Полезные материалы

Михайло Прохоров: «Ніякої дружної сім'ї в біатлоні не було і ніколи не буде»

  1. 5 звітів Михайла Прохорова

Останній монолог екс-президента СБР, який пропрацював в біатлоні з 2008 по 2014 роки, а сьогодні офіційно склав з себе повноваження.

фото:   РІА Новини   / Олександр Вільф фото: РІА Новини / Олександр Вільф

- Я хочу сказати кілька слів про те, що потрібно зробити в нашому біатлоні, щоб бути попереду планети всієї. Багато речей я ніколи не говорив, вони будуть неполіткоректними, але думка в мене склалася давно. Це йде від душі, від того знання, яке я придбав.

Мені здається, що та конкуренція, яка сьогодні відбувається, має стати важливою віхою в розвитку нашого біатлону. І для того, щоб новій команді, яка прийде до управління біатлоном, легше працювалося, хочу відразу розвіяти головні міфи.

Перший: ніяких радянських конкурентних розробок не залишилося, їх більше немає. Тому наше завдання - пишатися перемогами, але потрібно виховувати нову тренерську школу. І це дуже важливо. Я думаю, що потрібно розраховувати на сьогодення і майбутнє. І це визнання дає трамплін для подальшого розвитку.

Другий: ніколи дружною біатлонної сім'ї не було, немає і не буде. Причина - це специфіка біатлону. Це дуже складний, індивідуальний, психологічний, емоційний вид спорту, який виховує всередині справжнього лідера, індивідуаліста. Об'єднатися можна тільки в невелику групу едіномишліков, але ніяк не в сім'ю. Ці два міфу мені сильно заважали працювати. Я сподіваюся, що не заважатимуть працювати наступній команді.

***

Ще важлива проблема, яку я хочу підняти - це проблема зовнішнього контуру. Ми розвиваємося в певному середовищі, але вона, на жаль, не оптимальна. Ланцюжок відтворення елітних спортсменів далека від досконалості. Є кілька пропозицій, як її поліпшити.

Перше. Це питання в галузі медицини. Розумно було б залишити лікування спортсменів в ФМБА (Федеральному медико-біологічному агентстві), а всю спортивну медицину перевести в Мінспорту. ФМБА дуже старається, робить велику роботу, але дуже важко налагодити контакт. Тому що спортивний лікар - це на двадцять відсотків тренер. Тренер - це на двадцять відсотків спортивний лікар.

Друге. Потрібно створити десять шкіл олімпійського резерву під егідою Мінспорту. Чому це необхідно? Є дефіцит тренерів. При високій конкуренції, наприклад, 10 шкіл олімпійського резерву з напрямком лижі-біатлон, ми не втратимо талановиту молодь і виявимо максимальну кількість тренерів, які могли б там працювати.

Третє. Необхідно передбачити як мінімум одну школу, яка б перебувала на висоті, щоб наші діти у віці 13-18 років мали можливість постійно там жити. У цьому світовий тренд. Ви все знаєте, чому Фуркад показує такі результати? Він народився на висоті. Останні кілька років досліджень показують, що якщо людина у віці 10-12 років кілька років живе на висоті, то у нього інші функціональні можливості в порівнянні з однолітками. Для цього завдання ідеально підходить сочинський комплекс «Лаура». Я маю на увазі постійне проживання на висоті, що не спускаючись вниз. Це критично важливо.

Четверте. Бракує, напевно, лобістських можливостей нашої країни в участі в світових лабораторіях, в тому числі WADA. Ви знаєте, що проблема допінгу і стимуляторів дуже гостра. Це роки роботи різних країн світу, які визначають, що можна, а що не можна. Ми знаходимося, на жаль, в кінці ланцюжка, тільки дізнаємося, яке рішення прийнято. Повинні працювати наші фахівці в міжнародних лабораторіях, брати участь в консиліумах, приймати рішення. Якщо ці пропозиції вдасться новій команді змінити, результати будуть зовсім інші.

***

У сучасній інформаційній економіці існує такий термін - науковий інтегратор. Він сам нічого не виробляє, але має можливість знаходити найкращі рішення на ринку і впроваджувати їх. Ми повинні створити таку собі концептуальну осередок, яка дозволяє знаходити найкращі рішення на ринку і інтегрувати ці рішення в наш біатлон. Багато що ми зробили, але деякі ключові ідеї, які були нами озвучені, не були сприйняті в силу об'єктивних і суб'єктивних причин.

Я вважаю, потрібно розпустити тренерський штаб в його нинішньому вигляді. Він не несе ніякої конструктивної навантаження і в основному є майданчиком для розборок. Що можна корисного зробити - створити кілька тренерських конкурентних бригад замкнутого циклу.

У кожної тренерської команди повинна бути своя дорожня карта, за допомогою якої можна буде визначати, які методики найбільш правильні. Якщо нам вдасться створити п'ять-вісім таких конкретних команд, від цього виграє весь біатлон. Потрібно продовжувати індивідуалізацію тренувального процесу. Весь світ так тренується. Ми ж намагаємося створити або великий колектив, або все тренуються за однією методикою. Ми довго билися над тим, щоб були невеликі групи. Постійно йде критика. А це сучасний тренд. Чим раніше ми зрозуміємо, що потрібно тренуватися в невеликих групах, за різними методиками, робити системний аналіз, тим швидше ми виграємо.

Ми провели поглиблений психологічний аналіз нашої збірної. Завдання психологів була не тільки підвести команду до стартів, але залізти «під кірку» наших провідних спортсменів. Результати мене вразили. Абсолютна більшість елітних спортсменів не розуміє, для чого вони виконують той чи інший обсяг навантаження. Вони вважають: «Тренер сказав, треба зробити». А якщо самопочуття не дуже хороше, то можна «сачкануть».

Коли починаєш аналізувати великих спортсменів, то знаєш, що на двадцять відсотків він сам собі тренер. Дуже важливо, коли йде обговорення помилок минулого сезону, обговорення плану, щоб самі спортсмени брали в цьому участь. Спортсмен повинен усвідомлювати, що не вийшло в цьому сезоні. Спортсмен повинен мати право на діалог з тренером.

Ми вирішили заповіт не робити, а створити п'ять звітів. Якщо кому цікаво, ознайомтеся:

5 звітів Михайла Прохорова

Заповіт №1. «Нове - не завжди добре забуте старе»

Заповіт №2. «Убий в собі дракона»

Заповіт №3. «Зміни світ навколо себе, і сам будеш змінюватися»

Заповіт №4. «Не потрібно винаходити велосипед, потрібно, щоб наш їхав швидше за інших»

Заповіт №5. «Ніхто не відміняв ланцюжок: талановитий учитель - геніальний учень, але баланс взаємин змінився»

Детальніше, що стоїть за кожним заповітом - тут .

Чому це необхідно?
Ви все знаєте, чому Фуркад показує такі результати?