3G-технології. Причому багато великих оператори збираються отримувати частоти і грати на майбутніх ринках і 3G, і WiMAX, щоб вже зараз мати зачепив на обидва ці напрямки і в разі переважання будь-якого з них опинитися на коні.
За оцінкою Ільїна, Pre-WiMAX перетвориться в WiMAX не раніше кінця 2007 р Правда, виробники обладнання запевняють, що почнуть його поставки вже в першому кварталі цього року, однак буде потрібно ще певний час на установку обладнання і розгортання мереж для надання послуг. У міру наповнення ринку обладнанням WiMAX підуть вниз ціни на базові станції та абонентські комплекти, а самі пристрої будуть ставати все легше і компактніше. А значить, WiMAX згодом стане доступнішим і нам, домашнім користувачам.

* * *

Пропелер у моєї машини, звичайно ж, так і не з'явився, тому в пробках стою як і раніше - у автомобільного трафіку поліпшень, на жаль, немає. А ось у мережевого прогрес є: у мене тепер є такий собі своєрідний пропелер-прискорювач. Я взяв на тестування бездротової модем Pre-WiMAX серії RSU-2510-FV компанії NextNet. Принагідно розповім про нього докладніше. Хоча я і живу в області, в Москву на роботу і навчання доводиться їздити постійно. Але тепер є чим зайнятися, коли застряють в пробках: то пошту робочу перегляну, то «сміттєві» листи зітру. Зараз проб'юся до заправки, спокійно допишу останні рядки і відправлю матеріал до редакції. Спасибі «пропелеру» від Pre-WiMAX.

ПРО АВТОРА
Михайло Глинников - науковий редактор розділу «Мережі», e-mail: [email protected] .

Закінчення. Початок див. У №1 / 07, c. 86 .

Критерій - не більше десяти хвилин

Наша вимога така: будь-яка проблема, що надійшла в ІТ-відділ, протягом 10 хв повинна бути діагностована і локалізована, а також повинні бути визначені термін її усунення і необхідні для цього заходи Наша вимога така: будь-яка проблема, що надійшла в ІТ-відділ, протягом 10 хв повинна бути діагностована і локалізована, а також повинні бути визначені термін її усунення і необхідні для цього заходи. Наша фірма має власну мережу з 15 оптових і 11 роздрібних магазинів в Москві, дочірнє підприємство «Оріон» в С.-Петербурзі. Вона працює з двома сотнями партнерів в Росії і за кордоном. А серйозний бізнес вимагає і сучасних потужних інформаційних технологій. У компанії зараз працюють близько 500 осіб, з них вісім - у моєму відділі, а всього в єдиній комп'ютерній мережі понад 200 робочих місць. В даний час ми об'єднуємо в єдиний інформаційний простір московський офіс і дочірнє підприємство в С.-Петербурзі, щоб управляти всією структурою централізовано.
Компанія динамічно розвивається, керівництво поставило завдання вийти на роздрібний ринок.
Щоб забезпечити сталу роботу і хорошу динаміку розвитку нашого бізнесу, необхідні його потужне інформаційно-технологічні забезпечення і насамперед надійні канали зв'язку. Зараз наша мережа включає 25 окремих торгових павільйонів, розташованих поруч зі станціями метрополітену, а в грудні відкриті ще два більших, з торговою площею близько 400 м2.
Природно, нам потрібно забезпечити оперативний обмін інформацією у всіх цих магазинах і зв'язок з центральним офісом, і тому ми шукали єдиного постачальника послуг, здатного це зробити.
Я познайомився з керівництвом компанії «Синтерра» кілька місяців тому і проаналізував рішення, яке вони пропонують. Тепер їх менеджер веде наш проект. Спочатку ми протягом місяця тестували обладнання Pre-WiMAX в двох наших торгових павільйонах біля станцій метро «Кузьминки» і «Філевський парк». Нас привернуло те, що компанія не тільки пропонує безлімітний доступ в Інтернет, а й надає послугу телефонного зв'язку. Швидко отримати телефонний номер в Москві досить складно і дорого. Проаналізувавши результати тестування, у вересні 2006 р я прийняв рішення про перехід на єдиного оператора - «Синтерру».
Зараз ми працюємо з 11 провайдерами, що вельми непросто. Одна частина з них - великі оператори, інша - середні, третя займається домашніми мережами. Найбільшою проблемою в Москві було для нас підключення до Мережі нового павільйону. Якщо хтось і готовий запропонувати свої послуги з підключення, то найчастіше цей провайдер є єдиним в даному районі. А наші магазини знаходяться в різних кінцях Москви. Ось і виходить, що в кожному районі такий оператор - міні-монополіст, який диктує свої умови, наприклад: працюємо за передоплатою, а якщо закінчилися гроші на рахунку, то відключаємо, і нам байдуже, що ви юридична особа і т.п. До того ж і розкид цін на послуги різних провайдерів досить значний: від сотень до десятків тисяч доларів за підключення.
Компанії-оператори великого масштабу працюють з точки зору технічного обслуговування, на мій погляд, неадекватно: відключення без попередження, ремонт протягом доби, а то й двох. Для нас це неприпустимо, наші вимоги - 2 ч. Причому ми повинні бути попереджені заздалегідь, щоб перейти на резервні канали по мобільному SkyLink.
Ми готові платити додаткові гроші, але якість послуг завжди має залишатися на високому рівні. «Синтерра» зацікавила нас тим, що звернення з технічними претензіями безпосередньо до їхнього керівництва відразу дало ефект. Один раз відправляєш претензію - і подібних проблем більше не виникає. Значить, такий постачальник відповідальний і з ним можна працювати. Тому ми і вибрали «Синтерру». Що це нам вже дає або дасть в перспективі?
По-перше, ми серйозно скоротимо і спростимо документообіг. 11 провайдерів - це постійні проблеми з рахунками, з бухгалтерськими документами, дуже багато дрібної бюрократії, яка негативно позначається на результатах нашої роботи. У нас є власна система щохвилинної моніторингу інтернет-трафіку по всіх цих провайдерам, і якщо канал зв'язку «впав», вона автоматично через 3 хв видає адміністратору світловий сигнал і голосом повідомляє, що виникли проблеми з таким-то каналом. Адміністратор чекає ще 7 хв, а потім дзвонить оператору. І часто останній вперше дізнається про несправності каналу не від власних технічних фахівців, а від нас. У «Синтерре» ж відносяться з розумінням до того, що у нас встановлені такі жорсткі часові критерії. Правда, ми і не приховуємо, що з нами дійсно складно працювати, оскільки у нас високі вимоги до постачальників.
По-друге, для нас життєво необхідне підключення телефонів в кожному торговому оптовому і роздрібному павільйоні. «Синтерра» змогла надати нам цю послугу, причому якість самої телефонного зв'язку цілком прийнятно.
По-третє, їх обладнання зручно і просто інсталювати. Установка зовнішнього обладнання займає близько 2 ч, внутрішнього - не більше 1 ч. Якщо рівень сигналу не менше трьох поділів (максимально - п'ять ступенів), то нас це влаштовує. Причому на нашу вимогу фахівець «Сінтерри» встановлює обладнання тільки в присутності нашого сервісного інженера.
По-четверте, нам потрібно саме безлімітний канал - ми організували і розширюємо внутрішній форум, щоб співробітникам було легко спілкуватися. Так простіше залучати їх у внутрішні проекти, наприклад, недавно серед працівників «Сейлс» пройшов конкурс на створення логотипу для нашої роздрібної торговельної мережі. До того ж по цих каналах йде оновлення бази - до 0,5 Гбайт даних від кожної торгової точки. Таким чином, безлімітний канал для нас зручний і вигідний.
Ми закладаємо ці канали з перспективою на свій подальший розвиток і збираємося серйозно розвивати інтернет-магазин, який торгує нашою продукцією. І тому нам просто необхідна стабільна і високошвидкісна зв'язок. А «Синтерра» хороша тим, що використовує новітні технології, у неї перекриваються зони покриття від базових станцій, та й сама вона активно розвивається і прагне на ринок так само, як і ми. І тому вважаємо, що наш спільний проект не тільки зараз, але і в перспективі буде успішним.
Звичайно, завжди важливо спочатку підрахувати витрати. Якщо скласти сукупний витрата по всім провайдерам і порівняти з витратами при переході на «Синтерру» з підключенням всіх наших торгових точок, то останні окупаються за п'ять місяців. Зараз «Синтерре» запропоновано підключити 25 магазинів і чотири торгові павільйони. Йде активна перевірка всіх точок на можливість їх підключення. Справа в тому, що поки зона покриття «Сінтерри» менше, ніж площа Москви. У нас є торгові місця, поки ще не входять в цю зону. Але ми б хотіли, щоб за підключення всіх точок відповідала саме «Синтерра», адже зручно отримувати весь пакет послуг з одних рук. А в тих пунктах, де у цій компанії поки немає покриття, ми рекомендуємо їй працювати через провайдерів-субпідрядників. Підключення однієї точки коштує 800 дол. Плюс щомісячна абонентська плата за використання обладнання «Сінтерри».
Щоб перевірити, наскільки легко інсталювати обладнання, я разом з менеджером нашої компанії спробував підключити одну внутрішню точку в торговому павільйоні біля станції метро «Філевський парк». Впоралися успішно: 10 хв пішло на підключення самого пристрою, ще 10 хв потрібно менеджеру на узгодження з технічною службою і стільки ж мені, щоб в якості системного адміністратора налаштувати з'єднання на комп'ютері.

Ілля Лук'янов

схема з'єднання

Ціни на послуги, дол. Підключення Вартість обладнання Щомісячні платежі Synterra WiMAX 250 0 (входить у вартість підключення) 115 (без обмеження трафіку) Точка.РУ 400 від 50 150 (включає 5 Гбайт) Примітки. Ціни на послуги наведено на підставі даних з Інтернету по станом на 22 листопада 2006 р
Цифри по організації VPN по ADSL були взяті з http://vpn.tochka.ru/tariffs . У разі «Сінтерри» наведено стандартні ціни для корпоративних користувачів.

Боротьба або співробітництво?
Що це нам вже дає або дасть в перспективі?