Полезные материалы

Сауна і лазня після тренування: чим корисні і як правильно ходити?

  1. Вплив сауни на організм спортсмена
  2. Молочна кислота
  3. Стрес для організму
  4. Ресинтез білка і глікогену
  5. Порушення водно-сольового балансу
  6. Сауна і схуднення
  7. Небезпека прийому сауни після тренування
  8. Як правильно відвідувати сауну після тренувального процесу
  9. Види водних процедур і їх вплив на організм
  10. Руйнуємо міфи про інфрачервону сауну
  11. підсумки

Кожен раз, коли ви закінчуєте свій тренувальний процес, ви вживаєте ряд заходів для більш повноцінного і швидкого відновлення. У хід йде все - починаючи від вживання / НЕ вживання води і закінчуючи такими моментами, як закриття білкового або білково-вуглеводного вікна. Все це - вкрай важливі аспекти відновлення після тренінгу. Крім того, ці заходи стимулюють ваші анаболічні ваги, допомагаючи досягати більшої сили і витривалості.

Проте в гонитві за ідеальним функціональним тілом багато спортсменів переходять межу і починають експериментувати з речами, які не пов'язані зі здоровим способом життя і можуть швидше нашкодити, ніж допомогти. До сумнівним і дуже спірним методам відновлення відноситься сауна після тренування.

Вплив сауни на організм спортсмена

Зараз у багатьох фітнес-центрах є сауни. Є різні варіанти виконання:

  1. Хамам.
  2. Класична сауна.
  3. Російська лазня.

І ще з десяток різних нововведень, які по ідеї власників закладів повинні допомогти вам в досягненні власних цілей під час тренування. Але так чи вони безпечні? А найголовніше - чи є від них реальна користь і ефективність?

Перш ніж відповісти на питання, чи можна відвідувати суху сауну після тренування, потрібно з'ясувати її вплив на організм. Для цього доведеться трохи заглибитися в біохімію і фізіологію. Почнемо по порядку.

Молочна кислота

Якщо знати, як правильно приймати сауну після тренування, то за рахунок підвищення температури тіла можна уповільнити синтез молочної кислоти і швидше вивести її з організму. Це пов'язано з наступними факторами:

  • розрідження крові і макроелементів під впливом температури;
  • прискорення обміну речовин в процесі терморегуляції;
  • молочна кислота частково дегидратируется, що знижує її негативний вплив на організм.

Стрес для організму

В процесі тренування наш організм відчуває серйозний стрес, який запускає механізм супервосстановленія. Іноді стрес виявляється надмірним, що веде до перетренированности і відкату силових показників на кілька місяців назад, або створює ефект плато. Сауна ж допомагає позбутися від стресу. У сауні організм виробляє ендорфіни (Не плутати з дофамином ), Що веде до зниження катаболічного фактора в короткостроковій перспективі і виступає профілактикою перетренованості.

Ресинтез білка і глікогену

Сауна оптимізує всі ресурси організму для терморегуляції. З цієї причини ресинтез білка сповільнюється, що погіршує відновлення і практично повністю нівелює ефект закриття білкового вікна. Аналогічна ситуація з ресинтезом глікогену, який впливає на закриття вуглеводного вікна .

Порушення водно-сольового балансу

Ще один вкрай негативний фактор - порушення водно-сольового балансу . Навіть при вживанні достатньої кількості рідини під час, до і після тренування, ви не отримуєте потрібної кількості мінералів і солей. Вони відновлюються протягом наступних 1-2 днів тільки в результаті прийому їжі. У випадку з сауною ви погіршуєте цей ефект, оскільки виводите залишок солей з додатковим потім, який неминуче виділяється в процесі перебування в умовах дуже високої приміщенні. Все це загрожує демінералізацією організму і іншими малоприємними наслідками.

Сауна і схуднення

Єдиний випадок, коли сауна дійсно допоможе в досягненні ваших спортивних цілей - це інтенсивне схуднення. Але навіть в цьому випадку до процедури варто ставитися вкрай обережно.

Нагадаємо, що наше тіло постійно піддається терморегуляції. Під час тренування завдяки значному виділенню енергії, ви створюєте додаткове тепловиділення, яке розганяє метаболізм і стимулює витрату калорій. Дефіцит енергії компенсується після тренування прийомом потрібної кількості нутрієнтів .

А ось інфрачервона сауна після тренування - відносно безпечна процедура, яка дозволяє скинути зайву масу. І що найцікавіше, йти буде не тільки вода, але і жирові відкладення. А ось глікоген залишиться практично незмінним.

Чому це відбувається? Справа в тому, що після тренування наш організм перебуває в розігнаному стані, отже, готовий з рівною мірою отримувати енергію як з глікогену, так і з більш складних за структурою тригліцеридів. Однак при підвищенні температури клітини тригліцеридів приймають більш податливий і пластичну форму, в той час як глікоген «згоряє» тільки під час рухової активності. Все це стимулює активну жиросжигание. Так за 1 годину хорошою парилки можна спалити до 700 ккал, що аналогічно кількості енергії, витраченої на самій тренуванні. В інших випадках і для інших цілей - переваги подібної процедури і її безпеку залишаються під великим питанням.

Небезпека прийому сауни після тренування

На жаль, незважаючи на деякі позитивні ефекти, в цілому сауна - вкрай небезпечне заклад для спортсменів, особливо в період інтенсивної сушки. І якщо на массонаборе при правильному вживанні рідини протягом дня ви не відчуєте особливих змін під час відвідування сауни, то використання цієї процедури для додаткового схуднення загрожує небезпечними наслідками, хоча і допоможе злити майже всю зайву воду.

Організм під час тренінгу сильно розганяє серце. Це стимулює утворення молочної кислоти, але найголовніше - серце, як і будь-яка інша м'язова група, має поріг чутливості, після якої починає працювати гірше, тобто втомлюватися.

Як правило, тренування атлетів на сушінні відрізняються підвищеною кардіонагрузку. Відповідно, пульсова зона перебувати в межах між спаленням жиру і утворенням рубцевих тканин, проте при правильному підході до тренувань це не призводить до негативних наслідків. У той же час після тренування серце знаходиться в стані стомлення, і йому необхідне відновлення перед найближчими навантаженнями. Унаслідок предутомленія воно володіє підвищеною збудливістю, тому будь-яке навантаження призведе до збільшення частоти серцевих скорочень. Сауна ж підвищує ЧСС для регуляції температури. У короткостроковому періоді при сильному стомленні ви можете запросто отримати інфаркт. Інша небезпека - надмірне згущення крові, яке призведе до утворення тромбу і миттєвої смерті.

Але навіть якщо ви отримуєте достатню кількість рідини протягом дня і під час тренувального процесу, серцевий м'яз в сауні може на довгий термін залишитися в стані, в якому мікророзриви будуть заростати НЕ м'язову тканину, а сполучної. В результаті всього за місяць ви перетворитеся з здорової людини на інваліда, яка страждає від серйозної серцевої недостатності.

Як правильно відвідувати сауну після тренувального процесу

Як правильно ходити в сауну після тренування, щоб мінімізувати шкоду і отримати користь? Є кілька простих рекомендацій, які допоможуть убезпечити вас від інфаркту та інших малоприємних наслідків.

  1. Не використовуйте сауну під час важких комплексів, щоб не розганяти ЧСС.
  2. Не використовуйте сауну під час сушки через зайвої дегідратації, особливо на останніх етапах.
  3. Закривайте білкове і вуглеводне вікно мінімум за 10 хвилин до прийому сауни. Тільки в цьому випадку ви знизите ефект катаболізму, викликаного тренувальним процесом.
  4. Не ходіть в сауну, якщо відчуваєте нудоту або погано себе відчуваєте.
  5. Завчасно поповнюйте баланс рідини в організмі. Кращий варіант - мінеральна вода з серйозним лужним додаванням (медична).
  6. Перебуваючи в сауні, майте біля себе додаткове джерело рідини.
  7. Ніколи не виходьте з сауни різко.
  8. Не доводьте температуру і вологість повітря до некомфортних значень.
  9. Не проводьте в сауні більше 40 хвилин. У випадку з інфрачервоною сауною термін ще менше.

Види водних процедур і їх вплив на організм

Розглянемо, яким чином різні види сауни, хамами і лазні впливають на організм, і чим корисна класична сауна після тренування.

Процедура Принцип дії Вплив на організм спортсмена Хамам Турецька лазня з інтегрованим в неї басейном. Вплив пара низька - висока вологість. Підвищує потовиділення, стимулює зниження жирових відкладень і додаткову втрату енергії, пов'язану з терморегуляцією організму. Наявність басейну поруч дозволяє уникнути зневоднення під час процедури.

Володіє вкрай високим навантаженням на серцево-судинну систему. Знижує синтез нового білка і глікогену. Стимулює викид ендорфінів.

Суха сауна, електрична сауна Використання сухого нагріву повітря для створення мінімального потовиділення при високій інтенсивності нагріву тіла. Сухе повітря стимулює власне потовиділення, однак його інтенсивність непорівнянна з збільшилася навантаженням на серцево-судинну систему.

Стимулює викид ендорфінів. Не викликає зневоднення, відмінно допомагає при боротьбі з застудою.

Для спортивних досягнень - безглузда. Володіє вкрай високим навантаженням на серцево-судинну систему. Знижує синтез нового білка і глікогену.

Інфрачервона сауна Нагрівання виключно тіла без зовнішнього середовища. Ефективність такої сауни вкрай сумнівна. Баня з віниками, волога сауна, російська лазня Волога водна процедура з механічним абразивним впливом на шкіру. Підвищення потовиділення, розгін жирових відкладень і втрата енергії, пов'язаної з терморегуляцією організму.

Володіє вкрай високим навантаженням на серцево-судинну систему. Знижує синтез нового білка і глікогену.

Комбіновані процедури Має на увазі використання контрастного душу після основної процедури прогріву. Контрастний душ після прогріву знижує навантаження на судинну систему, однак може призвести до непритомності через різкої зміни внутрішнього тиску.

Руйнуємо міфи про інфрачервону сауну

Чим корисна інфрачервона сауна після тренування? Нічим! Незважаючи на те, що вона швидше і точніше прогріває тіло без прогріву повітря навколишнього середовища, ніякої користі організму вона не несе.

При цьому використання інфрачервоного спектра випромінювання загрожує дуже неприємними наслідками:

  • Перегрів тіла. Через низької вологості навколишнього середовища організм не завжди справляється з терморегуляцією самостійно, так як у нього немає головного провідника теплоємності - води.
  • Зміна внутрішнього тиску. Тіло нагрівається окремо від всієї навколишнього середовища.
  • Відсутність вологи веде до дегідратації без подальшого поповнення.
  • Навантаження на серце і судини.

Примітка: з таким же успіхом можна приймати сонячні ванни. Незважаючи на їх відносну користь, по ефективності вони будуть ідентичні інфрачервоній сауні.

підсумки

Отже, чи можна після тренування йти в сауну? У разі, якщо ви володієте здоровим серцем і нормальними судинами, сауна, як будь-які інші водні процедури, не нанесе вам відчутної шкоди. Однак пам'ятайте, що сауна - це перш за все гігієнічна процедура, яка не має вираженого позитивного впливу на процеси відновлення.

Оцініть матеріал

Але так чи вони безпечні?
А найголовніше - чи є від них реальна користь і ефективність?
Чому це відбувається?