Полезные материалы

Розширення НАТО вигідно тільки США

Розширення НАТО створює потенційні загрози для Росії і одночасно послаблює організацію, де одні годують інших. Для США це хороший шанс «розібратися» і з нами, і з європейськими конкурентами. Особливо в умовах економічної кризи. Розширення НАТО створює потенційні загрози для Росії і одночасно послаблює організацію, де одні годують інших

Розширення НАТО вигідно тільки США

На початку квітня відзначатиметься 60-річчя цього військового блоку. Чи не найбільше свято для «старої» Європи. За останніми хвилями розширення НАТО не простежувалося ні військової доцільності, ні жорсткої необхідності. Залишилася тільки одна геополітична логіка - прагнення закріпити колишні країни соціалізму, а потім і колишні республіки СРСР в зоні свого політичного та економічного впливу.

Спочатку говорили про відповідність нових країн НАТО якимось політичним, демократичним і військовим критеріям. Потім забули навіть і про таких словах. Стали брати всіх, кого можна і потрібно було взяти, - найвідсталіших, корумпованих. Справа дійшла до історичного анекдоту: в сонм "передових демократичних" в квітні буде прийнята Албанія - найбідніша країна Європи. Але вигідно розташована.

Читайте: У що перетворюється Прибалтика під крилом НАТО .

Ще 20 років тому НАТО міг визнати свою місію виконаною і піти зі сцени, вважаючи, що переміг СРСР. Але альянс продовжує розширюватися і готовий придумувати нові виклики, яким потрібно протистояти. На квітневому саміті буде обговорювати цілий їх ряд - від розповсюдження ядерної зброї і радикального фундаменталізму до непередбачуваної Росії.

Колись генеральний секретар НАТО лорд Ісмея сформулював концепцію альянсу так: включати в своє коло Америку, не допускати в нього Росію і стримувати Німеччину. Але час змінює мети. І вони, по суті, виродилися в одну: один за всіх і всі на одного - на наш край.

Постійний представник Росії при НАТО Дмитро Рогозін, враховуючи тенденції і настрої членів альянсу, застеріг його від покладання на себе ролі світового жандарма. Рагозін, що "глобалізація НАТО сповіщає про його власний смерть як організації". Жодна з країн, що є сусідами з Альянсом, заявив посол, йому не загрожує, тому сфери для докладання зусиль блок став шукати поза своєю територією.

Рогозін вважає, що розширення НАТО призупинено не тому, що натовці різко змінили ставлення до Москви, а викликано тим, що «старі» європейці не вважають за можливе, що «на одну і ту ж суму грошей доведеться годувати більше людей. «У призупинення процесу розширення є об'єктивні причини, пов'язані з внутрішньою ситуацією в альянсі», - констатує постпред Росії.

Провідні країни Європи, схоже, згодні з такими доводами. Вони розуміють, що в сьогоднішній ситуації економічної кризи необхідно зберегти структуру НАТО. Годувати жебраків і непередбачуваних «східних союзників» вони не готові. Рішення Франції повернутися до військових структур Північноатлантичного альянсу не означає беззастережного підпорядкування стратегії Вашингтона. Міністр оборони Ерве Морен чітко дав зрозуміти, що Франція виступає проти подальшого розширення НАТО на схід без урахування інтересів Росії і без проведення з нею попередніх консультацій. «Такі речі не можна вирішувати без консультацій з нашими російськими сусідами», - зазначав міністр.

Читайте: Вперед, Франція! Тобто тому, в НАТО .

У свою чергу, прем'єр-міністр Франції Франсуа Фійон підкреслив, що відносини Москви і Брюсселя не повинні підривати прискореним розширенням альянсу. «Саме виходячи з цього, Франція і Німеччина виступили проти рішень, які передбачали розширення альянсу за рахунок Грузії і України», - сказав він, вперше відкрито пов'язавши позицію щодо відмови Україні та Грузії в Плані дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) з відносинами з Росією .

Звернемося до історії. НАТО заснований Вашингтонським договором від 4 квітня 1949 року. Спочатку організація об'єднувала 12 країн Північної Америки та Західної Європи. До кінця 1980-х рр. в рядах НАТО налічувалося 16 членів. А з 1999 року почалися нестримні розширення альянсу на схід. Були прийняті такі країни, як Польща, Угорщина, Чехія, Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Словаччина та Словенія. Тепер своєї черги чекають Албанія і Хорватія.

Жодна зі згаданих країн не є потужною у військовому відношенні. Зате майже всі вони - вірні союзники США. Використовуючи їх, Вашингтон хоче «розібратися» і з Росією, і з європейськими конкурентами. Для цього йому і потрібно нестримне розширення НАТО на Схід. Правда, американцям варто пам'ятати, що коли куля надувають до нескінченності - він лопається, перетворюючись на щось невизначене за формою.

Про найважливіших міжнародних подіях читайте в розділі "Світ" на "Правде.Ру" .