Полезные материалы

Лікування коксартрозу - лікування артрозу тазостегнового суглоба.

  1. Лікарські препарати (таблетки, ін'єкції і мазі)
  2. Фізіотерапія при лікуванні коксартрозу кульшового суглоба
  3. Масаж при лікуванні коксартрозу
  4. витягування суглобів
  5. Дієта при коксартрозе
  6. Гімнастика для лікування артрозу тазостегнового суглоба
  7. Допоміжні засоби при лікуванні остеоартрозу тазостегнового суглоба

На сьогоднішній день існує безліч різних методів лікування артрозу тазостегнового суглоба (коксартрозу). Ми постараємося розповісти про кожен метод з урахуванням його плюсів і мінусів. Ми ні в якому разі не спонукаємо вас до самолікування, а лише даємо можливість оцінити ефективність різних способів лікування. Знаючи, як саме працює кожен з методів, ви отримаєте можливість більш усвідомлено підійти до лікування косартроза. Залежно від ступеня коксартрозу лікування відрізняється.

При III ступеня артрозу тазостегнового суглоба лікування тільки хірургічне, за допомогою ендопротезування При III ступеня артрозу тазостегнового суглоба лікування тільки хірургічне, за допомогою ендопротезування. Ендопротезування кульшового суглоба являє собою заміну пошкодженого суглоба штучним протезом. Технічно це досить складна процедура. Частина протеза імплантується в стегнову кістку, частина в таз, як показано на малюнку. Такий протез повністю повторює характеристики звичайного суглоба.

При I і II ступеня артрозу тазостегнового суглоба лікування проводиться без хірургічного втручання. Використовуються такі методи:

Лікарські препарати (таблетки, ін'єкції і мазі)

1. Нестероїдні протизапальні препарати (індометоцін, піроксикам, кетопрофен, бруфен, диклофенак та ін.) Показані в період «реактивного запалення суглобів».

Плюси: Дуже добре усувають біль у суглобах за рахунок сильного протизапального дії, знімають набряк і саме запалення.

Мінуси: При тривалому використанні препарати даної групи пригнічують природну здатність суглобового хряща до відновлення, і побічні ефекти часто негативно впливають на різні внутрішні органи.

Вихід був знайдений. Спеціально для тривалого використання був розроблений протизапальний препарат мовилося. Його дія «м'якше», і він дає менше побічних ефектів при тривалому використанні. Багато лікарів рекомендують використовувати саме мовилося, коли мова йде про тривалому впливі на запалений суглоб для зняття болю.

Важливо: Не рекомендується використовувати відразу кілька різних протизапальних препаратів одночасно. Якщо використовуваний препарат недостатньо знімає біль, то слід або підвищити дозу, або замінити препарат іншим.

2. Сосудорасширяющие препарати (теоникол, трентал, никошпан, цінарезін та ін.) Розслаблюють гладку мускулатуру судин, розширюють їх просвіт. При коксартрозе лікування цими препаратами дає відчутні результати.

Плюси: Дуже корисні препарати щоб лікувати коксартроз. При правильному використанні вони мають дуже мало протипоказань. Сприяють швидкому відновленню суглоба за рахунок поліпшення суглобного кровопостачання, покращують доставку «будівельних матеріалів» суглобу, знімають спазм дрібних судин. А також судинорозширювальні препарати усувають нічні «судинні» болю.

Мінуси: Ефективність залежить від індивідуальної переносимості препаратів. Перед застосуванням проконсультуйтеся з лікарем.

Важливо: Перед вживанням слід перевірити індивідуальну переносимість препарату. Перші три доби приймайте це засіб по одній таблетці, і тільки при гарній ефективності та відсутності побічних ефектів переходите на рекомендований курс прийому.

3. Препарати для розслаблення м'язів - міорелаксати (мідокалм, сирдалуд). При коксартрозе тазостегнового суглоба лікування міорелаксатамі слід проводити з обережністю.

Плюси: Добре допомагають знімати болісний спазм м'язів при коксартрозе, покращують кровопостачання суглоба.

Мінуси: Можуть впливати на нервову систему - викликати запаморочення, стан сп'яніння і загальмованість свідомості.

4. Препарати для відновлення хряща - хондропротектори (глюкозамін, румалон, дона, структум, хондраітін сульфат, артепарон)

Плюси: Найкорисніші препарати при лікуванні деформуючого артрозу тазостегнового суглоба. Покращують відновлення структури хряща, живлять його необхідними елементами. регулярне вживання хондропротекторов здатне зупинити розвиток коксартрозу. Позитивний ефект ви помітите не відразу, але він буде більш помітний в перспективі. Відновлення хряща продовжиться і після відміни препарату.

Мінуси: Майже не має протипоказань. Виняток становлять: вагітність, індивідуальна непереносимість і запалення суглобів.

5. Гормональні стероїдні препарати - внутрішньосуглобові ін'єкції (мітелпред, кеналог, гідрокотізон).

Плюси: В деяких випадках такі ін'єкції мають хороший результат, особливо коли є супутні захворювання на кшталт запалення сухожиль стегнової кістки.

Мінуси: Такі ін'єкції рідко дають стійкі позитивні результати. Мають багато побічних ефектів.

Важливо: Не рекомендується робити більше трьох уколів в один суглоб. Проміжок між кожним уколом повинен бути не менше двох тижнів.

6. Лікарські препарати місцевого застосування - мазі, примочки, компреси.

Багато наївно вважають, що всілякі мазі, креми, примочки є основними ліками при лікуванні хвороб суглобів. Цей міф, до того ж, активно роздувається рекламою. Але це всього лише міф. Суть проблеми в тому, що тазостегновий суглоб знаходиться глибоко під шкірою, жирової таканью і м'язами. Імовірність, що якісь речовини подолають ці бар'єри і в достатній кількості доберуться до суглоба, вкрай мала. Але все ж позитивний ефект від використання мазей є. І полягає він аж ніяк не в «чудодійний» складі, а в самому процесі втирання мазі. Для такого використання підійдуть звичайні зігріваючі мазі.

Плюси: Процес втирання мазі покращує кровообіг, в деяких випадках допомагає зняти болючий спазм м'язів.

Мінуси: Склад мазі терапевтичний ефект не робить.

Фізіотерапія при лікуванні коксартрозу кульшового суглоба

У фізіотерапію входить: електротерапії, магнітотерапії, індуктотермії, УВЧ-терапії, ультразвукової терапії, застосування лазерів, аероіонотерапії, ультразвукової терапії, світлолікування.

Ситуація з фізіопроцедурами приблизно така ж, як і з мазями. Тазостегновий суглоб розташований глибоко. Тому фізіотерапію розумно застосовувати тільки для поліпшення кровообігу і зняття спазму. Що стосується конкретних процедур, то тут все індивідуально, комусь допомагають одні, кому-то інші. Все залежить від конкретної людини і конкретного випадку. На думку деяких фізіотерапевтів, хороші результати при коксартрозе дають лазеротерапія, кріотерапія і масаж. Останній метод заслуговує на особливу увагу.

Плюси: Покращує кровообіг і знижує болючий спазм м'язів.

Мінуси: Не має серйозних впливів на хід перебігу хвороби в цілому.

Масаж при лікуванні коксартрозу

При деформуючому артрозі кульшового суглоба лікування масажем дає хороші результати. Масаж при коксартрозе є дуже дієвим і корисним методом. Бажано щоб масаж проводив хороший фахівець і як можна частіше. Його дія спрямована на поліпшення кровообігу, зміцнення м'язів, зняття болючого спазму, набряклості і напруження м'язів, а також збільшенню діастаза між сочленяющимися елементами суглоба. При відсутності професійного масажиста масаж можна робити і самому. Масаж при артрозі може виконуватися як мануально, так і за допомогою різних масажних пристосувань і навіть струменя води (гідрокінезотерапія).

Плюси: Дуже ефективний і нешкідливий метод. Корисний ефект застосування масажу складно досягти використовуючи інші методи.

Мінуси: При правильному проведенні ускладнень не викликає.

витягування суглобів

Зазвичай ця процедура проводиться за допомогою тракционного апарату або мануально. Це одна з небагатьох процедур, здатна розвести сочленяющиеся кістки суглоба і зменшити навантаження на них.

Мінуси тракционного апарату: Витягування проводиться тільки по вертикальній осі. Хоча корисніше було б виконувати витягування трохи в бік і в зовнішню сторону.

Плюси тракционного апарату: Легкість виконання витягнення.

Мануальне витягування позбавлене цього мінуса. Крім кута витягнення воно більш фізіологічно. Таке витягування виконується безпосередньо самим мануальним терапевтом.

Плюси мануального витягнення: Дозволяє розрахувати навантаження з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта, його ваги і зв'язкового-м'язового тонусу.

Мінуси мануального витягнення: По-перше, це дуже трудомістка процедура. Вона фізично важка і для пацієнта і для лікаря. По-друге, важливо не помилитися з вибором мануального терапевта. Наслідки від неякісно виконаного витягнення можуть бути дуже серйозними.

Важливо: Звертаючись до мануального терапевта, завжди вимагайте у нього уявити диплом і ліцензію на надання медичної допомоги. Тому що за складністю виконання і можливих наслідків таке лікування може бути прирівняне до операції.

Дієта при коксартрозе

На сьогоднішній день зв'язок вживання в їжу будь-яких конкретних продуктів і розвитку коксартрозу не доведена. Ніяких чудодійних дієт щоб вилікувати коксартроз немає. Єдине, чим може бути корисна дієта - це зниження маси тіла. Зниження маси тіла тягне за собою зниження навантаження на тазостегнові суглоби. Чим менше людина важить, тим легше він переносить коксартроз .

Плюси: Корисні всі дієти, які ведуть до зниження маси тіла.

Мінуси: На саме захворювання дієти не впливають.

Гімнастика для лікування артрозу тазостегнового суглоба

Слід з обережністю підбирати гімнастичні вправи при коксартрозе. Рухи не повинні бути занадто різкими, енергійними - вони можуть травмувати хворий суглоб. Ні в якому разі не можна виконувати ті вправи, які викликають різку біль. Рекомендується віддати перевагу вправам, спрямованим на зміцнення м'язів, що не навантажує сам суглоб. При коксартрозе корисно займатися плаванням, особливо в басейнах з солоною водою або на море.

плюси: Гімнастика при коксартрозе зміцнює м'язи, покращує кровообіг.

Мінуси: Підбирати вправи слід з обережністю. Є ризик травмувати суглоб.

Допоміжні засоби при лікуванні остеоартрозу тазостегнового суглоба

При коксартрозе I і II ступеня рекомендується ходити з тростиною, для зменшення навантаження на хворий суглоб. На III стадії рекомендується ходити з милицями.

У висновку слід сказати, що при коксартрозе тазостегнового суглоба лікування, це завжди збалансований комплекс методів - лікарських засобів і лікувальних процедур. Підібрати і збалансувати лікування вам допоможе ваш лікуючий лікар.