Полезные материалы

Форми організації занять фізичними вправами з дітьми раннього та дошкільного віку

Ефективність вирішення завдань спрямованого використання фізичної культури в ранньому та дошкільному віці залежить від організації доцільного рухового режиму. Його основу складають щоденні заняття фізичними вправами та іграми в різних формах під керівництвом вихователя (в дошкільних дитячих установах), батьків (у родині) і в процесі самостійної рухової діяльну дітей.

Основними формами занять фізичними вправ! є: ранкова гімнастика, заняття свого приділу типу, рухливі ігри, фізкультпаузи і фізкультхвилинки, фізкультурні свята, самостійні заняття.

Ранкова гімнастика направлена ​​на активізацію діяльності організму, підвищення його працездатності та формування правильної постави. Засобами є прості Общеразвивающие вправи в поєднанні з водними процедурами, масажем, загартовуванням. Її тривалість 5 хв для дітей від 2 до 4 років (3-4 вправи ігрового і наслідувального характеру), 6-8 хв - для дітей 4-5 років, 8-10 хв - для дітей 6 років, Структура ранкової гімнастики може бути наступною : ходьба, біг - вправи для м'язів рук і плечового пояса - вправи для тулуба (спини і живота) - вправи для ніг - короткочасний біг і ходьба з метою відновлення. Щоб комплекс вправ ранкової гімнастики не переситивсь дитині, періодично, приблизно через 7-10 днів, необхідно замінювати 1-2 вправи.

Фізкультурні заняття свого приділу типу є основною формою роботи з дітьми від 3 до 6 років в дитячому саду. Мета занять - навчання новим рухам, закріплення раніше освоєних дій, виховання фізичних здібностей. Заняття проводяться не менше 2-3 разів на тиждень під керівництвом вихователя. Тривалість занять для дітей 3-4 років 15-20 хв, 4-5 років-20-25 хв, 5-6 років - 25-30 хв. Заняття складаються з трьох частин: вступної (підготовчої), основної та заключної. Завдання вступної частини - організація дітей, концентрація їх уваги на майбутніх рухових вправах, а також підготовка організму до виконання вправ основної частини. У зміст вступної частини входять вправи в основних рухах: ходьба, біг, ходьба на носках, на п'ятах, ходьба і біг зі зміною напрямку, ходьба змійкою, ходьба між предметами і т.п.

В основній частині заняття вирішуються завдання навчання дітей новим вправам, повторення і закріплення раніше пройденого матеріалу і виховання фізичних якостей. Першими в більшості виконуються загально-розвиваючі вправи (спочатку для м'язів рук і плечового пояса, потім для м'язів тулуба і ніг), Після загальнорозвиваючих вправ слідують вправи в основних рухах (ходьба, біг, стрибки, лазіння, метання або вправи в рівновазі). В основну частину заняття обов'язково входить і рухлива гра, яка посилює фізіологічну і емоційну дію на дітей.

У заключній частині заняття вирішуються завдання поступового переходу організму дитини до спокійного фізіологічного стану. Для поступового зниження навантаження використовуються ходьба, завдання на увагу, дихальні вправи, малорухливі ігри, хороводи. Час заняття розподіляється приблизно таким чином: вступна частина - 2-6 хв, основна - 15-25 хв і заключна - 2-3 хв. Тривалість кожної частини залежить від поставлених завдань, віку та підготовленості дітей.

Після вступної частини пульс не повинен почастішати більш ніж на 20-25%, після основної - не більше ніж на 50%, після рухомий гри він може зрости на 70-90 і навіть на 100%. Через 1-2 хв після заняття пульс повинен відновитися до вихідного рівня.

Рухливі ігри з різноманітним руховим змістом проводяться щодня, як правило, під час прогулянок. Вони збільшують рухову активність, викликають у дітей позитивні емоції. У рухливих іграх часто використовують ходьбу, біг, стрибки, переповзання і інші способи пересування. Велика рухова активність сприяє розвитку фізичних якостей, удосконалення діяльності серцево-судинної і дихальної систем організму дитини.

Фізкультпаузи і фізкультхвилинки використовуються з метою попередження стомлення, відпочинку, підвищення розумової працездатності, активізації рухових функцій при одноманітних статичних положеннях тіла. Проводяться зазвичай на різних заняттях з рахунком, ліплення, малювання і включають кілька добре освоєних фізичних вправ динамічного характеру тривалістю 2-3 хв.

Фізкультурні свята. Їх призначення - демонстрація дітьми в урочистій обстановці результатів, досягнутих в оволодінні фізичними вправами, іграми за певний проміжок часу. Проводяться не рідше 2-3 разів на рік.

Самостійні заняття фізичними вправами. Різноманітна самостійна рухова діяльність дітей полягає в тому, що вони за своїм бажанням і ініціативи вибирають собі вид занять (катання на велосипеді, рухова діяльність на дитячих майданчиках, оснащених спеціальним обладнанням для фізичних вправ і інвентарем, різні ігри з друзями і т.д.) . Самостійна рухова діяльність істотно розширює руховий досвід дітей.

Самостійна рухова діяльність істотно розширює руховий досвід дітей