Полезные материалы

Легендарний Хімік (Воскресенськ)

Ах, як я в таємниці топив у кінці 80-х за воскресенський Хімік. Пам'ятаю матч з ЦСКА. Весь Палац Спорту в Лужниках завзято кричить за армійців, а я дивлюся на Хімік і радію. Не пам'ятаю рахунку. Чи то Хімік тоді виграв 2: 1, то чи ЦСКА, але суть була в тому, що гра Хіміка, в той час, нікого не могла залишити байдужим. Шкода, що зараз в КХЛ немає прославленого команди.

70-і роки. хімік

Воскресенська команда "Хімік" веде свою історію з 1953 року. Заснували легендарний підмосковний клуб футболіст і хокеїст Микола Семенович Епштейн (згодом Заслужений тренер СРСР), що став першим (граючим) тренером команди, і директор Воскресенського хімкомбінату Микола Іванович Докторів. 17 грудня 1953 року воскресінці зіграли в Москві товариський матч з клубною командою московського "Динамо", перемігши 7: 1.

Свій перший офіційний турнір команда "Хімік" (Воскресенськ) виграла 20 грудня 1953, завоювавши в Електросталі почесний приз відкриття сезону з хокею з шайбою і отримавши право грати у фінальній частині чемпіонату РРФСР. Саме ця дата і вважається днем народження команди.

На своєму льоду перший матч Воскресенський клуб провів 27 грудня 1953 року. У першому ж своєму сезоні "Хімік" виступив успішно і, вигравши всі матчі, став чемпіоном РРФСР і володарем кубка РРФСР. Наступний сезон воскресінці провели в класі "Б" чемпіонату СРСР, де стали першими в попередньому турнірі і другими - в фінальному, отримавши право виступати у найсильнішій лізі країни. А потім було прийнято рішення про переведення першої команди "Хіміка" в столицю, Так в класі "А", вищій лізі чемпіонату СРСР, дебютував "Хімік" (Москва). У Воскресенську ж залишився свій клуб, "Хімік" (Воскресенськ), що продовжував виступи в класі "Б". Вважалося, що такий невеликий за тодішніми хокейним мірками місто, як Воскресенськ, не зможе утримувати команду головною союзної ліги, а в Москві керівництво буде ставитися до команди більш уважно.

Однак ці надії не виправдалися, і на наступний рік, в 11-му чемпіонаті країни (1956/57), "Хімік" вже через півтора місяці після початку першості, 30 листопада 1956 року народження, остаточно перебрався до рідного міста, де став приймати суперників на стадіоні "Труд" Воскресенського хімкомбінату імені Куйбишева.

Саме в "Хіміку" під керівництвом Епштейна отримали першу путівку у великий хокей такі відомі майстри, як, наприклад, брати Олександр, Михайло і Анатолій Рагулін, Едуард Іванов, Юрій Ляпкин, Олександр Сапёлкін, Валерій Нікітін, Юрій Морозов та інші. Багато хто з вихованців Епштейна виросли в чемпіонів і призерів Олімпіад і світових першостей, вже в складі інших клубів неодноразово ставали чемпіонами СРСР і призерами чемпіонату СРСР з хокею. Серед них, наприклад, у складі збірної Радянського Союзу Олександр Рагулін тричі завойовував золоті медалі зимових Олімпійських ігор і десять раз - золоті медалі чемпіонату світу з хокею, Юрій Ляпкин чотири рази відзначений світовим і один раз - олімпійським золотом, Валерій Нікітін - дворазовий чемпіон світу.

Більше десяти років з моменту заснування клубу треба було для набору досвіду і відточування спортивної майстерності. 1965 рік приніс «Хіміку» перший серйозний успіх загальносоюзного рівня - бронзові медалі чемпіонату СРСР. За свою історію Воскресенський клуб ще тричі піднімався на третю сходинку вітчизняного п'єдесталу пошани - в 1970 році, ведений Миколою Епштейном, а також в 1984 і 1990 роках, вже під керівництвом Володимира Васильєва.

У 1966 році Воскресенський клуб отримав і власну арену - палац спорту "Хімік".

Найважливіше на даний момент за всю історію "Хіміка" досягнення довелося на 1989 рік, коли командою керував Заслужений тренер СРСР Володимир Пилипович Васильєв. "Хімік" став срібним призером чемпіонату СРСР, що для клубу з невеликого підмосковного міста було просто чудовим результатом.

За роки свого існування в хокейній команді виросло чимало справжніх "зірок". Примітно, що багато хто з них - уродженці Воскресенська. У цьому істотна заслуга СДЮШОР "Хімік" і тренерів, які працювали з дітьми. У всьому хокейному світі відомі імена наших олімпійських чемпіонів Ігоря Ларіонова, Валерія Каменського, Андрія Ломакіна, Олександра Черних. Ігор Ларіонов піднімався на найвищу сходинку олімпійського п'єдесталу двічі, чотири рази ставав чемпіоном світу в складі збірної СРСР. Тричі в складі радянської збірної вигравав світове золото Валерій Каменський, по одному разу - Олександр Черних і Дмитро Квартальнов. Уже в складі збірної Росії золотими призерами чемпіонатів світу ставали вихованці Воскресенської хокейної школи Герман Титов, Олександр Смирнов та Андрій Марков.

Коли гравці з Росії стали пробувати себе в найсильнішою світової лізі, НХЛ, воскресінці показали себе з кращого боку і за океаном. Володарями найпрестижнішого трофея клубного хокею, Кубку Стенлі, стали Валерій Зелепукин, Валерій Каменський, В'ячеслав Козлов (двічі) та Ігор Ларіонов (тричі). Кубок два рази побував у Воскресенську. Небагато міст на планеті удостоїлися такої честі!

Навесні 1998 року змінився статус команди - в рік 45-річчя Воскресенського хокею "Хімік" став представляти на спортивній арені не тільки місто Воскресенськ, але і всю Московську область. Але непрості для всього вітчизняного хокею часи, на жаль, позначилися і на "Хіміку" - за підсумками сезону 1998/99 Воскресенська команда втратила місце в провідній лізі Росії. З 1999 року "жовто-сині" виступали у Вищій лізі, другому за значенням дивізіоні російського чемпіонату, в 2003 році став срібним призером першості Росії і знову завовевав право грати в еліті нашого хокею - в Суперлізі.

(С)

інформація взята з офіційного сайту команди Хімік

http://www.voskrhimik.ru