Полезные материалы

Дослідження рухів в гомілковостопному суглобі

  1. Обсягу рухів в гомілковостопному суглобі Дослідження рухів в голеносстпном суглобі проводяться в...
  2. Читайте також:

Обсягу рухів в гомілковостопному суглобі

Дослідження рухів в голеносстпном суглобі проводяться в положенні пацієнта лежачи на спині зі свешеннимі з краю кушетки стопами. У здоровою людини в такому положенні стопа по відношенню до гомілки розташована під прямим кутом.
При визначенні обсягу рухів в гомілковостопному суглобі ахіллове сухожилля повинне бути розслаблене, для чого потрібно ноги помірно зігнути в коліні. У такому положенні активну тильне згинання можливо в межах 20-30 °, бічні і ротаційні рухи при цьому відсутні. Підошовне згинання досягає 40-50 °, в цьому положенні в суглобі можливі незначна ротація і ледь помітні бічні руху.

Активні рухи пацієнтом виконуються по команді лікаря, функціональна здатність суглоба оцінюється візуально, результати лівого і правого боку порівнюються між собою.

Пасивні рухи в гомілковостопному суглобі можна досліджувати як при зігнутому коліні, так і розігнути. Важливо лише врахувати те, що при тильному згинанні з зігнутим коліном амплітуда руху стопи дещо більше, ніж при випрямленою нозі. Для виконання пасивних рухів одна рука лікаря утримує стопу за п'яту, інша - за дистальний відділ стопи в області плесна, коліно може бути помірно зігнуте, м'язи гомілки розслаблені (рис. 242). Виконуються тил і підошовне згинання.

Мал Мал. 242. Визначення пасивних рухів в гомілковостопному суглобі.

Одна рука лікаря утримує стопу за п'яту, інша за дистальний відділ стопи в області плесна, коліно може бути помірно зігнуте, м'язи гомілки розслаблені. Виконуються тил і підошовне згинання.

У здорової людини активні і пасивні руху в гомілковостопних суглобах в повному обсязі виконуються вільно, вони безболісні, беззвучні. Обмеження обсягу рухів, біль, хрускіт, клацання обумовлені патологією суглоба. Однак біль і обмеження рухів можуть бути також пов'язані з патологією м'язів, зв'язок і ахіллового сухожилля.

Читайте також:

Функціональний стан ахіллового сухожилля

Функціональний стан ахіллового сухожилля оцінюється за характером ходьби, підйому на шкарпетки, про що говорилося вище. Крім цього використовується також прийом дослідження підошовного згинання стопи в умовах опору (рис. 243). Пацієнт повинен лежати на животі зі звисаючими з кушетки стопами. Лікар укладає руку на дистальну частину стопи з боку підошви і чинить опір активному згинанні, що виконується пацієнтом по команді лікаря.

Мал Мал. 243. Дослідження підошовного згинання стопи в умовах опору.

Хворий лежить на животі, стопи звисають з кушетки.
Лікар укладає руку на дистальну частину стопи з боку підошви і чинить опір її активному згинанні. Виникає біль в області ахіллового сухожилля і його прикріплення свідчить про тендиніт, Інсерція (запалення сухожилля у місця прикріплення до кістки), частковому розриві сухожилля. При повному розриві сухожилля підошовне згинання неможливо. При бурситі цей тест негативний.

При огляді здорових рука лікаря зазнає значного тиску стопи. При патології ахіллового сухожилля (розрив, запалення) тиск стопи на руку лікаря знижується або відсутня. При цьому майже завжди відзначається біль в сухожиллі або в місці його прикріплення до п'яткової кістки.

Читайте також:

Стабільність чи нестабільність гомілковостопного суглоба

Функціональний стан зв'язок гомілковостопного суглоба оцінюється за характером ходи, здатності виконувати активні рухи. При благополучному стані зв'язок всі рухи в гомілковостопному суглобі фізіологічні, вільні, безболісні, тобто, є стабільність суглоба. Функціональна недостатність зв'язок (розтягнення, розрив, запалення) проявляється кульгавістю, хворобливістю рухів, а при розриві зв'язок - формуванням нестабільності суглоба, частіше передньої і бічної.
Наявність стабільності або нестабільності гомілковостопного суглоба перевіряється за допомогою наступних прийомів.

Перший прийом (рис. 244) - лікар лівою рукою захоплює гомілку в нижній третині, а праву укладає на п'яту ззаду.
Перший прийом (рис Мал. 244. Виявлення передній нестабільності гомілковостопного суглоба.

Далі лівою рукою штовхає гомілку назад, а правою тягне до себе п'яткову і таранную кістки. У здорового зміщення стопи по відношенню до гомілки немає, якщо воно виникає, то це ознака передній нестабільності суглоба, зумовленої розривом передньої Таран-малогомілкової зв'язки.

Другий прийом - перевірка бічний стабільності гомілковостопного суглоба (рис. 245). Лікар двома руками захоплює п'яту знизу так, щоб великий палець однієї з рук встановлювався у краю латеральної щиколотки.

Мал Мал. 245. Виявлення бічній нестабільності

Далі обережно робиться поворот п'яти всередину. Якщо великий палець лікаря у зовнішньої щиколотки не зазначає збільшення щілини між кісточкою і таранної або п'яткової кісткою, то бічна стабільність стопи збережена. Якщо щілина збільшується, то є бічна нестабільність за рахунок пошкодження Таран-малогомілкової або п'яткової-малогомілкової зв'язки.

Читайте також: