Полезные материалы

Кануполо

Кануполо - спортивна командна гра в м'яч, що представляє собою водне поло, учасники якої пересуваються по полю в каяках . Поле для гри представляє собою обмежену прямокутну акваторію розміром 35 * 23 метра. Змагання можуть проходити як в закритому приміщенні, так і в природному водоймищі, що робить гру ще більш захоплюючою. Ворота розміром 1х1,5м підвішені над водою на рівні два метри, за допомогою спеціальної конструкції.

каяках

Правила гри не такі прості, як може здатися з першого погляду. Поцікавившись історією виникнення цієї гри, можна зрозуміти, що перед нами самий справжній коктейль з усього найкращого, що є в спортивних змаганнях - футбол, гандбол, водне поло, бейсбол, спортивне веслування. І все це поєднує в собі один вид спорту!

Перша згадка про кануполо йде з Англії. У 1880 році британці швидше жартома, ніж всерйоз ганяють м'яча великими веслами стоячи на плаваючих бочках, прикрашених під коней. Далі, незважаючи на несерйозність, ця гра набирає все більшої популярності і перетворюється в усвідомлене змагання. Світ підхоплює цю гру. Післявоєнна Німеччина поставилася до кануполо відповідально, створивши Німецьку Федерацію Каное і видавши правила нової гри. Грали вже на 4,5 метрових каяках на поле в 120 * 90 метрів.

До кінця 20-х років цей спорт завойовує серця багатьох любителів активного відпочинку вже не тільки в Німеччині, а й у Франції, де команди скоротилися до 4 осіб, а поле зменшилася в півтора рази. У 30-х роках йшло безперервне вдосконалення правил цієї гри. А в 1935 році вони були представлені широкій публіці в журналі «La Riviere».

Уже після Другої Світової Війни, виникає інша версія кануполо, яка народилася в Австралії як незалежне винахід. Австралійці використовували двомісні човни, де носової гравець контролював м'яч, а кормової - керував човном.

У 1971 році в Англії, країні праматері, проводиться перший національний чемпіонат з кануполо в басейні, який проводився за особливими правилами, в яких ворота піднімалися над водою на два метри, а гравцям дозволялося грати не тільки руками, але і веслами, також вирішувалися поштовхи в верхню частину тулуба гравця володіє м'ячем. Надалі на основі англійської версії гри Міжнародна Федерація Каное (МФК), систематизувала наявні правила. І в 1987 році кануполо було представлено на світовому чемпіонаті спринту в Дуйсбурзі, як самостійний вид спорту. Заключна версія правил була видана в МФК в 1990 році.

Починаючи з 1994 року, кожні два роки проводиться чемпіонат світу з кануполо, що збирає з кожним новим роком все більше і більше людей.

До Росії кануполо завезли Литовці в кінці 80-тих, щорічно приїжджали на турслёт «Зміна» в сел. Лосєве Ленінградської області. Фінські сусіди теж активно залучали наших спортсменів в цю гру. Років десять не було ні тренувань, ні системи занять. Грали для душі, так, в розвагу. На професійний рівень цей спорт підняли москвичі. Взявшись з властивою їм активністю і підприємливістю за його розвиток, в 2003 році вони провели перший чемпіонат Росії по кануполо.

І з тих пір розвиток цього виду спорту стало набирати обертів. Налагоджений тренувальний процес. Збірні Росії (чоловіча, жіноча і юнацька) який рік беруть участь в змаганнях європейського та міжнародного рівня, в чемпіонатах Світу. Спорт твердо зміцнює свої позиції - є школа суддівства, в 2012 році зареєстрована Федерація Кануполо в Росії. Свої команди мають Москва, Санкт-Петербург, Новгород, Ярославль, Зеленоград, Калуга. Лідерами за кількістю команд є Москва і Санкт-Петербург, зокрема в Санкт-Петербурзі існує перша і єдина в Росії дитяча школа кануполо «9 вал», яка створила вже п'яту команду юних гравців.

Кануполо гра видовищна і азартна. Чого вартий тільки вибуховий старт, де два спринтера з різних команд прагнуть заволодіти м'ячем! У мерехтінні весел і бризках води стрімко розвиваються атаки. М'яч непередбачувано переходить від однієї команди до іншої, а гравці, не приховуючи емоцій, борються за нього, штовхаючи і перевертаючи один одного, адреналін б'є через край. І глядач, затамувавши подих, стежить за грою, фінал якої передбачити неможливо.

Кануполо гра командна. В ігровій та невимушеній формі вона сприяє розвитку у спортсмена такі рис особистості як: відповідальність за загальний результат, уміння діяти в колективі, необхідність думати про захист своїх гравців, дисциплінованість, цілеспрямованість, наполегливість, самовладання, рішучість, сміливість. Один за всіх і всі за одного, одне слово - команда!

Кануполо гра тактична. І тут, крім активності, напору і фізичних можливостей, не менш важливо вміння стратегічно мислити, деяка частка хитрості і мудрості. Будь-яка фізично сильна команда, яка знає тактики, буде з легкістю обіграна командою слабшою, але досвідченою. Тому кануполо - це не тільки гра м'язів, але і гра розуму!

Тому кануполо - це не тільки гра м'язів, але і гра розуму

Вода - це життя. І це здорово, що наш спорт нерозривно пов'язаний з водою! Виходячи на тренування, ми можемо спостерігати, як відблиски сонячних променів переливаються в водної гладі. Чути ласкавий плескіт води, вдихати свіже повітря і, занурюючи весло в воду, відчути себе частиною цього життя, зливаючись з природою. І кожен з нас, прагне при першій же можливості зловити ці незабутні миті натхнення і надії!

До речі, кануполо було «запрошеної зіркою» літніх Олімпійських ігор в Лондоні 2012 року.

Цей вид спорту дебютував на Олімпійських іграх, хоч і в якості гостя. Чотирнадцять кращих гравців світу показали майстер-клас, що має стати зеленим світлом для проходу кануполо в Олімпійські види спорту.

Текст і фото: Наталія Сергєєва.