Полезные материалы

Wikimapia: як перевіряти розташування об'єктів на карті

  1. Приклад №1. Школа в Саханка
  2. Приклад №2. знищений міст

Як знайти на карті школу, дитячий садок, аптеку, міст або будь-яке інше будівля в малонаселеному пункті, не знаючи вулиці або географічних координат? У цій статті на двох конкретних прикладах показано, як швидко знаходити і перевіряти розташування об'єктів на карті за допомогою сайту wikimapia.org.

Wikimapia - інтерактивний веб-сайт, створений в 2006 році з метою опису всіх актуальних об'єктів на карті Землі. Ресурс повністю безкоштовний і редагується користувачами під контролем адміністрації сайту. Користувачі можуть описувати об'єкти на онлайн-карті за допомогою вбудованих функцій редагування, додавати категорії, коментарі, описи та фотографії. Важливо, що географічні об'єкти додаються людьми з усього світу (зареєстровано понад 2,5 млн користувачів). Тому Wikimapia має настільки детальну, повну і відкриту карту з більш ніж 26 млн об'єктів.

Ключовим інструментом Wikimapia для верифікації місцезнаходження об'єкта на карті є пошук за категоріями об'єктів. Наприклад, в будь-якому населеному пункті можна вказати шукати тільки «готелі», «парки», «стадіони» або «вищі навчальні заклади», наприклад. Тільки досвідчені користувачі, що заслужили довіри адміністрації Wikimapia, можуть додавати категорію (Якщо такої немає в списку).

Сайт Wikimapia доступний на десятках мовах. Змінюється мова в верхньому центральному меню. Масштабування карти проводиться перетягуванням повзунка ліворуч на екрані. Великою перевагою ресурсу є можливість переглядати різні види карт від Google, Яндекс, Bing, Yahoo, OSM і Вікімапія. Це важливо, оскільки, наприклад, супутникові карти не відображують номера траси, на відміну від звичайної карти. Або Яндекс.Карти можуть мати більш чіткі фотографії, ніж Google Maps. Вибір режиму карти доступний в правому верхньому куті.

Вибір режиму карти доступний в правому верхньому куті

Масштабування, мова і міні-карта в Wikimapia

Приклад №1. Школа в Саханка

проросійський ресурс NewsFront 10 липня 2016 опублікував відео «Обстріл новозбудованої школи в селищі Саханка». На відео оператор показує обстріляну школу і напрям, звідки міг прилетіти снаряд. Метою подальших дій буде тільки підтвердити, що школа на відео дійсно знаходиться в зазначеному селищі.

Для початку необхідно знайти населений пункт Саханка Донецької області. У верхньому лівому кутку Wikimapia є пошуковий рядок. Після введення «Саханка» сайт покаже об'єкти, що відповідають опису.

Пошук в Wikimapia

Населені пункти в Wikimapia не завжди точно відображаються, тому в пошуковику можна ввести точні координати. Отримати їх можна за допомогою Google Maps, Yandex Maps або інших сайтів з картами. Наприклад, в Google Maps необхідно натиснути правою кнопкою миші на точці карти і вибрати в меню пункт «Що тут?». Після в нижньому полі з'являться координати, які можна скопіювати і вставити в пошуковому рядку Wikimapia.

У верхньому полі Wikimapia є кнопка «Категорії». Якщо ввести в поле слово «школа», відобразяться категорії, де зустрічається слово «школа» ( «недільна школа», «футбольна школа», «початкова школа» і т.п.). Цифра біля категорії показує кількість відповідних об'єктів в базі Wikimapia. Оскільки ми не знаємо точну категорію, виберемо перший пункт «школа».

Оскільки ми не знаємо точну категорію, виберемо перший пункт «школа»

Пошук категорії в Wikimapia

Якщо на видимій ділянці карти є об'єкт з обраної категорії - він виділиться червоно-білою крапкою. Оскільки в Саханка тільки одна школа, буде одна точка на півночі населеного пункту, позначена як «Саханське середня школа». Застосувавши масштабування і помінявши Google Maps на Яндекс.Карти (більш чіткі супутникові фотографії даної місцевості), можна підтвердити, що об'єкт на відео дійсно є школою Саханка: збігаються форми і розташування двох прилеглих будинків, наявність стадіону з білими воротами, посадка дерев.

Порівняння відео і супутникової фотографії школи в Wikimapia

Приклад №2. знищений міст

Ще один приклад алгоритму верифікації геолокації об'єкта за допомогою Wikimapia - підірваний міст поблизу Слов'янська, Донецька область. Ось, наприклад, новина кореспондента за липень 2014 року. У ній сказано, що «зруйнований міст через річку Казенний Торець недалеко від Слов'янська замінили важким механізованим мостом».

У ній сказано, що «зруйнований міст через річку Казенний Торець недалеко від Слов'янська замінили важким механізованим мостом»

Скріншот сайту Корреспондент

Для початку потрібно знайти на карті Wikimapia Слов'янськ. Пошуковик сайту не зміг відразу виявити - тому довелося ввести координати міста . В поле категорія потрібно ввести «міст», після чого краще вибрати варіант «автомобільний міст» для звуження результатів. На карті з'явиться кілька червоно-білих точок. На схід від Слов'янська при виборі режиму карти «Карта Google» видно, де протікає річка Казенний Торець. З річкою збігаються три точки.

«Автомобільні мости» біля Слов'янська на річці Казенний Торець

Після перевірки всіх трьох локацій неважко виявити, що права крапка повністю відповідає шуканого мосту з новини. якщо натиснути на точку , Зліва з'явиться її опис (часто воно порожньо) з фотографіями і коментарями. фотографії на Яндекс.Карти (На Wikimapia фотографії не показуються, тільки на сайті Яндекса) теж підтверджують місце розташування моста.

Міст з описом

Щоб подивитися історичні супутникові знімки, коли міст ще не був зруйнований, скористайтеся, наприклад, програмою Google Earth. Детальна інструкція як це зробити на доступна на сайті StopFake .