Полезные материалы

Спогади дійсно гріють

Ми дуже часто говоримо про якісь позитивні для нас речах, що вони "гріють душу". Нещодавно вчені з Університету Саутгемптона довели, що ностальгічні спогади, як правило, викликають сентиментальні емоції, дійсно можуть змусити нас відчути не тільки уявне, а й фізичне тепло. Тобто гріють не тільки душу, а й тіло ... Ми дуже часто говоримо про якісь позитивні для нас речах, що вони гріють душу

На першому етапі експерименту учасників попросили протягом місяця щодня записувати спонтанно виникають у них почуття і спогади ностальгічного характеру. З'ясувалося, що такі частіше виникають і довше тримаються в дні, коли на вулиці стоїть холодна погода. На другому етапі випробовуваних розмістили в трьох приміщеннях.

У першому температура була відносно низькою, у другому панувала комфортна кімнатна температура, а в третьому температура була підвищеною. Після цього добровольців знову стали питати про їх спогадах і відчуттях. "Показання" тих, хто знаходився в кімнатах з комфортною і підвищеною температурою, мало розрізнялися. А ось ті, хто потрапив в холодні кімнати, частіше згадували про приємні події минулого.

Читайте також: Поп-музика стала більш сумною

Потім всіх перевели в інші приміщення і попросили згадати ті чи інші події з їхнього життя. Після цього учасникам запропонували вгадати, яка в кімнаті температура. Ті, хто до цього віддавався ностальгії, називали значення вище, ніж насправді. Ще одним різновидом експерименту було прохання опустити руки в крижану воду і тримати їх там, скільки можливо. Виявилося, що якщо в цей час випробовувані ностальгували, то вони були здатні довше тримати руки в холодній воді.

Що ж породжує подібний ефект? Для людини стан комфорту пов'язано, як правило, з теплом. Адже найбільш комфортно нам було колись в материнському череві. Після народження тепле тіло матері або того, хто піклується про нас, як і раніше асоціюється з комфортом і безпекою.

У кожного з нас є спогади про якихось ситуаціях, коли ми відчували відчуття радості, спокою і гармонії. Це можуть бути спогади дитинства, юності, епізоди, пов'язані з якимись поїздками, подорожами, романтикою, приємними для нас людьми, щасливим досвідом любові чи дружби ... У стані, коли нам некомфортно, наприклад, холодно, ми можемо подумки повернутися до тих часів , коли нам було добре. Безумовно, подібні спогади нам необхідні, так як вони роблять нас психічно більш стабільними.

Запустити ностальгічну асоціацію можуть і якийсь предмет, випадково кинуті або попалися на очі слово або фраза, пов'язані з тим часом ... "Потрапивши" туди, ми знову в своїй уяві переживаємо ті відчуття, що відчували тоді, і нам стає тепліше ...

Читайте також: Ефект плацебо - зовсім не самонавіювання?

"Ностальгія переживається часто, і все, що ми знали досі, - це що вона здатна підтримувати певний психологічний комфорт, - прокоментував один з керівників дослідження, старший викладач Університету Саутгемптона доктор Тім Вільдшут. - Але тепер ми з'ясували, що ностальгія виконує гомеостатичну функцію і дозволяє організму моделювати тілесне стан за рахунок ментальних переживань. Можливо, виявиться, що ностальгія здатна підвищити нашу адаптацію і до інших видів фізичного дискомфорту, крім про низьких температур ".

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Що ж породжує подібний ефект?