Полезные материалы

ФГБУ ПОО ГУОР р Іркутська

Скільки необхідно терпіння і віри, щоб довести спортсмена до найвищої спортивної «вершини» Скільки необхідно терпіння і віри, щоб довести спортсмена до найвищої спортивної «вершини»? Це складно підрахувати і зовсім неможливо визначити. Важка це справа - побачити безсумнівний талант і набратися терпіння на довгий час, необхідне для шліфування цього таланту. Щоб добре вчити, треба знати, як добре це робити, володіти педагогічним даром, бути співавтором майбутнього чемпіона, його наставником і другом.

Серед випускників Державного училища (коледжу) олімпійського резерву чимало талановитих тренерів. Розпочати їх перелік можна з Людмили Федорівни Сизової, завдяки якій і був відкритий Іркутський технікум фізичної культури в 1943 році. Вона не тільки з захопленням займалася легкою атлетикою (бігала спринт 100, 200 м, бар'єри) і веслуванням, але і передавала свій досвід і знання учням. А серед них - Георгій Івакін, учасник Олімпіади 1952 року в Гельсінкі, майстер спорту міжнародного класу та заслужений тренер СРСР зі стрибків з жердиною Юрій Волков, заслужені тренери Росії Росії Клавдій Заграйскій і Юрій Рибін.

Є серед випускників і заслужені тренери СРСР Є серед випускників і заслужені тренери СРСР. Євген Іванович Потапов, випускник ІТФК 1953 року - заслужений тренер СРСР, майстер спорту з класичної боротьби, триразовий чемпіон РРФСР, суддя республіканської категорії, один з десяти кращих тренерів XX в Іркутській області.

Народився Є.І. Потапов в Ленінграді 15 лютого 1922 року, а ріс в містечку Киселівці на Кузбасі. У 1948 - став чемпіоном Кузбасу з класичної боротьби, через рік членом збірної РРФСР. У 1950 році доля з дружиною і донькою привела його в Іркутськ, де він організував секцію класичної боротьби в спортивному товаристві «Динамо». У тому ж 1950 Євген Іванович познайомився з К. Вирупаевим. Тоді і почалося сходження майбутнього олімпійського чемпіона до «золота» Мельбурна, «бронзі» Риму і становлення заслуженого тренера Росії К.Г. Вирупаева, серед численних учнів якого майстер спорту міжнародного класу (мсмк), переможець міжнародного турніру пам'яті І.М. Піддубного - Віктор Пантелєєв, неодноразовий чемпіон СРСР, чемпіон Європи та учасник Олімпійських ігор в Сеулі мсмк Олександр Шестаков.

У 1974 році один з кращих десятиборців країни Валерій Йосипович Авербух перейшов на тренерську діяльність У 1974 році один з кращих десятиборців країни Валерій Йосипович Авербух перейшов на тренерську діяльність. Ніхто з численних підопічних Валерія Йосиповича не скаже, що був обділений його увагою, душею і серцем. Але вершиною, злетом його тренерської майстерності стало срібло Ірини Бєлової на Олімпійських іграх в Барселоні в 1992 році.

На Олімпіаді в Барселоні І. Бєлова виступала блискуче: результати в стрибках у висоту, довжину, і в бігу на 100 м з бар'єрами багато років були рекордними для Іркутської області. Вперед за сумою всіх видів вона пропустила лише спортсменку з США Джені Джойнер - Керсі і стала володаркою срібної олімпійської медалі. Валерій Йосипович Авербух був удостоєний звання «Заслужений тренер СРСР». Це був один з останніх союзних значків, але Валерій Йосипович говорив, що ця нагорода йому нескінченно дорога, як реліквія.

Чимало серед випускників тих, чия праця високо оцінений званням «Заслужений тренер РРФСР» і «Заслужений тренер Росії» їх вихованці гідно представляли країну в різні роки, на змаганнях різного рівня з різних видів спорту.

Полодухін Віктор Никифорович - заслужений тренер Росії, майстер спорту з боксу. Після закінчення технікуму, Полодухін вступив до Ленінградського інституту фізичної культури ім. П.Ф. Лесгафта. За роки навчання тричі був чемпіоном Ленінграда, чемпіоном Росії, потім - триразовим переможцем міжнародних зустрічей з боксерами Фінляндії, Угорщини, Польщі. Після закінчення інституту повернувся в Іркутськ. Вихованці В.Н. Полодухіна досягли різних висот в спорті: Володимир Сафронов - заслужений майстер спорту, олімпійський чемпіон 1956 року народження, неодноразовий чемпіон СРСР, переможець міжнародних зустрічей майстер спорту С. Ткач, неодноразовий чемпіон Росії, призер СРСР майстер спорту, кандидати в майстри і велике число розрядників.

Аскольд Костянтинович Лясота - заслужений тренер Росії, заслужений майстер спорту, триразовий чемпіон СРСР, неодноразовий учасник чемпіонатів Європи, член збірної СРСР, збірної ЦС ВСО Аскольд Костянтинович Лясота - заслужений тренер Росії, заслужений майстер спорту, триразовий чемпіон СРСР, неодноразовий учасник чемпіонатів Європи, член збірної СРСР, збірної ЦС ВСО. З 1960 року тренер, його учні успішно виступали не тільки в своїй країні, а й на міжнародних турнірах, в тому числі в Болгарії та Німеччини.

Копитін Олександр Сергійович - заслужений тренер Росії, суддя Всесоюзної і республіканської категорії, срібний і бронзовий призер РРФСР 1947-1948 рр., Чемпіон Сибіру і Далекого Сходу 1947 - 1948 рр., Неодноразовий чемпіон міста і області, ветеран спорту, ветеран праці. Випускник 1951 року виховав не одне покоління іркутських боксерів, з них 19 майстрів спорту, серед яких 3-кратний чемпіон СРСР і 3-кратний чемпіон Росії Леонід Шапошников, чемпіони СРСР Анатолій Столяров, Володимир Колтирін і випускник ІТФК Леонід Мончинський.

Пруц Юрій В'ячеславович - заслужений тренер Росії, майстер спорту, член збірної країни, учасник міжнародних зустрічей, фіналіст першості ВЦРПС 1978 року, 3-кратний чемпіон ЦС ФиС, закінчив технікум в 1978 з червоним дипломом Пруц Юрій В'ячеславович - заслужений тренер Росії, майстер спорту, член збірної країни, учасник міжнародних зустрічей, фіналіст першості ВЦРПС 1978 року, 3-кратний чемпіон ЦС ФиС, закінчив технікум в 1978 з червоним дипломом. Тренерською роботою захопився в 1980 році. Серед учнів Ю.В. Пруцева з 1985 року мсмк і мс, призери та переможці різних Всеросійських турнірів і першостей, М. Ананьін - срібний призер Всесвітніх Олімпійських ігор серед військовослужбовців і Кубка Європи, учасник Ігор доброї волі і двох передолімпійських тижнів в Барселоні і Атланті.

Караченцов Володимир Євгенович - заслужений тренер Росії, ветеран праці і спорту, суддя республіканської категорії. В юності займався спринтерських бігом і стрибками в довжину. У числі його учнів майстра спорту і мсмк, в тому числі Золотарьова Ольга - чемпіонка і призер чемпіонатів СРСР, спартакіад народів СРСР, кубків Європи, світу, Всесвітніх студентських ігор, Ігор Міжнародного Союзу залізничників; Золотарьов Олександр - чемпіон СРСР і Росії, спартакіад народів СРСР і Росії, чемпіон Всесвітніх студентських ігор, багаторазовий чемпіон Міжнародного Союзу залізничників, рекордсмен Іркутської області.

Василь Лаврентійович Шкурбіцкій - заслужений тренер Росії, разом з А Василь Лаврентійович Шкурбіцкій - заслужений тренер Росії, разом з А.Я. Сапуновим створив в Іркутську відому на всю країну школу бігунів на середні і довгі дистанції, відродив славу стипль-чеза. З юнацьких років мріяв стати тренером, а в 1973 році мрія втілилася. Після закінчення технікуму фізкультури прийшов працювати в ДЮСШ ДЗГ «Локомотив». У 1980 його запросили у вищу школу спортивної майстерності, з 1986 і по сьогоднішній день - старший тренер Іркутської області з легкої атлетики. Робота В.Л. Шкурбіцкого відзначена високими нагородами: з 1985 - заслужений тренер Росії, в 1986 нагороджений орденом «Знак пошани», через рік медаллю «Активіст фізкультури і спорту». Ним підготовлені мсмк, призери та учасники чемпіонатів Європи, світу та Олімпійських ігор, в числі яких Коновалов Іван, Стародубцев Валерій, Бірюкова Ірина, струганий Сергій, Болсун Олена. Удвічі приємно, що серед вихованців випускники нашого технікуму: Е. Авербух, А. Бірюков, А. Лузгін, А. Мухлиніна, С. Сайфушев, С. Глизін, О. Соловйова, А. Бєлов і багато інших.

Михайло Степанович Кузнецов - заслужений тренер РРФСР, майстер спорту з ковзанярського спорту, крім того рекордсмен області з метання молота, входив до збірної РРФСР і виступав на першості СРСР.

У 1960 році, щоб придбати теоретичні знання, він вступив в ІТФК, через 2 роки з відзнакою закінчив. Навчання в технікумі поєднував з тренерською роботою. Серед його учнів мс СРСР Усольцев В., Балакірєв В., Зиков А., Юзубкін І., Матафонов Г., Черемних А., Куликова Л., Аргунцева К. - переможці та призери чемпіонатів СРСР і РРФСР. Особливе місце займає в цьому списку Альбіна Тузова. Рекордсменка і чемпіонка, вона завоювала «срібло» на чемпіонаті світу в 1961 році.

Все життя Михайла Степановича нерозривно була пов'язана зі спортом: після закінчення технікуму, запропонували працювати викладачем з ковзанярського спорту, в 1968 був затверджений на посаді директора ІТФК, з 1976 року по 1985 працював директором ШВСМ Все життя Михайла Степановича нерозривно була пов'язана зі спортом: після закінчення технікуму, запропонували працювати викладачем з ковзанярського спорту, в 1968 був затверджений на посаді директора ІТФК, з 1976 року по 1985 працював директором ШВСМ. Вже на пенсії активно брав участь в щорічних змаганнях серед ветеранів ковзанярського спорту. Дистанцію проходить майстерно, м'яко входячи в повороти, демонструючи відмінний професійний стиль бігу.

У 1995 році спеціалізацію «ковзанярський спорт» закрили через відсутність бази. Але випускники з любов'ю згадують роки навчання в технікумі, в тому числі заслужений тренер України Горшечников Володимир (в числі його учнів МСМК Фомін Б., МС Кармадон А., МС Кресік). Заслужений тренер Росії Шарів Сергій Аркадійович - старший тренер ШВСМ. Чемпіон і призер міських, обласних і зональних змагань в період служби Шарів С.А. виступав за ЗабВО на чемпіонаті Росії ВС. Після армії з 1980 року - тренерська робота. Серед його учнів мс і мсмк: Слободчиков Василь, Матошко Оксана, Новіков Євген, Мохов Іван, Старовойтов Василь, Трапезникова Тетяна - учасниця Олімпійських ігор в Солт-Лейк-Сіті, Равилова Оксана - змс, учасниця чотирьох Олімпійських ігор (1992, 1994, 1998 , 2002 г.), чемпіонка і призер чемпіонату світу, перша абсолютна чемпіонка СНД, неодноразова чемпіонка Росії.

Фактично вся життя Ігоря Івановича Бражника - довгий шлях в легкоатлетичному спорті, спочатку як спортсмена - майстри спорту з багатоборства, неодноразового чемпіона Сибіру і Далекого Сходу, неодноразового рекордсмена Іркутської області, чемпіона ЦС «Труд 2», призера півфіналу Кубка СРСР, неодноразового учасника спартакіади народів РРФСР, бронзового призера Кубка СРСР серед спортсменів - залізничників в бігу на 400м з бар'єрами. Заслужений тренер Росії, один з 10 кращих тренерів Іркутської області минулого XX століття, за багаторічну працю, значний внесок у розвиток фізичної культури і спорту, тренерські успіхи і сміливий творчий пошук нагороджений медаллю ордена «За заслуги перед Вітчизною» II ступеня.

Попрощавшись з багатоборством, І Попрощавшись з багатоборством, І.І. Бражник цілком присвятив себе тренерській роботі, ставши «слугою» відразу «двох панів» - метальників і спринтерів. Серед його учнів майстра спорту: Юрій Міллер, Анатолій Борисов, Віталій Бодров, Михайло Шеюхін, Олександр Мартинов, Віктор Соснін, мсмк Андрій Романов, Сергій Семенов, олімпійці - Євген Пальчиков, Павел Чумаченко, Іван Юшков, дворазовий чемпіон Паралімпійських ігор, змс Сергій Ходаков , чемпіонка Паралімпіади 2000 року, змс Ольга Семенова.

Горелик Сарра Анатоліївна - заслужений тренер Росії, ветеран праці, чемпіонка зони Сибіру і Далекого Сходу, кращий знавець іркутської художньої гімнастики, саме вона стояла біля витоків зародження цього виду спорту в Приангарье Горелик Сарра Анатоліївна - заслужений тренер Росії, ветеран праці, чемпіонка зони Сибіру і Далекого Сходу, кращий знавець іркутської художньої гімнастики, саме вона стояла біля витоків зародження цього виду спорту в Приангарье. У 1952 році іркутська команда, вперше беручи участь в змаганнях, стає переможцем зони Сибіру і Далекого Сходу, в якості учасниці, хореографа і тренера виступала С.А. Горелик. Завдяки її зусиллям з'явилися дитячі групи в «Буревіснику» і «Трудових резервах», регулярно стали проводитися чемпіонати міста за участю команд ВНЗ, ДЮСШ при Палаці піонерів. Збірні команди Іркутська виїжджали на першості Россоветов, фінал РРФСР, зональні змагання. Старший викладач кафедри фізичного виховання та тренер в інституті Народного господарства і в педінституті, старший тренер Іркутської області і ДЮСШ з художньої гімнастики, два роки Сарра Анатоліївна пропрацювала в Новій Зеландії, тренуючи дівчаток в спортивному клубі «Окленд».

Олексій Костянтинович Палкін - заслужений тренер Російської Федерації, володар чорного пояса III дана, нагороджений медаллю ордена «За заслуги перед вітчизною», один з десяти кращих тренерів в Іркутській області минулого XX століття.

У 1976 році закінчив Іркутський технікум фізичної культури, служба в армії, де і захопився карате. Захоплення єдиноборствами плавно перейшло в тренерську роботу, з 1990 року цілком присвятив себе тхеквандо.

Вихованці А.К. Палкіна домоглися значних успіхів: призери чемпіонатів СРСР, кубка чемпіонів Росії, чемпіони азіатській частині Росії «Урал, Сибір і Далекий Схід», призери міжнародних турнірів, в тому числі в Іспанії. І, звичайно, заслужений майстер спорту, срібний призер Олімпійських ігор 2000 року, володарка чорного пояса, II дана Наталія Іванова.

Заслужений тренер Росії Андрій Олександрович Стариков навчався на спеціалізації «легка атлетика», але перевагу завжди віддавав важкою Заслужений тренер Росії Андрій Олександрович Стариков навчався на спеціалізації «легка атлетика», але перевагу завжди віддавав важкою. У 1988 році разом з тренером Леонідом Павлюком відкрили в спортивному клубі «Ангара» відділення жіночої важкої атлетики - одне з перших в СРСР. На першому чемпіонаті РРФСР серед жінок в 1991 році вихованки А. Старикова А. Арестова, Е. Гвоздьова стали чемпіонками, а М. Пупишева - срібним призером, пізніше їх число поповнить змс Альбіна Хомич - неодноразова чемпіонка світу, Європи, учасниця Олімпійських ігор в Афінах .

Груздєв Петро Семенович - заслужений тренер Росії, голова федерації пауерліфтингу, головний тренер області, майстер спорту в юності займався лижним спортом, боротьбою, важкою атлетикою, але перевагу віддав силового триборства. Серед його учнів призери першості світу серед юнаків, чемпіони та призери області.

Лузгін Андрій Юрійович - заслужений тренер Росії, майстер спорту з легкої атлетики, перевагу віддавав стипль-чезу, кросу і марафону Лузгін Андрій Юрійович - заслужений тренер Росії, майстер спорту з легкої атлетики, перевагу віддавав стипль-чезу, кросу і марафону. Неодноразовий чемпіон і призер зони Сибіру і Далекого Сходу, півфіналів, Кубків та першостей Росії і СРСР, фіналістом Спартакіади Росії в Челябінську, в 1992 році став переможцем легкоатлетичного пробігу протяжністю 213 км, фактично щодня пробігаючи марафонську дистанцію. Неодноразово брав участь в міжнародних марафонах в Омську, Кенігсберзі і Даляні, займаючи 3-5 місця.

Закінчивши спортивну кар'єру, вирішив перейти до тренерської діяльності. Постійно в творчому пошуку, він експериментує, спираючись на знання теорії, методики і особистого досвіду.

Александров Євген Юрійович - заслужений тренер Росії, чемпіон чемпіонату спецпідрозділів, чемпіон Сибірського округу, срібний призер чемпіонату РФ МВС, майстер спорту з рукопашного бою сьогодні є інструктором зі спеціальної підготовки.

Турчин Володимир Георгійович - заслужений тренер Росії з універсального бою багато років працює в дитячо-юнацькій спортивній школі Казаченском -Ленского району Іркутської області, навчаючи тонкощам бойового мистецтва.

Хіба можна в короткій статті згадати багатьох, їх складний несумірний працю в вдячних серцях і успіхи учнів!

Скільки необхідно терпіння і віри, щоб довести спортсмена до найвищої спортивної «вершини»?