Полезные материалы

Ахіллові сухожилля: що робити якщо болить

  1. Анатомія і особливості роботи ахіллове сухожилля
  2. Можливі проблеми
  3. Хто входить до групи ризику?
  4. Терапія при пошкодженнях і захворюваннях
  5. Як діяти після травми або захворювання?
  6. Як уникнути проблем і зберегти здоров'я сухожиль?

Ахіллове сухожилля часто травмуються, причому не тільки у спортсменів. Але їх здоров'я можна зберегти. З'ясуйте, що для цього потрібно робити.

Анатомія і особливості роботи ахіллове сухожилля

Ахіллове сухожилля також іменується п'ятковим і розташовується в задній частині гомілки: починається в стику головок камбаловидной і литкового м'язів і з'єднується з п'ятковим бугром. В ділянці приєднання знаходиться синовіальна сумка. У верхній частині дане сухожилля досить тонке і розширене, далі звужується, потім знову розширюється близько п'яткової кістки. Передня поверхня закривається досить щільним шаром жирових тканин, який відокремлює область від фасції гомілки.

Незважаючи на те, що ахіллове сухожилля найпотужніші в м'язовому апараті людського тіла (навантаження при розтягуванні досягає 300-350 кілограмів!), Вони досить часто піддаються травмування.

Цікавий факт! Специфічну назву сухожилля відбувається з давньогрецьких міфів. Ахілл (інше ім'я - Ахіллес) - хоробрий герой Стародавньої Греції. Його мати, намагаючись зберегти життя сина, занурила в річку. Але пущена з лука Аполлона стріла потрапила в п'яту, яка залишилася зовні. Тобто область виявилася найбільш вразливою, як і сухожилля.

Можливі проблеми

Можуть зустрічатися такі проблеми, що зачіпають функціонування і структуру ахіллове сухожилля:

  • Запалення. Захворювання запального характеру з локалізацією патологічного процесу в сухожиллі - тендиніт, і він може розвиватися внаслідок серйозних механічних пошкоджень після травм, на тлі гострих інфекцій, хвороб імунної системи.
  • У ахіллове сухожилля найчастіше запалюється ділянку синовіальної сумки близько п'яткової бугра, і патологія має окрему назву - ахиллобурсит.
  • Синдром кінської стопи, як правило, є вродженою аномалією, яка діагностується в дитячому віці. При патології ахіллове сухожилля укорочено або знаходиться в постійному тонусі, що деформує стопу, змінює її звід і опускає шкарпетки область донизу.
  • Розтягування. Вони виникають при заняттях спортом або інтенсивних навантаженнях при поганій фізичній підготовці і характеризуються порушеннями структури волокон тканин після надмірного розтягування. При розтягненнях спостерігаються больові відчуття, набряклість зони, зниження рухливості гомілки і стопи.
  • Розрив - серйозна травма. Він може бути неповним або повним, причому останній, на жаль, зустрічається частіше. Ахіллове сухожилля розриваються при різких навантаженнях на старті при забігах у спортсменів, приземленнях після стрибків з великих висот, різких тильних згинаннях після падінь, розрізах гострими предметами. Основні симптоми: гострий біль, гіперемія, набряклість, ділянку запалість гомілки в місці надриву, крововилив, гематома, порушення рухів.

Хто входить до групи ризику?

Хто входить до групи ризику

До групи ризику входять такі категорії людей:

  1. Люди, які раптово почали займатися спортом при мінімальній або повністю відсутньою фізичної підготовки. Різкі інтенсивні навантаження часто призводять до травмування.
  2. Фанати спорту. Вони можуть проводити в тренажерних залах і спортклубах годинник безперервно, виконуючи складні вправи і піддаючи сухожилля і м'язи величезним навантаженням.
  3. Новачки. Людина, який недавно почав займатися спортом (особливо без консультації досвідченого тренера), не може розрахувати свої сили і рівномірно розподілити навантаження, що нерідко провокує розтягування.
  4. Трудоголіки. Співробітники офісів і особи, що спеціалізуються на розумовій праці, ведуть сидячий спосіб життя, але у вихідні намагаються компенсувати відсутність активності і починають рухатися. Непідготовлені сухожилля ушкоджуються.

Терапія при пошкодженнях і захворюваннях

Якщо ахіллові сухожилля постраждали через запалення або механічних впливів, то потрібно якомога швидше почати лікування, щоб повернути рухливість і відновити структуру тканин. Тактика може включати такі напрямки:

  • Якщо сухожилля болить, доцільно почати прийом знеболюючих препаратів, що відносяться до категорії нестероїдних протизапальних засобів. Крім того, є мазі, гелі і креми для місцевого застосування, що містять болезаспокійливі компоненти і запобігають утворенню гематом - гепарин , Ібупрофен, рослинні екстракти.
  • При розривах і розтягненнях щоб уникнути подальших ушкоджень структури тканин сухожилля слід забезпечити іммобілізацію, тобто знерухомлення. Гіпс, як правило, не накладається, але застосовуються еластичні пов'язки, бандажі. Також не потрібно навантажувати постраждалу кінцівку, намагаючись спиратися на здорову.
  • Для прискорення процесів регенерації, нормалізації міжклітинної обміну і поліпшення кровопостачання можуть рекомендуватися фізіотерапевтичні процедури, такі як електрофорез, електростимуляція, магнітна і лазерна терапія, парафінотерапія , грязелікування . Потрібно повний курс, що складається з 10-20 сеансів. Процедури призначаються лікарем після обстеження, кількість і періодичність визначаються з урахуванням стану тканин і ступеня тяжкості їхніх ушкоджень.

Як діяти після травми або захворювання?

Як діяти після травми або захворювання

Що робити після отриманої травми або перенесеного запального захворювання? Дотримуйтесь рекомендацій:

  1. Не варто відразу приступати до звичних тренувань. Почніть з ходьби, потім виконуйте прості вправи з мінімальними кількостями повторів і підходів.
  2. Якщо на початку тренувань відчувається біль, але потім стихає, варто приділити увагу розминці і збільшити тривалість розігріву м'язів і сухожиль, щоб підготувати їх до навантажень.
  3. Не робіть ніяких різких рухів, робіть все обережно, бажано під контролем тренера.
  4. Після запалень і ушкоджень тканини сухожиль тендітні і вразливі. Щоб не допустити нових травм, в перший час можна займатися в спеціальних бандажних пристосування або використовувати еластичний бинт, обмотуючи їм нижню частину гомілки, п'яту і стопу до середини.
  5. Не допускайте переохолодження ніг, вони завжди повинні знаходитися в теплі. Одягайте шкарпетки і тренуйтеся в них.
  6. Оцінюйте відчуття. При дискомфорті і тим більше болю знижуйте навантаження або припиняйте тренування.
  7. Якщо зберігається больовий синдром, застосовуйте місцеві знеболюючі засоби, такі як «Долобене", "Кетонал», «Диклофенак».

Як уникнути проблем і зберегти здоров'я сухожиль?

Профілактика пошкоджень і запалень включає наступні заходи:

  • Підберіть якісну і відповідну спортивне взуття : Від неї залежить не тільки ефективність тренувань, але і безпеку. Придбайте кросівки з хорошою амортизацією. І повсякденне взуття теж повинна бути комфортною.
  • Перед кожним тренуванням обов'язково влаштовуйте розминку, щоб розігріти і підготувати сухожилля і м'язи.
  • Збільшуйте навантаження поступово, починаючи з простих вправ і плавно переходячи до більш складним.
  • Не варто займатися щодня, оптимальна періодичність тренувань - 2 або максимум три рази в тиждень.
  • Опрацьовуйте різні м'язи. Не можна в межах одного тренування задіяти тільки гомілки.
  • Важливо також правильно завершувати всі тренування. Кращий варіант - статична розтяжка.
  • Не робіть різких рухів, контролюйте правильність виконання всіх вправ.

Якщо ви будете уважно ставитися до себе і слідувати даним у статті радам, то зможете зберегти ахіллове сухожилля цілими і здоровими.

Як уникнути проблем і зберегти здоров'я сухожиль?
Хто входить до групи ризику?
Як діяти після травми або захворювання?
Що робити після отриманої травми або перенесеного запального захворювання?
Як уникнути проблем і зберегти здоров'я сухожиль?