Полезные материалы

Оформлення групи в дитячому садку своїми руками відповідно до ФГОС, зонування, дизайн + фото

  1. Теоретичні аспекти оформлення групи відповідно до ФГОС
  2. принципи оформлення
  3. Які можуть бути зони
  4. куточок читання
  5. Фотогалерея: приклади оформлення зони читання в дитячому садку
  6. Фотогалерея: приклади оформлення творчих зон в ДОУ
  7. Фотогалерея: приклади оформлення зони навчання
  8. Приклади оформлення групи
  9. Засоби оформлення групи
  10. Стенд своїми руками
  11. Відео: стенди для дитячого садка
  12. Фотогалерея: кошти оформлення в дитячому садку
  13. Фотогалерея: приклади оформлення приймальні
  14. Фотогалерея: фізкультурний зал в дитячому садку
  15. Фотогалерея: оформлення виставкової зони на тему «Космос»

Оформлення групи в дитячому садку є невід'ємною частиною освітньо-виховного процесу. Різні варіанти залежать від можливостей установи, розміру приміщення, переваг і творчих ідей педагогічного колективу, який бере участь в цьому. В результаті для вихованців створюється комфортна розвиваюче середовище.

Теоретичні аспекти оформлення групи відповідно до ФГОС

Оформлення групи в дитячому садку по ФГОС має бути спрямована перш за все на те, щоб простір допомагало індивідуальному розвитку дитини, враховуючи особливості та інтереси кожного вихованця.

принципи оформлення

При підготовці до оформлення педагог повинен враховувати наступні принципи:

  • Кожна зона повинна бути орієнтована на допомогу в освіті, вихованні та розвитку комунікації дитини (наприклад, зона малювання матиме корисні елементи для розвитку уяви, творчого мислення, представлені картинки допомагають розвитку естетичного смаку).
  • Середовище повинне мати у своєму розпорядженні дитини до самостійної діяльності (провідна роль віддається ігровий).
  • Необхідно враховувати інтереси і захоплення вихованців: всі діти різні, і в певних зонах вони зможуть займатися улюбленими справами, при необхідності об'єднуючись в групи. Наприклад, хтось любить більше будувати конструкції з Лего, комусь більше до душі малювання, а інший любить рухові ігри.
  • Різні предмети повинні бути безпечними для дітей відповідно до їх віку (наприклад, в молодшій групі рекомендується використовувати м'які меблі, виключити гострі предмети).

Оформлення має бути гнучким, щоб при необхідності можна було легко змінити елементи (декорації, предмети дизайну, стенди), підлаштовуючись під вік і особливості розвитку групи.

Оформлення має бути гнучким, щоб при необхідності можна було легко змінити елементи (декорації, предмети дизайну, стенди), підлаштовуючись під вік і особливості розвитку групи

Обстановка в дитячому саду повинна бути комфортною для дітей і сприяти їх розвитку

У молодшій групі основним є безпечне оформлення середовища. Так як в цьому віці у дітей активно розвиваються руху, але достатньої координації поки немає, краще для предметів використовувати 2/3 площі кімнати. У віці 3-4 років активно йде сенсорний розвиток, предмети повинні бути простими в розумінні і ознайомленні з ними, але в той же час відрізнятися за кольором, фактурі, матеріалу (вкладиші, пірамідки, шнурівки, коробки). Активного пізнання навколишнього світу допомагатимуть гри з піском, глиною. Хлопців молодшої групи привертає малювання. У такому віці для занять добре підійдуть воскові олівці, а також пальчикові фарби.

У середній групі починають переважати сюжетно-рольові ігри. У хлопців більшою мірою розвивається фантазія, це допомагає їм у здійсненні різних ігрових задумів. Тому буде корисно в оформлення середовища внести атрибути, які допомагають розвинути сюжет в грі (магазин, прийом у лікаря, свята). Ляльки різного виду та іграшки у вигляді тварин допоможуть в цьому. Пізнавальна активність активізується в середній групі, крім знайомства з різними матеріалами (пісок, дерево, глина, вода), можна проводити невеликі експерименти з ними. Розвиток мови має супроводжуватися великою кількістю книг, картинок, а також технічних засобів (диктофон, мікрофон, проектор).

У старшій групі оформлення зони ускладнюється. Використовується більше деталей, які здатні розрізняти діти в цьому віці. До сюжету в іграх додається додатковий матеріал (більше деталей одягу, предметів). Це ж стосується і образотворчої діяльності (фломастери, олівці). У книжковому куточку, крім художньої літератури, можуть бути представлені довідкові матеріали, енциклопедії.

Які можуть бути зони

Щоб створити сприятливу атмосферу в дитячому садку для дітей, педагогу слід продумати актуальність і корисність створюваної зони (відповідно до віку дітей, їх уподобаннями, порою року, святами). Залежно від умов дитячого садка і від віку дітей можуть бути оформлені різні зони, або куточки.

куточок читання

Зона читання повинна бути оснащена дитячою бібліотекою з підібраними книгами по темі, актуальним проблемам. Добре, якщо хлопці зможуть постійно мати доступ до літературної куточка: у вільний час переглянути книги, різні енциклопедії, дитячі журнали. Куточок читання повинен перебувати поруч з вікном для правильного висвітлення і оснащений настільною лампою для вечірнього читання. Склад книг найдоцільніше змінювати раз в 2-2,5 тижні.

Представлена ​​література повинна відповідати віку і вподобань дітей.

Куточок читання в дитячому садку дозволяє хлопцям мати постійний доступ до книг

У першій молодшій групі в куточку читання має знаходитися 4-5 книг (і в запасі вихователь повинен мати додаткові екземпляри таких же видань). Підійдуть такі елементи:

  • книги на щільному основі об'ємом до 5 аркушів,
  • книги з динамічними елементами,
  • книги різного формату (половинки, четвертинки, малятка),
  • книжки-панорами (з розкриваються декораціями),
  • музичні книжки,
  • книжки-розкладачки,
  • картинки із зображеннями різних предметів.

У другій молодшій групі також має перебувати в доступі 4-5 книг:

  • книги з твердими листами, як і в першій молодшій групі;
  • книги зі звичайними листами;
  • естампи на теми російських народних казок.

У середній групі необхідно виставляти в зоні читання 5-6 книг зі знайомими дітям казками, інші видання повинні знаходитися в шафі. В оснащення куточка додаються:

  • книги з одним і тим же твором, але відрізняються за оформлення (з ілюстраціями різних художників);
  • листівки за творами;
  • портрети відомих письменників і поетів.

У старшій групі повинно бути представлено 10-12 книг. Крім уже доданих в середній групі атрибутів куточка вводяться:

  • книги-саморобки, складені з оповідань і малюнків дітей;
  • енциклопедії;
  • альбоми або ілюстрації на різні теми (Батьківщина, космос, свята і т. д.).

У підготовчій групі в зону читання можна включити книги з гумористичними розповідями і збільшити кількість пізнавальних матеріалів (про тварин, рослинах, з якими дітей знайомлять на заняттях).

Фотогалерея: приклади оформлення зони читання в дитячому садку

творчі зони

Зони творчості можна розміщувати в будь-якому місці - біля вікна, в шафі, в приймальні. У куточку художньої творчості будуть знаходитися фарби, альбоми, пластилін, книжки-розмальовки, пензлики і т. П. Музичний куточок добре оформити різноманітними інструментами, касетами з піснями, портретами композиторів. У театралізованій зоні будуть представлені різні маски, костюми, матеріали казок, аудіозаписи.

Фотогалерея: приклади оформлення творчих зон в ДОУ

розвиваючий простір

Навчальні зони спрямовані на освітню діяльність. Корисно зробити математичний куточок з предметами у вигляді цифр, рахунками, геометричними фігурами. Для розвитку екологічних знань створюють природний куточок, де можна проводити експерименти з матеріалами: піском, водою, рослинами, спостерігати за навколишнім середовищем. Якщо дозволяють умови, дітей обрадує живий куточок, де можна розмістити клітини з морськими свинками, хом'яками або кроликами.

Фотогалерея: приклади оформлення зони навчання

Ігровий куточок

Ігрова зона - обов'язковий елемент оформлення. У молодших групах, наприклад, можна розташувати в цій зоні машинки, каталки і інші рухові іграшки. Для старших дітей можна зробити куточок Лего, розмістити фігурки тварин, м'які іграшки. У зонах «Магазин» і «Поліклініка» можна організувати всілякі ігри, які будуть формувати у хлопців соціально-комунікативні навички.

У зонах «Магазин» і «Поліклініка» можна організувати всілякі ігри, які будуть формувати у хлопців соціально-комунікативні навички

Діти найбільше люблять грати, тому необхідна спеціально відведена зона для занять

В обідньому куточку розміщується іграшковий посуд. Діти будуть тут готувати обід, чай для своїх ляльок, пекти пироги в іграшкової плиті. Обідня столик можна прикрасити пластиковими фруктами і овочами.

Тематичні зони настрою допоможуть дітям розслабитися, усунути скутість і занепокоєння, відпочити і набратися сил. Відповідно до ФГОС оформлення зон повинно бути не тільки направлено на активну діяльність дітей, а й забезпечувати психологічний комфорт. Наприклад, в зоні усамітнення може перебувати маленький будиночок, курінь, намет, де дитина може усамітнитися і побути один, якщо йому це необхідно. Важливо створити спокійну атмосферу: підібрати пастельні тони, зробити неяскраве освітлення, використовувати м'які предмети.

Приклади оформлення групи

Як буде оформлена зона в дитячому саду, залежить від її призначення.

Наприклад, при оформленні художньої зони - куточка художньої творчості - використовуються такі матеріали:

  • кольорові олівці;
  • фарби;
  • папір;
  • пензлика;
  • баночки для води;
  • пластилін;
  • фломастери;
  • декоративні елементи або готові роботи дітей (як приклад).

Художній куточок допомагає розвивати творчі здібності дітей, виховує естетичний смак

При оформленні книжкового куточка доцільно використовувати:

  • стелаж для книг;
  • стіл;
  • кілька стільців (2-4);
  • книги;
  • картинки.

Книги слід міняти в залежності від досліджуваної теми, актуальність, інтересів дітей (наприклад, по зміні пір року, певних дат). Оптимально ставити інший матеріал раз в 2-2,5 тижні. У такій зоні дитина в спокійній обстановці зможе вивчити потрібну йому книгу, поспілкуватися з нею подовше, розглянути ілюстрації.

У такій зоні дитина в спокійній обстановці зможе вивчити потрібну йому книгу, поспілкуватися з нею подовше, розглянути ілюстрації

У куточку читання виставляються книги різного призначення

Екологічний куточок привчає дітей любити природу, збільшує знання про навколишнє середовище. Для зонування будуть використовуватися:

  • кімнатні рослини;
  • фігурки тварин;
  • тварини (якщо дозволяють умови установи: морські свинки, кролики і т. п.);
  • книжки про природу;
  • лійки;
  • папір для виробів;
  • лопатки для землі.

Необхідно виховувати в дітях любов до природи і дбайливе ставлення до навколишнього світу

Засоби оформлення групи

Щоб кожна зона в дитячому саду виглядала ефектно і привабливо, важливо використовувати відповідні засоби оформлення. Чим більше інформація буде помітна - тим краще. Тому добре використовувати яскраві кольори, композиції, які впадають в очі. Наприклад, заголовок оголошення або назва стенду слід писати великими літерами. Можна поєднувати різні кольори, текст супроводжувати малюнками. Діти люблять розглядати картинки на стінах, вивчати деталі.

Можна розмістити цікаві зображення тварин, які будуть радувати вихованців.

Стенд своїми руками

Самостійне виготовлення стенду не вимагає великих фінансових витрат. Кращими матеріалами будуть фанера, картон та інші міцні матеріали, які обклеюються папером.

Оформлення стенду починається з вибору підходящого фону. Його колір повинен гармонійно поєднуватися з приміщенням дитячого садка і з майбутньою розміщується інформацією. З кольорового картону вирізаються літери для назви і підзаголовків. Також знадобляться фарби, фломастери, малюнки та фотографії (все те, що корисно для барвистого оформлення). Декорувати стенд можна будь-якими деталями: гудзиками, листям, шматочками тканини, блискітками і т. Д.

Відео: стенди для дитячого садка

Рамки для розкладу занять

Зараз в практику більшості педагогів увійшло використання шаблонів, що дозволяють оформити друкований матеріал швидко, якісно і стильно. Звичайно, є варіант зробити подібні рамки самостійно. В даний час можна знайти безліч шаблонів, що відрізняються за розміром, тематиці, зображеним героям, порами року.

Фотогалерея: кошти оформлення в дитячому садку

Поради щодо оформлення приймальні

Роздягальня, або прийомна, - особа дитячого садка. Щоранку діти тут переодягаються, залишають свої речі, тому можна сказати, що від настрою, що панує в приймальні, буде залежати і настрій дня.

На одній зі стін приймальні можна зобразити великий малюнок. Наприклад, сонце, веселку, природу чи тварин, які будуть підвищувати настрій, створювати відчуття гармонії. На протилежній стіні можна розмістити інформаційні стенди. Добре, якщо тематика буде поєднуватися із загальним фоном. Шафки для одягу можна забарвити в різні кольори, щоб в кімнаті було яскравіше і хлопцям було легше знаходити свій.

Фотогалерея: приклади оформлення приймальні

Оформлення фізкультурного залу

Спортивний зал є в кожному дитячому садку. Хлопцям необхідні заняття з фізкультури, гімнастики, танців. Спортивний зал повинен бути просторим, безпечним і привабливим. Обладнання повинно бути підібрано за всіма нормами і вимогами для дитячого саду. Обов'язковою елементів є гімнастична драбина. Також невід'ємною частиною оформлення спортивного залу в ДОУ виступають обручі - їх можна підвісити поруч зі сходами. Батути і мати - важливі деталі оформлення залу. Повинен бути окремий куточок з роздатковим матеріалом: прапорцями, паличками, м'ячиками.

Можна розставити м'які модулі, які будуть корисні як для занять, так і для ігор. Дітям сподобається басейн, наповнений кульками.

Для самих маленьких вихованців бажано включити в оформлення маски з героями будь-яких казок і мультфільмів, так дітям буде займатися легше і приємніше. Можна поставити стелаж з м'якими іграшками, фігурками або ж на стінах розвісити картинки з цими персонажами. Облаштувати зал можна м'якими кубиками, м'ячами, султанчік.

Для середньої групи корисно буде додати різні інформаційні альбоми, що описують різні види спорту. У вільному доступі можуть перебувати деякі ігри: кеглі, дартс, городки.

Для старшої групи можна додати більше інформаційних матеріалів, що стосуються видів спорту, включити правила ігор, розмістити на стінах схеми. Простір розширюється за рахунок килимків для фітнесу.

У всіх групах ДНЗ необхідна присутність спеціальних доріжок для тренувань стопи.

Фотогалерея: фізкультурний зал в дитячому садку

Відео: спортивний зал в дитячому садку

Організація виставкової зони

Виставковий куточок в дитячому саду є невід'ємною частиною загального організаційного процесу. Експозиції можуть приурочиваться до певної події, наприклад, до свята. Але найчастіше в дитячому саду створюються виставки авторських робіт вихованців: малюнки, фігурки з пластиліну, вироби - для всього цього потрібна спеціально відведене місце.

Виставку малюнків дітей на космічну тему можна зробити, наприклад, в рамках спеціальної тижні, присвяченій космосу, протягом якої будуть проводитися різні вікторини, ігри, вистави. Виставку можна оформити наступним чином: на стенді розмістити фото відомих російських космонавтів, а також зображення космосу. Корисно буде додати до експозиції різні книги на космічну тему: вірші, розповіді відомих письменників. Окремою частиною виставки повинна бути демонстрація дитячих робіт на дану тему. Сюди можуть бути включені малюнки, вироби, створені хлопцями самостійно або разом з батьками і педагогами.

Фотогалерея: оформлення виставкової зони на тему «Космос»

Оформити групу в дитячому саду можна різними способами. Важливо розташовувати деталі інтер'єру так, щоб вони були безпечні для малюків. Також вітається наявність привертають увагу дітей предметів: іграшок, яскравих і барвистих букв, картинок, кульок і т. Д. Створити комфортну обстановку необхідно для гармонійного розвитку особистості вихованців ДНЗ.