Полезные материалы

КОРОНА ВІДПРАВИЛАСЯ НА БАТЬКІВЩИНУ ШАХІВ. Вішванатан Ананд - П'ЯТНАДЦЯТИЙ ЧЕМПІОН СВІТУ

Короткий екскурс в історію боротьби за звання чемпіона світу з шахів журнал почав зовсім недавно.П'ятнадцять чемпіонатів ми вже згадали (див. «Наука і життя» №№ 9 , 10 , 2007).У цьому номері редакція вирішила перервати хронологію оповідання, щоб позачергово розповісти про останньому чемпіонаті світу.

Вішванатан Ананд - 15-й чемпіон світу з шахів. Мехіко, вересень 2007 року.

<

>

У вересні цього року в Мехіко відбувся черговий чемпіонат світу з шахів. Як і два роки тому в Сан-Луїсі, вісім найсильніших гросмейстерів планети розіграли звання чемпіона світу в двохколовому турнірі. В результаті 15-м за рахунком чемпіоном з класичних шахів став індійський гросмейстер Вішванатан Ананд, 2-3-е місця розділили Володимир Крамник (Росія), що втратив свій королівський титул, і Борис Гельфанд (Ізраїль). Далі місця розподілилися так: на 4-м Петер Леко (Угорщина) - 7 очок; на 5-му Петро Свідлер (Росія) - 6,5 очка; 6-7-е місця поділили Левон Аронян (Вірменія) і Олександр Морозевич (Росія) - 6 очок; на 8-му Олександр Грищук (Росія) - 5,5 очка.

ПЕРЕДІСТОРІЯ

Звання чемпіона світу втретє в історії розігрувалося в матчі-турнірі за коловою системою. Перший раз традиція визначення найсильнішого гравця в матчі була порушена в 1948 році, після смерті Олександра Альохіна. Другий раз матч-турнір відбувся в 2005 році, в ньому відбулося об'єднання шахового світу (до цього моменту протягом п'ятнадцяти років існували дві системи, два чемпіона). Однак до кінця виконати завдання об'єднання ФІДЕ не вдалося - переміг Веселін Топалов, але в турнірі відмовився грати діючий чемпіон - класик Володимир Крамник. Тому через рік, в 2006-м, пройшов поєдинок Топалов - Крамник, російський шахіст взяв верх і став абсолютним чемпіоном світу.

Ще перед стартом в Сан-Луїсі (Аргентина) ФІДЕ прийняла рішення надалі розігрувати чемпіонський титул саме за коловою системою (втім, це рішення вже скасовано). Незабаром було оголошено, що наступний чемпіонат світу пройде в столиці Мексики.

Як було визначено склад його учасників? Першими стали чемпіон світу, тобто переможець матчу Топалов - Крамник, і ще три гросмейстера, краще за інших виступили в Аргентині: Ананд, Свідлер і Морозевич. Друга четвірка виходила з претендентського відбору. У ньому брали участь посіли 5-8-е місця в Сан-Луїсі Леко, Адамс, Касимжанов і Юдіт Полгар і 12 переможців Кубка світу (раніше цей турнір називався чемпіонатом світу ФІДЕ). Влітку 2007-го в Елісті 16 гросмейстерів в два етапи розіграли чотири путівки в Мехіко, які дісталися володарю Кубка світу Ароняну і ще трьом щасливчикам - Леко, Гельфанду і Грищуку. За бортом залишилися багато корифеїв, наприклад повернувся в шахи Камський, чемпіони світу ФІДЕ різних років Пономарьов і Касимжанов, норвезький вундеркінд Карлсен, найсильніша в світі шахістка Юдіт Полгар та інші.

ДИВНИЙ ТУРНІР

Це був самий дивний розіграш корони за всю історію шахів. Зустрічалося чи коли-небудь в спорті, щоб другий, третій і четвертий призери попереднього чемпіонату були допущені до наступного, а переможець, який жартома розправився з ними, - ні? Так, в Мехіко був відсутній головний герой шахів 2005 року Веселін Топалов. З цього приводу ФІДЕ вважала, що вона свято шанує правила, а болгарин, мовляв, сам винен, підписав умову, за якою в обоймі залишається тільки переможець матчу Крамник - Топалов.

Насправді за останні років десять ФІДЕ в основному займалася тим, що скасовувала прийняті нею ж правила. До речі, і поєдинок Топалова з Крамником в Елісті був поза законом - росіянин відмовився грати в Аргентині. Болгарський чемпіон не зобов'язаний був зустрічатися з ним і довго вагався, чи варто.

Суттєвим є і інше. Перед торішньої зустріччю двох корифеїв в Елісті ФІДЕ ввела положення, згідно з яким гросмейстер з рейтингом вище 2700 пунктів має право кинути рукавичку чемпіону світу, правда, якщо забезпечить призовий фонд в мільйон доларів. І майже відразу після скандального матчу Топалов викликав суперника на матч-реванш. Але тут ФІДЕ засумнівалася в надійності болгарського банку, який виділив необхідну суму. А які гарантії надавав Ілюмжинов у всіх чемпіонатах світу ФІДЕ, крім свого чесного слова? Ніяких!

Через деякий час болгарська сторона назвала банк, який вже ні в кого не викликав сумніву. Значить, все в порядку? Не тут то було. ФІДЕ оголосила, що поїзд пішов, він уже по дорозі до Мексики.

Підведемо підсумки. ФІДЕ провела перший матч Крамник - Топалов поза правилами, а інший, як раз відповідає їм, просто «заграла»! В якості компенсації Веселін Топалов отримав можливість гіпотетичної зустрічі з чемпіоном - вона повинна була відбутися лише в тому випадку, якщо б Крамник став в Мехіко першим. У колишні роки чемпіон світу чекав претендента № 1, нині все було навпаки: претендент

(Нікуди не допущений) чекав чемпіона. Тепер ми знаємо, що не дочекався! Забавно, що Веселін під час турніру волею-неволею був найгарячішим вболівальником Крамника. Звичайно, Топалова (або його секунданта Данаілова) можна дорікати в порушенні етики в Елісті (згадайте туалетний скандал), але яке відношення це має до загальноприйнятих спортивними правилами?

Звичайно, в Мехіко Крамник був не проти поповнити свою колекцію лаврових вінків, але навряд чи він мріяв знову вступити в суперечку з Топаловим. Цілком ймовірно, що під час чемпіонату він мимоволі замислювався про можливі альтернативні варіанти, що в свою чергу впливало на хід боротьби. Тим більше, що ФІДЕ придумала ще один несподіваний поворот: при будь-якому результаті, навіть в разі останнього місця (чисто гіпотетичний варіант), Крамнику був гарантований матч-реванш з переможцем мексиканського марафону, що особливо обурило Віші Ананда. Він говорив про це і до старту, і у всіх інтерв'ю після завоювання корони: «ФІДЕ занадто часто змінює правила. Не встигнеш звикнути до одних, як вводяться інші. Не здивуюся, якщо завтра з якогось інтерв'ю дізнаюся, що ФІДЕ ввела чергове нововведення. Про можливе матчі з Крамником я поки не думав. Це одна з привілеїв, які щедро роздає ФІДЕ. Мені вона видається смішною ».

ТУР за туром

Отже, вісім учасників грали в 2 кола, в кожному по 7 турів. Простежимо побіжно за подіями в чемпіонаті і наведемо найбільш яскраві його фрагменти.

1 ТУР

Всі чотири зустрічі закінчилися внічию, ні в одній не було зроблено і 30 ходів. Свідлер проти Крамника грав пасивно, чемпіон виявляв активність, але тут його кінь відчув дискомфорт, і на 23-му ході Крамник запропонував нічию. Ананд збирався приступити до атаки на короля Гельфанда, але до цього справа не дійшла - світ на 22-му ході. І у Морозевіча з Ароняном стартове хвилювання закінчилося нічиєю на 25-му ході. Нарешті, в партії Грищук - Леко чорні зрівняли гру до 28-му ходу. Схоже, у них у всіх в умовах високогір'я акліматизація проходила повільно ...

2 ТУР

Обидва фаворити - Крамник і Ананд - здобули яскраві перемоги і захопили лідерство.

КРАМНИК - Морозевич

Каталонська початок

1. Kf3 Kf6 2. c4 е6 3. g3 d5 4. d4 dc 5. Cg2. Крамник не поспішає відігравати пішака, а вважає за краще завоювати центр - модне нині напрямок. 5 ... А6 6. Ке5 сb4 + 7. КС3 Kd5 8. 0-0 0-0 9. ФС2 b5. Чорні тримаються за пішака. Тепер Морозевич намір відкинути коня е5. 10.K: d5. Білі поспішають домогтися конкретної вигоди, поки їх кінь е5 ще на посаді. 10..ed11. b3. Слід швидше підірвати центр. 11 ... c612.e4f6.

(Ілюстрація 1)

13. ed! У білих не вистачає пішаки, до того ж їх кінь під боєм. Але він навіть не ворухнувся. Крамник не великий любитель роздавати фігури направо-наліво, але в цей вечір він був на висоті, оскільки в позиції, що склалася дорахувати варіанти до кінця не під силу навіть комп'ютера. 13.fe. Погано 13. cd 14. bc bc (14.fe 15. C: d5 + і 16. З: А8) 15. До: с4 з величезною перевагою. 14. bc ed 15. dc. У центрі дошки твориться щось неймовірне. 15 ... Се6 16. cb !. Білі продовжують нагнітати тиск. 16.d3! Морозевич в своєму репертуарі. 17. с7! Крамник діє натхненно. 17 ... Фd4. Точніше відразу 17 ... Фё6 з головоломними ускладненнями. 18. Фа4! Кd7 19. Ce3 Фd6 20. C: a8 Л: А8. У білих за дві легкі фігури - тура і пара пішаків, які не зупинити. 21. ��f4? Серйозний прорахунок, яким Морозевич не скористався. Правильно було 21. Лас1, а ще сильніше 21. Ф: А6! 21 ... Фf8? Вирішальна помилка. У чорних був блискучий шанс - 21 ... Фd5! і в разі 22. Ф: b4 є відповідь 22 ... Фf3! зі страшною загрозою 23 ... Cd5. Знову сильніше 22. Лас1, але після 22 ... Сс5! далеко не ясно, на чию користь позиція. 22. b6 Ke5. Це агонія. 23. з: е5 Фf3 24. Фd1 Фе4 25. b7 Лf8 26. c8Ф сd5 27. f3. чорні здалися.

Аронян - Ананд

Слов'янська захист

1. d4 Кf6 2. c4 e6 3. Кf3 d5 4. Кc3 c6 5. сg5 h6 6. СH4 dc 7. e4 g5 8. сg3 b5 9. Кe5 h5 10. h4 g4 11. сe2 сb7 12. 0-0 Кbd7 13. Фc2 До: e514. з: е5 сg7 15. Лad1 0-0 16. сg3 Кd717. f3 c5! Певною позиції Ананд виявив цікаву ідею - тепер центр білих тріщить по всіх швах. 18. dc Фe7 19. Крh1 аб 20. a4 сc6 21. Кd5 ?!

Виглядає грізно, але відбувається розмін легких фігур, після чого чорні перехоплюють ініціативу. 21 ... ed 22. ed сe5! 23. f4 сg7 24. dc До: c5 25. Лd5 Кe4 26. Сe1 Фe6! 27. Л: h5. Біла тура заблукала і скоро буде з'їдена. 27 ... f5. Чорні домінують по всій дошці, особливо вражає кінь на є4, підтриманий пішаками. 28. Крh2 Лac8 29. сb4 Лfe8 30. ab ab 31. Лe1 Фf7 32. Лg5 До: g5 33. fg Л: c6 34. сf1 Л: e1 35. з: e1 Лe6 36. сc3 Фc7 + 37. g3 Лe3 38. Фg2 з: c3 39. bc f4 40. Фa8 + Крg7 41. Фa6 fg +. Білі здалися. Потужна партія майбутнього чемпіона світу.

У партії Свідлер - Леко була розіграна атака Маршалла, яку Леко знає як свої п'ять пальців. Проте вже на 17-му ході він задумався на годину ... Зрештою справа звелася до нічийного ендшпіль. І в партії Гельфанд - Грищук обстановка швидко розрядилася - нічия.

З ТУР

Морозевич обіграв Свідлера, три партії закінчилися внічию, причому рідкісним фіналом: Ананд - Крамник - пат, Грищук - Аронян - повторення ходів, Леко - Гельфанд - вічний шах. Всі поєдинки разом тривали в три рази довше, ніж в стартовому турі, а Леко з Гельфандом взагалі боролися 100 ходів!

4 ТУР

Крамник в грі з Грищуком отримав помітну перевагу, загнав супротивника в цейтнот і в якийсь момент міг форсувати перемогу. Але Олександр чинив опір з останніх сил і встояв. схоже

протікала зустріч Ананда з Морозевичем. Індійський гросмейстер знову захопив ініціативу чорними, виграв пішака і змусив Морозевіча витратити масу часу. Той ледве-ледве, але все ж утримав рівновагу. Аронян, граючи білими з Леко, не отримав в партії нічого особливого, але тут нерви угорського гросмейстера здали, він некоректно пожертвував коня і був за це покараний. Партія Свідлер - Гельфанд закінчилася внічию без особливої ​​боротьби.

5 ТУР

Ананд не тільки переконливо взяв верх над Свідлером, але і виграв важливе дебютне бій. В атаці Маршалла він проявив принциповість, забрав пішака і відбив всі наскоки чорних, які швидко здалися. Перемога зробила Віші одноосібним лідером.

Ананд - СВІДЛЕР

Іспанська партія

1. e4 e5 2. KB Кеб 3. Cb5 a6 4. Ca4 Kf6 5. 0-0 Ce7 6. Лe1 b5 7. сb3 0-0 8. c3 d5 9. ed До: d5 10. K: e5 K: e5 11. Л: e5 c6 12. Лe1 сd6 13. g3 сf5 14. d4 Фd715. сe3 Лfe8 16. Кd2 сg417. Фc2 Cf5 18. Фc1 Лe7. Новинка. Її чекали від білих, а застосували чорні. 19. Kf3. Ананд відповів миттєво, видно, був готовий до такого повороту подій. 19 ... сg4 20. Кh4 Лае8 21. Фd2 h6 22. Фd3 g6 23. Cd1 СH3 24. сf3 g5 25. Кg2 сf5 26. Фd1 Кf6 27. a4 Ке4 28. ab ab. Лінія «а» розкрита, і важкі фігури білих прориваються по ній, ніякої контргри Свідлер отримати не вдалося. 29. Лa6 Фb7 30.Фa1 сс8 31. Лa8 сb8 32. сc1 Кf6. Білий ферзь кілька відволікся, і чорні могли скористатися цим - 32 .. K: f2! 33. Kp: f2 Л: е1 34. До: е1 Фh3! 33. Л: e7 Л: е7 34. Фa3. Тепер Ананд проривається на ферзевому фланзі і одночасно бере на приціл ворожого короля. 34 ... Лd7 35. Лa5 са736. Ке3 Фс7 37. Кf5 c5 38. До: h6 + Kрh7 39. з: g5. чорні здалися

Крамник отримав перспективну позицію в партії проти Леко, але оскільки, граючи чорними, його завжди влаштовує нічия, спробу завоювати очко не вжив. Гельфанд поставив перед Ароняном серйозні завдання, з якими той не впорався. Битва двох Олександрів - Грищука і Морозевіча - була захоплюючою, у гострій грі Грищук елегантно реалізував дебютний перевага.

6 ТУР

У партії Аронян - Крамник вже на 21-му ході послідувало угоду на нічию. (Можливо, Крамник поспішав подивитися футбольний матч Ліги чемпіонів, і марно - ЦСКА в цей день програв.) Леко і Ананд теж зупинилися на 21-му ході, уклавши мирну угоду в теоретичної позиції. У партії з Гельфандом Морозевич жертвував якістю, і на вигляд чорні побудували непробивну фортеця. Однак Борис, блискуче маневруючи, зумів її пробити! Це дозволило йому наздогнати Ананда.

Воістину фантастичну партію, яка закінчилася в нічию, зіграли друзі по життю і непримиренні суперники за шахівницею Грищук і Свідлер. У черговому цейтноті Грищук упустив перемогу, і бурхлива сутичка завершилася вічним шахом.

ГРИЩУК - СВІДЛЕР

Слов'янська захист

1. Кf3 d5 2. d4 Кf6 3. c4 c6 4. Кc3 e6 5. сg5 h6 6. СH4 dc 7. e4 g5 8. сg3 b5 9. сe2 сb7 10. h4 g4 11. Кe5 h5 12. 0-0 Кbd7 13. Фc2 до: e5 14. з: e5 сg7 15. сg3. У партії Аронян - Ананд, як ми пам'ятаємо, було 15. Лad1 0-0 16. Сg3 Кd7 17. f3 c5, і чорні захопили ініціативу. 15 ... Ф: d416. Лfd1 Фc5 17. сd6 Фb6 18. a4 a6 19. e5 Кd7 20. a5 Фa7 21. Кe4 c5 22.Кg5 До: e5 23. з: e5 з: е5.

(Ілюстрація 2)

24. з: с4! У білих не вистачає трьох пішаків, а вони «підливають масло у вогонь» - жертвують ще й від слона. 24.be 25. Фa4 + Крf8 26. Лd7 сd5. Тура прорвалася на сьому горизонталь, і Свідлер змушений розлучитися з ферзем. 27. Лd1! Перед тим як забрати найсильнішу фігуру, білі підтягують другу човен. 27 ... СD4 28. Л: a7 Л: А7 29. b3! Крg7. Але не 29..b 30. Л: d4! cd 31. Ф: d4, і одна з чорних тур втрачається. 30. bc сa8 31. Фc2 g3 32. Л: d4! cd 33. Фe2 gf + 34. Ф: f2 Л d8? Здається, до нічиєї вело З4 ... е5. 35. Фg3 Крf8 36. Фe5! Крe8. Не годиться 36 ... d3 37. Фc5 + Лe7 38. Кh7 + Крe8 39. Кf6 + Крf8 40. Кg8!

37. До: e6? На прапорці Грищук втрачає перемогу - 37. Фh8 + Крe7 38. Фg7. 37 ... fe 38. Фh8 + Кре7 39. Фg7 + Кре8 40. Фh8 +. На жаль, не веде до мети 40. Ф: А7, так як чорна пішак «d» стрімко йде вперед. 4О ... Кре7 41. Фg7 +. нічия. Запаморочлива сутичка!

7 ТУР

У партії Свідлер - Аронян білі обрали розмінною варіант іспанської партії, в якому на високому рівні вдавалося вигравати тільки Фішеру. Партія Морозевич - Леко тривала втричі довше, але теж прийшла до мирного результату. А у лідерів вирішувалося, як розташуються учасники на екваторі чемпіонату. Крамник застосував проти Гельфанда цінну новинку, захопив ініціативу, але перетворити її в очко не зумів. І Ананд для Грищука підготував сюрприз, в найнесподіваніший момент посунувши вперед центральну пішака. Перемога дозволила Віші стати одноосібним переможцем першого кола.

(Закінчення буде.)

Як було визначено склад його учасників?
Зустрічалося чи коли-небудь в спорті, щоб другий, третій і четвертий призери попереднього чемпіонату були допущені до наступного, а переможець, який жартома розправився з ними, - ні?
А які гарантії надавав Ілюмжинов у всіх чемпіонатах світу ФІДЕ, крім свого чесного слова?
Значить, все в порядку?
Звичайно, Топалова (або його секунданта Данаілова) можна дорікати в порушенні етики в Елісті (згадайте туалетний скандал), але яке відношення це має до загальноприйнятих спортивними правилами?
?f4?
Фf8?
21. Кd5 ?
34. Ф: f2 Л d8?
37. До: e6?